Orlík - kdo mi vytáhl kotvu?

Popis zajímavých míst na českých vodách

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 13

Orlík - kdo mi vytáhl kotvu?

Příspěvekod Clouseau » čtv srp 13, 2015 8:50 am

Hledám touto cestou toho,kdo vytáhl mojí kotvu,kterou jsem byl nucen zanechat u Šturmovky a prosím o vracení.
Patrně je šikovnější,nebo trpělivější,nebo jen měl více času. Věřím že by ji chtěl vrátit majiteli a být odměněn lahvinkou lahodneho moku dle vlastního výběru...

23.7. kolem poledne jsem chtěl zdvihnout kotvu u Šturmovky,kde jsme s rodinkou prenocovali. To se mi však ani po hodině úsilí nepodařilo. Kotva zřejmě propadla kořeny pařezu v hloubce cca 15m. Bylo znát,že se dá protáhnout nahoru asi o 20cm a pak narazí do kořenů. Zkoušel jsem i rozjet loď různým směrem od kotvy a silou ji vytrhnout.Nešlo to. Tlačil mne čas,neb jsem musel být na technické kontrole v Podskalí. Proto jsem to asi po hodině vysileny vzdal. No a potom jsem zřejmě udělal chybné rozhodnutí. Na lano od kotvy jsem přivázal plastovy kanystr a odjel s tím, že se tam vrátím za pár dnů s potapecskou výzbrojí a kotvu vylovim. Bohužel jsem se dostal na Orlík až 10.8. a po příjezdu na místo už tam kanystr nebyl. Doufal jsem,ze se třeba utrhl a kotva s lanem a řetězem bude na dně. 11.8. jsem se potopil s vystroji a téměř hodinu a půl pátral po kotvě. Viditelnost pod 5m hloubky byla fantastických 5-6 m a moje výkonné podvodní světlo mi umožnilo důkladně propatrat rozsahlo část dna. Je posete pařezy,které kořeny pevně drží ve dnutaktak,že jsou kousek nad ním. Některé jsou velmi velké a rozkorenene. Na jednom z nich se mi zdála patrná stopa po kontaktu s kotvou-byl jakoby čerstvě odřený. Bylo to nádherné potápění ,kdy jsem v kořenech pařezů spatřil několik sumců, okouny a sáhl si na candáta...bohužel kotva tam už nebyla. Jsem si jistý,ze jsem hledal dobře, ale někdo ji musel vytáhnout... Pokud se mi to ještě někdy stane,privazu na lano od kotvy ne kanystr,ale nějakou zátěž a nechám ho potopit na dno. Tam se potom někdy zapotapim a vylovim. Bude to tam ukryté a nebude to ohrožovat projíždějící lodě,například. NECHÁPU PROČ JSEM TO TAK NEUDĚLAL! Zřejmě vlivem stresu,ze nestihnú být včas na technické jsem se špatně rozhodl.Také jsem si myslel,ze se tam dostanu hned za pár dnů,ale to se mi bohužel díky pracovním a jiným povinnostem nepodařilo.
Byla to čtyřramenná skládací kotva o hmotnosti cca 5kg s tenkymi hroty, 3m řetězu a cca 15m lana.
Nemohu již takovou sehnat,všude mají jen s lopatkovitymi hroty a ty mají příliš velký průměr složené.

Ještě jednou děkuji za vytažení a prosím o vrácení.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv srp 13, 2015 10:09 am

Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 15

Příspěvekod Jura » čtv srp 13, 2015 1:38 pm

Mam ctyrramennou 6kg kotvu vylovenou v Chorvatsku a klidne Ti ji venuji. Lopatky ma ale asi ty sirsi i kdyz me pripada ve slozene poloze skladna dost. "More dalo" a tak rad predam dal....
Jura
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Clouseau » čtv srp 13, 2015 4:15 pm

Jura píše:Mam ctyrramennou 6kg kotvu vylovenou v Chorvatsku a klidne Ti ji venuji. Lopatky ma ale asi ty sirsi i kdyz me pripada ve slozene poloze skladna dost. "More dalo" a tak rad predam dal....
Jura

Velice si vážím tvojí nabídky ale ještě chvíli bych počkal, jestli se přece jen neozve ten,kdo vytáhl tu mojí zaseklou...
Pokud ne,ozvu se a domluvíme způsob předání. Takových nezjištných lidí je už dnes pomálu...
Ještě jednou děkuji!
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 15

Příspěvekod Jura » pát srp 14, 2015 9:07 am

Není zač. Dej vědět přes SZ a domluvíme se.
Jura
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11

Příspěvekod Andrejjeep » pát srp 14, 2015 9:16 am

Clouseau nič v zlom ale asi by som sa obzeral po druhej kotve.

Ten kto to urobil, a mal by záujem vypátrať majiteľa tak už by určite buď na bazár alebo sem hodil info o nájdenej kotve.
Skôr to niekto chrapúnsky sprivatizoval, a ten sem určite nenapíše len tak.

Mohol to byť niekto kto si ju nechá alebo aj výrastkovia čo ju hodili do zberu.

Predaj na bazároch by bol riskantný z ohľadom na odhalenie privatizéra.

Je smutné že sú aj takýto ľudia.

Síce chvalabohu, zatial sa mi nič podobné nestalo ale známemu už hej a bolo to za dosť E, niečo sme vypátrali ale to bol zlomok a polícia len dala jeden spis k druhým ako vždy.

A.D.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát srp 14, 2015 12:10 pm

S novou vyhláškou a povolením spalovacích motorů se objevilo na vodě spoustu lidí, kteří nemají k vodě a lodím žádný vztah, loď si pořídili, protože je to momentálně zajímavé a podle toho to vypadá.... :gun:
nejenom, že ani neodpoví na pozdrav, je to znát i na přístupu k vlastní lodi, kdo z nás " lodičkářů " by nechal celou sezónu loď ležet na kamenité pláži ?
Obrázek

Kdybych našel něčí kotvu, poptal bych kamarádů v klubu, nebo v ve vedlejší zátoce, ale člověk, který nevšímavě propluje kolem to asi neudělá....nemá potřebu hledat kamarády se stejným zájmem....
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned srp 16, 2015 11:56 am

O týden později..... :?
ObrázekObrázekObrázek
foceno včera (15. 8.)
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Juro,máš SZ

Příspěvekod Clouseau » pon srp 17, 2015 8:00 am

Juro,máš SZ
David_
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod David_ » pon srp 17, 2015 12:33 pm

geronimo píše:O týden později..... :?
ObrázekObrázekObrázek
foceno včera (15. 8.)

Možná to tam nechal ležet, protože to je motorák... :P Sry, za OT
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon srp 17, 2015 3:38 pm

To tim nebude, s timhle trupem by klidne na plachty jezdit mohla. Buh vi jestli stezen není schovanej nekde pod kulnou. ;)
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod Pavel63 » pon srp 17, 2015 4:45 pm

To Clouseau:

Jestli je ta hloubka dobře, jak píšeš 15 m, tak i kdyby dle toho motoráku klesla hladina o 2 - 3 m, tak pořád je to kolem 12m. A řekni mi, kolik normálních lidí se tak hluboko potopí na nádech? A pokud to byl někdo s přístrojem, tak je to zase divné, že by takový člověk někomu záměrně ukradl kotvu. A že by se ji podařilo uvolnit z hladiny jen taháním či cukáním za provaz, když tobě se to nepovedlo za hodinu cílevědomého snažení - je to divné. A nebo ji má někdo, kdo tvoji výzvu třeba ještě nečetl a nebo ani není na JI.
Spíš jen přemýšlím, kdo ji mohl sebrat. Určitě ne jen tak někdo, kdo šel po břehu s plavkama a ručníkem. Co je v okolí, jsou tam chaty? Nemohl to třeba vidět někdo z chatařů, kterému by se hodila k jeho pramici? Zkoušel ses ptát v okolí?

Zaseknutá kotva a její případná ztráta je právě důvod, proč kotvím (v HR) pokud možno důsledně na hloubce do 6 m, kam se na nádech ještě dostanu. Ale už se mi taky stalo, že jsem kotvu nemohl uvolnit (na sev. straně o. Mana), ale nakonec se povedlo. Ale viděl jsem i dno (o. Kornat, mělčí zátoka mezi zátokami Lučica a Šipnate), kde hodit kotvu, tak asi nemám šanci ji bez potopení dostat ven - skalnatý terén s brázdami tak 20 - 40 cm širokými a třeba i 60 cm hlubokými. Tam se seknout kotva, tak musí držet i za silného větru, ale vyndat ji pak ven, to by bylo tak na potopení s pajsrem, kdyby se šprajcla.

Pavel.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » úte srp 18, 2015 5:50 pm

Tak jsem dneska koukal na hydrologickou situaci.... a Orlik furt ubejva. Jak zacala pritejkat voda, uz se vyrabi o 106. Asi se chystaji, ze to povodne naplni za 3 hodiny, tak aby nam nahodou Orlik nepretekl. ;)
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Clouseau » úte srp 18, 2015 9:40 pm

Pavel63 píše:To Clouseau:

Jestli je ta hloubka dobře, jak píšeš 15 m, tak i kdyby dle toho motoráku klesla hladina o 2 - 3 m, tak pořád je to kolem 12m. A řekni mi, kolik normálních lidí se tak hluboko potopí na nádech? A pokud to byl někdo s přístrojem, tak je to zase divné, že by takový člověk někomu záměrně ukradl kotvu. A že by se ji podařilo uvolnit z hladiny jen taháním či cukáním za provaz, když tobě se to nepovedlo za hodinu cílevědomého snažení - je to divné. A nebo ji má někdo, kdo tvoji výzvu třeba ještě nečetl a nebo ani není na JI.
Spíš jen přemýšlím, kdo ji mohl sebrat. Určitě ne jen tak někdo, kdo šel po břehu s plavkama a ručníkem. Co je v okolí, jsou tam chaty? Nemohl to třeba vidět někdo z chatařů, kterému by se hodila k jeho pramici? Zkoušel ses ptát v okolí?

Zaseknutá kotva a její případná ztráta je právě důvod, proč kotvím (v HR) pokud možno důsledně na hloubce do 6 m, kam se na nádech ještě dostanu. Ale už se mi taky stalo, že jsem kotvu nemohl uvolnit (na sev. straně o. Mana), ale nakonec se povedlo. Ale viděl jsem i dno (o. Kornat, mělčí zátoka mezi zátokami Lučica a Šipnate), kde hodit kotvu, tak asi nemám šanci ji bez potopení dostat ven - skalnatý terén s brázdami tak 20 - 40 cm širokými a třeba i 60 cm hlubokými. Tam se seknout kotva, tak musí držet i za silného větru, ale vyndat ji pak ven, to by bylo tak na potopení s pajsrem, kdyby se šprajcla.

Pavel.

Ahoj! Chaty tam nejsou a ten den ani v okoli nikdo nebyl. Myslim si, ze ji vytahl nekdo, kdo mel vice casu to zkouset z lodi. a mozna vic stesti...treba se lomcovanim sklopila a sla vytahnout. Jinak potapeci do tech mist nejezdi a pochybuji, ze by se tam nekdo na nadech pro ni potopil. Jak jsme jiz psal vyse, bylo naivni nechat tam plavat lano s kanystrem. Mel jsme to pustit dolu a tam bych si to v klidu pri potapeni s pristrojem nasel. Nasel jsem uz takhle ruznym lidem nekolik ztracenych kotev. No a taky si ted beru na lod vzdy alespon malou lahev s automatikou a vodotesne svetlo, abych se tam mohl potopit ihned.
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Příspěvekod tkruska » stř srp 19, 2015 10:01 am

Minuly tyden jsem pomahal vytahovat zaseklou Danfortku jednomu starsimu paru z Rakouska, kteri meli pujcenou plachetnicku.
Nakonec jsem ji vytahl tak, ze jsem je nechal napnout kotevni lano. Pak jsem obtocil moje olovene lano (mozno pouzit treba rezet) kolem jejich kotevniho lana a nechal spustit az na dno.
Pak jsem konce toho tezkeho lana uvazal na zadni vazaky moji lodicky a "obrovskou" silou 8HP jsem zacal tahat. V jednom smeru nic, ale v druhem jsem ji pak vytahnul jako po masle.

Chce to ale druhou lod, nebo kdyz mas kotvu u brehu, tak ji uvazat za strom.

Na netu jsem nasel obrazek podobneho systemu:

Obrázek

Obrázek
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř srp 19, 2015 5:00 pm

U danfortky je lepší mít dřík dvojitej a v něm kroužek, když se sekne, tak pomalu přetáhneš lano na druhou stranu, kroužek přejede na druhou stranu dříku a taháš kotvu tak jako na obrázku ale normálně kotevním lanem.

Ono na orlíku používat 4ramenou kotvu to je otázka času kdy tam zůstane, navíc mě nikdy pořádně neudržela. Já o víkendu přehodil kotvy, místo pluhovky jsem dal sice lehčí, ale danfortku a rozdíl značnej, drží parádně. Jen je kapku neskladná, ale do úložňáku v kokpitu se vejde i s pluhovkou.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » stř srp 19, 2015 5:39 pm

Na Orlíku by bylo nejlepší pod záminkou nejbližšího sucha vypouštět víc vody, nebo upustit vodu před jarním táním, stáhnout hladinu tak o 15 m a na obnažených místech jinak vhodných pro kotvení vytrhat pařezy na dně a byl by pokoj. Na větší hloubce než 15 m obvykle stejně nikdo nekotví.

Pavel.
err_
bez hodnocení
Reputace: 133

Příspěvekod err_ » stř srp 19, 2015 9:12 pm

S tim vyvazovanim o strom opatrne. To by mohlo byt drazsi nez ta kotva :-)
Libor
bez hodnocení
Reputace: 108
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř srp 19, 2015 9:17 pm

Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » stř srp 19, 2015 10:11 pm

To err_:

On to určitě myslel tak, že odvážeš kotevní lano z lodě, přivážeš ho někde ke stromu, abys měl relativně napnuté lano či řetěz ke kotvě, pak pojedeš s lodí od břehu směrem ke kotvě s řetězovým okem nebo kovovým kruhem či smyčkou z lana navlečeným na to lano či řetěz vedoucí ke kotvě a pojedeš dál, aby se smyčka protáhla po dříku kotvy až ke kloubu (dle typu kotvy). A pak ji lodí popotáhneš proti směru, v jakém kotva drží, čili ven zpoza kořene a podobně. A za takovéto pomocné yvvázání kotvy ke stromu ti snad nikdo pokutu dávat nebude, když je to pouze pro potřebu vyproštění kotvy. Toto samozřejmě půjde za předpokladu, že jsi byl zakotven kotva - břeh, tedy kotva zarytá tahem ke břehu.
To není myšleno, že bys ke stromu uvázal loď.

Pavel.
err_
bez hodnocení
Reputace: 133

Příspěvekod err_ » stř srp 19, 2015 11:36 pm

No, sice vyhlaska mluvi o vyprostovani lode a vyvazovani, ale neni nic horsiho nez srazka s nekym chytrejsim :-) Mysleno s premoudrelym urednikem. Ale samozrejme, je nutne to brat s trochou nadsazky. I kdyz, v nasi domovine neni nic nemozne ... :-)

Zpět na