Stockholmský Archipelag a jezero Mälaren na malé lodi.

Vaše zprávy a cestopisy z plaveb a akcí kolem lodí a vody.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Re: Stockholmský Archipelag a jezero Mälaren na malé lodi.

Příspěvekod lynx » čtv srp 17, 2017 3:04 pm

jarda.png
jarda.png (493.34 KiB) Zobrazeno 3118 x

„No, původně jsme chtěli támhle, ale jede nám to jinam.“
:lol:
Sorry, neodolal jsem. :)
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 75

Příspěvekod Jardasu » čtv srp 17, 2017 3:19 pm

No naopak - vůbec ses nespletl, když jsme jeli z Vaxholmu do Stockholmu, tak jsem prohlásil, tady to znám, tady jsem už jednou jel v opačném směru. Přece nebudu plýtvat nedostatkovou elektřinou pro navigaci.

Docela se mi líbilo, že tam není takový provoz jako posledně a cesta není rozmydlená velkými loděmi. Až později mi došlo, že "támhle" bylo správně, ale přece se nebudeme vracet. Nevraceli jsme se, ale cvičně jsme skládali stěžeň - most měl cca 3,5 metru výšky - naštěstí to není velký problém, mám cosi jako "mrtvého muže". Přesně podle hesla - cesta byla sice horší, ale zato byla delší. Vsadím ale botky, že Pavel Šulc tamtudy ještě nikdy nejel.

My jezerňáci si umíme poradit...
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv srp 17, 2017 3:29 pm

Nooo tady si neprávem Jarda vynucoval právo plavby. Neměli protestní vlajku tak si Milada vzala červený triko. Vypadala v něm skvěle.
My byli ale silnější tak oni to vzdali.
Jardo co to bylo za most? Starý nízký dlouhý dřevěný most do Vaxholmu? Pålsundsbron??
Jak se máš? Blbě ale dobře to snáším víš..
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » čtv srp 17, 2017 4:06 pm

Ne most Lidingö - Hjorthagen. Počasí zrovna nebylo moc příjemné.

P1180354b.jpg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv srp 17, 2017 6:13 pm

Aha ale tam je silniční most tuším 12 m a železniční nízký je otvírací. Přes VHF si můžeš domluvit otevření. A takový velkolodi by určitě ihned otevřeli..
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » čtv srp 17, 2017 6:54 pm

no jo, člověk se musí neustále učit, ale žádné cedule jsem si nevšiml. Je pravda, že cestou jsme potkávali plachetnice a kus za mostem byla marina.

No nic berme to tak, že to bylo schválně, asi něco podobného, jako cvičná výuka posádky na MOB.

Takže vážení budoucí cestovatelé kolem Stockholmu, zase máte usnadněny vaše budoucí plavby, doufám, že z toho kápne pro mne a Pavla alespoň pivko....
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » čtv srp 17, 2017 9:35 pm

Mne akorát stve, ze ten trajekt je tak zatracene drahej.

Jinak jsem před tejdnem v Sassnitz uz mel takovy cuky se nechat nalozit a dovolenou si prodlouzit. :-)
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » pát srp 18, 2017 2:59 pm

Tak konečně také nějak fotky z cesty:

Po vylodění z trajektu jsme dojeli kus cesty (tedy cesty ve Švédsku, jsou přece jen o poznání delší než doma) a přespali v lodi na parkovišti.
Druhý den ráno jsme navštívili na radu Pavla Šulce zříceninu Brahehus na břehu jezera Vätern.
aP1120186.jpg

aP1120185.JPG

aP1120187.JPG

aP1120190.JPG

aP1120191.JPG

aP1120193.JPG

aP1120194.JPG

Před polednem jsme dorazili do města Linköping do Gamla Linköping Open Air Museum.
Nebylo tam moc turistů, před chvílí asi otevírali a tak bylo velmi příjemné se procházet po starobylých uličkách s otevřenými a dobově zabydlenými domy.
P1120197.jpg

P1120198.JPG

P1120199.JPG

P1120200.JPG

P1120202.JPG

P1120203.JPG

P1120205.JPG

P1120206.JPG

P1120207.JPG

P1180010.JPG

P1180012.JPG

P1180013.JPG

P1180017.JPG

P1180018.JPG

P1180019.JPG

Více fotek už do tohoto příspěvku neumístím, takže pokračování příště...
Přílohy
P1180019.JPG
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » pát srp 18, 2017 3:25 pm

P1180026.JPG

P1180028.JPG

P1180029.JPG

P1180032.JPG

P1180040.JPG

P1180046.JPG

P1180057.JPG

P1180061.JPG

P1180063.JPG

P1180065.JPG

P1180066.JPG

P1180075.JPG

P1180077.JPG

P1180078.jpg

P1180085.jpg

P1180086.JPG

P1180088.JPG

P1180092.jpg

K večeru jsme dorazili do místa, kde jsme chtěli dát loď na vodu a nastala tak trochu anabáze, ale o tom zase až příště...
Přílohy
P1180062.JPG
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » úte srp 29, 2017 9:15 pm

V neděli večer jsme dorazili do Akersberga a začali se pídit po možnosti domluvit se na spuštění lodi na skluzu a na možnosti zaparkovat auto a vlek na místě.
Nepodařilo se nám nikoho kompetentního objevit. K večeru dorazil také Pavel Šulc a pozval nás na druhý den k nim na návštěvu.
Usoudili jsme, že nám nezbude nic jiného, než býti trochu drzými a spustit loď bez požehnání místní autority.

Loď jsme dali na vodu, auto zaparkovali a na noc popojeli přespat kousek vedle do rákosí.

V pondělí ráno jsme se vrátili, protože jsme potřebovali vyměnit v bance neplatné peníze a chtěli jsme se domluvit a zaplatit za skluz a parkování.
V klubovně plaveckého klubu seděli nějací lidé, tak jsem se jich ptal na možnost spuštění lodě a parkování. Odpověď zněla, spuštění lodě je bez problémů, parkování není možné, je to soukromý pozemek. Areál loděnice je obrovský a sídlí v něm kromě jachetního klubu také několik jachtařských dílen.

Kancelář klubu fungovala bohužel až v úterý.
WP_20170723_16_59_52_Pro__highres.jpg

WP_20170723_16_58_55_Pro.jpg

P1180103b.jpg

P1180100b.jpg

P1180099.jpg

Ve finále to dopadlo tak, že jsme se rozhodli projet se lodí po okolí a k večeru zajet na návštěvu k manželům Šulcovým. Setkání s Lídou a Pavlem bylo velice příjemné, mají krásný dům, na krásném místě a krásnou loď. Příjemně jsme si popovídali a na noc zajeli přespat do nedaleké zátoky.
Druhý den, v úterý, jsme se vrátili do mariny a v kanceláři domluvili vše potřebné, pán říkal, že skluz i parkování je možné a bezplatné. Zanechali jsme na místě nějaké tekuté dárečky země české z Plzně a Karlových Varů a konečně vyrazili bez obav na cestu Archipelem.
err_
bez hodnocení
Reputace: 146

Příspěvekod err_ » úte srp 29, 2017 10:32 pm

Vidim, ze jsi nejak zbelel :-)
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » úte srp 29, 2017 10:40 pm

err_ píše:Vidim, ze jsi nejak zbelel :-)

No protože je to verze "Old_Finn II" My kluci od malých lodiček máme upgrade cyklus výroby nových lodiček nastavený trochu jinak, než vy těžkotonážníci. Jedna sezóna, jedna lodička - kecám, tři sezóny, jedna nová lodička. :crazy:
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte srp 29, 2017 11:38 pm

Jj, uz jsem ti to rikal. Ja vam fandim. A obdivuju vas oba.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » úte srp 29, 2017 11:54 pm

Díky, myslím, že oba můžeme vyseknout kompliment našim partnerkám za to, že jsou ochotny s námi sdílet naše blbé nápady....
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte srp 29, 2017 11:56 pm

Tak nejak to myslim. I kdyz ta moje uz jaro a podzim vynechava. Preci jen -5 °C a jinovatka na palube ji nejak nelaka :-)
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » stř srp 30, 2017 12:15 am

err_ píše:Tak nejak to myslim. I kdyz ta moje uz jaro a podzim vynechava. Preci jen -5 °C a jinovatka na palube ji nejak nelaka :-)

zasněžená romantika, bílé Vánoce, sobi se saněmi, a pak do toho vleze Nohavica a zazpívá Ladovska zima " a zas kur.va padá...." , no to je úroveň.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » sob lis 25, 2017 1:37 am

Ahoj, tak jsem se konečně dokopal k tomu, abych sestříhal video z letošní cesty do Stockholmského Archipelu - je umístěno zde:
https://www.youtube.com/watch?v=P0RuwQvF2VQ&t=126s
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » sob lis 25, 2017 9:07 am

a ještě poznámka, pokud se zajímáte o malé trimarány - stavbu i využití - zkuste se podívat na tento pěkný blog http://smalltrimarans.com/blog/
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » sob lis 25, 2017 6:30 pm

Krása Jardo,
zase jsi ve mě probudil temné závistivé pudy ;)
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » ned lis 26, 2017 5:20 am

Ahoj Přemku,
na ty tvé pudy Ti posílám alespoň plánek naší letošní cesty....

Měj se.

2017 07-08 celá oblast.JPG
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned lis 26, 2017 4:33 pm

Ahoj Jardo a Přemku, dejte volnost Vašim ušlechtilým pudům, sbalte kufr a přijeďte si zaplachtit. Je to balzám na duši. A závist nechte doma.
Co Ježíšek přinese mě nevím, ale už dávno vím co přinese lodičce..
Teď šijeme s Lídou zakrytí Henryho lodě, abychom na Vánoce jeli na klubovní ostrov na saunu, kde se topí dřevem.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » úte úno 27, 2018 9:45 pm

Mrzne až praští a tak si dovoluji přidat jedno zahřátí v podobě krasavice, kterou jsme loni potkali na jezeře Malaren...

P1120358.JPG
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » úte srp 14, 2018 6:50 pm

Před časem mne Geronimo požádal o nějaký článek o naší cestě pro sympatický internetový časopis MyBoat.
Tento časopis se bohužel přestal vydávat a zobrazovat na internetu, tak si dovoluji podstatnou část z něj přepsat jako doplnění videa na YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=mxicpkB7NDE
a dosud nedokončeného popisu cesty.

Letošní počasí v roce 2018 prý bylo v této oblasti jak na Jadranu, tak se třeba někomu pár informací hodí....

Doprava na místo
Na místo jsme se dopravili po vlastní ose, s lodí na vozíku. Cesta je to dlouhá, trajekt z Německa do Švédska je nutno objednávat s předstihem a vzhledem k tomu, že lístky jsou platné pouze ve stanovený čas, je dobré si nechat nějakou časovou rezervu, což samozřejmě cestu zase prodlužuje. Čili rozumná doba dovolené se pohybuje někde alespoň okolo tří týdnů.
Nebudu zde popisovat naše denní trasy, bylo by to nezajímavé, spíše se pokusím popsat několik zajímavých míst, která jsme navštívili. V každé z našich cest jsme najeli po vodě cca 250 NM a po silnici něco kolem 3500 km.

Oblast plavby

V roce 2014 i 2017 jsme jezdili s naší lodičkou ve Stockholmském archipelu a na jezeře Mälaren.
Na západ jsme dojeli nejdál do města Mariefred na jezeře Mälaren, na východ na ostrov Sandon - Sandhamn a na sever do městečka Spillersboda.
Oblast je to opravdu hezká, v Archipelu je asi 30 000 ostrovů a ostrůvků a tak, přestože je součástí Baltského moře, je poměrně dobře chráněná před velkými vlnami. Jak praví znalci oblasti: „je to takový nekonečný Orlík“. K tomu bych jenom podotknul, že sice „Orlík“, ale přece jen trochu chladnější, rozlehlejší a větrnější.

Počasí a vybavení
Při prvé cestě jsme vyrazili z domova v druhé půlce června 2014 a dlužno říci, že počasí bylo sice dosti slunné, den tam byl skutečně dlouhý, ale bylo ještě poměrně chladno (místní říkali, že extrémně na tamní poměry).
Při letošní cestě jsme vyrazili později, v druhé půlce července, ale bylo dosti větrno (místní říkali, že až nezvykle), ale jinak bylo celkem příjemné teplo kolem 18 – 20 C. Obecně je nutno připomenout, že oblast je přece jen dost vysoko na severu a tak je nutno počítat s tím, že sice můžete mít štěstí na krásné počasí, ale také může být pěkný fukejř, zima a lít jako z konve. To vše v rychlém sledu za sebou jako na horách.
Co se týká větru, přišlo mi, že je nezáludný, sice fouká dost, ale nějaké divoké poryvy z bezvětří jsme nezaznamenali.

Možnosti parkování a spouštění lodě
Musím říci, že poprvé jsme byli dost nemile překvapeni tím, že po celodenním objíždění marin jsme nenarazili na jedinou, kde bychom mohli dát loď na vodu a ponechat tam zaparkované auto s vlekem. Všechny mariny byly soukromé a přístupné pouze pro členy. Nakonec jsem si vzpomněl na článek na nějakém anglickém webu, kde se autor zmiňoval, že dával loď na vodu v městě Äkesberga. Zde jsme nakonec našli útočiště a loď na vodu spustili a auto zaparkovali zde i letos.

Lodní provoz

Pro cestovatele na malé lodi je hustota provozu a z ní vyplývající zvlnění vody dost důležité. K našemu překvapení nebyly vlny způsobené projíždějícími „paneláky“ nikterak hrozné, ale zato některé větší motoráky s naší malou lodičkou pěkně zacvičily. Některá frekventovaná místa, zejména Vaxholm a Stockholmský záliv svým lodním provozem a vlněním připomínala spíše oraniště s nepříjemně vysokými vlnami.

Navigace
S naší malou lodičkou nebyly s navigací problémy – mělko je pro nás tam, kde koukají rackům stojícím ve vodě kolínka - jak pravil přítel Pavel Šulc. U lodí kýlových je ale třeba dost velké opatrnosti, pokud nejedou po vyznačených trasách. I dost daleko od břehu jsou občas vidět žulové balvany těsně nad hladinou, nebo i pod ní a člověk zvyklý z Chorvatska na to, že každý šutr nese výstražný znak, by mohl být VELMI nepříjemně překvapen.

Nákupní a zásobovací možnosti
Na ostrovech je minimum možností nákupu i získání pitné vody a je třeba si toho být vědom. Ve veřejných marinách a na čerpacích stanicích je samozřejmě voda k dispozici. Ale jak jsem se již zmínil, těch veřejných marin zase až tak moc není.

Ostrovy jsou skutečně hezké, na mnohých je soukromá víkendová chatička s molem pro motorový člun. Směrem do vnitrozemí potom přibývá na pobřeží výstavných domů a i ty čluny jsou stále větší a dražší.
Některé ostrovy mají statut národních parků

Ostrov Sandhamn
Velice příjemný ostrov, na východním okraji Archipelagu. Byli jsme zde v době končících svátků slunovratu – to je zde velmi významný svátek. Lodě se zdobí zelenými stromky a větvemi a všude se griluje jak o život.

Město Vaxholm
Výchozí brána do Stockholmského Archipelu s ostrovní pevností.

Stockholm
Představovat centrum města, muzeum Vasa a spoustu dalších atrakcí Stockholmu by bylo na mnoho samostatných článků, tak snad pár obrázků z míst, kam zase nikdo až tak moc nejezdí, zdymadlo mezi Baltským mořem a jezerem Mälaren.

Drottningholm
Královský zámek - bydliště královské rodiny na jezeře Mälaren. Zámek ve Stockholmu slouží pouze jako ceremoniální sídlo.
Zajímavostí je staré barokní divadlo, jehož inventář si „vypůjčili“ Švédové za třicetileté války v Čechách, největší atrakcí divadla je působivé zařízení na „výrobu“ hromů, blesky řešili foukáním do svíček.
Některé sochy v zámeckém parku jsou rovněž „vypůjčené“.

Mariafred
Půvabné městečko na jezeře Mälaren.
Při plavbě do Mariafredu nás chytlo několik průtrží mračen. Během cca tříhodinového pobytu v městečku bylo naštěstí hezké a slunečné počasí.
Přemýšleli jsme, kde zakotvíme, protože místní marina byla plně obsazena luxusními loděmi. Nakonec jsme dali loď na kamenitou plážičku poblíž mariny. Při odjezdu k nám přišel chlapík, který hrál v místní hospůdce na kytaru a zpíval námořnické písničky a varoval nás před mělčinou na výjezdu.
No nakonec to dopadlo tak, že při odjezdu se spustila průtrž mračen, začalo foukat a protože nebylo díky tomu pořádně vidět na dno, na tu kamenitou mělčinu jsem si pěkně najel. Nebylo tam víc než 15 - 20 cm vody a kdo se jí chtěl vyhnout, musel jet těsně kolem zaparkovaných lodí. Značení veškeré žádné. Evidentně se jednalo o molo pouze pro dobře obeznámené místní.
Po odjezdu z Mariafredu se počasí značně zhoršilo a předpověď zněla na dva dny lijáků a protože jsme měli zcela vybitou baterii a solární panel dával jen pár desítek mA, rozhodli jsme se zajet poprvé za náš pobyt do mariny. Jako nejvhodnější se jevila marina na ostrově Birka.

Birka – Björke
Ostrov je velká turistická atrakce, protože zde kdysi vznikla vikinská státnost. https://en.wikipedia.org/wiki/Birka
Na ostrově je vybudovaná vikinská vesnička, je zde muzeum a probíhají zde archeologické výzkumy.
Na ostrov jsme přijeli v sobotu večer totálně promoklí a tak jsme zašli do útulné hospody se stylovým vikinským vybavením a hořícím krbem. Trochu nás překvapilo, že zde bylo jen pár lidí a my jediní jsme neměli stylové vikinské oblečení. Ze stylu malinko vybočovala basebalová čepice na hlavě sympatického vrchního, mluvícího americkou angličtinou. Přiznám, že mi to trochu vrtalo hlavou, „že by zde žila nějaká vikinská komuna“? Ráno jsem pochopil, oni ti lidé byli vlastně zaměstnanci vikinského muzea v přírodě, kteří poté, co odjeli turisté, zůstali v pracovním oblečení.
Něco jsme pojedli, popili, ani to nebylo kupodivu na místní poměry moc drahé, požádali o možnost nabití našich mobilů a kamery a zaplatili cca 175 švédských korun za noc v marině.
V neděli ráno jsme opět zašli do hospůdky a byli zde zcela sami. Po chvíli přijel malý trajekt a z něj nikdo nevystoupil – jasně jsem viděl zklamání personálu.
No vše dobře dopadlo, po čase přijel větší trajekt ze Stockholmu, plný nedělních návštěvníků a potenciálních hostů restaurace a rozjelo se správné divadýlko, vousatý Viking se sekerou lákal hosty do restaurace a vše bylo, jak býti má.
V přestávce mezi dešti jsme si rovněž prohlédli ostrůvek s jeho atrakcemi a vzhledem k deštivému počasí zůstali v marině jako jediní ještě jednu noc.
Musím říci, že Birka se nám moc líbila.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Vzhledem k tomu, že se po dvou návštěvách opravdu nemůžeme považovat za znalce oblasti, dovolil jsem si požádat Pavla Šulce, jachtaře, který bydlí a jezdí v oblasti Archipelu už mnoho desítek let, o pár zkušeností a rad, vycházejících z potřeb, chyb a nedostatků nás, nových návštěvníků oblasti.

Pavel Šulc připomíná:
1/ Terestrická navigace podle mapy je základ, je třeba jet primitivně prstem po mapě. Je to jednoduché, ale vyžaduje to pečlivost. Mapa zobrazuje větší oblast, GPS pouze detail nejbližšího okolí. GPS je jen pomocná informace, že jsi tam co si myslíš, že jsi. Plánuj, předvídej a mysli logicky.
2/ Neexistuje pravidlo, že na velké vodě, nebo u příkré skály je hluboko.
3/ V mém povídání na stránkách ČANY jsou mapky obchodů a stanic benzín-nafta-voda https://www.cany.cz/cany/ke-stazeni/category/15-svedsko
4/ Šetři pitnou vodu jen na pití a nutné vaření. Balt není moc slaný, vařit v mořské vodě brambory a těstoviny není problém. Kafe ze solí sice pijí v Norlandu, ale mně nechutná.
5/ Hlídej si stav septiku a včas jej vyprázdni.
6/ Sleduj předpověď počasí, kotvi v závětří ostrova.
7/ Nauč se držet motorem loď na místě proti větru, aby posádka mohla pracovat s plachtami, kotvou, fendry a lany.
8/ Nedopusť nekontrolovanou halsu. Někoho to smete nebo zraní.
9/ Respektuj soukromý majetek.
10/ Z důvodu krádeží, zejména přívěsných motorů, jsou kluby a maríny zamčené. Členové se střídají v nočním hlídání.
11/ U natáčecích solárních panelů si hlídej jejich orientaci vůči slunci, abys nezůstal bez elektřiny. Z toho důvodu jsou lepší na plocho umístěné solární panely.
12/ pokud si půjčujete loď na místě, domluvte si předem vše podstatné, zejména rozsah papírových map (běžně jsou ve výbavě pouze mapy Archipelagu, mapy pro jezero Mälaren, Älandy a podobně nemusí být ve standardní výbavě), domluvte si jaký typ GPS je na lodi k dispozici. Záchranný ostrůvek není běžnou výbavou.
13/ Pokud přiletíte letadlem, zjistěte si předem, jak se dostanete na místo (lístky na autobus musíte nakoupit předem – řidíč vám je neprodá). Ověřte si možnost nákupu potravin a vybavení v místě nalodění (marina může být na odehlém místě). Prostě věci, na které jste zvyklí z Chorvatska nemusí zde tak úplně platit.
A závěrem vyprávění jednoho z jachtařů, s nímž se Pavel letos setkal:
„ Když jsme se potkali, tak už jsme byli na cestě domů a ani jsem neměl nejlepší náladu, protože jsme celý den jeli bez GPS na lodi a GPS na mobilu nestála za nic. Asi třikrát jsme se ztratili.
Nicméně, přes to všechno, to byla parádní dovolená. Sluníčko jsme měli tři ze šesti dnů a pořádně pršelo jen jeden den. Ve Švédsku je opravdu krásná příroda..
Po poslední noci a probuzení se na dřevěném mole, jsme měli asi pět metrů od sebe na střeše cca 60-70 centimetrů vysokého ORLA! To bylo něco. Asi hodinu s námi seděl.
Nejvíc mi bylo líto, že jsme nechytili žádnou rybu. Paní v přístavu - jediném, ve kterém jsme spali za těch šest dnů - nám řekla, že je všechno vylovené. V tom přístavu jsme si ještě dali saunu - parádička.“
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » úte srp 14, 2018 8:04 pm

Jardo, že jsi "blázen" ty, to už víme, ale ohromnou úctu k tvé neposednosti zaslouží tvá žena ;)

Zpět na