Plavby El Niňo 2014 - Lakomcova posádka v Karibiku

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Lakomec

Plavby El Niňo 2014 - Lakomcova posádka v Karibiku

Příspěvekod Lakomec » sob pro 07, 2013 4:56 pm

Zdravím celou posádku, v Liberci sněží, fouká vítr, počasí hnusné tak, že se mi ani se psem nechce jít ven. Tak se už začínám těšit do Karibiku. Konec roku bude dost hektický, vidím to tak, že nebudu mít čas na nic, proto něco málo informací už teď. Já odlétám na Martinik už 9. ledna, dva dny budeme mít volno a pak plavba. Do Le Marin dorazíme v sobotu, 25.01.2014 někdy ráno. To byste už všichni měli být na místě. Na Martiniku vám zajistím ubytování, Miloš a sestry přiletí tuším 23.01. a Ježkovci 24.01... Nevím kde to bude, domluvím se s Myšákem a něco v Le Marin vybereme. Postarám se vám o odvoz z letiště Fort de France. No a v sobotu ráno se všichni uvidíme v maríně, převezmeme naší loď - CATANA 42 Carbon Fusion a vyrazíme na jih. Proviant a pití koupíme na Martiniku, pak průběžně budeme dokupovat cestou. Plán zatím není jasně daný, může se ještě stát, že z Floridy za námi přiletí na týden kamarád, asi by přiletěl na Svatý Vincent a po týdnu by zase odletěl. Budu s ním mluvit teď v prosinci, tak se uvidí. Do Lakomcovy posádky zapadne výborně. V každém případě to pro nás nebude znamenat žádnou komplikaci, nebudeme nikde stát ani čekat, jeho nástup a výstup by byl po cestě.
Sebou potřebujete jen pár triček, kraťasy, pantofle a jedny trekové boty. Když půjdeme na Sv. Vincentu na sopku, tak abyste měli dobré boty. A jednu lehkou bundu. Jen tak pro dobrý pocit, ža je leden, tak aspoň něco. Ploutve, šnorchl a brýle si vemte svoje, ty na lodích za moc nestojí.
Na pobyt potřebujete na Martiniku EURa, pak už jen USD. Je dobré si nějaké USD přinést sebou, nejlepší jsou malé bankovky, kterýma se dá platit všude - bóje v zátokách, jídlo, částečně i v obchodech. V neděli nevyměníme nikde nic, pak v týdnu na Union Island je i banka, tam se dá vybrat a vyměnit. Pak až v Kingstownu na Sv. Vincentu a poslední den na Sv. Lucii. Ale to jsou drobnosti. S první partou otestujeme známého kapitána aerolinek SVG, jsem s ním předběžně domluvený na leteckém výletu nad korálovými útesy.
Obrázek
Už se těším. Ještě měsíc a dva dny a letíme!!!!
Naposledy upravil(a) Lakomec dne sob pro 28, 2013 8:26 pm, celkem upraveno 2 x.
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » čtv pro 19, 2013 2:16 pm

Na Lakomcovu žádost :
byl bývalý topik rozdělen na dvě části a přizpůsobeny i názvy:
- Plavby El Niňo - Lakomcova posádka v Řecku
- Plavby El Niňo - Lakomcova posádka v Karibiku
Obojí je přesunuto do REPORTÁŽÍ.
Lakomec

Karibik 2014

Příspěvekod Lakomec » pát pro 20, 2013 10:28 pm

Čas kvapí, za pár dní Vánoce, pak Silvestr a za další týden letím. Po dlouhém čase opět na západní polokouli, do ráje zvaného Karibik. Jak jsem psal minule, času koncem roku nebude nazbyt, tak začínám reportáž již nyní, abychom se na ni pak nevyprdli a taky proto, kdyby někdo měl nějaké konkrétní otázky, aby byl prostor na odpovědi. Děkuju Vilmě, že nás přesunula z akcí do reportáží, tady nám bude líp.

Plány jsou smělé, ale vzhledem k tomu, že tam nebudeme poprvé, nic nesplnitelného. Budeme jachtat, poznávat ostrovy a trošku se možná i flákat.
V sobotu 25.01.2014 přebíráme loď, CATANA 42 Carbon infusion. Je skoro nová, rok výroby 2012.
Obrázek
Více informací o lodi zde
Loď přebíráme na Martiniku, v Le Marin. Již tradičně od Altumare a Dream Yacht Charteru. Těším se na přejímku, to bude komedie. Myšák a Lakomec, po letech zase na jedné lodi. Doufám, že na nic nezapomeneme. Hned po přejímce lodě odpoledne vyplouváme směr jih, cílem jsou Grenadiny.
Obrázek
Po vyplutí od St. Anne budeme plout kolem Sv. Lucie a Sv. Vincenta levobokem. Předpokládám, že ráno budeme někde kolem ostrova Bequia, resp. Canouan. Od Bequie budeme plout Atlantským oceánem směrem ke skále Sail Rock, pravobokem kolem Horseshoe Reef a World's End Reef. Vzhledem k tomu, že nás je 9, z toho 5 chlapů jachtařů, noční plavbu zvládneme myslím v pohodě. Tobago Cays Marine Park vypadá takhle z letadla, doufám že budete mít možnost proletět se nad korály taky. Zatím to mám domluvené.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tady v této oblasti na několika čtverečních mílích strávíme celý týden, jeden den na Sandy Island, který patří pod Grenadu, pak už jenom SVG.
Obrázek
Cestou zpět se zastavíme na ostrově Bequia, dál pak na Sv. Vincent.
Obrázek
Na Vincentu budeme lodí stát u ostrova Young Island, krásné a klidné místo. Odtud podnikneme dvě výpravy, jednu kolem celého ostrova s cílem na sopce Sufriere,
Obrázek
druhou pak do hlavního města Kingstownu na návštěvu nádherné botanické zahrady, která je nejstarší na západní polokouli. Pokud se mi podaří najít číslo na prof. Sinclaira, jeho přednáška o rostlinách bude neopakovatelný zážitek pro všechny.
Obrázek
Od Young Islndu se přesuneme západním pobřežím Sv. Vincenta do zátoky Vallilabou Bay. To, že se zde točili Piráti z Karibiku je všude profláknuté, kulisy chátrají, nicméně je zde celnice a ideální místo pro odhlášení pobytu na území SVG. Taky se zde pěkně šnorchluje. Protože budu v Karibiku už před touto plavbou, podívám se jak to vypadá na vodopádu Falls of Baleine. Bylo zde pěkné molo, které v roce 2010 zničil hurikán, pokud nebude opravené a chtěli byste se podívat, nebude problém si najmout člun.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Lakomec dne sob pro 21, 2013 2:42 pm, celkem upraveno 2 x.
Lakomec

Karibik 2014-část II

Příspěvekod Lakomec » pát pro 20, 2013 10:40 pm

Z Vallilabou Bay na sever, kanálem mezi Sv. Lucií a Sv. Vincent kolem Pitonů směr Rodney Bay. Uvidíme, jak na tom budeme s časem, možná se zastavíme ve vesnici Sufriere, hned u Pitonů. S časem to myslím s ohledem na přihlašovací procedůru, je zde Port of Entry, ale vždy to trvá strašně dlouho. Uvidíme, rozhodneme se na místě.
Obrázek Obrázek
V Rodney Bay doplníme PHM, podíváme se v pátek večer na Street party a nad ránem posledních 25 NM v karibském moři.
Obrázek

V průběhu plavby budeme reportáž postupně doplňovat o další podrobnosti, hlavně jednotlivé možnosti kotvení, ceny za stání atd.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned pro 22, 2013 6:12 pm

Zdar Lakomče
Neber to prosím že chci radit, nebo nedej bože poučovat. Jen když dovolíš, několik postřehů k tvým pěkným plánům.

V prvé řadě to nejdůležitější co jsem chtěl. Při čtení myšlenky plout Canouan a Tobago Cays návětrnou stranou jsem se vrátil o dva roky zpět a lehce se zpotil. To vůbec nemluvím o variantě, pokud by to vyšlo na noc. Já si při návratu střihnul cestu z Mustique na St. Vincent venkem, Beguia levobokem a byly to jedny z mých nejhorších hodin za kormidlem. Ty dlouhé oceánské vlny se asi vlivem mělčin začaly na návětrné straně zabalovat a jistě si dokážeš představit co s catem dělá dvoumetrová zabalená vlna z boku. Měl jsem takové bobky, že nestihnu některou vlnu vyjet přídí, že jsem měl zaplý levý motor a s kormidlem prudce doprava jsem si ještě motorem pomáhal. Byl to prostě hnus a už nikdy bych nic takového nechtěl zažít znovu. Potmě už vůbec....

Jinak plány dobré, klasická jižní cesta, je na každém jak si to tam rozvrhne. Jen bych něco jak to cítím coby nezúčastněný. Nevylučuji že toto vše budeš vědět, jenom pro jistotu.
- Večeře s kulturním programem v Clifton Harbour bývala vždy zážitek. Ale už loni starý Lambis nechodil, jen poposedával. Barelová muzika na tany-tany ale zůstala, a je to tam pořád krásné. Na letiště jak jsem pochopil se chystáte. Jen u Lambise na mole, pozor na ty betonová pacholata. Jsou to čtyřhrany a prodírají lana.
- Na Tobago Cays určitě zajet na barbecue na na Petit Bateau, kde pečou lobstry. To stojí za to. Leguány jistě znáš. Centrální kotviště očekávejte totálně zarvané loděma. Loni to byl dost masakr.
- V té dolní části bych se moc přimlouval za velmi romantické místo, zátoka Salt Whiste na ostrově Maryeau.
- Na St.Vicentu bych s lidma co tam ještě nebyli, zátoku Walliabou určitě nevynechal. Má to své kouzlo a je tam i krátká procházka k takovému malému, jakože vodopádku o šnorchlování jsi psal. První díl Pirátů vidět před odjezdem je nutnost. U místního Jarouška je nejlepší Rumpanch, pro čechy a poláky stání zdarma.
- Co se týká St.Lucia, opět naprosto jasná priorita. Když nikde jinde, tak Soufriere. Kotvíme pod Pitonem a (my cestou dolů) na břehu se zásobíme banány, mangem a kokosy. Volně v lese. Do města nás vozí obsluha bójí, je možné pěšky na takovou rádoby botanickou zahradu s koupacími bazénky. Taxíkem pak nahoru na činnou sopku se sirnými lázněmi. Místní celnníci jsou dost hákliví na to, když posádka vyleze na břeh před odbavením.

Co se týká celního odbavení, zvládli jsme to loni dobrým naplánováním, kromě Martinique, jen Sourfriere, Clifton Harbour a Rodney Bay.

Pro namlsání posádky si dovolím ukázat fotky r.2010 a r.2012 :)
A jinak přeju ať ta plavba splní očekávání posádky a všem se líbí. :thmbup:
modrymax
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod modrymax » ned pro 22, 2013 6:22 pm

Tak trochu of topic
Baharis - mooooc pěkné stránky, asi nové, co :)
Lakomec

www stránky Baharis Yacht

Příspěvekod Lakomec » pon pro 23, 2013 10:01 pm

No konečně jsi si udělal pořádné stránky o jachtingu :good: a je fajn, že jsi dal odkazy do plaveb Lakomcovy posádky. Aspoň se lidi můžou pokochat :lol:
Z Bequie kolem Canouanu pravobokem - nebudu se s Tebou přít o to, jaké jsi měl podmínky a zabalující se vlny Ty, já jsem plul dolů kolem Canouanu 4x, a jen jednou jsem se zbaběle schoval do závětří. Je taky rozdíl, když pluješ dolu na jih, anebo, jak jsi stoupal Ty, proti větru. Každopádně proplout s větrem v hlavasce mezi Petit Tabac a Horseshoe reef stojí za to. Určitě tam budeme až dopoledne, v noci to nemá smysl. Budeme plout tak, aby jsme ráno byli na úrovni kanálu St.Vincent-Bequia. Nicméně, pokud by podmínky na moři nebyly OK, tak nic riskovat nebudeme :)
Clifton Harbour je jasný, nevím, jestli budeme u Lambiho. Mám číslo na Dennyho, to je ten motorák vyvázaný u Lambiho. je lepší být na bóji, noc máš bez komárů. Ale kdyby jsi si Lambimu řekl, tak by ti dal stará lana, jako je dal mě. Kolem kůlú namotáš jeho lana, tak 10x a na ta se pak vyvážeš. Ale i tak jsem to kontroloval, ale v pohodě. Salt Whistle Bay je krásná, pokud bude problém s kotvením, máme záložní řešení.
Lobstry na Tobagu mám taky absolvované, ale musím říct, že jsem byl sklamaný. Sedíš skoro potmě, moc na to nevidíš. S klukama jsme si pak druhej den na Mayreau koupili dva čerstvé tuňáky asi za 20% ceny lobstrů a bylo nám mnohem líp a i jsme si víc pochutnali. Ale když někdo chce, tak proč ne.
St.Lucia-Soufriere, tak právě to jsem měl na mysli. Nejdřív zdlouhavě na břeh sám kvůli přihlášení, pak zpátky na loď a až pak celá posádka. Každopádně kolem Pitonů to je nádherné, uvidíme jak to vyjde. A Vallilabou je jasná zpráva, nestane se Ti v Karibiku jen tak, aby jsi připlouval a ze břehu na tebe hučel český rock :whist: Jinak ten potůček u Vallilabou není vodopád, to je jen taková finta na neznalé turisty.
pes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Petit Tabac

Příspěvekod pes » stř pro 25, 2013 12:16 pm

Lakomec píše:Každopádně proplout s větrem v hlavasce mezi Petit Tabac a Horseshoe reef stojí za to.

Některé katamarany můžou v laguně Petit Tabac i zakotvit, někde bych snad našel i fotku. Místo je to přenádherné. Dno je ale písčité a mění hloubky oproti mapě, taky tam z Atlantiku dost fouká. Sám bych do laguny nevplul ani na motor a ve shodě s Baharisem bych to po noční plavbě bezpečně obeplul v závětří tedy Mayreau levobokem. Vše záleží na posádce, počasí a na odvaze skippera.
Přeji krásnou plavbu a těším se na popis Grenady..
Lakomec

Petit Tabac

Příspěvekod Lakomec » stř pro 25, 2013 1:04 pm

Jo, je to krásné místo. Takhle to tam vypadalo, když jsem v laguně kotvil naposledy. Pohled na Tobago Cays je úchvatný.
ObrázekObrázek
Pes, asi jsi to nepochopil správně, anebo nečetl. Do téhle laguny se na plachty vplout nedá, to je přesně proti větru. Já psal o proplutí mezi Horseshoe Reef a Petit Tabac. To je normální jachting, stejně jako plout Atlantikem kolem Canouanu. To není o odvaze.
Lakomec

Petit TAbac

Příspěvekod Lakomec » stř pro 25, 2013 1:06 pm

Chtěl jsem ještě vložit fotky z kotvy na Petit Tabac, ale to vkládání si žije vlastním životem. Někdy jo, někdy ne. No a teď právě ne. Tak odkaz na fotky tady
Lakomec

Návětrné ostrovy, popis

Příspěvekod Lakomec » pát led 24, 2014 12:20 am

Lakomcova posádka je v Karibiku, částečně na cestě a Lakomec se rozhodl, že místo reportáže se pokusí čtenářům Jachting.infa poskytnout přesné informace, co kde kolik stojí a jak to na jednotlivých místech chodí. Tajně doufám, že reportáž z plavby napíše někdo jiný.
Budu popisovat místa Návětrných ostrovů, od Martiniku po Grenadiny. Jediný ostrov, kam pravidelně plujeme a není součástí SVG je Sandy Island, který leží u ostrova Carriacou a patří pod Grenadu. I letos jsme ho navštívili na levačku, byly tady bóje, ale v roce 2012 je smetla bouře. Takže zbyly jen dvě, jinak se stojí na kotvě. Poplatek za bóji je 25,- EC$
Obrázek

Je dobré vědět, že oficiální kurs 1 USD = 2,67 EC$, 1 EUR = 3,414 EC$. Kurzy jsou včerejší – 22.01.2014. East Caribbean Dollar je oficielní měna na Grenadě, SVG, St. Lucii, Dominice. Nevím, zda platí i na Trinidad a Tobago, pak dále na severu Antiqua a Barbuda, Anguilla atd.
Čerstvého tuňáka koupíte od kluků kdekoliv na kotvišti na SVG za 15-16 EC$ za pound, což je zhruba 0,5 kg. Jakákoliv vyšší cena je nesmysl, hned jim řekněte, že férová je tato cena a že víc nedáte. Vždy koupíte.
V Čechách jsem pořídil WIFI hotspot, naučil jsem se ho nastavit na jiné APN, na Unionu koupil data kartu na měsíc za 25 USD, denní limit je 250 MB, všichni posílají přes Viber zdarma SMS, fotky atd., stahují emaily. Jen hovor není možný, mají jen síť 2G, což je strašně pomalé. Je to od Digicelu, funguje i tady na Sv. Lucii. Je to příjemné

Svatý Vincent – zátoka Wallilabou Bay. Je zde celnice, kde se dá přihlásit i odhlásit, není ale imigrační úředník, při vstupu do země je proto nutné zajet buď do Kingstownu, anebo lodí na Beguii, Port Elizabeth. Další možnost je imigrační na Union Islandu.
Poplatky za vstup do země SVG:
35,- EC$ osoba/měsíc
125,- EC$ loď/měsíc. Yacht license SVG. Pokud je na lodi majitel, poplatek se neplatí.
50,- EC$ loď – poplatek za loď
Za odhlášení lodě a posádky - Clearance departure - se ve Wallilabou platí poplatek 35,-EC$, protože zde není stálá služebna, úředník dojíždí z Kingstownu. Union Island, Bequia, Kingstown se neplatí nic.
Na Svatém Vincentu se dá lodí stát v několika zátokách, nejvíce oblíbená je již zmíněná Wallilabou Bay, je zde restaurace s WIFI. Pokud stojíte na bóji, platí se poplatek cca 20,- EC$ /den, pokud půjdete do hospody na jídlo, poplatek platit nemusíte. K tomu je potřeba započítat poplatek za pomoc od místních chlapců na člunech, pomůžou vám s vyvázaním na búoji, popř. vás vyvážou na břeh. Je na vás, co jim dáte, obvykle to bývá 20,- EC$ . Pokud nemáte EC$ , USD je všude vítaná měna. Stačí 10 USD

Další příjemná možnost stání na Vincentu je ostrov Young Island, platí se za bóji 60,- EC$. Z Young Islandu je to kousek do Kingstownu, pár minut pěšky směr Georgetown je supermarket, dá se koupit vše potřebné.

Grenadiny:

Mayreau, Salt Whistle Bay: 60,- EC$ za den, jedna z nejhezčích zátok
Další velká je zátoka Saline Bay, za bójku poplatek 60,- EC$.

Petit St.Vincent: kotva zdarma, je zde pár bójí, ale není potřeba je kupovat. Kotvení na hloubce do 4m, pokud fouká nad 30 uzlů, dá se psaníčko a je klid.

Union Island, Clifton Harbour: kotva zdarma, bójka 40,- až 50,- EC$. Pokud stojíte u Lambiho, večeře u něj a stání je zdarma. Navíc můžete doplnit vodu. Dobře se stojí na kotvě i na jižní straně v Ashton Harbour. Je to za větrem. Kvůli hloubce však jen pro katamarany. Na západní straně ostrova se dá taky stát, ale nemám tam zkušenost, já jsem vždy u Lambiho. Je pěkné nechat se odvézt na Happy Island, atmosféra je vynikající.

Tobago Cays, Marine Park: poplatek za osobu 10,- EC$, bójka stojí 45,- EC$.
Kotvení na Petit Tabac je zdarma, nikdo tam nic nevybírá.

Canouan, Charlestown Bay: zde měla základnu jedna z největších charterovek - Moorings, už zde nejsou, business nešel jak měl. Jsou zde zbytky jejich bójí, naposled jsem platil 30,- EC$ jinak dobré stání na kotvě, absolutní bezvětří. Hloubka cca 5m.

Bequia, Port Elizabeth: poplatek za bóji 50,- EC$.

Mustique já nenavštěvuji, ceny za bóje, pokud jsou, tedy nevím.

Svatá Lucie
Soufriere: je zde celnice i imigrační. Za vstup do země se nic neplatí, všechny kotevní bóje patří vládě, poplatky chodí vybírat na člunech Marine Rangers. Jeden den stojí 54,- EC$. Zde v Soufriere je hodně rozšířený business kluků s Water Taxi. Naslibují hory doly, pak jsou nepříjemní. Nejlepší je od nich nic nepotřebovat a slušně jim to říct hned na lodi. Když spustíte vaší dinginu, pohodlně se vyvážete na bóji sami. Skoro vůbec zde nefouká, není to problém. Dinghy dock je celkem dobře hlídaný, nestane se, že by někdo ukradl člun. Lanko je jen malá pojistka. Když na břehu dáte někomu 5 USD, tak vám rád dinginu pohlídá. Na odbavení se dostanete sami, pak na břeh s posádkou taky. Nejhorší z místních borců je Francis, na lodi má dvě české vlajky. Je to pozůstatek začátků čechů v Karibiku, Igor Piňos ho všude doporučoval jako nejlepšího boy frienda. Jenže dle mého to je již léta vychcaný parchant. Neváhá si za odvezení na celnici a zpět říct 100,- EC$. Podle mě zlodějina. Je potřeba mu hned říct, že po něm nic nechcete. Slušně, ale rázně. Je lepší kotvit na bójích na jižní straně zátoky, je zde víc lodí a je to bezpečnější, co se zlodějíčků týče. Základem všeho je se chovat slušně, a i když odmítnete, slušně vysvětlit, že jste již vše nakoupili, že jste na lodi již několik dní, chcete mít relax a no stress. Pochopí to a je klid.
Pokud chcete na Pitony, je potřeba mít průvodce. Na vodopády Diamond Waterfalls je to z města procházkou cca 45 minut, není potřeba nikoho. Jsou tam bazénky, příjemné posezení/poležení. V turistickém centru na nábřeží vám ochotně poskytnou všechny informace. Vstup do Botanické zahrady 6 USD, termální bazénky dalších 12,5 EC$.

Marigot Bay: stál jsem zde jednou, na bójce, je to malá, ale velmi luxusní zátoka. Kolik přesně byla cena už nevím, rozhodně však nic nezaplatitelného to nebylo, možná o pár EC víc než jinde.

Rodney Bay, zátoka pod Pigeon Island. Kotva zdarma, marína Rodney Bay ceny doplním. Ceny nedoplním, protože naposled v pátek bylo už zavřeno a tak ceny maríny nemám.

Martinique, St. Anne: poslední zastávka před vrácením lodě, krásné přenocování, klid a pohoda. Městečko žije, spousta krámků, barů. Rozhodně je lepší strávit poslední noc na kotvě tam než na mole v Le Marin.

Fotky mi nejdou vkládat, kouslo se to při druhé. Tak odkaz na fotky je tady
Naposledy upravil(a) Lakomec dne stř úno 12, 2014 4:46 pm, celkem upraveno 2 x.
modrymax
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod modrymax » pát led 24, 2014 11:15 pm

To Lakomec
Krásné vyprávění a zajímavé info :D
Možná je lepší že ty fotky nejdou vkládat,
takhle se to prohlíží mnohem lépe :P
čím jsi fotil :?
ytnak
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ytnak » pon led 27, 2014 2:41 pm

Moc hezky napsaný deník,moc se mi líbil,a budu se moc těšit na další,Zdraví ytnak
Lakomec

návětrné ostrovy

Příspěvekod Lakomec » pon led 27, 2014 10:09 pm

To modrymax a ytnak: tak aby nedošlo k nedorozumění, to neměl být ani deník, ani popis plavby. Popis plavby nechám na jiných, Lakomcova posádka, jak ji známe ze stránek JI je již na Svaté Lucii a zítra plujeme dál na jih, na Svatý Vincent. Já jsem jen chtěl všem těm, kteří se vydají na plavbu do Karibiku a třeba tam budou poprvé dát malý návod, co kde a za kolik se dá pořídit, na co si dát pozor. Zkrátka zkušenosti několika let, které někdo, když bude chtít, může využít. Já jsem tu možnost neměl, ale naštěstí jsem se k poznání propracoval.
Fotím - už skoro nefotím. Nechávám to na posádce, já vždy jen něco vyberu a uložím si to. Standardně mám sebou iPhone a to stačí.
Lakomec

leden 2014 v Karibiku

Příspěvekod Lakomec » stř úno 12, 2014 9:04 pm

prvních 14 dní s kamarády z Liberce proběhlo bez problémů, až na nějaké maličkostí s lodí. Plavba klasika, od Martiniku směr jih na Grenadiny. Počasí perfektní, posádka taky. Jak říká Lynx s Vilmou: Vítr a vlny, to je to, co jsme si přáli. K tomu sluníčko a teplo, paráda. Všichni spokojeni, ti, co tam byli se mnou podruhé, si to užili ještě víc než poprvé. Tak to vypadá, že příští rok destinaci nezměníme a pojedeme zase.
Fotky z plavby a ostrovů tady
Podařilo se vyjít i Petit Piton, pohled z něj na Soufriere je krásný.
Lakomec

únor v Karibiku

Příspěvekod Lakomec » stř úno 12, 2014 10:09 pm

Lakomcova posádka přiletěla do Karibiku po částech, nejdřív Vilma, Broňa a Miloš, pak další den Maroš s Alenkou a Pepa s Darinkou. Protože Karel letěl z Floridy a nestihl začátek plavby, oproti plánu jsme změnili plavbu tak, že jsme nejdřív courali po Sv. Luciii a Sv.Vincentu. V Kingstownu jsme počkali na Karla a pálili na jih, celý týden dole a pak plavba na sever.
Po převzetí lodě - úplně nová Catana 42 - v sobotu večer, 25.01.2014 jsme se přemístnili na kotvu na St.Anne. Ráno jsme vypluli na Lucii, do zátoky Soufriere. Neděli odpoledne jsme strávili couráním po městě, rumpunch byl výborný. V pondělí jsme měli botanickou zahradu, dobrý oběd v místní hospůdce, odhlášení z Lucie. Na bójku nás zavezl Marine ranger, bylo to příjemnější než na dingině. Všude se dá žít dobře, když máte místní kamarády.
V úterý ráno Saint Vincent Channel na Sv.Vincent, zátoka Cumberland Bay. Odpoledne jsme podnikli první výpravu, snad někdo z posádky napíše podrobnosti. Celní a imigrační odbavení cestou v Chateaubelair. Strěda ráno přesun podél ostrova na Young Island, dopoledne Fort Rock, odpoledne Kingstown, botanická zahrada.
Ve čtvrtek ráno jedna část posádky výprava na sopku La Soufriere, druhá pohoda na Young Islandu. Večer na letiště, zbytečně, letadlo nedorazilo, let odložen na ráno. Ráno ihned po příletu Karla plavba na Petit Tabac, pravobokem Bequia a Canouan. To už byl pátek, 31.leden 2014.
Odpoledne kotva a koupání v laguně na Petit Tabac. Tady nás odchytli místní borci, tak jsme je poslali na Union, aby o nás Lambi věděl. Na mole uvítací výbor, Lambi přivítal každého člena posádky, večer si s námi zatancoval u Steel bandu. večeře výborná.
V sobotu Sandy Island, perfektní. Po návratu malé překvapení, na molo k Lambimu se natlačili němci, tak jsme stáli na mole vedle. Neplatili jsme nic, Lambi to vzal na sebe a s majitelkou hotelu se domluvil sám.
Na neděli jsem měl zorganizované letadlo, místo 9:30 letěli až kolem 10:30, ale stálo to za to. Zbytek dne jsme se courali po ostrově, někdo se koupal, někdo byl na lodi. Večer Happy Island. Návštěva ostrůvku se povedla, nádherné divadlo. V pondělí ráno do banky na výměnu EC$ a pak do Erika`s Marine pro domácí Rumpunch. Randy, to je výčepní z Anchorage Yacht Clubu ho vyrábí a prodává známým. Je výborný, cena dobrá, tak jsme vykoupili všechny zásoby. Aspoň pak zbytek plavby bylo na lodi co pít. Asi jsem zvolil špatně nápojového technika, resp. nějak se neosvědčil. Tíha tak zodpovědné funkce ho dostala do kolen.
hned po nákupech jsme se odvázali od mola a zakotvili na Morpionu. Asi po hodince zde jsme se přesunuli na Petit St. Vincent, kde jsme se vyvázali na bójku. Krásné odpoledne a večer v novém baru na pláži, výborné pití a místní speciality.
V úterý ráno plavba kolem Palm Islandu směr Mayreau, Salt Whistle Bay. Dopoledne zátoka v pohodě, večer už hodně narvaná, něco přes 30 lodí. Hodně dlouho jsme se kochali pohledem na kite surfing na atlantské straně ostrova, úžasné.
Ve středu ráno na Tobago Cays, potápění se želvama, leguáni na Baradalu, odpoledne potápění na vnější straně Horsshoe Reefu.
Ve čtvrtek ráno jsme vypluli na sever, Canouan pravobokem, cíl byl Wallilabou Bay na Sv.Vincentu. Hodili jsme kotvu, vyvázali se a šli do botanické zahrady. Opět. Už třetí botanická, ale asi nejsilnější zážitky pro všechny. Večer odhlášení z Vincenta. Místní pobočka cenice má otevřeno každý den od 17:00 hod, zavírá dle potřeby.
V pátek ráno na Sv.Lucii. Dopluli jsme do Rodney Bay, prohlídli si město, dokoupili dárky a večer na Gros Islet - Street party. Výborné ukončení celé akce posádky El Ňiňo. V noci plavba na Martinik, jedinečná. V noci se pluje i tak nejlíp. Jižní kříž je krásný. U St.Anne první a poslední réčko, stažení plachet, stažení vlajky se nepovedlo. Po odevzdání lodě jsme si vzali auto, přesunuli se do hotelu na Sv.Anně, večer opět skvělá akce v hospůdce. V neděli jsem odletěl já a Karel, v pondělí pak zbytek posádky.
Fotky mám jen tyto, doufám že Alenka a Miloš kvanta fotek vytřídí a něco sem doplní.
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » čtv kvě 15, 2014 10:38 am

Před pár lety jsem si umínila, že už žádné reportáže psát nebudu, ať nechám prostor ostatním. Ale čas běží, vzpomínky blednou, a mně je líto, že už mi mizí v oparu i letošní lednová krásná plavba v Karibiku. Taky trochu doufám, že někdo z posádky si něco vzpomene a taky nějakou fotku připlácne či odkáže, ať si máme v důchodu co prohlížet.

Během 23. a 24. ledna jsme se postupně sletěli na Martinik. My, s Milošem a Broňou jsme na místě byli nejdřív. Ubytovali jsme se v místní části Sv. Anna v hotelu LaDunette, místa jsme měli zamluvená díky Myšákovi. (Děkujem). Hotýlek jednoduchý a čistý, přímo u moře, takže z dřevěné zastřešené terasy, vyzdobené květináči, se šlo pohodlně dostat i do vody. Broňa s Milošem toho využili, cágali se a relaxovali. Já jsem moc nestála o to, aby mě hosté, povalující se na sedačkách a popíjející kafíčko, pozorovali jak delfína.
Přímo z oken pokoje bylo vidět nedaleko zakotvené dřevěné loďky, palmy, stříšky okolních domků či boud. Po prozkoumání okolí se ukázalo, že nedaleko je písková plážička s palmami, kde se dalo ráchat taky.

Nebydleli jsme v žádné pustině ani v rezervaci pro turisty, ale v normální obydlené čtvrti, která měla svůj karibský kolorit. Husté uličky, přímořsky ošuntělé domky, různé krámky s barevným zbožím, pizzerky, mezitím zeleň - palmy a všelijaká červenožlutá subtropická vegetace, co ji doma pěstujeme leda tak v obýváku. Nasávali jsme atmosféru. Všude proudily postavičky všech barev. Všichni se tvářili mírumilovně až líně. :) Sálala na nás karibská pohoda, nikdo na nás agresivně neútočil, všichni se usmívali. Potkávali jsme všelijaké smíšené páry a cítili, že tu fakt žijí pohromadě a promíchaně barevní i bílí a nemají s tím žádný problém.

Vzali jsme si auto z půjčovny, zajeli jsme mimochodem i do supermarketu, abychom zhodnotili místní nabidku a naplánovali nákup. Když už jsme byli na Martiniku dříve než ostatní, chtěli jsme ten čas využít a prohlídnout si ostrov, hlavně jeho východní a severní stranu. Viděli jsme hory doly, nádherné vyhlídky, všelijakou bujnou vegetaci nebo udržované trávníky a banánové plantáže. Taky jsme ze břehu dlouho pozorovali mohutné vlny jdoucí od Atlantiku. Byly až strašidelné, obloha v dáli ocelová. Několik přeháněk během dne nám dalo pochopit, proč místní bílí nejsou opálení dočerna. Teploučko nás ale provázelo po celou dobu, tak jsme si vše užili, příjemně vegetili a těšili se na ostatní.
Lakomec

MArtinik

Příspěvekod Lakomec » sob kvě 17, 2014 2:10 pm

trošku málo doplnění tety Vilmy. Po zkušenostech s přílety a odlety na plavby v KAribiku jsme se letos rozhodli, že poletíme dřív a odletíme později. Má to něco do sebe, hlavně se nikam nespěchá a dva dny před a po mi teď příjdou jako ideální. Poprosil jsem tedy Myšáka, aby nám pro první partu zarezervoval místo v ubytovně, kterou jsem znal z dob, když jsem na Martiniku trávil víc času. jenže ubytovna už není, ale Myšák sehnal jinou, jen kousek od maríny. Nebudu její stav raději popisovat, ani fotky nemám žádné, katastrofa, hnus a špína na jednom místě, k tomu za nehorázné ceny. Exteriér vypdal asi takto:
Obrázek
Dvě noci jsme tam vydrželi, ale představa, že bych tam ubytoval Alenku s MArošem, Vilmu se ségrou a Miloše, byla tak nějak zvláštní. Když jsem byl s Myšákovýma v Zanzibaru, tak jsme se o tom bavili a Karyn mi řekla o hotýlku La Dunette na Sv. Anně. Druhý den jsem tam zajel a chtěl jsem objednat ubytování. Nejdřív od čtvrtka do soboty pro Lakomcovu posádku, pak od soboty do středy pro partu, co byla v Karibiku od 11. ledna. Sice neskutečná pakárna, ale jak se ukázalo, tak to klaplo. Recepce taková, že žádná kniha rezervací či něco podobného, nechal jsem tam lístek s požadovanými pokoji a počty dní, a to bylo všechno. Vzhledem k tomu, že jsem objednával na termín za 14 dní, poprosil jsem proto Karyn, aby tam v týdnu zavolala a potvrdila. Od té doby stačilo říct Mensik a věděli, že to jsou čeští jachtaři, v případě druhé posádky spíš slovenští.
Hotýlek La Dunette:
Obrázek
Myšákovi:
Obrázek
Lakomec

La Dunette

Příspěvekod Lakomec » sob kvě 17, 2014 6:26 pm

ještě jedna fotka z netu, v současnosti to vypadá malinko jinak, je to lepší a molo doplnili o dinghi dock. Každopádně moc pěkné místo, výborná kuchyně, WIFI, výborný servis.
Obrázek
Lakomec

posádka

Příspěvekod Lakomec » sob kvě 17, 2014 7:04 pm

Do Karibiku postupně přiletěli všichni účastníci zájezdu, bylo by dobré si je trošku představit. Oproti stabilní posádce došlo k nějakým změnám, většina ale zůstala a byla vhodně doplněna. Miloš a Broňa se rozhodovali dlouho, nakonec se rozhodli a myslím, že nelitují. Možná to nebylo ještě nikde řečeno, tak to prásknu teď. Na Fajn regatce 2013 Broňa našla ségru. Zjistilo se, že s Vilmou jsou narozeny ve stejný den, od té doby jim říkáme ségry. Fakt je ten, že si celkem rozumějí. Maroš s Alenkou byli jasní od začátku, do Karibiku se těšili a když Pišta s Jankou v říjnu 2013 v Řecku definitivně oznámili, že nepojedou, nabídli volná místa kamarádům jachtařům z Domaše. Jozef s Darinkou si plavbu zasloužili od svých dětí tuším k Vánocům. Byl jsem domluvený s kamarádem Karlem, že za námi přiletí z Floridy, což taky udělal a podle toho, jak jsme se bavili, nelituje. Tady na fóru ho zná nejlépe Jarda myslím osmistýosmdesátýpátý, pravidelně spolu jachtají. No a protože Marx s Engelsem s námi taky nemohli jet, nahradili jsme je Marií. Marie k nám přistoupila celkem neplánovaně cestou, tuším na Vincentu. Potkali jsme ji na procházce v Kingstownu, slovo dalo slovo, od té doby jela s náma. Byla s ní spousta legrace. Byly úvahy i o tom, že s námi poletí pak až do Evropy, ale měla strašnou hrůzu z letadla, tak nakonec zůstala na Martiniku. Jako poslední se s ní loučila snad Broňa s Alenkou, tak možná napíší, kde jí je konec.
Broňa:
Obrázek
Karel:
Obrázek
Alenka:
Obrázek
Maroš:
Obrázek

Další fotky zase nejdou vložit, takže představení ostatních účastníků až někdy jindy
modrymax
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod modrymax » ned kvě 18, 2014 11:38 am

Lakomče :)
To je dobře že už zase nejdou vkládat fotky, mnohem lépe se prohlížely když jsi je
sem dával v google+ tak v tom zase pokračuj a piš zase něco nového :good:
Lakomec

plavba Karibik

Příspěvekod Lakomec » ned kvě 18, 2014 11:15 pm

to modrymax:
chtěl jsem vložit ještě dvě, mám perfektní fotku Miloše, ale už jsem to nedal. nejde to. Další fotky jsou u účastníků zájezdu, já toho víc nemám. Postupně to dopíšu po dnech, co jsme pluli a kde, jen je nějak málo času.
Lakomec

Le Marin, St.Anne a Soufriere

Příspěvekod Lakomec » sob kvě 24, 2014 2:51 pm

Nemám rád, když musím z lodě a pak zase na loď. Letos nám to nevyšlo s jednou lodí, musel jsem pro celou plavbu objednat dvě. Takže nalodit a vylodit, a pak ještě jednou zase. Catana 41, se kterou jsem plul již několikrát, byla pouze na první dva týdny, ani za boha nešlo dát dohromady termíny tak, abychom měli celý měsíc loď jednu. Tak se stalo, že s posádkou JI jsme měli úplně novou loď CATANA 42, Carbon Infusion. Byli jsme na lodi první posádka po přeplavbě Atlantiku. Rozdíly mezi Catanou 41 a Catanou 42 jsou v uspořádání salónu, malinké rozdíly jsou i v provedení kajut, hlavně jejich zavírání. Salón je moc příjemný, určitě lepší než na 41 čce. Délka trupu je stejná, stejně tak oplachtění. Úplně nová hlavní plachta a dvě geny. Nevím proč, ale Francouzi té větší geně (150-160%) říkají genaker.
S první posádkou jsme odevzdali loď ráno, znamenalo to všechny věci z lodě ven, kluci do aut, já do skladu Dream Yachtu. Obvyklé kolečko celnice, kancelář Dream, půjčovna aut. Hotovo, jedna legrace končí, druhá začíná. A do toho horko, takže v kuse zpocený jak kůň. Nová posádka si v klidu seděla v restauraci, neskutečná hromada věcí taky. To proto, že nákup byl hotov a auta odevzdaná v půjčovně, čekalo se na vhodný okamžik, až se uvolní velké vozíky a bude možné dopravit vše k lodi. Bohužel to však nebylo všechno. Čekal mě nákup jeden z největších, jaké jsem kdy dělal. Lambi mě požádal, jestli bych mu něco nekoupil, mají velký problém se zásobováním. běžné věci jsou, ale lepší zboží nějak nechodí, nevím co se stalo a ani jsem po tom nepátral. Když požádal, tak jsme mu na oplátku pomohli my. Známe se už pár let a vždy nám se vším na Unionu pomohl, když jsme potřebovali, vše zařídil, tak se ani odmítnout nedalo. Objednal si 40 kartonů piva, přes 100 litrů vína, spoustu kávy, Pastis a bílý rum, co už nevím jak se jmenoval. K tomu pomerančový juice, perlivou minerálku. Celkem asi za 2.500,- EUR. Od kluků jsem si půjčil auto a jeli jsme nakupovat. Autíčko to vydrželo, ale vypadalo to hrozně. Poprvé, když jsem u Carrefouru nakládal a podruhé, když jsem v Maríně vykládal. Všichni koukali a nevěřili, co že se to asi bude na lodi dít. Naštěstí žádné komentáře. Tak se nám stalo, že jsme všechno naložili na loď, do plováků na přídi jsme dali nákup pro Lambiho, zbytek lodi patřil nám. Než se všichni zabydleli, já opět obvyklé kolečko, celnice, kancelář, zaplatit kauci atd.. V Le Marin už nefunguje stará celnice u Mango Bay, teď se vše dělá v nové budově, službu už nemají celníci, vše je v režii maríny. Před tím to bylo zadarmo, teď se platí 5,00 EUR za odbavení.
S Milošem a Marošem jsme narychlo převzali loď, abychom mohli hned vyplout. Narychlo znamená, že ne povrchně, ale narychlo. Co šlo, tak jsme zkontrolovali, hlavně věci, které bychom si sami neopravili, nebo by to bylo komplikovanější. To jsme netušili, že budeme opravovat a nadávat prakticky celou plavbu. Holt je to daň za novou loď. Nikdy bych jí nevzal, ale zkrátka v tom termínu jiná nebyla. Kolem 17:00 jsme se odvázali, a vypluli od mola. U Dreamu to probíhá tak, že odplutí od mola a pak i připlutí k molu si organizují kluci sami, vy jen pomáháte. je to kvůli kotevním bójím, které tam jsou dost natěsno a mají strach, aby posádky nepoškodili lodě. Cílem prvního dne byla St. Anne, kotviště hned za rohem. Je příjemnější strávit noc na kotvě a v čisté vodě na At.Anne, než v Le Marin. Jsou to asi jen dvě míle, cca. Kotvu jsme házeli těsně před západem sluníčka, takže manévrování mezi kotvícími loděmi bylo ještě dobré. Nakonec jsme kotvili asi jen 200 metrů od hotýlku La Dunette. Na lodi se uklízeli věci, takové to normální domácí uklízení všeho možného na své místo, poznávala se loď. Konečně pro posádku začala dovolená, jen katamaran, moře a vítr. Jak jsme tak začali na lodi žít, postupně jsme zjišťovali, co všechno na lodi nefunguje, anebo je prostě jinak. Začalo to kotevním světlem. Kotevní světlo nebylo, místo něj bylo združené světlo navigační, takže jsme svítili červeně a zeleně a bíle. Je to na prd, ale lepší tak než vůbec.
Měli jsme sice nějaký harmonogram a plán plavby, ale ten jsme samozřejmě operativně změnili. Zaprvé proto, že Karel nakonec přiletěl na druhý týden plavby, a tak jsme nejdřív courali po Lucii a Vincentu, aby pak s námi mohl být na těch nejhezčích místech a taky si dobře zajachtat. A taky kvůli Marii. To jsme sice ještě nevěděli, že ji potkáme, ale kdybychom byli na Vincentu až cestou nazpátek, možná bychom jí ani nepotkali a nebylo by tolik legrace.
V neděli ráno jsme vypluli s větrem z levoboku směr jih, cílem byla Svatá Lucie, město Soufriere. Foukal dosti svěží pasát, kolem 25 uzlů, tak jsme rovnou vytáhli hlavasku jen na třetí ref. Nepočítal jsem s tím, že plachty na Catana 41 a Catana 42 budou tak diametrálně jiné, co se refů týče. Plocha stejná, ale refy úplně jinde. A rozdíl velký. To by ale nebyl problém, těch pár mil na Lucii se to dá vydržet. Nechtělo se nám plochu plachty zvětšovat, zbytečné manévrování a hlavně to ani moc velký smysl nemělo. Hlavaska totiž byla ve stavu, kdy s ní ani moc dobře pracovat nešlo. netuším, jak takhle mohli plout Atlantikem. Jak říká Myšák, profesionální francouzští skipeři. Refovací lana na poblití. Jenže vše zlé je k něčemu dobré a tak byla aspoň možnost Marošovi a Milošovi ukázat, jak se hlavaska připravuje a jak má pak ve finále vypadat, aby se s ní mohlo pracovat a využít ji na maximum.
Takhle vypadala před naším zásahem:
Obrázek
vůbec nešla trimovat
Obrázek
a takhle po něm:
Obrázek Obrázek
Saint Lucia channel jsme profrčeli díky geně, pak ve stínu Lucie jsme se loudali a užívali karibskou pohodu. Těsně před Soufriere nás vykoupala první přeháňka. všem se to strašně líbilo, jaká to je paráda, teplo, vítr a občas na pár minut zaprší. Hahaha. Když zapršelo po dvacáté páté, moc srandy už nebylo a tak jsem nějak viděl, že každý přemýšlí nad tím, jestli tohle je ten Karibik, ten ráj na zemi a pro jachtaře ideální revír. Takhle jsme nějak strávili neděli a pondělí na Lucii, krásná botanická zahrada, procházky městem, restaurace, bary, rumpunch, a každou chvilku přeháňka. Ale hlavně - pohoda. Kotvili jsme na jižní straně zátoky,
Obrázek Obrázek Obrázek
cestou do města jsme na dinghi zmokli dvakrát, pak ve městě nekolikrát, v podstatě takové perpetum mobile na déšť. Strašně velká vlhkost a teplo. Ideální pro tropické bouřky. Však taky právě proto je velká většina fotek na netu s duhou právě ze Soufriere.
O místních borcích, co vybírají peníze za pomoc a pak z toho žijí, jsem už psal, tak se nebudu opakovat. Jen jsem si všiml, že když si všechno děláte sami a vlastně nikoho nepotřebujete, koukají na vás místní trochu jinak, tak nějak vlídněji a s většími sympatiemi. To byl i případ Marine rangers. To jsou státní zaměstnanci, kteří jezdí po zátoce, kontrolují jachty, vybírají peníze za kotevní bóje a dohlížejí, aby byl klid. Najednou nebyl problém, místo toho, abychom museli přes celou zátoku na dingině, klidně se nabídl, že nás odveze. Miloš spokojený, protože ani jeho McGregor takhle nefrčí ve skluzu, no a pro Vilmu to byl jeden z vrcholů. Řehtala se jako malá holka, na chvíli zapomněla i na bouřky a nevnímala ani to, že právě pršelo. Soufriere výborný, ale už jsme se těšili na Vincent.
Alenaa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Alenaa » pon kvě 26, 2014 5:47 pm

Tak vás všetkých zdravím, v zápale príprav na letnú sezónu som si až teraz všimla že sa tu rozbieha reportáž.
Za seba by som na začiatok chcela povedať, že Lakomec nie je len kapitán, ale hotový vedúci zájazdu. Postará sa nám o ubytovanie, dopravu, prepravu z letiska. Vymýšľa nám najlepšie miesta na pristátie, ale aj program na súši a veľmi mu záleží na tom, aby sme si dovolenku užili. Ak máme nejaký problém, je vždy poruke a ochotný pomôcť. Za to mu ďakujem, za pocit že sa naňho vždy dá spoľahnúť, ako na lodi, tak aj mimo nej.
Nechcem zabudnúť na Myšáka, ďakujem za tvoju pomoc na Martiniku.

Martinik bol peknou bránou do Karibiku, ale bol celkom iný ako ostatné ostrovy, ktoré sme navštívili. Je to malý kúsok Francúzska v Karibiku, učesaný, uprataný, s plantážami cukrovej trstiny a banánovníkov, s croisantmi na raňajky a množstvom mliečnych výrobkov v obchodoch. Je to najlepšie miesto na nákupy potravín pred odchodom na loď, pretože s tak širokým sortimentom a prijateľnými cenami sme sa už nestretli.

Mesto Soufriére na Svätej Lucii je situované na pobreží zálivu. Nad ním sa do výšky týčia dva sopečné vrchy "Pitons", ktoré sa nachádzajú aj na štátnej vlajke. Samo mesto je malebné, už trochu ošúchané, ale vskutku zaujímavé. V botanickej záhrade sme mali možnosť vidieť na jednom mieste stromy, kry a kvety, ktoré potom rastú po celých Karibských ostrovoch, ale aj kakaovníky, muškátové orechy a kolibríky. Večer sme si dali svoj prvý rumpunch, na ktorý sme čakali pre nás dlhú dobu, ale vždy sme naň spomínali ako na najchutnejší.
A ráno ďalej, na Svätý Vincent.
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » ned čer 01, 2014 2:26 pm

Lakomec píše: Čekal mě nákup jeden z největších, jaké jsem kdy dělal. Lambi mě požádal, jestli bych mu něco nekoupil, ..... Známe se už pár let a vždy nám se vším na Unionu pomohl, když jsme potřebovali, vše zařídil, tak se ani odmítnout nedalo. Objednal si 40 kartonů piva, přes 100 litrů vína, spoustu kávy, Pastis a bílý rum, co už nevím jak se jmenoval. K tomu pomerančový juice, perlivou minerálku. Celkem asi za 2.500,- EUR. Od kluků jsem si půjčil auto a jeli jsme nakupovat. Autíčko to vydrželo, ale vypadalo to hrozně. Poprvé, když jsem u Carrefouru nakládal a podruhé, když jsem v Maríně vykládal. Všichni koukali a nevěřili, co že se to asi bude na lodi dít. Naštěstí žádné komentáře.

No to teda pozor, na ty žádné komentáře. Tak to si jenom myslíš, ale já o tom něco vím. :mad: u vozíku jsem celou věčnost stála/hlídala já a ty pohledy, které sjely napřed mega hromadu chlastu, pak 3 balíky plínek pro malýho Myšáčka, položené nahoře a pak mě, to bych Ti teda nepřála. Naštěstí my, lidé z pomáhajících profesí, jsme na neúctu a opovržení zvyklí a už nám skoro ani nevadí. Akorát že jsem byla jak v práci a nikoli na té dovolené. :) Černoši se smáli nebo poulili oči, byli moc roztomilí no a běloši neskrývali strašné opovržení. Já jsem tam byla za deklasovaný živel. To díky.

Lakomec píše: O místních borcích, co vybírají peníze za pomoc a pak z toho žijí, jsem už psal, tak se nebudu opakovat. Jen jsem si všiml, že když si všechno děláte sami a vlastně nikoho nepotřebujete, koukají na vás místní trochu jinak, tak nějak vlídněji a s většími sympatiemi. To byl i případ Marine rangers. To jsou státní zaměstnanci, kteří jezdí po zátoce, kontrolují jachty, vybírají peníze za kotevní bóje a dohlížejí, aby byl klid. Najednou nebyl problém, místo toho, abychom museli přes celou zátoku na dingině, klidně se nabídl, že nás odveze. Miloš spokojený, protože ani jeho McGregor takhle nefrčí ve skluzu, no a pro Vilmu to byl jeden z vrcholů. Řehtala se jako malá holka, na chvíli zapomněla i na bouřky a nevnímala ani to, že právě pršelo. Soufriere výborný, ale už jsme se těšili na Vincent.
:mad:
Jo opakované vrcholy, to je moje (a Broni taky!) a tady to skutečně už bylo megasuper. Zjistila jsem, že miluju nejen jaguárky a motorky, ale už i motoráčky, zvláště teda ty co jedou tak rychle, že se skoro těžko nadechuješ. No bomba. Pan ranger se snažil, když viděl moje nadšení a tak to má být. :)

Při rozmýšlení, kde mě domorodci nemile překvapili, se musím vrátit zpátky na Martinik, kdy jsme druhé ráno v hotelu s údivem pozorovali, jak si zbytek naší posádky v klídku královsky snídá, kdežto nám o den dříve oznámili, že snídaně nemáme a basta. (Nehádali jsme se a snídani si v hotelu zakoupili). Když jsem si to šla vyjasnit na recepci, tak pán trval na tom, že ti co nám nocleh objednávali, tvrdili, že snídani nechceme. Jako doklad mu sloužil papírek a na něm fixem namalovaná tabulka, do které každý den obyčejnou tužkou čmrká či gumuje, kolik osob kde bydlí a kolik bude snídaní. A můj ty světe, u našeho pokoje fakt bylo políčko se snídaní vygumováno doběla. Proti takové evidenci samozřejmě nebylo obrany. :) Ještě famóznější byla odpověď na můj dotaz, o kolik bude cena "pokoje bez snídaně" nižší než "pokoje se snídaní". Pán rozhodl, že je to jedno, jestli snídáme, že cena je vždycky stejná a basta. To už bylo na mě moc a nakonec jsem aspoň nějakou snídani pro naši trojici vytrucovala, páč jsem byla na recepci neskutečně protivná. Nakonec jsem to brala tak, že tato příhoda taky patří ke karibskému koloritu a člověk musí i s něčím takovým na cestách počítat. No, budiž.
Když jsem zpracovala tenhle zážitek, říkejme tomu, nasála místní atmosféru, všimla jsem si, že na terase hotelu posedává početná skupina Čechů v zelených tričkách (prý jakási posádka z Liberce) a vypadá dost hladově. Asi jako my včera. Obsluhující mladá slečna, která kroužila mezi prázdnými stoly v sektoru, kde se vydávají hotelové snídaně, je viděla. Neměla co dělat, ale byli asi 6 metrů od ní, tak je neupozornila, že si musí přesednout o dva stoly blíže, že "tak daleko" se snídaně nekonají. Seděli prostě v restauaci, tedy v sektoru, kde se občerstvení kupuje a hotovo. Měli smůlu podobně jako my včera, jen s tím rozdílem, že o jejich chuti na snídani se vědělo a mlčelo..... :mad: Pochopila jsem tu zradu a šla je upozornit, že si musí honem přesednout, jinak se za pár minut "sektor hotelových snídaní" uzavře. Když se posunuli o dva stoly, slečna začala bez mrknutí oka obsluhovat. No, prostě další bomba.

Zpět na