umístění vozíku pro otěže hlavní plachty

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

umístění vozíku pro otěže hlavní plachty

Příspěvekod salamandr » čtv srp 22, 2013 9:31 pm

Ahoj všichni

Na mojí lodi mám v kokpitu otěžový vozík na kolejnici o délce 100cm. Měním polohu hlavně při stoupání. V poslední době vídám na spoustě lodí konstrukčně novějších lodí centrální uchycení otěží na středovém ostrůvku.tedy že není možné měnit polohu odku vychází otěže hlavní plachty.
Jaký na to máte názor ?

Díky

S.
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod skipper » čtv srp 22, 2013 10:18 pm

Je to otázka financí. Ten vozík je dobrej, ale drahej. :D
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pát srp 23, 2013 12:47 am

ten otazovy vozik mam na okruhovke a je to vyborna vec.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pát srp 23, 2013 8:46 am

Buď rád, že ho tam máš. Já přemejšlim, že bych ho pořídil. Na stoupačku občas přetáhnu ráhno přes osu lodě. Musim ho ale držet rukou. Pak má ale člověk pracky vytahaný, jak opice. :-)
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » pát srp 23, 2013 10:05 am

Zdendo, ráhno se přetahuje za osu lodi jen když chceš couvat. Když se podíváš na vektor rozkaldu sil, není nic, co by tě táhlo vpřed. Pokud máš ještě kosatku, táhne tě pouze ona.
Hodně staré pravidlo říká.....konec ráhna dotáhnout max. tak, aby směřovalo na zadní roh lodi / P/L/. Jinak si jen myslíme, že plachta táhne, ale bohužel.
Vedou se sáhadlouhé diskuse a píší pojednání o maximálním stoupání. Rozuměj - kde je hranice, kdy již nemá smysl stoupat, protože je rychlost příliš pomalá a tedy je lepší objetovat výšku a získat rychlost. Jednoznačná odpověď neexistuje.
Pro optimální trim plachet je otěžový vozík velmi dobrá věc.
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » pát srp 23, 2013 2:17 pm

TADY si můžeš vyzkoušet jaký to má smysl.

Jednou jsem si dával na Mazurech závody s jedním kamarádem.

Vyhrál, si říkám, to bude lodí. Prý jestli je nezkusíme prohodit, nabídl jsem mu.

Ok, vzal si moji a zase vyhrál.

Už jsem věděl, že to není v lodi, ale ve mně.

Pak jak že to dělá??? No prostě nedotahoval plachty jako já na stoupačku.

Ale zase na regatce jsem se setkal s jedním, co dával ráhno až za osu a taky vyhrával.

Tak já nevím, ale mně osobně více sedí plout volněji, než to šponovat naplno.

Cat...
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod DonEmilio » pát srp 23, 2013 6:16 pm

Ono je to tak, že když je kladka napevno na středu lodi, tak při dotahování ráhna co neblíže středu lidi už dochází hlavně k jejímu šponování směrem dolů, což uzavírá zadní lík a mění profil plachty. přetažením kladky vozíkem do návětří se podaří přitáhnout ráhno nad střed lodi (nebo co nejblíže) a přitom se plachta nenapíná směrem dolů - tím pádem se tak nemění profil plachty. Když to člověk má a umí používat, je to bezva věc.
salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod salamandr » pát srp 23, 2013 7:18 pm

No tak to mám asi stejnou zkušenost když si přetáhnu vozík do návětří lépe se mi koriguje plachta a nemám problém s tím že bych ji přepínal v zadním líku. Jen jsem chtěl vědět jestli to tak dělám správně. Přijde mi že je s tím sice práce oproti středovému uchycení kladky ale je to líp korigovatelné za jízdy.

moc díky všem za odpovědi

S.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pát srp 23, 2013 9:58 pm

No já se přiznam, že na nějaký vektory a výpočty moc nejsem. Plachtim protože mě to baví a o výkony se nestaram. Spíš si tak hraju a pozoruju, co to udělá s lodí.
Když přetáhnu ráhno přes osu, tak mi loď zrychlí. Jestli je to tim přetažením, nebo tim, že všechno ostatní mam nastavený blbě, to nezkoumam. Nejspíš jo.

Prostě zrychlí. Raději tu ani nezkoumejme proč.... :whist:
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » pát srp 23, 2013 10:56 pm

Otěžový vozík umožňí změnit úhel náběhu hl. plachty při zachování původního trimu. Takže může při dostatečném tvistu plachty dojít i k dotažení do osy lodě, nebo i lehce přes, aniž by loď začala couvat (Pepo promiň). Je však otázka, zdali to rvát na maximální stoupačku s extremním náklonem a při snížení dopředné rychlosti i s velkým snosem, nebo v pohodě odpadnout, zvýšit rychlost plavby a tím i snížit splouvání po větru. Za cenu vícenásobného Réčka.Myslím si, že je to efektivnější. Na budících Raymarine se toto nechá i zobrazit, jen mě teď zrovna vzhledem k noční době vypadl název té funkce (ukáže, zdali se nevozíme pouze tam a zpět a kolik jsme nastoupali směrem ke kýženemu cíli)
P.S. Ta hodnota se jmenuje VMG -Velocity Made Good.
Naposledy upravil(a) bedrich dne úte říj 08, 2013 10:31 am, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob srp 24, 2013 2:21 pm

bedrich píše:Je však otázka, zdali to rvát na maximální stoupačku s extremním náklonem a při snížení dopředné rychlosti i s velkým snosem, nebo v pohodě odpadnout, zvýšit rychlost plavby a tím i snížit splouvání po větru.

Toto je naprosto zásadní dilema a zkušenosti či cit při této činnosti, dělá z jachtaře jachtaře.

Nicméně pravdou je, že jezdce otěžového vozíku v některých případech do návětří dávám také. A není pro mě ani tak důležitá jeho poloha, jako poloha (úhel k podélné ose lodě) ráhna. Pokud ráhno rvu na střed ke stření poloze jezdce, maximálně napínám zadní lík.
Ale když potřebuji zadní lík volnější a přitom ráhno v ose lodě, volím tu variantu posunu do návětří. Úhel plachty v horních dvou třetinách je totiž vlivem tvistu úplně jiný.
salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod salamandr » sob srp 24, 2013 9:52 pm

Já jen upřesním trochu situaci :D

Bavíme se o použití na našich vodách. Samozřejmě i já by jsem zvolil raději kurz kdy nebudu muset stoupat uplně na ostří nože ale to jde na velké ploše. Já jezdím převážně Slapy a tam prostě potřebuješ občas ( asi 4 x za 3hodiny ) přestoupat naprosto na krev kus břehu protože když odrečkuješ tak jsi po 50 metrech na jiném větru. Cesta k cíli tedy se tam nedá měřit způsobem který je dělaný kilometrové plochy.

Jen jsem chtěl říct, že ten vozík mi kolikrát tahá trn z paty přávě tím možným přetažením na těch pár metrů vody. Jen mě v prvopočátku zajímalo jak to dělají ti kdo mají centrální uchycení otěží.

S.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob srp 24, 2013 10:13 pm

To je v pohodě Salamandr.
Vozík může. Ale ráhno, tak jak píše Pepa, by nemělo jít přes osu lodě. To je kontraproduktivní myslím že opravdu nepomůže. Spíše přibrzdí.
salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod salamandr » ned srp 25, 2013 8:29 am

Jasně to je daný. Když to přetáhnu přes osu lodě tak to nikam nedojede :) jde opravdu o to že na našich vodách jsi nucen to občas dotáhnout co to jde aby jsi se překlopil přes těch pár metrů za zatáčku :lol:
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned srp 25, 2013 12:39 pm

ale dojede, třeba aspoň těch umoulanejch dvacet centimetrů k místu kde už fouká víc a lepší směr. Zrovna tak ti to může pomoci stočit loď do správného směru co zrovna potřebuješ a tak dále a tak dále. Co si zažiješ a vyzkoušíš si nenech vzít i kdyby svatí psali cokoliv. To co se děje s větrem na zatáčkách řeky v úzkých místech s různorodým profilem okolního terénu se nedá přirovnávat ani k jachtingu jezernímu, přesto pokoušet se proplachtit i v těchto místech, dává alespoň mě, další zkušenosti navíc. Ono taky každých deset metrů vyndavat a zandavat pádlo není úplně zábava ;-), zkušenější samozřejmě jezdí na motor :lol:
Co se týče toho ovládání plachty, nejsem z jejich instalací na charterových lodí za miliony nijak nadšený. Cena myslím nebude hrát roli,z mého pohledu jde spíše o jednoduchost systému pro dovolenkáře a nějak se taková výbava celkově rozmáhá.
sawfish
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod sawfish » pon říj 07, 2013 11:14 pm

Ahoj, jsem tu nový a měl bych dotaz na délku lišty pro otěžový vozík geny. Opravuji staršího Mušketýra a obě lišty chybí. Zbyly po nich jen otvory. Délka šíny byla cca 600mm. Má tak krátká šína smysl, nebo by šla nahradit jen nějakým okem napevno uchyceným k palubě. Děkuji za odpovědi.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 72

Příspěvekod Jarda885 » úte říj 08, 2013 10:07 am

2 sawfish:
[s]Z dotazu je vidět, že jsi nováček nejen na jachting.info ale i na plachetnici.[/s]
Na prvních plavbách Ti otěžový vozík nebude chybět. Budeš mít větší problémy s nastavením plachet.
S přibývajícími zkušenostmi Ti začne vozík chybět.

Záleží na tom, jak dlouho chceš tuto loď mít. Jestli se jí budeš chtít brzo zbavit a pořídit něco jiného, můžeš jít na levnější variantu pevného oka. Chceš-li loď používat delší čas, pořiď vozík. 600 mm je významných i na 15-ti metrové námořní plachetnici, natož na malé lodi.
Naposledy upravil(a) Jarda885 dne úte říj 08, 2013 11:12 am, celkem upraveno 2 x.
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » úte říj 08, 2013 11:05 am

Jarda885 píše:2 sawfish:
Z dotazu je vidět, že jsi nováček nejen na jachting.info ale i na plachetnici.
.

kdyby byl mazák, tak by se neptal. tedy poznámka o nováčkovi je docela zbytečná
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod Danar » úte říj 08, 2013 12:08 pm

zbytečná možná, hrubě se protivící nikoliv.. zbytečné mi opět připadá otvírat některá vlákna, protože se opět čím dál častěji dočkávám atakování mezi lidmi tady.. To se taky chytáte za slovo, když se potkáte na vodě, případně se postřílíte? Spíš is myslím, že se s úsměvem pozdravíte, zdvořile poklábosíte a i když si myslíte svoje, "zachováte dekórum"
To tady nejde prostě něco přečíst, přejít to, říct si "jo, mě to nezajímá, pro mě je to zřejmé, nebo to vidím jinak, každý má svůj způsob, asi je takovej a potřebuje to takhle.." a neútočit na každý prd?
Nejvíc mě zaráží, že se příspěvků rýpajících do druhých, zpochybňujících jiné a někdy i urážlivých dočítám od některých zdejších opravdu "mazáků", kterých si tu spousta lidí váží (nebo v minulém čase "vážila") a už vůbec nechápu, že to čtu od moderátorů, kteří by podle mého názoru jednat nestranně, potírat pokusy o flame a ne ho zapříčiňovat..

Omlouvám se za offtopic, další zbytečný příspěvek (zbytečný, neboť si myslím, že nikdo z dotčených se nezamyslí, jestli na tom není aspoň zrnko pravdy a budu jen označen za blba) a ztrátu vašeho času ztráveného nad čtením tohoto příspěvku a moji lítost nad tím, jací jsou prostě lidi, zvlášť ti, kteří mají společný koníček..

i tak mějte fajn den..
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » úte říj 08, 2013 12:17 pm

Jestli máš vpředu rolfok použitelný na refování, pak jsou šíny vhodné. Jestli je přední plachta jen nahoru-dolů, tak stačí pevné body, pokud možno v optimálním místě (úhel otěže od kladky půlí přední stěh)
sawfish
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod sawfish » úte říj 08, 2013 9:28 pm

Díky za reakce na můj amatérský dotaz. Šíny s vozíky si pořídím. Vepředu rolfok nemám. Na lodi chybělo různé kování, tak to dávám dohromady. 60cm se mi zdálo docela krátkých na to, aby to mělo nějaký význam. Na jaře jsem měl na Orlíku půjčenou plachetnici Corazon (Jouet 760) a tam byly šíny dlouhé skoro 2m. Corazon je dlouhá 7,6m a můj Mušketýr 6,5m.
Je pravda, že toho mám naježděno málo (papíry jsem si udělal před rokem), takže význam nastavení otěžového vozíku jsem zatím neřešil.

Mějte se.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Příspěvekod Omen » úte říj 08, 2013 10:05 pm

60 cm vodítka pro otěžový vozík není na tak malé lodi málo tehdy, pokud používáš jen jednu plachtu - pak ti to na trimování stačí.
ALE pokud bys používal střídavě (podle různých podmínek) KOSATKU (dosahující jen ke stěžni) NEBO GENU (různou mírou přesahující až za stěžeň), pak to může být málo.
Na té lodi, co o ní píšeš to bylo určitě kvůli možnosti střídání předních plachet různé velikosti.
salamandr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod salamandr » úte čer 30, 2015 10:46 pm

Nevíte někdo kde se dá sehnat stojan na uchycení hlavních otěží v centrálním bodě ? Viděl jsem to lodích a vně toho stojanu občas měli i držáky na pití.

Díky za případný tip.

T.

Zpět na