Lošinj 30.8.-8.9.2016

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 14

Lošinj 30.8.-8.9.2016

Příspěvekod pepabagi » stř zář 21, 2016 10:45 am

Ahoj, konečně jsem se po návratu dostal k tomu, abych zrekapituloval naší malou plavbu po Jadranu. Pro nás i pro loď to byla po její celkové rekonstrukci a po dvou sezónách strávených na Vltavě, Slapech a Labi první plavba po moři.
Přípravě s přihlédnutím ke stáří jak tahouna, tak lodi jsme věnovali spoustu času. Taktéž výběru místa a itineráři plavby, čímžto děkuji spoustě z vás tady na fóru za cenné rady, poskytnuté mapy a morální podporu.
Jak už to tak bývá, místo v pondělí na noc, vyjíždíme s půldením zpožděním až v úterý před obědem. S naší soupravou: obytná dodávka Fiat Ducato 1,9TD rv.98., 2800kg, 60kW + vlek 350kg, s 6m kajutovou lodí Guy Marine 560, 60PS, 1000kg, měla souprava dohromady přes 12,5m na délku, 3m na výšku, 2,45m na šířku a se 110 litry benzínu v lodi, zásobama jídla a pití v obytce skoro 4,5 tuny. Naplánovana trasa je Sychrov, Turnov, Ml. Boleslav, Kolín, Čáslav, Havl. Brod, Jihlava, Znojmo, abych se vyhnul tankodromu na D1 (stejně nejedem víc než 90km/h), a dál přes Hatě na Vídeň, po dálnici na Graz, Maribor, Záhřeb, Rijeku, ostrov Krk a trajektem na Cres a Lošinj.
Daleko jsme nedojeli, jelikož hned u Kolína nám praskla tlaková hadice z turba k intercooleru, závadu jsem našel, provizorně opravil a po následném dvouhodinovém shánění servisů a hlavně hadice (děkuju strašně ochotnému pánovi z fi.Orvis za snahu a chlapům z vedlejšího offroad servisu za poskytnutou hadici, za 100kč a dva gambáče, jsem moc rád že dobrý lidi ještě nevymřeli), jsme za hesla co tě nezabije, to tě posílí pokračovali dál. Cesta už proběhla bez dalších problémů, v noci jsme si zdřímli před Záhřebem, úspěšně i když občas i na trojku přejeli hory u Rijeky, dopoledne bez fronty a minutu před odplutím stihli trajekt Valbiska-Merag, vysupěli, ubrzdili a prokličkovali kopce Cresu (9% stoupání, 10% klesání, to byl se skoro 4,5 tunama a ve čtyřiceti na sluníčku hodně slušnej výkon pro našeho fiatího důchodce s jeho unavenejma 80ti koníkama) a v půl druhé byli na místě, v kempu Rapoča v Nerezine. Když odečtu šest hodin spánku, dvě hodiny opravu, tak jsme jeli se zastávkama (tankování, kávičky, poplatky, snídaně, atd.) osmnáct hodin jízdy.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: Lošinj 30.8.-8.9.2016

Příspěvekod pepabagi » čtv zář 22, 2016 8:15 am

Ještě téhož dne odpoledne ve středu 31.8. jsem loď spouštěl v malém kotvišti Ufratar, hned vedle kempu a kláštera. První porod byl už s najetím, výška soupravy 3m, větve čouhající přes zeď taky ve třech metrech a snaha nezničit stropní okno na obytce a neorvat bílé vrcholové světlo na lodi ani bimini. Musel jsem "upravit" jednu větev a povedlo se projet. Jenže jsem porušil základní pravidlo nejdřív se jít podívat pěšky a najel jsem špatným vjezdem a nešlo se otočit. Takže jsem si vynadal do blbců, odpojil vlek s lodí, ručně ho otočil, otočil auto, zase připojil a pro větší úspěch a pobavení kolemjdoucích ještě jednou, a tentokrát na správné místo. Tam už se dalo hezky nacouvat až k vodě a podle mého bez problémů sjet a spustit loď. Odpojil jsem zadní světla z vleku, odvázal loď a připravil se že s ní sjedu po slipu do vody. Jenže kde se vzali tu se vzali dva němečtí mořští vlci a jali se radit, že tam nemám sjíždět, že už nevyjedu, že to klouže, že je to nebezpečný a že mám použít na spuštění vedle stojící ruční vrátek, a že to s ním půjde ein zwei. Blbec jsem podlehl jejich nátlaku, vrátek sice byl, ale minimálně z přelomu století, ještě s vymotaným rezavým lanem a nefunkční kladkou. Takže jsem nejdřív opravil kladku, namotal lano, a začli jsme spouštět. Samozřejmě slip měl náklon k jedný straně, kladka s lanem prozměnu úplně na druhou stranu, vrátek chvilku fungoval a chvilku ne, což mělo za následek nekontrolovtelný pohyby vleku s lodí a mé infarktové stavy. Pomoc německých kolegů spočívala v držení se a opírání o loď, udílení rad a hlavně vydávání příkazů. Ze mě teklo, běhal jsem od vrátku k lodi a zase zpátky a vrchol nastal v okamžiku, kdy to s vlekem smýklo ke straně tak, že mě to málem zlomilo ruku. V tu chvíly Uwe s Adolfem prohlásili že to věděli od samýho začátku, že to takhle rozhodně nepůjde a jali se pomalu mizet za scény. Tak jsem se skřípěním zubů podložil kola vleku, odpojil vrátek, připojil vlek k autu a jak jsem na začátku předpokládal bez sebemenších problémů zacouval do vody, spustil loď a vlek zase vytáhl na břeh. V tu chvíly se zase objevují němečtí soudruzi na scéně, kamarádsky mě plácají po zádech a halekají na celé okolí, jak jsme to společně parádně zvládli. V jejich pohledech vidím očekávání dle jejich neskromného vyjádření, zasloužené řádně vychlazené a orosené odměny o kterou se nestyděli říct.
A pak už jen opláchnout po cestě zaprášenou loď, pořádně sladkou vodou propláchnout vlek od soli, vyzkoušet motory a hurá na moře.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » pát zář 23, 2016 8:27 am

1.9. dopoledne naplníme lodní chladničku proviantem a vyrážíme z přístaviště Ufratar na průzkum nejbližšího okolí. Okoukneme z vody marinu v Nerezine která se nám moc zamlouvala, nakouknem hned vedle do doků kde stojí spousta lodí čekajících na opravu a své znovuzrození, je zde i portálový jeřáb k dispozici, pár kotevních míst a tratorie. Mně osobně fascinuje vlnolam z kamení zakončenej na svém konci záměrně potopenou lodí která je jeho součástí. Pokračujeme podél východního pobřeží ostrova Lošinj, z vody skouknem Sv. Jakov, Veli bok, Vela draga a u vesničky Lučica točíme ostře do leva přes záliv k pobřeži Cresu, lehce nakouknem do zátoky Kaldonta se sádkama ryb, a postupně pomalu na kochačku prozkoumáme jednotlivé zátoky směrem na sever podél západního pobřeží,
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » pát zář 23, 2016 9:49 am

. . . Majiška, Šešnja, Ridulja a Jaz. Obeplujem malej poloostrov Seka a kotvíme v krásné zátoce Sonte, v jejím severním cípu na čtyřech metrech hloubky (kotva drží dobře v usedlém jílu). Jsme tu dnes kupodivu jediný, teplota na sluníčku se šplhá ke čtyřicítce, voda má na povrchu dvacetosm a v metrové hloubce nádhernejch dvacetpět, je tyrkysově zelenomodrá, vidět je až na dno s občasným porostem mořské trávy, u břehu v půlmetrové hloubce žijí patnáct až dvacet cm velké mušle na stojato, (vím že jsou chráněné ale nevzpomenu si jak se jmenují). Vylovíme pár mušliček s ráčkem poustevníčkem které po vyfocení vracíme do vody, nakrmíme hejno rybek a dva neodbytný racky, připálíme si krapet bílé zadnice a spokojený před šestou večer vyrážíme k návratu. Při cestě zpět ješte okouknem pumpu INA na vodě a rozhodujeme se zakotvit v přístavu v centru Nerezine (vzhledem k situaci gumáky přecpaném přístavišti Ufratar). Přistání proběhlo hladce za pomoci pomocníka harbourmastera Mimiho, vyvázali jsme se na volném místě úplně v rohu proti hotelu Televrin, přídí k oku ve zdi a zádí na mooringové lano. Kotvení jsme vybavili hned vedle v infocentru, paní byla příjemná, komunikativní,okopírovala si doklady od naší lodi s tím, že platit budeme až při odjezdu přijatelných (15kn/m lodi/noc). Tímto se stala Marina Nerezine naším domovským kotvištěm na dobu pobytu.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » pát zář 23, 2016 2:25 pm

2.9. pátek, opět vyrážíme na celodenní plavbu, cílem je tentokrát prozkoumat jižní cíp ostrova Cres? Vyplouváme z Nerezine a přeplouváme po moři hladkém jak zrdcadlo na západní pobřeží Cresu a dneska prozměnu míříme na jih.
Dopoledne prozkoumáme a vykoupem se v zátoce Martinščica, kotvíme na 3m hloubky, voda nádherně čistá a je zde spousta mořských okurek (sumýšů). Dál nakouknem do zátok Galbočica, Bela a Dražica, po palubním obědě proplujem kolem majáku Suha a točíme na severovýchod do zátoky Jadriščica. Zde proplujem bójkové pole plné zakotvených plachetnic, krásnou italskou 30metrovou motorovou jachtu, která jakmile jsem sdělil své ženě kolik spapká, už jí zas tak krásná nepřišla :e) a vyvázali jsme uvnitř zátoky na betonovém mole s tím že dáme kafčo. Zde okamžitě přifrčeli místní výběrčí a požadovali 50Kn za kotvení, nechtěli si nechat vysvětlit že se chceme zdržet jen hodinu a nepřistoupili na náš kompromisní návrh.
Tak jsme se odvázali, vypluli ven ze zátoky, hodili kotvu u břehu na Punta Križa, tam se v klidu vykoupali, pak pokračovali kolem kempu Baldarin a o stoosmdesát stupňů jsme se otočili na zpáteční cestu u zátoky Meli před poloostrovem Sv.Damjan. Pozdě odpoledne se tradičně trochu rozfoukalo a zvedly se krapet vlny (0,5m), takže se drahá polovička přesunula z opalovačky na přídi, nejdřív na záď na lehátko pod bimini a ke konci už i ke mně do kabiny.
Po šesté jsme se v pořádku vyvázali na našem místě zpět v přístavu v Nerezine, dali jsme si kousek za rohem naší oblíbenou rumovou zmrzlinu (opravdu zmrzlinu) :e) ,šli jsme do kempu dát sprchu a vytvořit večeři (musím jen a jen vychválit expresmenu) a těšili jsme se na tradiční kávičku večer na palubě.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 75

Příspěvekod Jardasu » pát zář 23, 2016 3:52 pm

Ač sám nemám dostatek trpělivosti na podrobné popisy cest, rád si přečtu zážitky druhých, kteří tu trpělivost mají.
Mnohdy ony zkušenosti i sám rád využiji, zejména tam, kde to neznám.
Pokračuj, je to hezké čtení.
motas1970
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod motas1970 » sob zář 24, 2016 8:06 pm

Ahoj,moc pěkný čtení,zvlášť pro mě,práve totiž sedím v kampu Rapoča a máme zakotvenou loď v Nerezine v marině :) a všechny ty zátoky si projiždíme.Počasí je super,voda ma okolo 22 stupňů.Tomas
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » pon zář 26, 2016 7:56 am

Jardasu: právě proto že jsem doposud jen četl zážitky druhých a protože jsem z nich čerpal inspiraci, jsem se konečně vybičoval k tomu abych i já konečně jednou přispěl a podělil se o své zážitky, cejtil jsem to jako takový dluh vůči ostatním. Taky nejsem žádnej spisovatel a musím se dokopat abych něco vyplodil a mělo to hlavu a patu. Takže vydržte, bude pokračování.
motas1970: Tomáši ani nevíš jak závidím, hned bych se tam vrátil.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » úte říj 04, 2016 11:13 am

sobota 3.9. Na dnešek máme naplánovanou jen krátkou plavbu s návštěvou Osoru. Vyplouváme dopoledne z domovské mariny v Nerezine a míříme na sever do městečka Osor. Osor je překrásné starobylé "město" s necelou stovkou obyvatel ležící na rozhraní ostrovů Cres a Lošinj u Osorském průplavu (Osorski tjesnac). Průplav odděluje Osorský záliv na severu od Lošinjského průlivu na jihu. Přes průplav je postaven otočný most, který otvírá pouze ráno v devět a v podvečer v pět. V průplavu je i za dobrého počasí poměrně silné proudění. My potřebujeme prozkoumat, jestli se pod něj vejdeme (podle 888 ne). Už při připlouvání mezi bójemi kardinálních znaků nás z dálky zaujme překrásná silueta Osoru s jeho malým přístavem, otočným mostem a renesanční věží, fotíme ostošest. Kotvíme až u hlavní silnice v první řadě na molu, na dotaz u správce přístavu jsme ujištěni že se můžeme vyvázat (pro návštěvu městečka) zcela zdarma, pokud bychom chtěli zůstat přes noc, pak za 50 kuna. Je zde i k dispozici jeřáb (kontrolně jsme sondovali za kolik a při naší velikosti 6m 1tuna 200 lasiček). Osor nás nadchnul a uchvátil, jeho historie na vás dýchne z uzounkých uliček a malebných náměstíček (vlastne jen jednoho :e)). Karta se plní fotkama, lidi jsou zde i na to že je konec sezóny milí a ochotný a uřvaných turistů minimum. Jsem nadšenej z jeho románských kostelíků a pozůstatků po Benátské nadvládě, ale i mnohem starších artefaktů, které na vás koukaj z každé zdi a domu. Na prohlídku městečka a okolí stačí v pohodě dvě, tři hodinky, i když si umím představit zde strávit v pohodě a poklidu celý den. Prozkoumáme most, při průjezdu jednoho sportovniho člunu když vidíme jak si slečny na přídi musí lehnout, zjišťujem že pro nás je fakt nízkej a zítra budem muset ohlídat čas pro proplutí a návrat. Unaveni vší tou historií a krásou usedáme na kafčo a zmrzlinu v pizzerii s výhledem na přístav, zase budu jen vychvalovat, zatím nejlepší kafe v chorvatsku, milá obsluha a hlavně šalvějová zmzlina (tu jsem měl poprvé v životě a byla super!) Odpoledne už jen krátký přesun na jih podél západního pobřeží Cresu opět do oblíbené zátoky Sonte, koupačka a opalování, pohoda a večer návrat naproti do Nerezine, zítra vyrážíme za delfíny.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » úte říj 04, 2016 2:13 pm

4.9. V neděli nařizuji budíček na sedm ráno, naplním lodní chladničku jídlem a pitím na celý den a spěchám s vyplutím, abychom stihli otevření Osorského mostu v devět. Žena samozřejmě protestuje že je to brzo, takže jí odebírám hodnost prvního důstojníka (kterou si vysloužila za perfektní asistenci při kotvení v posledních dnech) a dělám z ní zase jen plavčici a odkazuji jí na své místo na přídi :e)) Samozřejmě bych to nebyl já, abychom před Osorským mostem nebyli o skoro třičtvrtě hodiny dřív, to bylo řečí :e)) Takže se lehce vyvazujem na jednu volnou bóji mezi již čekající plachetnice a pozorujem okolí. Pomalu nás přibývá, V devět hodin se stále nic neděje, auta z vesela přejížděj po mostě tam a zpátky, teprv po chorvatské čtvrthodince se objeví obsluha mostu a jde se na věc. Přednost má naše skupina z jihu, čítající asi dvanáct lodí. Otočení mostu je zajímavá a impozantní záležitost, stejně tak jako projetí průplavu. Proud jde proti nám, musím přidat plyn a korigovat směr kormidlem, protože se zde tříští a od stěn odráží vlny od již proplutých lodí před náma, ale žádné drama to není. Vyplouváme do Osorského zálivu a směřujem podle západního pobřeží ostova Cres na sever. Moře vytváří hladké, deset až dvacet metrů dlouhé "vlny", takže jedem chvíly pomalu mírně do kopce a pak zase rychleji z kopce dolů. Je to celkem nepříjemné na žaludek, ale naštěstí se zvětšující se vzdáleností od břehu a postupným příchodem větru se vytvořej vlnky a tento "tobogán" rozbijou do přijatelnejch po sobě jdoucích vln. Postupně nakouknem do zátoky Balalta, pokračujem kolem mysu Tanki, Županja až do zátoky Žal u vesničky Ustrine, v tomto úseku znovu jmenuju mojí plavčici na prvním důstojníkem, předávám jí kormidlo a jdu na záď přepumpovat benzín z rezervní nádrže do hlavní. Pokračujem dál na sever kolem stejnojmeného mysu k zátokám Bela, Škulja, a už se blížíme k na pohled žlutému ostrůvku Visoki s jeho majákem. Držíme se na východ od jeho kardinálního znaku označující nebezpečné skalisko a proplouváme mezi ostovem a západní pevninou Cresu dál podél výběžku Lučica, zátoky Meraščica, do velké zátoky s rybářským přístavem Martinščica. Zde se po dohodě vyvážem vzadu v levém rohu přístavu mezi rybářské lodě, je zde větší klid než u nábřeži kde jsou stání pro turisty. Potkáváme zde německou posádku na pěkném šestimetrovém gumáku RIB, mám pocit jak kdyby nás sledovali, vidíme se už minimálně potřetí během pár dní :e) Vystupujem na břeh, projdeme městečko které je pro nás po návštěvě Osoru spíše zklamáním (zaujal nás akorát pěkný kostelík na nábřeží a pár palem) a nejvíc ze všech zatím navštívených míst je zde vidět, že už skončila sezóna. Penziony zabedněný, jediný funkční bistro na nábřeží se štěbetajícíma chorvatskejma babčama :e)) Dáme kafe a zmrzlinu (už zbyla jen vanilková naštěstí, a šmoulí, a tu bych fakt nedal! :e)) Oběd dáme z vlastních zásob na lodi, hoďku se koupem na oblázkové pláži před vlnolamem (je zde sice dost mořskejch ježků ale koupání parádní) a odpoledne vyplouváme na zpět. Tentokrát míříme k západnímu cípu ostrova Visoki, fotíme jeho maják z blízka, pak točíme na západ k velkému ostrovu Zeča, plavíme se podél jeho východního pobřeží, Ustrinski portič až k jeho jižnímu cípu Debeli. Odsud nabíráme směr na jih přes otevřené moře zpět k osorskému zálivu, volím tuto cestu záměrně i přes to, že v okamžiku kdy nás přestane krýt ostrov Zeča, dostáváme pořádný příděl metrových vln s bílejma čepicema. Dostal jsem totiž čerstvou informaci že včera zde známí potkali delfíny. Oči jsme si mohly vykoukat, dalekohled šel z ruky do ruky ale po delfínech ani stopa :e(( Škoda, já už jsem tuhle delfíní parádu zažil, ale žena z toho byla smutná, holt přírodě neporučíš. Pomalu jsme se přiblížili k severnímu pobřeží Lošinje, a směřovali zpět k osorskému průplavu. Ještě jsme měli hodinu čas, takže jsme navštívili zátoku východně od osorského průplavu (jméno mě vypadlo z hlavy) s vrakem kousek pod hladinou, byla plná lodí a člunů, takže zde v podstatě nebylo kde zakotvit a na nás moc lidí. Ještě před otevřením průplavu jsem se stihnul vykoupat na moři a nechal se spolu s lodí chvíly unášet větrem na dohled od zříceniny románského kláštera pod hradbama osoru a už jsme se řadili do štrůdlu lodí skrz průplav nazpět. Při pohledu na černé mraky které se pomalu přibližovaly od Velebitského pohoří k nám jsem vzal pořádně za plyn a za chvilku jsme se již vyvazovali v naší maríně. Zde nás i Mimi upozornil na fakt, že se blíží škura bura, takže jsem loď popustil víc od nábřežní zdi a na příď přidal ještě jedno lano (dvojtě) netušíc, jak prozíravé to bylo!
Janch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Janch » pon říj 10, 2016 10:20 pm

A teď to začne být napínavé...Tak nás moc nenapínej!
Díky,
;-)
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » stř říj 12, 2016 11:10 am

5.9. pondělí: (Janch: nenapínám, jen nebyl čas a zas tak dobrodružné to není :e))
Ještě večer jsem prozřetelně sroloval markýzu na naší obytný dodávce, ve čtyři ráno se zvednul vítr a protrhlo se nebe. Dodávkou to lomcovalo tak, že cinkaly skleničky ve skřínce. Vyběhl jsem ven douklidit židličky a stolek přesně ve chvíly, kdy se v tom vichru chystaly opustit své místo a odletět neznámo kam. Blesk střídal blesk s takovou rychlostí, že bylo vidět jak ve dne. Hrom burácel až to ohlušovalo a voda z nebe padala v takovém množství, že během chvíle všechno v kempu plavalo v řekách a jezerech. Chudák stanař pod náma, nejdřív se snažil dělat kolem stanu příkop proti vodě, pak se snažil zachraňovat mokré věci, a když dosáhla hladina vevnitř jeho stanu půl metru, vzdal to! Obával jsem se o loď, co v tomhle počasí bude v přístavu, ale žena mě uklidňovala že jsem jí přivázal dostatečně pořádně a představa že v tomhle počasí půjdu ven (nepromoky byly samozřejmě na lodi), mě vrátila zpět do postele. Zbytek noci to houpalo dodávkou jak když spím na moři, ráno jsem se probudil, vítr nepolevoval ale aspoň už nepršelo. Hned jsem vyrazil zkontrolovat loď, když jsem viděl tu spoušť co bouřka nadělala v kempu, byla ve mě malá dušička a začal jsem mít výčitky, že jsem nešel zkontrolovat loď už v noci.
Do přístavu jsem dorazil v poklusu, první pohled: Vlny se tříští o vlnolam a voda lítá přes něj až do první řady. Dvě vedle sebe vyvázané plachetnice o sebe mlátí stěžni až z nich padají windmetry a vrcholová světla, jedné plachetnici se uvolnila část hlavní plachty a natržená o zábradlí a roztřepená se plácá ve větru. V druhé řadě velký motorák uvolněný ze zadního můringu tlačí svojí obrovskou váhou na gumák a maličkou laminátku až ta nabírá zádí vodu, ale naštěstí už tu jsou majitelé a snaží se to řešit.
Jsem vyvázanej úplně v zadním rohu a naše loď není přes vedle stojící jachtu vidět, takže ještě chvilku nervů než oběhnu přístav a už jí vidím, je na hladině a vypadá celá. I v tomhle nejzašším rohu se zmítá nahoru a dolů, ale lana držej, odstup přídě od zdi je tak akorát a mooringový lana na zádi jsou na svých místech. Jenže ouha, i když už neprší je vzadu kokpit plnej vody, dobrejch dvacet centimetrů až po kraje bočních vík do podpalubí. Vynadal jsem si do pitomců, nepovolil jsem odtokové výpustě samovylejvacího kokpitu! Přitáhnout loď a normálně nastoupit se v tomhle počasí v jednom nedá, takže naboso přeskok na příď, okamžitě mi podjedou mokrý nohy a k pobavení všech přihlížejících se v mžiku válím na zádech jak brouk pytlík, naštěstí mě zachránilo zábradlí že jsem nezhučel až do vody. Sbírám se a s pošramocenou tělesnou schránkou i egem povoluji výpušťák. Voda je během okamžiku venku a zvedá se záď. Otvírám a kontroluju podpalubí, naštěstí relativně sucho, zapracovala bilgepumpa, takže aspoň vím že funguje. Kontroluju vnitřek kabiny, tam je to bez ztráty kytičky.
Teď už s větším klidem opouštím loď, stavuju se na kapitanátě: na dnešek hlásí pětku, zajímalo by mě kolik to foukalo v noci při bouřce, nemám windmetr a odhady se různí.
Pro dnešek už holt nikam neplujem, naordinujem si se sousedy (v jejich větší a krásnější obytce) několik gambáčů, kávovej rum, karty, prohlídnem fotky na noťasu a pokecáme o cestách a plavbách, holt i tak se dá celkem příjemně strávit den u moře.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » stř říj 19, 2016 9:54 am

úterý 6.9.: počasí se nemění, naopak se zhoršuje :e(( Na dnešek hlásili že vítr poleví a opak je pravdou. Zkoušeli jsme jít ven, ale v tomhle větru to fakt nemá smysl. Teplota vzduchu spadla oproti předchozím dnům skoro o dvacet stupňů dolů, na pouho pouhých patnáct a v kombinaci s tím vichrem je pocitově ještě větší zima. Chodím pravidelně kontrolovat loď do přístavu, odpoledne jsem pozoroval dvacetimetrovou plachetnici jak se na motor snaží probít přez záliv do relativního závětří Cresu, posouvala se jen po metrech a chvílema to vypadalo že stojí na místě. Dneska to bylo za celej den jediný plavidlo na vodě. Kemp se totálně vylidnil, gumáky zmizely v útrobách obytek, zůstali jen skalní. Jen Švéd co přijel včera s letitým pick-upem s obytnou nástavbou sedí venku na židličce a kochá se :e))
Po většinu dne máme čtenářský kroužek, další alkoholickou návštěvu sousedů už by nemusely má játra vydržet. Večer už to nicnedělání vzdáváme a vyrážíme se sousedy do Nerezine na večeři. Zastavujem se poptat v kanceláři kapitanátu, skouknem i předpověď na netu a docházíme k závěru, že už to do konce týdne lepší nebude. Jsou to jednoduché počty, neplujem tudíž neprojedem benzín, takže si dopřejem super večeři, fish talíř pro dva: grilované a smažené sepie, chobotničky, doráda, velké krevety, olihně a další mořské potvůrky, sotva to zvládnem spořádat, k tomu lahvinka bílého a na závěr pro všechny panáčka pálenky na účet podniku.
Proběhla "válečná porada", sousedi se zítra zkusí přesunout na západní pobřeží, domů nespěchaj. Zato nám se krátí dny dovolené a každej den kdy neplujem považuju za promarněnej! Počasí se lepšit nemá, ba naopak, neradi ale rozhodujem se ukončit pobyt. Zítra se pokusíme vytáhnout loď vedle v docích jeřábem. Sice když vidím jak se i tam ty vlny melou a ty šutry pod jeřábem, nemám z toho dobrej pocit, ale místní boss tvrdí no problem a domlouváme se hned na sedmou ráno. Ještě překontroluju loď v marině, všechno ok a pro dnešek jdem spát.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » stř říj 19, 2016 10:13 am

středa 7.9.: ráno v sedm stepujem v docích, i když se venku čerti žení, počasí je snad ještě horší než včera. Loď jsem v marině ani neodvazoval a udělal jsem dobře, dock boss nepřijel na sedmou, nepřijel ani do oběda a neukázal se ani za celej den, když jsem viděl co dělá moře pod jeřábem, tak jsem stejně nevěřil že by se dala loď bez úhony dneska vyndat. Navrhuju jet odpoledne busem do Maliho Lošiňje na výlet. Stejně se nic jiného ani dělat nedá. Dáme v obytce oběd a v jednu vyrážíme na zastávku, bus nejede na čas a nepřijel ani po půl hodině čekání. No nic, za hodinu jede další, jdem si spravit náladu zmrzlinou a před třetí už zase čekáme na zastávce, utvrzuju se u místních že opravdu stojíme dobře, ale dejavuuu, bus opět nepřijel. Nechápu, proklínám všechny chorvatský autobusáky až do třetího kolene, pro dnešek se ukládám do obytky a likviduju poslední zbytek ze zásoby gambáčů.
Naštěstí už není taková zima, jen ten vichr nepřestává a moře je pořád divoký, vlny s čepicema a všude samá pěna. Utěšujem se že by zítra mohlo bejt líp a že se podaří vytáhnout loď.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » stř říj 19, 2016 2:38 pm

čtvrtek 8.9.: pořád hrozně fouká, návštěva kapitanátu, kroucení hlavou, pořád pětka :e(( Ráno už klasika, zajdem do doků, tam nám řeknou že zítra to už určitě půjde. Žena začíná podléhat depresi že tady stvrdnem až do jara a přemýšlí, že si koupí slovník a začne si zde hledat práci :e)) , já se snažím dělat že jako pohoda, ale už jsem taky nas . . . že tady takhle trčíme a neplujem! :e((
Utěšuju jí a slibuju nádhernej výlet do Maliho Lošiňje, což po včerejší zkušenosti s místní hromadnu dopravou moc nezabírá. Už neriskujem, dopoledne zbalíme a všechno uklidíme a jedem Ducatem. Mali Lošiňj je krásný a kupodivu nás přivítal sluníčkem, i moře je tu o poznání klidnější. Parkujem u rybářského přístavu a jdeme promenádou přístavem, fotíme, užíváme si po delší době krásného počasí. Došlo i na shoping a zásoba eur se povážlivě tenčí :e)) Přístav se nám líbí, jen je tu na nás až moc rušno a ceny za vyvázání jsou oproti nerezine tří až pětinásobné. Je to prostě uplně jinej svět, někdo chce mít poklidnou atmosféru malého vesnického přístavu a někdo má rád ruch moderní maríny, to je jak s těma holkama a vdolkama. Po cestě zpátky se se ještě na chvilku zastavujem za sousedy v jejich novém kempu, krásné místo, dáme rychlé kafčo a vracíme se spokojeně do Nerezine. Pomalu přestává foukat, že by se opravdu zítra podařilo vyjeřábovat.
Večer po šestý jdem zkontrolovat loď do maríny, najednou z ničeho nic lehá vítr uplně. Na slipu v maríně tahá němec úspěšně bowridera na vleku za osobákem z vody. Dávám s ním řeč, má čtyřkolku, o třista kilo lehčí loď a o dvacet čísel menší ponor :e( ,v rychlosti se rozhodujem že to risknem taky. Zejtra může bejt pozdě a zase má fučet. Okamžitě klušu pro auto, odvazujem loď a s hrůzou zjišťuji, že jedno z předních lan je o průvlak prodřené až na oplet, ještě že jsem dal lana dvě a dvojitě! Připojuju vlek a hurá do vody, využít tu chvíly bez vln. Neznám to tady a dalo mi to chvilku rovnání, než je vlek tak jak ho potřebuju mít, slip zatraceně klouže a jako skoro všude je to tak akorát že kola od vleku spadnou přesně na konci betonu do díry mezi kameny. Takže ještě jednou kousek popojet ven, žena statečně drží naší loď na lanech vedle nábřežní zdi a houf místních chorvatských mladíků celé to dění komentuje z přilehlého baru. Než se nám na třetí pokus podařilo natáhnout a správně usadit loď na vlek, tak se ještě před výjezd ze slipu stihl zaparkovat místní zelinář s dodávkou a zmizet neznámo kam. No pěkně děkuju, myslím že i chorvati pochopili co jsem si pěkně od plic česky zaklel. Pak už jen trochu zaspojkovat, opatrně zabrat a NIC, k pobavení místních mladíků jsem se ani nehnul. Ok, takže zariskujem, scouvnem ještě víc do vody, tentokrát plnej plyn, pískání gum, dvě černý čáry, úhybnej manévr kolem zelinářský dodávky a protáhlý obličeje místních plejbojů, 4,5 tuny soupravy jsou na suchu. Pak už jen přikurtovat, nasadit rampu světel, zpátky do kempu pořádně prolejt ložiska a brzdy sladkou vodou a hurá, máme čas tak akorát stihnout poslední trajekt. Děkujeme Neptunovi že nám dopřál tu chvíly bez vln.
pepabagi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pepabagi » pát lis 04, 2016 11:04 am

8.9.-9.9. čtvrtek-pátek. Se setměním vyjíždíme z Nerezine a kopce Cresu překonáváme bez větších problémů, přeci jenom je znát že není takovej provoz a hlavně je podstatně chladněji, což motoru vyhovuje. Jediným nežádoucím "zpestřením" je stádo krav se dvěma býky, volně se potulujícíma ve tmě po silnici. Odnesl to dírou v boku německý Opel s karavanem v protisměru. Byla ve mně malá dušička, když jsem ty špičatý metrový rohy míjel, už chápu příslový "čumět jako bejk"! Na trajekt jsme přijeli se skoro hodinovým předstihem, stáli jsme druhý ve frontě, která se postupně za námi vytvořila až do půl kopce. Ještě jedno poslední preso v místním baru, nakoupit pár lahví chorvatských piv jako dárek našim mladým a pak už jen v jedenáct nájezd na trajekt Merag-Valbiska, překonat zpět hory u Rijeky (což šlo opět v noci líp než při cestě sem) a s pár hodinama spánku jsme v pátek v podvečer vpořádku zpátky doma na Sychrově.
Opět jsem se přesvědčil že pokud nepočítám nedostavěný úsek dálnice na slovisko-chorvatských hranicích, tak nejhorší silnice jsou fakt u nás. Stejně tak chování (bezohlednost) řidičů je opět nejhorší tady v čechách.
Ale abych nekončil negativně, celá dovolená (i přes to že se nám v druhé půlce pokazilo počasí) se nám moc líbila. Z plavby, z přírody a z moře jsme byli nadšení, dokonce i přístup a chování místních nemůžu (až na jednu malou výjimku) hanit, většina lidí jak v barech, v přístavech i v kempu byla příjemná a komunikativní. Každopádně to není naše poslední plavba v Kverneru a určitě se sem ještě párkrát vrátíme. Ty delfíny prostě musí má drahá polovička vidět.
Ps: jen co bude ještě chvilka času, spočítám ujeté kilometry, naplutí míle, náklady a pokusím se přidat nějakou mapku plavby a fotky.
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod PetrC » pon srp 07, 2017 2:00 pm

Hezké povídání, a i když se v něm nic dramatického neděje, přesto jsem ho četl v jednom kuse až do konce :-) Podobných příspěvků s takovou informační hodnotou by to chtělo víc. Díky!
err_
bez hodnocení
Reputace: 142

Příspěvekod err_ » pon srp 07, 2017 2:25 pm

Chtělo. tak nějaký přidej.
PetrC
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod PetrC » pon srp 07, 2017 2:42 pm

err_ píše:Chtělo. tak nějaký přidej.

Mám něco rozepsané, ale jsou to jen holá fakta, neumím psát tak poutavě a podrobně jako tady někteří :-) a taky už se ty plavby trochu pletou :-) No zkusím něco dát dohromady.

Zpět na