OK1BD/MM a jeho cesta okolo sveta

Seznam lodí a jachtaři s radioamatérskou značkou OK***. Kontakty, zkušenosti, radioamatérská výbava a vše kolem.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

OK1BD/MM a jeho cesta okolo sveta

Příspěvekod Beda » sob kvě 28, 2011 10:44 pm

Pár postrehu od Pavla OK1BD:
http://www.qrz.com/db/ok1db

Pořádné rádio na lodi
Je nezpochybnitelné, že za posledních 15-20 let nabyl jachting – a zejména ten námořní – na popularitě. Někomu stačí si moře na jachtě užít během pár týdnů ročně v rámci dovolené, jiní často pokukují vytáhnout plachty někam dál – hrubě z dosahu wifi spojení i GSM. Uvedené spojení vystačí prakticky do několika málo mil od pobřeží a pak už je komunikace doménou VHF vysílačky, satelitního telefonu, a v neposlední řadě – krátkovlnné vysílačky. Několikrát byla s ohledem na raketový nástup nových komunikačních technologií perspektiva krátkovlnného vysílání zpochybněna. Osobně si myslím, že díky amatérským nadšencům i komerčním firmám na tomto poli není zdaleka SSB vysílání odzvoněno a naopak se zvýšením spolehlivosti a urychlení datových přenosů - je tento způsob komunikace na námořních jachtách čímkoli jiným ve srovnatelné spolehlivosti, kvalitě a zejména ceně těžko nahraditelný.
Před několika týdny jsem se s plachetnicí LAVINIA konečně vydal na svůj „velký vandr“.
O rádiu SSB jsem uvažoval sice už dříve, ale své první jsem si pořídil a nainstaloval až před touto cestou. Příslušné zkoušky k získání amatérské licence na ČTÚ nejsou sice pro laika úplně jednoduché. Nevím, jestli mi přálo jen štěstí při testech, anebo se zkušební komisaři ustrnuli nad mou velkou touhou prakticky ovládat tlačítka a knoflíky na rádiu – prostě po procvičení si publikovaných otázek a správných odpovědí na webu ČTU jsem zkoušku úspěšně složil, bylo mi umožněno požádat vlastní o volací znak – a to ostatní už přišlo samo sebou. Z katalogu zásilkového obchodu jsem si vybral rádio, které je obecně doporučováno, od téhož výrobce anténní tuner. Anténu na plachetnici jsem vytvořil odizolováním jednoho ze dvou zadních stěhů. Anténa musí být extra uzemněná. Uzemnění do vody jsem řešil bronzovou deskou Dynaplate. Emailovou komunikaci mi umožňuje modem s instalovaným Pactor 3. Modem může být ve formě desky umístěn přímo do krabice rádia, anebo jako extra modul, což je můj případ.
Celá instalace včetně kabeláže mi za přispění kamarádů, zkušenějších radioamatérů – nezabrala více než pár dnů. Trochu zádrhel jsem viděl na spolehlivé instalaci dvou izolátorů do stávajícího zadního stěhu. Původně jsem počítal, že se po cestě z Kosu stavím v Pireau u specializované dílny na riging, anebo někoho podobného najdu v Istanbulu. Nakonec jsem ale ještě v Kosu objevil železářství, kde prodávají ocelová lana a mají tam hydraulický lis na koncovky různých průměrů. S převažujícími obavami jsem stěh flexkou rozřezal pro vložení speciálních izolátorů a izolátory železář zalisoval. Do první bouře jsem přece jen měl trochu ostych, ale po absolvování řvoucích čtyřicítek z různých směrů si myslím, že stěh bude držet a riziko snížení jeho údržnosti je vcelku malé.
S oživením celého zařízení mi pomohl jachtař kamarád Honzík OK1XEX a hele – ono to opravdu funguje. A co víc – velmi dobře. Z dosavadního putování po východním Středomoří (Řecko, Turecko, Kypr) po dobu dnes skoro 2 měsíců se jediný den nestalo, že bych se nespojil s radioamatéry doma v Česku, nebo že by se mi nepodařilo odeslat a přijmout nějakou emailovou zprávu. Podle vyjádření protistanic v Česku, ale i třeba v Austrálii jsem prý dobře slyšitelný převážně s velmi slušnými reporty v každém ohledu. Zkráceně – dosavadní zkušenosti mi dávají velký příslib schopné komunikace i během mého dalšího putování po světových oceánech. Odzkouším už za 2 měsíce na Atlantiku. Slibuji, že jestli by to bylo jinak – hned to také sdělím. Spíše si ale myslím, že odtamtud pošlu pozitivní zprávu stejným způsobem jako posílám tuto – tedy rádiem – z noční služby při přeplavbě z Kypru do Libanonu.
Jestli někdo ze zatvrzelých jachtařů o rádiu přemýšlí a ještě váhá – třeba ho tímto zhoupnu a bude tu zas o někoho víc, s kým si budu moci povídat a psát. Ba ne, vůbec to tak není – na povídání lidí spousta. A tihle radioamatéři – po celém světě roztroušení – docela fajn cháska myslím – skoro vždycky připraveni pomoci a nejen když jde do tuhého.
Inch pod kýlem…i když – stopa je jistota!
Pavel s/y LAVINIA na velkém vandru

Poznámka ( od OK1DOZ ) o použitých zařízeních:
Pavel používa zařízení IC0M IC 801GMDSS s antenim tunerem ICOM AT 141
http://www.icom.co.jp/world/products/ma ... m801gmdss/
Pro Pactor pouziva modem
http://www.sailcom.co.uk/pactor/
email zasila pres
http://www.winlink.org/
přes který si může požádat o GRIB a odesilá info o poloze lodi

http://www.winlink.org/dotnet/maps/Posi ... sign=OK1BD

Pavel OK1BD se spojuje s OK amatéry na kmitočtu 14320 kHz v raním kroužku který je take v provozu kazdý den od 0430 UTC.
Když na kmitočtu rusení tak bývají na 14315 kHz nebo 14325 kHz
Naposledy upravil(a) Beda dne pon led 30, 2012 10:59 am, celkem upraveno 2 x.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob kvě 28, 2011 11:18 pm

Tak Pavel zase vyplul, pluje na Kypr s rukou v orteze, po zlomenine. Chce i do Karibiku, tak bude plavba delasi a muzeme se tesit na spojeni s nim.

pise

ps zase za sebou nechavam position reporty, tzn viz treba www.shiptrak.org s mym volacim znakem do leveho horniho rohu, tj. ok1bd
Naposledy upravil(a) Beda dne pon črc 13, 2015 3:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř čer 22, 2011 2:08 pm

Zde je par fotek s/y Livinia

Obrázek

Na obrazku Je Pavel a Sasa. Ta ma za hlavou zabudovanou HF Vysilacku IC-801 GMDSS, kterou pouziva ke komunikaci s domovinou
http://www.src-lrc.cz/index.php?uid=ICO ... MDSS&s=lrc

Obrázek

Lavinia after Cesme

Obrázek

Lavinia in EMYR

Obrázek

LAVINIA in Port Said

Obrázek

LAVINIA EMYR Port Said

Obrázek

Lavinia in Emyr (2).
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob říj 29, 2011 1:56 pm

Tak Pavel uz bude pod rovnikem

OK1BD
Course 207T
Speed 5.8
Location 00-19.68N / 028-05.95W HJ50WH
SE F3, sea 3, LOG 8160Nm, MG , sunrise
Report received Sat, 29 Oct 2011 07:24:00 UTC

Je na ceste do Recife v Brazilii
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob říj 29, 2011 5:58 pm

OK1BD
Course 215T
Speed 5.9
Location 00-00.02S / 028-16.31W HI59UX
We hope Neptun accepts our thanks for using his Seas, cheers! Best regards to everybody - Pavel, Andre, Sandeep
Report received Sat, 29 Oct 2011 11:15:00 UTC
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř led 11, 2012 4:01 am

Tak Pavel je na jihu ameriky a chysta se do Pacifiku
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát led 13, 2012 3:06 pm

dostal jsem se po par mesicich na jizni body sveho putovani, mozna se obcas podivas na http://shiptrak.org/?callsign=ok1BD takze vis.
Rms ze severu mi vychazeji vstric, hlavne HP2XBA Craig z Panamy, ale take KJ6VW . Vetsinu spojeni delam prave pres tyto dva. Po celou cestu az k La Plata jsem mel dobre ON0FS (Andre z Belgie), ktery v dohodnute casy za mnou tocil antenu a i jinak poskytoval silnou podporu.
Ted vim s naprostou jistotou, ze bez moznosti tak dobre komunikace pres Pactor/SSB by vse bylo daleko obtiznejsi. Ano, existuji operativnejsi systemy - jako data pres satelit - jak to ma treba Petr Ondracek. To by vsak ale bylo asi dost financne narocne a bez sponzoru obtizne.

Jestli Te mohu poprosit - podivej se mi na netu - kde by se mohli nachazet nasledujici radioamateri na lodich:
AC5WF
K1QE
VA7KSN
Asi by to slo pres shiptrak.org - podobny odkaz jako mam ja nahore.

Diky, zdravim,
Pavel
ok1bd/mm pod Ohnovou Zemi (Tierra del Fuego)
Naposledy upravil(a) Beda dne sob dub 13, 2013 8:02 am, celkem upraveno 2 x.
Pawell
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Pawell » ned led 15, 2012 4:53 pm

Ahoj vespolek,
Vcera jsem priplul pres Estrecho de La Maire a cast kanalu Beagle do Ushuaia, coz je polohou nejjiznejsi mesto na svete. Neco poopravim na lodi a cca za 5 dní budu pokracovat zpet na sever, tentokrat vsak zapadni stranou Ameriky, nejprve chilskymi prulivy a kanaly, ptom nedaleko pobrezi k Santiago de Chile - no a kdyz vse pujde ok, pak se pustim na Tichy ocean a dale na zapad.
Diky za podporu, zdravim,
Pavel
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob led 28, 2012 9:19 am

Pavel je ted v Ohnove zemi. Odeslano pres HF radio a sit Winlink

to na fotce je ledovec Italia. Hned vedle je pak treba France a rada podobnych pojmenovani. Musim poznamenat, ze se mi tu libi, je na co koukat, lod nezlobi a jsem rad na svete :-) Preji Vam totez!

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Beda dne stř úno 22, 2012 1:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon led 30, 2012 1:53 pm

Viz http://shiptrak.org/?callsign=ok1BD jsem ted S54°27,21 W072°00,300 a pokusim se namisto Canal Magdaleda proplout Canal Acwalisan. Tak drz palce - je to nezmapovana oblast a jsou tam 2 mista se silnym proudem (az 8 uzlu) - tak to bude navigacni alchymie... :-)
Mas pravdu - na krouzek se ted jeste chvili nedostanu. Ne snad, ze bych si nechtel privstat, anebo zusta vzhuru, ale na noc jsem skoro vzdy v nejakem fjordu, nebo soutesce privazany na lanech jak pavouk v siti a tam se obvykle nechytne vubec nic a uz vubec nezavysilam ani povinne reporty na Armadu Chile. Doufam, ze nebudu mit za cas problem prave s timto. Email na ne se mi vraci, takze o mne toho moc posledni dny nevedi... Zkousim jim psat na 2 adresy, co mam, ale vraci se neprijate.
I kdyz je tu dost zima, pocasi nestale (behem hodiny se vystrida snad vsechno mozne a nemozne) - je to tu parada.. Spousta verlyb, tulenu, morskych vyder, nadherne vodopady, ledovce neuveritelnych tvaru a barev, ciste more, flora otuzila mistnim podminkam... proste neco, co asi jinde neni a ani nemuze byt.
Trochu se trapim s mapami. Mam vsechny, co v Chile existuji - investoval jsem i do kompletniho atlasu. I tak vsak musim pouzivat porad lupu a v nekotovanych kanalech a fjordech plout jen ve dne a na oci. Jasne, hodne mi pomaha radar, ale i tak... Chtelo by to jeste schopneho navigatora, co by mi pomohl treba s tabulkami prilivu a proudu - to mi zabira hodne casu u pocitace. Ale zatim mam dost casu, tak se presunuji jen zvolna a delam si pripravy na kotve.
Predpokladam, ze tak za tyden uz budu vice na severu a pocasi bude stalejsi a teplota take pujde nahoru. Ne, ze bych stradal - mam v lodi vykonne topeni, ale bude to urcite prijemnejsi.
Tolik dnes ode mne, zdravim a prosim - pozdravuj na krouzku. Diky
Pavel
ok1bd s/y Lavinia na zapad od Ohnove zeme - zrovna ted s nahledem do Pacifiku, takze v dlouhych oceanskych vlnach
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon úno 13, 2012 3:51 am

Z korespondence s Pavlem o plavbe na jihu Chile.

Civilizace tady moc neni. Vlastne jsem nejaka obydli videl jen v Ushuaia -
takova prerostla vesnice, ale s casinem, Puerto Williams - vojenska zakladna a
Puerto Eden ted nedavno. Jak vidis, neni to mnoho - na to, ze z Ushuaia jsem
uplul 1800 km - to je jako tam a zpet z Prahy k mori do Chorvatska.
Pravda, v nekterych majacich jsou jeste posadky Armada a tam se radiem hlasis.
Setkal jsem se s tim dosud v 6ti pripadech po ceste.
Ted jsem na Pacifiku a zapluji za ostrovy asi zitra vecer - za ostrov Chiloe a
potom pozitri bych uz mel snad byt v Puerto Montt. To uz bude mesto s lidmi
:-)
Jaka je tu frekvence - by mohlo ilustrovat to, ze jsem behem cesty z Ushuaia
potkal 6 jachet. To vskutku neni mnoho. Samozrejme - nakladni lode vidim denne
treba 2. Ale nekdy take ne.
koupit? To ne. obchod jsem videl jen v puerto Williams, ale tam mi nic
neprodali - ze je to jen pro vojaky. V Puerto Eden byl take neco jako vesnicky
obchod, ale ani se mi do te chyse nechtelo zajit podivat se. Takze ziji ze zasob
na lodi - co jsem nakoupil v Buenos Aires a predtim v Las Palmas a v libanonskem
Beirutu.
Trochu nafty (600 l) jsem si koupil v Puerto Williams. Dalsi moznost tankovani
bude az v Puerto Montt. To mi vydrzi - nadrze mam na 1800 litru.

Obrázek

a nahore pak je moc hezke pleso z ledovce, ze ktereho vytekal vodopad dolu do laguny

Best regards Craigo a thank you
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned bře 25, 2012 8:49 am

Pavel doplul na Velikonocni ostrov

OK1BD
Course
Speed
Location 27-09.28S / 109-26.37W DG52GU
towed crippled to the harbour after rudder hit a uderwater rock, moored
Report received Sat, 24 Mar 2012 20:16:00 UTC
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » ned bře 25, 2012 8:44 pm

Béďo, velká vďaka za sprostredkovanie správ. Je to obdivuhodné.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon bře 26, 2012 10:18 am

Uvidime co se mu stalo. On ma hydraulicke rizeni kormidla a uz vloni na ceste musel menit hridel pistu, ohnula se mu. Nahnalo je to na skalu.
Tady se muze sledovat jeho plavba

Tady jde sledovat plavbu jachet s raioamaterama na palube co pouzivaji winlink
http://www.intermar-yachttrack.de/yachtList.php
vsichni muzou take z lode odesilatn bezplatne email. Z nasich jachtaru to vyuzivaji:
Pavel JerabekOK1BD, Standa Bilek OK4ETE, Martin Blagoev OK4MA, Petr OK4SNG a Mirek Racan OK4SW.
Pouzival to i Beda Slala OK4HOB a Petr Chmelicek.
Pokud budou nejake dotazy na winlink a pozice lodi, tak do vlakna winlink.
modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4366
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 28

Příspěvekod Stanislav » pon bře 26, 2012 12:09 pm

podrobné líčení posledních problémů: http://www.cany.cz/index.php/o-lodich-a ... problemech

bude to mít asi hodně těžký (a drahý)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » úte bře 27, 2012 7:51 am

Tak som si to prečítal, pekný prúser teda. Loď by ani nemusel zdvýhať hore, ak by išla pod kormidlom vykopať diera. Hydraulické válce mu z Vetusu pošlú letecky. Ostré dláto, kladivo, živica a plátno a hrr na to. Horšie by bolo ak by sa mu to stalo tam, alebo v takom čase, kde je nízka teplota a nedá sa laminovať.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte bře 27, 2012 9:06 am

Teda ... to je pech! Člověk míní, moře mění. Držím palce.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte bře 27, 2012 9:42 am

On je ten Velikonocni ostrov konec sveta, tam asi letiste neni a nejblizsi ostrov je asi 2000 NM daleko. Tak to vse bude na dlouhe lokty.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte bře 27, 2012 9:52 am

Na Velikonočním ostrově je letiště někdy od šedesátých let, spojení je zajištěno z Chile.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mataveri_I ... al_Airport
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte bře 27, 2012 10:03 am

Pavel pise ze mu pomaha armada a tak budou vedet co a jak, aby to bylo nejrychlejsi.
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 28

Příspěvekod Stanislav » úte bře 27, 2012 12:05 pm

Jak chodí další zprávy od Pavla tak to připisuji pod ten původní článek. Tak že kdo chcete sledovat dění a postup tak http://www.cany.cz/index.php/o-lodich-a ... problemech a podívat se na konec. Je to celkem mazec a taky tam píše o jedné americké hliníkovce. Ta dopadla mnohem hůř. Pavel má reálnou naději že to dá dohromady.
smucek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod smucek » úte bře 27, 2012 12:54 pm

No, hlavně že už to má z vody venku, a může dělat. Teď bude záležet na tom, co udělá vítr.
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » úte bře 27, 2012 9:09 pm

Stanislav píše:... tam píše o jedné americké hliníkovce. Ta dopadla mnohem hůř. Pavel má reálnou naději že to dá dohromady.

Tu je La Rose, spomenutá US Al s/y:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mq18cOhNtGw&context=C45ccd1dADvjVQa1PpcFOuMbx-sXeNuh2T-iEcjycw7wdGxzSB5Y8=[/youtube]
Zatial je ešte nasadnutá, ale v celku, čo sa dialo dalej google neprezradil. Jej posledená misia:
http://travelwithzeke.blogspot.com/p/an ... -rose.html
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř bře 28, 2012 4:14 pm

s/y Lavinia on Dry in Hanga Pico, Easter Island

Obrázek
miro311
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod miro311 » čtv bře 29, 2012 2:41 pm

Milos píše:
Stanislav píše:... tam píše o jedné americké hliníkovce. Ta dopadla mnohem hůř. Pavel má reálnou naději že to dá dohromady.

Tu je La Rose, spomenutá US Al s/y:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mq18cOhNtGw&context=C45ccd1dADvjVQa1PpcFOuMbx-sXeNuh2T-iEcjycw7wdGxzSB5Y8=[/youtube]
Zatial je ešte nasadnutá, ale v celku, čo sa dialo dalej google neprezradil. Jej posledená misia:
http://travelwithzeke.blogspot.com/p/an ... -rose.html

Ono vplout do malinkého přístavu Hanga Pico je docela pro plachetnici riskantní podnik. Ne nadarmo za to musíte zaplatit 150 USD a loď vede místní skipper. Jiná možnost není. Když to ale pak vidíš na vlastní oči, co dělají vlny z otevřeného Pacificu a útesy všude kolem, tak je to celkem pochopitelné a máš respekt. A musí být ještě velmi dobré počasí a minimální vlny. My museli kotvit v zátoce u Hanga Roa v otevřeném zálivu před hlavním městem ostrova. Ten záliv je hned za skalnatým výběžkem, který odděluje Hanga Pico a záliv u Hanga Roa. Z Hanga Pico nás jednou odvážela armáda na vlastním člunu na naši loď a surfovat na 10 m vlnách uměli dokonale. Projet tu 10 - 15 m bránu mezi útesy na vlně chce mistrovství, kterým asi málo z nás oplývá. To co se stalo Pavlu Jeřábkovi je nepříjemné. Asi zajel moc ke břehu k útesům. Nám ukázal místo ke kotvení místní rybář a je fakt, že loď na kotvě držela skvěle i při poměrně bouřlivém počasí, což se ukázalo když jsme jí musely pracně vyprošťovat při vyplutí. Místní rybáři tam jsou "ochotní" posádku lodi odvést ke břehu a zpět za 40 - 50 USD. My jim to dát nechtěli, jeli jsme na svém dingy, ale chce to silnější motor, jinak se koupeš ve vlnách se surfařema. My to měli hodně nahnutý, ale na druhý pokus jsme vyvázli díky rybáři který nám ukázal správnou vlnu, která se zalomila až těsně za námi. Alespoň jám mám tyhle zkušenosti. A co se týká součástek na opravu Pavlovo lodě, tak asi jen z Chile. Myslím že letadlo tam létalo 2 x denně ze Santiaga do Papeete s mezipřistáním na Velikonočním ostrově. Na Pitcairnu se asi nesežene nic, to je 5 km2 a 50 lidí. Potom je "nejblíž" něco většího pouze Papeete. Přeju Pavlovi ať vše dobře dopadne.

mirek

Zpět na