DPH po vstupu Chorvatska do EU

Platby kartou, nákup jachtařských potřeb na eBay, na Aukru. Dobré obchody s loděmi a lodním příslušenstvím u nás v ČR, na Slovensku i jinde. A podobná problematika.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

DPH po vstupu Chorvatska do EU

Příspěvekod Macek0585 » pát srp 05, 2011 1:57 pm

Dovoluji si založit nové vlákno, protože asi nejsem jediný, kdo má loď v Chorvatsku v režimu tranzitu a nemá zaplacené DPH. Toto se pravděpodobně (nebo spíše zcela jistě) změní po vstupu Chorvatska do EU. Je už známo datum - 1. červenec 2013, ještě jej snad má otvrdit referendum. Pokud by byly ZARUČENÉ informace, rád je uvítám a možná nebudu sám. Pokud vím, tak třeba při vstupu Slovinska do EU byla dána deadline 7 let stáří, u starších lodí snad DPH odpouštěli.. Jenom bych poprosil, jestli by zcela náhodou nemohly být příspěvky fakt k věci :mad: :mad:
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » úte srp 30, 2011 9:17 pm

ahoj, tak jsem se ptal svých chorvatských jachtařských přátel, kteří mají blízko k vládě a zatím zjistil následující:

1) vůbec to nikdo zatím neřeší - očekávají, že se to začne řešit tak max. půl roku před termínem
2) silně pochybují, že by byla nějaká amnestie podle stáří lodě - velká skese - spíše na tom bude chtít vláda vydělat (Slovinci měli strach, že se lodě přesunou do blzkého a atraktivnějšího chorvatska - chorvati tento strach nemají)
3) jejich lodě jsou většinou na leasing a pod chorvatskou vlajkou, takže je to netrápí

ještě rozhodím sítě v maríně mezi dalšími vlastníky z non-HR vlajkou - bohužel tam nikdo z nich teď nebyl

jakmile zjistím víc, dám vědět

enjoy

-pux
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » stř srp 31, 2011 9:21 am

Tak to jsme na tom s informacema stejně nebo podobně. Té "amnestie" bych se nevzdával, třeba to půjde. Navíc nevím jestli jim taky nezačínají tak trochu zdrhat lidi aspoň co jsem tak koukal kolem....
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » stř srp 31, 2011 9:54 am

nevím jestli jim taky nezačínají tak trochu zdrhat lidi aspoň co jsem tak koukal kolem....

maríny a zátoky jsou pořád plné - jeden to odveze do řecka a tři noví příjdou .. na to podle mne chorvati kašlou + precedent s potapěčema, který de facto vyštvali - nemám pocit, že by to někomu vadilo a kdyby přece jen lidí začalo jezdit méně, tak to zdraží (normální postup) - pořád budou "levnější" a "krásnější" než italové nebo francouzi

to ani nemluvím o snaze šéfa ACI, který se znažil prosadit povinnost pro lodě v tranzitu jít povině do maríny a ne si jen tak někde kotvit (zajímalo by mne v jakém je tento nápad stavu - přeptám se)

jakmile budu mít nějaký další "drb", tak se ozvu

-pux
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » stř srp 31, 2011 12:57 pm

No já jsem taky v sobotu přijel s pocitem "už nikdy", ale co s loďkou?? Dokonce jsem uvažoval o přesunu do Holandska na kanály, ale dost mne odrazuje počasí, voda a vzdálenost :( . Taky řeším variantu prodeje / výměny za menší plachetnici, ale dneska zrovna doba pro prodávající není ideální :( :( . No a pořád mi v mnoha směrech Chorvatsko připadá nejzajímavější...
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » čtv říj 06, 2011 8:56 am

zachytil jsem v maríně další "drb" - zvýhodnění DPH při zaplacení v HR na 10%
jistou logiku to má, chorvati mají DPH 23% a např. Malta má jen 16% - tj. majitelé lodí se mohou v rámci eu rozhodnou, kde dph zaplatí a pokud si mohou vybrat mezi 23% v HR nebo si udělat výlet a přeplout na Maltu a "ušetřit" 7%, tak by to mohlo být motivující. Jednorázovým zvýhodněním DPH na sníženou sazbu by si chorvati zajistili, že smetana zůstane u nich a pořád hodně vydělali.
Jak znám ale chorvaty, tak tomu moc nevěřím.

-pux
peter
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod peter » pát pro 07, 2012 9:30 am

jedna sa sice o zakon upravujuci dph docasne este pred vstupom chorvatska do eu, ale myslim, ze odkaz nan do tohoto vlakna patri:
http://www.yachtrevue.at/news-reviere-c ... 20830.html
Libor
bez hodnocení
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát pro 07, 2012 10:48 am

V článku se píše dočasné snížení na 5% v době 1. 1. do 31. 5. 2013

K zákonu se teprve připravuje prováděcí vyhláška.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » pát pro 07, 2012 2:08 pm

Asi před 2 měsíci jsem dal dotaz na fóra "Podnikatel.cz, Jak podnikat.cz"
Komu zaplatím DPH za loď prvně registrovanou v r.96, která je v HR pod belgickou vlajkou po vstupu HR do EU ?

Odpovědi byly shodné. Proč DPH za loď platit ?
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod brin » pát pro 07, 2012 3:27 pm

Tak snad belgie je v Evropě ně? Proč bys platil za loď pod belgickou vlajkou. Jedná se o země, se kterými nemá EU bezcelní styk, tedy USA, Asie, Rusko apod. Z těchto zemí pokud dovezeš jako evropský občan loď, musíš zaplatit DPH. A platit můžeš kdekoliv, kde loď registruješ. Nemusíš se tam s ní často ani ukázat (viz UK s 15% VAT)
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » pát pro 07, 2012 3:39 pm

Byla dovezena z USA. ;)
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod brin » pát pro 07, 2012 8:28 pm

Jenže to je jedno, protože už je přihlášená v Belgii. A jak už je přihlášená v EU, předpokládá se, že má VAT zaplaceno.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod MartinB » sob pro 08, 2012 11:04 am

Doklad o zaplaceni DPH z lodi je důležitý dokument který může být vyžadován k předložení a k nahlédnutí - i když se tak zřejmě moc neděje, skutečnost taková je a je dobré/potřeba ho mít.
Další věc je, že loď která opustí EU na delší dobu (teď si nejsem jistý přesně, myslím 2 roky?), musí DPH zaplatit znovu !!! - bohužel to tak je v zákonu, platí i na jíné "zboží", třeba auta.
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod brin » sob pro 08, 2012 11:21 am

To mi chceš tvrdit, že jachta registrovaná v Británii se zaplacenou daní a majitelem z evropské unie musí v případě, že majitel na ní pluje delší dobu než dva roky platit znovu DPH? To je nesmysl ne? Pokud by byla jachta prodána mimo EU a registrována jinde, tak tomu možná uvěřím, ale jinak ne.

Edit: Myšleno samozřejmě pluje mimo EU.
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 22

Příspěvekod Lachtan » ned pro 09, 2012 2:03 am

Nesmysl to samozřejmě je, nicméně to tak je. Mimochodem v tom zákoně je 3 roky. Proto jsem si při plavbě z Chorvatska do Slovinska /EU/ před rokem s lodí registrovanou v EU a zející přes 10 let v Chorvatsku zajistil potvrzení mariny v ČR, že stála nějaký čas u nás. Slovinci nakonec nic nechtěli. Lodě do 30ti stop nebo staré prý nikoho nezajímají. Ale zase to má svůj vývoj. V Italian waters pilotu z r. 2011 strana 12 se píše: But as long as jou can prove that you owned the boat prior to leaving the EU, and that the vessel had VAT paid status at that time, there should be few problems. Nevím, co kdo myslí "few problems". /Ale pokud můžete dokázat, že jste vlastnil lod před opuštěním EU a loď měla zaplaceno DPH v onom čase, melo by to být málo problemů. Snad jsem to dobře přeložil.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » stř pro 12, 2012 11:22 am

Zatím poslední zpráva v souvislosti s doplacením DPH z lodí,
trvale kotvících v Chorvatsku, přišla dnes od pana Stejskala
z firmy TPS Centrum Brno. Po schůzce, která proběhla v minulých
dnech v Zahřebu byly navrženy varianty legalizace pobytu lodí
po vstupu Chorvatska do EU v červenci 2013. Některé z těchto
variant se zdají být vyloženě příjemné pro naše peněženky.

Z návrhů cituji:
Mimo standardní vyclení lodí v Chorvatsku, na které se s velkou pravděpodobností bude vztahovat DPH ve výši 25 %, bude chorvatskou stranou nabídnuto v přechodném období, které by mělo trvat od ledna do konce května 2013, možnost přeregistrace lodí do chorvatskélo lodního registru.

Jednou z výhod registrace lodě v Chorvatsku bude i možnost střídání neomezeného počtu osob na palubě, odpadne nutnost placení viněty, i nutnost kotvení v oficialních marinách jakožto celních prostorech.

Je pravděpodobé, že v přechodném období by se daň na tato plavidla měla pohybovat okolo 5 % z odhadní ceny plavidla. :good: :good: :good:
Laguna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Clo a DPH za lodě v Chorvatsku

Příspěvekod Laguna » stř led 16, 2013 12:35 pm

Ahoj vespolek,
chorvatský parlament letos schválil zásady pro vyměření cla a DPH za lodě v Chorvatsku v souvislosti se vstupem Chorvatska do EU. Do 31.5.2013 je clo stanoveno na 1,7%, DPH na 5% z časové ceny lodě (jak se tato cena určuje, je zatím nejasné). Od 1.6.2013 by už měla být DPH plných 25%. Informace jsou k dispozici např. na http://www.seahelp.eu/. Mariny už rozesílají majitelům lodí upozornění, objevují se různé agentury, které nabízejí zprostředkování.
Pokud někdo máte bližší informace, podělte se.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » čtv led 17, 2013 9:09 am

Pokud všechno půjde podle plánu, měl bych začít 22.1. Dělá mi to na klíč pan Stejskal z TPS centra, sám to asi člověk není schopen dát dokupy. Důležitou změnou proti prvním návrhům (aby cenu odhadovali znalci a ti řekli, že by se pos...) je fakt, že se cena pro výpočet DPH bude vypočítávat dle tabulek doplněných prohlášením majitele. Jakmile pokročím a bude zájem, dám vědět.
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6

Příspěvekod Monty » čtv led 17, 2013 10:06 am

pulrich píše: pořád budou "levnější" a "krásnější" než italové nebo francouzi

A to jsi proboha kde nabral...????

howk
Monty
Davídě
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Davídě » čtv led 17, 2013 8:54 pm

Macek0585 píše:Pokud všechno půjde podle plánu, měl bych začít 22.1. Dělá mi to na klíč pan Stejskal z TPS centra, sám to asi člověk není schopen dát dokupy. Důležitou změnou proti prvním návrhům (aby cenu odhadovali znalci a ti řekli, že by se pos...) je fakt, že se cena pro výpočet DPH bude vypočítávat dle tabulek doplněných prohlášením majitele. Jakmile pokročím a bude zájem, dám vědět.

Jasně, je zájem, kráčej a dávej vědět :), díky
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » čtv úno 14, 2013 1:25 pm

Takže jsem pokročil. Z přehršle nabídek od firem, které mi to nabídly (Marina Kornati, Baotič, Yacht pool, Sea Help atd...) jsem se díky dlouhodobé spolupráci rozhodl zadat to panu Stejskalovi z firmy TPS centrum Brno. V průběhu tohoto týdne jsem obdržel hromadu lejster, která jsem dva dny vyplňoval, ověřoval (dva podpisy, zase nic moc zásadního ;) ), stanovoval si srovnávací metodou cenu lodi a tak dále a tak dále. Takže tolik k pokračování procesu legalizace, pokud je někdo dál, nebo šel jinou cestou, uvítám zkušenosti.
Laguna
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Laguna » pát úno 15, 2013 4:22 am

To Macek0585
Dovol 2 dotazy:
1. Z jaké vlajky loď převádíš? Z EU nebo z mimo EU?
2. Z čeho stanovuješ cenu lodě?
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pát úno 15, 2013 7:35 am

Dovolím :) :
1. převádím z české vlajky
2. cena je tabulková, protože jinak by asi za pět měsíců nebylo možno odbavit obrovské množství lodí. Tu cenu jsem stanovil srovnávací metodou dle nabídky stejných/obdobných lodí a pomocí grafu amortizace stanovil cenu své lodi. Zároveň k prohlášení přikládám soupis výbavy, která bude celnicí buďto akceptována jako základ, nebo bude dopočten příplatek k základní ceně.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát úno 15, 2013 7:42 am

Ač nemajitel, sleduji se zájmen jak se to vyvíjí. Majitelé určitě o to více. :thmbup:

Jen jedna otázka. Nedávno jsi psal, že pod HR vlajkou nemusíš platit vinětu. To je opravdu pravda? Vždy jsem si myslel že poplatek za používání pobřežních vod platí všichni bez rozdílu.
Tak jako třeba dálniční poplatek... :?
juberija
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod juberija » pát úno 15, 2013 7:58 am

Mam lod prihlásenú na slovensku a ťahám ju do chorvátska na sezonu 2 mesiace. Čo vtedy s DPH?

Zpět na