Bratislava - Bulharsko 2023, 2024

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
kristian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 38
Registrován: stř úno 22, 2012 1:00 am
Reputace: 2

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod kristian » čtv dub 20, 2023 7:41 am

Ahoj Denis

Z Moháča do Medveďova si sa plavil akou loďou. A nespominaš si koľko si mohol minút benzínu?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Denis » ned dub 23, 2023 9:35 pm

Plavil som sa tou mojou malou kajutovkou s 50 k morom Honda. minul som cca 100 litrov, to je objem mojich nádrží, kolko som cucal zo železnej rezervy z bandasiek si nepamätám a nespomínam si ani či som ich v Baji plnil, alebo nie. Asi nie, aby som mal čo najlahšiu loď, aj vody na pitie som si zobral presne. Cestou som pre istotu vo Višegráde zobral na benzínke 20 litrov, ale neminul som ich. Bola to plavba Baja - Medveďov.
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » pon čer 19, 2023 10:30 am

Ahoj všichni,
mám v úmyslu vyrazit na Dunaj z Vídně a chtěl bych se dostat co nejdál (mám na to dva měsíce).
Není tady někdo, kdo se chystá také na Dunaj v červenci? Ve Vídni budu spouštět loď na vodu v sobotu 1.7. Potom cca dva dny než vše namontuji a pak už snad po proudu dolů. Nějaká další loď v podobném datovém horizontu?
V ideálním případě bych se chtěl dostat až do Řecka. Časově se to stihnout za ty dva měsíce dá, ale záleží na hodně faktorech. Mám plachetnici 8,3m dlouhou a ponor 1,46m.
Je tady někdo, kdo poradí? Když jsem si četl starší příspěvky, tak jsem tam viděl, že se na hranicích musí loď odhlašovat a přihlašovat. Pořád to dnes platí nebo se řídíme Schengenem?
Kde mám případně čerpat nějaké informace?
Něco dalšího co by mi pomohlo?

Není tady případně někdo, kdo by se chtěl svést a na lodi by pomohl?

Moc všem děkuji
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Denis » úte čer 20, 2023 10:45 pm

Ahoj, keď opustíš Šengen, tak sa odhlasuješ, nie? Teda z Maďarska do Srbska sa odhlásiš, v Srbsku prihlásiš a zaplatíš poplatok a keď opustíš Srbsko, tak sa zasa odhlásiš a prihlásiš sa napr. v Rumunsku a keď vypláveš z Rumunska na volné more tak sa prirodzene odhlásiš, pristaneš v Bulharsku, tak to isté, prihlásiš, odhlásiš. Kamarát Anton preplával Turecko bez prihlásenia, pýtal sa na to a ak neopustíš marínu, tak sa neprihlasuješ, akurát zaplatíš poplatky v maríne.
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » stř čer 21, 2023 12:10 pm

Děkuji Denis, ještě mám tedy dotaz ohledně toho, kde se odhlašuje? Hledal jsem na mapách, ale to je nejspíš nešikovné. Není nějaký seznam míst kam na těch hranicích Maďarsko - Srbsko, Srbsko - Rumunsko zajít?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » stř čer 21, 2023 3:17 pm

planuji to taky… momentalne stojim jeste v Bratislave. Treba se tam nekde potkame nebo dale po proudu.

Pro planovani a inspiraci pouzivam ted knizku
Plavbou po Dunaji. Zmena je ted v tom ze Chorvatsko je v Schengenu. Oni tehdy chorvatske brehy vynechali.
Popis celnic a celniku celkem vyzivny.
Ja ac nekurak nekolik kartonu cigaret pribalim.

Odkaz na knizku
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=2285
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Husky » stř čer 21, 2023 9:22 pm

Libor píše:Ja ac nekurak nekolik kartonu cigaret pribalim.


...přibal i pár kartonů piv. potíž je v tom, že zaberou místo.
Tak si sežeň jednodolarové bankovky...to je balkánská klasika :crazy:
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » stř čer 21, 2023 9:23 pm

už jsem četl a také povezu nějaké pivo (to občas upiju) a cigarety. Hranice Shengenu budu překračovat snad jen dvakrát. Z Maďarska do Srbska, respektive z Chorvatska do Srbska a následně ze Srbska do Rumunska nebo Bulharska.
Psal jsem i majiteli Jafipapa a pak našel i www stránky s pdf knihou. Pán Novotný to do Istanbulu dal za 16 dní. Teď pluje kolem světa a dá se na jejich plavbu kouknout zde: https://jafipapa.cz. Od ústí Dunaje bych nechtěl plout přímo, ale podél pobřeží.
Já se v Bratislavě ukážu snad někdy kolem 5.7. Říkal jsem si, že bych mohl pak vyzkoušet plout společně s "Awer" nebo s někým jiným. Awer zakládal tento příspěvek, zatím na moji zprávu nereagoval.
Mohu se zeptat, kde jsi v Bratislavě? Já ve Vídni nechci zůstat moc dlouho, je to tam vše šíleně drahé, ale potřebuji nastrojit loď. Proč nespouštím loď na vodu v Bratislavě? To je na hodně dlouhé povídání.
Jsi někde tady: https://www.google.com/maps/place/Pr%C3 ... ?entry=ttu
Jaká tam je hloubka?
Co použít jako ideální navigaci? Na tabletu navionics.com nebo je něco levnějšího, offline a lepšího?
Toto je online: https://at.d4d-portal.info/
Toto je pouze pro Slovensko a také online: http://www.slovris.sk/mapa
Toto má 504 stran a je to až moc podrobné (z roku 2009). Než prohlédneš stránku, tak jsi jinde: https://www.pluto.lu/wp-content/uploads ... r-2009.pdf
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » čtv čer 22, 2023 7:54 am

Zdarec Jirko,

přesně tak. Teď mě najdeš U bosorky. Přes zimu jsem stál vedle v klubu, ale už potřebovali uvolnit místo.
V 1. týdnu červece bych měl být na lodi. Potřebuji udělat opravu na motoru a připravit loď k vyplutí.
Tak se zastav na kus řeči. Třeba něco vymyslíme.

S hloubkou teď nevím přešně, nezměřím. Ale mělo by to být OK. Mám taky ponor cca 1,45m.
Sleduji výšku haldiny na shmu.sk

Na Navionics nedám dopustit. Má v tabletu a 2 zálohy v mobilech. Nepoužívám už roky nic jiného. Měl jsem Garmin, ale todel je lepší.
Není to dráhé. Appka zdarma , mapu musíš koupit.
Jede i offline, online máš jen nejaktuálnější věci, není to nutné.
Nic lepšího nevymyslíš.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Denis » pát čer 23, 2023 5:00 pm

Ahoj Jirko, na začiatku Moháča, po prevej strane je colnica, je tak velká že sa nedá nevidieť. Je tam colné molo, ale aký je tam teraz režim neviem, či tam môžu pristáť i malé lode, alebo nie. je to tak na dve hodiny. V Srbsku sa preclieva v meste Bezdan, na lavej strane viac vyviazaných lodí, ale colnica nie je vidieť z vody, je tak cca 500 m, colné mólo nemali, traba sa tam niekde upichnúť. Platí sa poplatok za použitie Srbských vodných ciest, aktuálnu cenu neviem, bolo to niečo cez 50 eur. Tam sa na kapitanáte spýtaj a nech ti to ukáže prstom na mape, kde sa máš vycliť a kde máš ísť k Rumunom. My sme šli po Bulharskej strane skrz tankovanie benzínu. U Srbov stráviš aj 6 hodín, v Bulharsku by si strávil 3. Píšu na Google maps že v Prahove je carinsky terminal, to je za druhou priehradou Džerdap a predpokladám že v Rumunsku v Calafate.
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » pát črc 07, 2023 10:51 pm

Ahoj, vše se zamotává. Aktuální datum spuštění na vodu mám 10.7. v Bratislavě. V případě, že se hned nepotopím, tak přepluji vedle do mariny. Bude tam někdo? Libore jsi tam ještě? Kdy se chystáš odplout? Dá se tam někde vyvázat?
Denis, popluješ letos někam po proudu?
Awer psal, že bude spouštět loď o víkendu. Kde je možné spustit v okolí Bratislavy loď na vodu o víkendu?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » ned črc 09, 2023 9:40 am

Jsem tu v Bratislave od stredy a vytahuji vymenik, vcera se povedlo. Mam ulomenou jednu prirubu a v pondeli se asi dozvim kdo by to mohl zavarit. Je to hlinik.
Kolem poledne, odpoledne uz musime odjet.Pak zase prijedu asi v patek nebo sobotu to cele smotovat, pokud to bude zavarene. A mam tu ještě zadrhel s jednim ulomenym steftem…. Tak to taky da zabrat.
Termin odpluti tedy nevim, snad do konce mesice se to podari.
Nejaka mista tu kolem vidim. Asi budou chtit vedet jak dlouho potrebujes stat a jak jsi dlouhy.
Zdejsi majitel je ve vsem vstricny, zkus mu zavolat:
rikaji mu Robo: +421 902 392 370
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » pát črc 14, 2023 10:50 pm

Jak jsi na tom Jirko? Kde plujes, stojis?
Zitra jedu opet do Bratislavy pokracovat s opravou…
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » úte črc 18, 2023 10:29 pm

Ahoj, stojím v NOL - kousek od tebe a ještě menší od Awera. Motor jsem jen protočil. Má parkinsona a při určitých otáčkách se míní zbláznit a utéct z lodě.
Dnes jsem ho vytáhl a vezu na opravu. Když si vzpomenu, že do lodi jsem stavěl lešení, pak to kočkou táhl nahoru, následně složitě posouval až do salonu a potom ještě zastrčit pod kokpit. Trvalo to neskutečně dlouho. Dnes jsem za dopoledne vše odpojil a motor byl na molu za pět minut. Awer ten moment letícího motoru dokonce promeškal.
Jinak kolegové z přístavu si dělají srandu, že jsem neměl nechat odvážet stojan na loď domů, že se bude hodit.
Zatím to nevzdávám, stojan mohu dovést za autem na vozíku, ale doufám, že nebude potřeba. Zítra vezu motor do Prahy a jsem domluven na přednostní opravě. Tak snad budou všechny náhradní díly. Do Bratislavy jsem se ještě vracel, protože jsem na lodi zapomněl sadu těsnění včetně těsnění pod hlavu.
Dcera mi říká, že by nikam nejela, že to tam je jak v kempu a teploty jsou jako v Řecku. Na to jí odpovídám, že teploty jsou jiné, v Řecku padají čtyřicítky a kolegové jachtaři už začínají také trpět. Doufám, že se ten trend nějak otočí nebo zastaví, protože jinak bych měl plout spíš proti proudu Dunaje než po proudu. Doufám, že do konce týdne se v B. zase ukážu.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » úte črc 18, 2023 10:49 pm

Noooo
Tento způsob léta zdá se poněkud podivným-----

Jsme na tom podobně. Taky mě napadlo zda nezměnit směr a neoplout tam odkud ksme připluli (Balt). Ale žena říká že ne.

Dnes jsem dostal zprávu že výměník Bowmann je zavařený. Zítra se dozvím zda se bude muset dosedací plocha srovnávat.
Pokud bude vše OK chtěl bych brzy opět do Bratilsavy a vše složit dohromady a připravit loď konečně k vyplutí. Snad se potkáme a domluvíme případnou spoluplavbu dál po proudu.
Uživatelský avatar
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 546
Registrován: úte říj 02, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Bratislava

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod avalon » stř črc 19, 2023 4:25 pm

caves Jirka, .... ten Awer sa mi paci skoro viac ako Avalon :-) nicmene, dufam, ze si mal stastie a nasiel si seriozny servis. Ja som bol v kontakte s Jaroslav Zeman <zeman@y-cz.cz> Y-CZ s.r.o. S tou kozou sa ti nikto nesmeje, sam casom pochopis...
Pozdravujem tiez Libora a drzim mu palce s tou prirubou, aby to sadlo, aj ked tomu velmi neverim... Sikovna lodka ta tvoja Laguna. Zvarit taku potvoru nie je uplne jednoduche a ze to nepraskne hned potom ako sa ju podari namontovat este nic neznamena....vyfukove zvody su svina, teplo zima vela dier a vela srobov ...
Ja sa letos nakoniec nikam nechystam - opat..., zas som precenil svoje schopnosti a moznosti a kedze sa mi nechce po ceste opravovat odlozil som to na next year- snad :-) V kazdom pripade, vas ale urcite velmi velmi rad po ceste do dalekych vod este uvidim!!!
Zatial teda aspon takto...
V4.jpg

hasta luego amigos

PS: zacina sa nam tu tvorit celkom slusna komunita ,, smer grecko,,, okrem mna a vas dvoch, dalsi pacient ktory stoji vedla mna + kamos s Albin vega a este min o jednej lodi viem a to nehovorim o lodi Argo a jej kapitanovi, co na nas dole caka :-)
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » stř črc 19, 2023 7:01 pm

Ahoj,
tak to jsem to nejspíš pomotal. Awer není Avalon a já jsem blbě slyšel.
S motorem je to dost složité. V nízkých otáčkách chce opustit loď (cca 900), pak se trochu uklidní (1400), následně kolem 2000 opět opouští loď aby se nakonec při 2600 otáčkách uklidnil. Byl jsem v Praze, firmu teď jmenovat nebudu, ale pán motor nastartoval a motor se ani nehnul. Projel otáčky odhadem od 1400 - 2800 a motor byl úplně klidný. Pak jsem se kouknul na to co dělají silenbloky a pro změnu běhaly ony. Pán řekl, že motor je OK a to, že se teď klepou silenbloky a po přimontování do lodi se klepe motor je také v pořádku. Vzal si nějakou korunu a já odjel ke konkurenci jinam. Zatím nechci posuzovat, ale absolutně rozdílný přístup. V první zastávce pár nových motorů a cca dva rozebrané. V druhé zastávce desítky motorů a s chlapy se dalo bavit. Dovedou ho opravit? Toť otázka za zlatého bludišťáka. Motor se takhle klepat nemá a podívají se na něj. Kdy? To je však ve hvězdách. Ještě ke všemu začalo při cestě do Prahy blbnout auto. Zítra ho vezu na osmou do servisu. Jak dlouho tam zůstane nevím. Za jak dlouho budu mít opraven motor nevím. Kdy přijedu do Bratislavy s motorem nevím. Kdy vyrazím po proudu do vysněné destinace také nevím.
Doma už převládá názor, že to mám také odložit na příští rok. Já zatím ještě doufám a začínám spíš uvažovat o tom, že bych loď uložil v marině někde v Constantě v Rumunsku. Netuším však kolik by to stálo.
Uživatelský avatar
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 546
Registrován: úte říj 02, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Bratislava

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod avalon » stř črc 19, 2023 9:33 pm

no tak to si na tom vpodstate tak ako ja a vsetci co nemaju nove lode :-) Bez spolahliveho motora odplavat nemozes a tak mas teraz aspon cas kym sa to vyriesi dorobit ostatne veci na lodi, bez ktorych sa sice da plavat, ale ked ich mas hotove plava sa lepsie :-)
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod ficcus » ned črc 23, 2023 11:34 am

Natáhněte opravy motorů ještě o 2 roky. Stihnu tak dostavět mou DE23 a přidám se:-)
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » pon črc 24, 2023 8:55 am

Tak to by neproslo. Uz stojime dlouho v Bratislave.
Prave ted pracuji na finalni sborce.
A zitra snad probehne motorova zkouska. A pak uz jen drobnosti jako hydralika rizeni, vymena oleje v motoru atd.
A pak uz bude cas se posunout dal.
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » pon črc 24, 2023 1:58 pm

kam se chceš Libore posunout?
Já jsem uvažoval o Constanța (Rumunsko), protože Řecko letos už nedám. Ale netuším, jaké tam jsou ceny v marině. V Bratislavě to je zatím velmi příjemné. Motor je zatím pořád na opravě :-(
Doufám, že tam mám loď pořád vyvázanou a že vedlejší nákladní loď neodvezla můj stěžeň. Do Bratislavy se chystám až s opraveným motorem. Doufám, že tento týden.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » pon črc 24, 2023 7:53 pm

Za predchozi roky mame dost napluto.Takze letos jen lehce zvolna nic moc dakeko. Madarsko, snad Chirvatsko, nejdale asi Srbsko. Rumunsko nedame.
Respektive popluji tak dlouho dokud nenajdu zimoviste, ostatne stejne jako katdy rok.
Dnes jsem orerusil montaz. Dostali jsme tip na profika co sije kryci plachty. Odvezli jsme stavajici a cekame na nabidku. Pokud se dohodnem pry to je prace na tyden a neco.
Tak se asi na tyden podivame domu.
Lod tam mas jezdime kolem.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9327
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Libor » úte črc 25, 2023 7:54 am

Covece nevim.
Jdu rano se psem po protejsi hrazi a bud blbe vidim a nebo stezen nevidim…Tak nevim.
Jak chodis na lod? Pras ten nakladni sif?
PS: budeme stat asi cca do 4.,5. srpna.
Nechame sit kapelle a kryt nad kormidelnu.
Nase plachty brzo doslouzi a kdyz je ta moznost…A vypada ze profik dela skvelou praci za slusnou cenu….
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » pon črc 31, 2023 7:53 pm

Tak jsem dnes i s dcerou dorazil. Trvalo to mnohem déle než jsem čekal. Dnes jsem byl na opravné technické na auto a už zase dva roky mohu jezdit. Motor mám zatím v kufru a doufám, že opraven. Problém byl ve vstrikach. V Třebíči mi to nastavili blbě. Na jednom 12MPa a na druhém 18. Tady to kluk opravil a na obou nastavil 24MPa. To je hrozně moc, přitom do knížky koukal a kolik nastavit si fotil. V Praze to bylo vše OK, hlavně když zaplatím. Ve Velkém Meziříčí chlapům motor utekl na dvůr a hned prý bylo jasno. Po nastavení na 17MPa je motor klidný. Doufám, že se nerozklepe po namontování do lodi. S takovouhle ptakovinou jsem objel celou republiku a ztratil další dny.
Stěžeň mám odložen na sousední lodi. Měl jsem strach aby neodplula, ale je pořád tady.
Jirka19
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 05, 2021 7:49 am
Reputace: 0

Re: Bratislava - Bulharsko 2023

Příspěvekod Jirka19 » pon črc 31, 2023 8:07 pm

Libore, jsi pořád vedle nebo jsi už vyrazil po proudu? Já se snažil kontaktovat maríny v Constanta, ale nikdo nereaguje. Líbilo by se mi tam doplout a nechat tam loď na zimu, ale obávám se, že ji nechám v Bratislavě a letos na jih nepopluji.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti