Větrné kormidlo

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Větrné kormidlo

Příspěvekod ficcus » pon bře 06, 2006 8:25 am

Někdo tu onehdá sháněl větrné "auto"kormidlo. V Tullnu >>> www.navalia.de, ceny od 2000,- ojr:-( Na webu jsou i nákresy v pdf.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Větrné kormidlo

Příspěvekod ficcus » pon bře 06, 2006 12:19 pm

[quote="ficcus"]Někdo tu onehdá sháněl větrné "auto"kormidlo. V Tullnu >>> www.navalia.de, ceny od 2000,- ojr:-( Na webu jsou i nákresy v pdf.[/quote]

Znovu a lépe

www.navalia.de
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Větrné kormidlo

Příspěvekod frog » úte čer 20, 2006 12:43 pm

nemů?u na těch stránkách ten odkaz na pdf nákresy objevit. Prosím o podrobněj?í navigaci(nezvládám moc němčinu), nebo, má? li to ulo?ené o přeposlání na 8858@seznam.cz Díky
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Větrné kormidlo

Příspěvekod ficcus » stř čer 21, 2006 9:58 am

[quote="frog"]nemů?u na těch stránkách ten odkaz na pdf nákresy objevit. Prosím o podrobněj?í navigaci(nezvládám moc němčinu), nebo, má? li to ulo?ené o přeposlání na 8858@seznam.cz Díky[/quote]

Němčinou také nevládnu, ale metodou pokus-omyl jsem se dopátral:-)

na titulce dá? "weiter"

pak vlevo v odkazech klikne? na "Royal-Windsteuerung"

a pak vpravo na těch několik "hier"

... zkus:-)
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Větrné kormidlo

Příspěvekod frog » pát čer 23, 2006 8:38 am

Díky, zkusil jsem a nalezl, konstrukce kterou tam prezentují se mě zdá dost slo?itá na výrobu a obával bych se i destrukce na tvrdém moři.
Na?el jsem něco ve staré vodní revuii, jde o malé pomocné kormidlo, přes ozubené kolo spojené s větrnou korouhvičkou. Má-li někdo zájem, pokusím se dohledat a uveřejnit přesný popis, s poměrem převodu a plochy kormidla a korouhve.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Zkuste nahlédnout.

Příspěvekod Richard » čtv srp 17, 2006 2:28 pm

Pro zájemce o konstrukci větrného kormidla mú?e být http://www.mindspring.com/~waltmur/Self ... /index.htm inspirující.
Pěkný den
Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: Větrné kormidlo

Příspěvekod ZdendaZ » čtv srp 17, 2006 3:34 pm

Větrnné kormidlo ve své podstatě není a? tak slo?itá zále?itost. Je hlavně potřeba aby byl poměr kormidlo korouhev 1:6. Korouhev o takové velikosti by byla moc velká, tak se to ře?í převody. Dobrý popis je tu?ím i v Konkolskiho knize "Dobrodru?ství křtěné mořem".
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned zář 03, 2006 12:41 pm

Na ebay.de jsou teď 2 kormidla k prodeji (312,-Eur a 99,-Eur). Odkaz
http://cgi.ebay.de/WINDPILOT-PACIFIC-PL ... dZViewItem
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Díky Libor

Příspěvekod Richard » ned zář 03, 2006 1:31 pm

Pustil jsem se tam do boje ... při mé znalosti němčiny je to dost oraz :))))
Pěkný den
R.O.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » ned zář 03, 2006 6:40 pm

[quote="Libor"]Na ebay.de jsou teď 2 kormidla k prodeji (312,-Eur a 99,-Eur). Odkaz
http://cgi.ebay.de/WINDPILOT-PACIFIC-PL ... dZViewItem[/quote]

Jestli to není "sofort kaufen", tak cena je?tě značně vzroste. Hlavně v posledních 5ti minutách ...
A tip >>> nepřihazujte průbě?ně, zbytečně zvy?ujete cenu. Nejlep?í je v tichosti čekat, sledovat a nakonec přihodit v posledních 5ti sekundách. A srovnejte si svůj čas s časem na ebay:-)
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Větrné kormidlo

Příspěvekod frog » stř zář 27, 2006 11:19 am

Ahoj, neznáte někdo vzorec pro výpočet laterálu, potřebuju určit plochu pomocného kormidla. díky. F.
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » čtv říj 12, 2006 9:35 am

Ahoj, v polské knize Zeglarzu zrob to sam jsem objevil návod na větrné kormidlo, které použil Leonid Teliga na své jachtě Opty, je to variace na korouhev a pomocné kormidélko. Vtip je v tom, že převod je vyřešen táhélkem a celá věc je v amaterských podmínkách snadněji vyrobitelná, než převod zubatými koly.
Kniha je k dosažení v knihovně Ústí nad Labem, ale meziknihovní výpůjční službou je možné ji vypůjčit kdekoli. Ev. byl li by zájem, můžu zkusit naskenovat.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Větrný autopilot

Příspěvekod Monty » čtv říj 12, 2006 11:26 am

Zdar Frogu.
Zcela jistě by mně tahle varianta větrného kormidla zajímala...Byl bys hodněj,kdyby jsi to naskenoval a poslal.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Větrný autopilot

Příspěvekod Monty » čtv říj 12, 2006 11:28 am

Jinak...Někdo tady poslal stránky nějaké firmy,od kterých bylo možno koupit plány na stavbu.Nevíte někdo ten link..??
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř lis 22, 2006 7:16 pm

Tak jsem pánové minulí týden koupil Windpilota Aries,za 200 euro.Starej,skoro muzejnej kousek(r.v.75-76).Mosaz a nerez. Váha 35 Kg!!! Po tom by myslím mohli sloni tancovat.Bylo vyrobeno 400 kusů a jejich výroba byla zastavena kvůli potížím ve výrobě.Je to docela složitej,ale bytelnej system a myslím,že hlavní příčinou byli vysoké výrobní náklady a nerentabilita.. http://www.ariesvane.com/newariestech.html .I když je ve výborné kondici, stejně jsem se rozhodl udělat komplet repas.Teda alespoň co se týče pouzder a budu asi dělat novou ploutev.Byl demontován z lodě,která obeplula kouli a byla na cestách 6 let v kuse.Loď bohužel už neplave a byla loni rozebrána.Cena byla výborná.Za tuhle cenu bych nebyl schopen si windpilota ani postavit.Měl jsem na ruce ještě i jednoho windpilota Navik,ale chtěli za něj strašné peníze,1300,-éček.Novej jsem viděl kdesi na netu za 1990,-éček.Co jsem se začal zajímat o tyhle autopiloty,tak jsem časem viděl velmi mnoho systémů a provedení.Pracuje to v podstatě na docela jednoduchém principu.Tady je video windpilota v akci http://www.windautopilot.de/videos/Gier ... 20_1_m.wmv . Inu i proto,že jsem měl rozhozené sítě,tak dneska jsem dostal tip na jednoho Frantíka,který má windpiloty dva a jsou k mání na prodej.Jeden je to stejné,co mám já,jenom chce za něj 600 euro,ale je v dobrém stavu,alespoň pokud jsem mohl posoudit .Vypadá to,že polovinu vyrobenejch kusů skoupili Frantíci. :-D Druhej je již vzpomenutý Navik( http://www.selfsteer.com/products/navik/index.php ),kterej je starej 6 let ale s toho plaval jenom dva roky.Za ten chce dědula 800,- euro.Takže,jestli by měl někdo zájem,tak napište.Zběhl bych za dědem nafotit a pošlu foto.

Rozepisovat tady výhody a nevýhody autopilota by asi bylo taky na místě,takže Ti,co s tím máte nějaké negativní,nebo pozitivní zkušenosti,prosím písněte sem.Třeba pomůžete rychleji vychytat mouchy.Dle mně je tenhle systém autopilota pro plachetnice asi nejlepší,z mně doposud známých systémů.Jeho nevýhoda je,že při změně větru mění i kurz lodě.Nu ale neotočí loď proti větru,jako třeba obyčejnej autopilot elektrický.Teda,pokud nejede přes počítač.Taky je málo použitelný v slabém větru.Ale v silném větru a ve větších vlnách,kdy už se jiné autopiloty nechytají,jede furt na jedničku,bo dokáže okamžitě reagovat na změnu kurzu.Jiné autopiloty tohle nedovedou tak rychle a proto jsou více méně v těžkých podmínkách nepoužitelné a nechají vám to všechno vyžrat až do dna.Toť moje zkušenost s autopilotem elektrickým.Dobrej pomocník pro motorování,ale i do slabého do větru,ale jenom tak do metrových vln.Pak jsem mohl nastavovat jak jsem chtěl,už loď jezdila jako ožralej bandita a a při ještě větších vlnách to bylo chvílemi až nebezpečné.Hlavně kvůli plachtám.No a je to velikej konzument elektřiny. :!:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 23, 2006 10:50 am

Monty napísal: Jeho nevýhoda je,že při změně větru mění i kurz lodě

Ale nejakú zmenu kurzu vetra to asi znesie, nie?
Čo sa týka skúseností, sme tu asi večšinou čartroví jachtári. Ten od koho si kúpil to kormidlo, ten oboplával zemegulu? Ideálne by bolo od neho získať info, bolo by to s prvej ruky a o tom kormidle čo máš.
Myslíš, že pri plavbe na stredozemnom mori je windpilot potrebná vec? Využije sa? Pri sóloplavbe.
Jeden moj známi jazdí dosť po stredozemnom mori, teda nie len jadran a hovorí, že vetri sú dosť premenlivé, teda že to nevyužije a stačí el. autopilot. Ale je pravda, že nejazdí sám, vždy má posádku.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv lis 23, 2006 12:26 pm

Denis píše:Monty napísal: Jeho nevýhoda je,že při změně větru mění i kurz lodě

Ale nejakú zmenu kurzu vetra to asi znesie, nie?
Čo sa týka skúseností, sme tu asi večšinou čartroví jachtári. Ten od koho si kúpil to kormidlo, ten oboplával zemegulu? Ideálne by bolo od neho získať info, bolo by to s prvej ruky a o tom kormidle čo máš.
Myslíš, že pri plavbe na stredozemnom mori je windpilot potrebná vec? Využije sa? Pri sóloplavbe.
Jeden moj známi jazdí dosť po stredozemnom mori, teda nie len jadran a hovorí, že vetri sú dosť premenlivé, teda že to nevyužije a stačí el. autopilot. Ale je pravda, že nejazdí sám, vždy má posádku.


No,Denisi,jak si to vezmeš.Ono ten větrný autopilot můžeš zapnout třeba jenom na deset minut.Není to nijak pracnější,než položit zapnout a nastavit el.Spíše přesně naopak.Spustíš ploutev ,osadíš korouhev a je to.Práce cca na 20-30 vteřin..Větry v středozemí jsou dosti proměnlivé,což ale neznamená,že nevydrží foukat jeden směr i 3-4 dni,hlavně v západním středomoří.Co se týče tolerance,tak windpilot nesnese ani malou odchylku a má tendenci okamžitě loď vrátit na původní kurz ohledem k větru.Už i třeba na Jadranu se s ním dá denně plout třeba u Maestrálů 5-6 hodin nonstop bez nutnosti korigovat kurz.Ale tam na tu dobu stačí i el.pilot.Ten je ale o poznání pomalší.Letos jsem třeba plul z Visu Na Korčulu do Lombardi ( v ten den naplaváno 52 nm).Fouklo trošku ostřeji a čistej zadek.Vlny do dvou metrů.Plavba docela v pohodě,teda jestli se tak plavbě na čistej zadek dá říct,ale el.pilot se fakt nechytal.Plaval jsem jenom na genou bez vytažené hl.plachty rychlostí 3.5 -5-5 kn,podle poryvů.Plavali jsme ve dvojce,tak to bylo dobré,ale sám bych si musel držet pínu v ruce 13 hodin.No nic moc.
Co se týče toho kormidla,tak na majitele nemám dosah.Žije někde na severu Francie a prý má novou loď.Tohle jsem koupil od majitele doku,kde se loď rozebírala.Ten sám má 13 metrovou laminátku,kterou koupil za dobrou korunu,ale spodek je vykousaný od osmózy jako sviňa.Má taky widpilota Aries,ale novší model.Říkal,že bez toho se plavat na delší přeplavby ani nedá..Víme,že dá,ale tohle je asi pohodlnější.El pilota nemá.Prodal ho.Jeho nejčastější plavby jsou v oblasti mezi Korsikou,Sardinií,Baleárami a Lyonským zálivem a jezdí jenom se svou ženou.
Ono Denisi,pravda je asi taková,že na Jadranu bych asi nešel spát na pelech ani při plavbě s WindPilotem.Tak ještě dvacet v kokpitu a v sedě.:-D.Moc hustej provoz.Ale to bych nešel ani s el.pilotem,pokud by loď neřídil comp a podporou radaru a windmetru.Na Jadranu má el.pilot opodstatnění v tomhle případě.A né jenom na Jadranu.Já prodávat el.pilota nemíním a i právě proto dělám ten noťas místo plotru.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát lis 24, 2006 12:05 am

Malá technická pripomienka: píšeš že je to mosaz a nerez, ale je to asi bronz a nerez. Mosaz by bola už dávno po smrti.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát lis 24, 2006 8:47 pm

Denis píše:Malá technická pripomienka: píšeš že je to mosaz a nerez, ale je to asi bronz a nerez. Mosaz by bola už dávno po smrti.


Inu,Denisi,nevím.Na bronz to nevypadá,i když jsem si říkal,že to musí být bronz…Ale nejsu odborník.No a výrobce taky udává mosaz.Ale to může být jenom špatnej překlad.Jinak,by jsi se divil,co všechno se z mosazi dá dneska ještě koupit ze stoletých,i starších lodí.Stačí zajít na blešák.Ceny jsou už ale vyšší,jako u stejných výrobků moderních,jako např.lukny,svítilny apod.Zřejmě už asi mají historickou cenu :-D.No ale jde o to,že ta mosaz to přežila sto let.Proč si myslíš,že by mosaz byla dávno po smrti…???Pokud vím,byl to oblíbenej kov pro lodní součásti hlavně kvůli životnosti v tomhle prostředí.. :roll:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát lis 24, 2006 9:34 pm

Na tom linku o tom tvojom kormidle v popise obrázku píšu : bronze castings. Mosadz je tuším bras. Mosadz ak je namáhaná tak vraj praskne a starobou je na to náchylnejšia. Teda lampám, okienkam a iným úžitkovým predmetom to nevadí. Aj v tých novozélandských projektoch od Harteyho čo mám sú konštrukčné veci len z bronzu a je zaujímavé, že bronz uprednostňujú pred nerezou.
Uživatelský avatar
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: sob led 07, 2012 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: OLOMOUC,BRNO,MURTER
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » pát čer 14, 2013 12:39 pm

Doba pokročila,zkušeností určitě přibylo,nemáte někdo tip na nějakého dobrého a odolného windpilota?
Uživatelský avatar
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 276
Registrován: čtv čer 05, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » úte zář 30, 2014 4:01 pm

:-( narazil jsem na tohle vlákno až teď - jedno větrné kormidlo bych ochotně prodal. Nerez konstrukce, plachetní i kormidelní části jsou myslím ve velice pěkném stavu. Kdo máte zájem, ozvěte se. Jakmile se dostanu k lodi, tak nafotím - aby to nebylo plané tlachání 8)

P.
Uživatelský avatar
kedar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 102
Registrován: pát zář 25, 2009 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod kedar » úte čer 09, 2015 10:29 pm

Zdravím,
narazil jsem na první plány (spíš nákresy) podle kterých se dá něco konkrétního tvořit. R
http://www.faymarine.com/plansite/fay_m ... cht_pl.htm

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host