Zkušenosti z Jadranu(okolí Šibeniku)

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

mboban
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Zkušenosti z Jadranu(okolí Šibeniku)

Příspěvekod mboban » ned lis 25, 2007 9:19 pm

V červenci jsem úspěšně absolvoval týdení kapitánský kurz a definitivně jsem propadl kouzlu svobodného pobytu na lodi. A protože tento server považuji za nejlepší místo, kde se setkávají všichni se stejnou "mírou postižení", rád bych se podělil se svými zkušenostmi z této plavby. Náš kapitán byl zkušený námořník, který se zjevně v chorvatských vodách vyznal.

Vypluli jsme z mariny Kremik.Jiné mariny jsem neměl možnost poznat tak nemohu porovnávat. Další místa a zkušenosti které by Vás mohly zajímat:
- Ostrov Žirje, zatoka Koromašna,vesnice Muna.V zátoce je restaurace s malým molem,možnost uvázání, zřejmě výměnou za návštěvu restaurace.Tu jsme navyužili, protože o padesát metrů dál bylo betonové molo,tak pro jednu loď.Údajně patří armádě a tím pádem zadarmo. V zátoce lze také kotvit.Večer možno navštívit uvedenou restauraci(což jsme nevyužili) a nebo krátkou vycházkou (asi čtvrt hodinky ) po cestě do přístavní osady Žirje(což jsme využili).
- Na pevnině zátoka Sovlje, severozápadně od městečka Tribunj.Krátké molo.Možná pro dvě lodě.Ale nutno přijet až večer, protože celá zátoka a i molo je celý den obsazena koupajícími rekreanty. Nedovedu si přectavit přistávací manevr mezi desítkama plavců. My jsme přijeli asi kolem šesté a to už většina byla z vody. Molo zdarma. Kotvení v zátoce asi nejde.Aspoň jsem žádnou neviděl.Dvacet minut po cestě do Tribunje.
- Tribunj, městské molo.Zde jsme kotvili asi tři hodiny. Obsluhu jsme ukecali, že za chvíli odjíždíme a tak jsme nic neplatili.Jinak v Tribunji je též marina, kde je možno dočerpat poh.hmoty a vodu. Voda a přípojka je i na městském molu.
- Šibenik, městské molo.Tady jsme kotvili asi čtyři hodiny. Platili jsme sto kuna. :hmm: Už si nevzpomínám, jestli je k dispozici voda a el. přípojka.
- Opuštěný ostov Logorun, leží jižně od Tribunje. Asi v půlce severovýchodní strany ostrova je malé betonové molo(opět údajně vojenské) a u něj opuštěná budova. Možnost uvázání - zdarma.Celý ostrov je oslí rezervace. Žijí zde divoce osli. My jsme žádné nevyděli.(ale přijeli jsme za tmy asi v půl jedenácté a ráno jsme hned vypadli)
- Kornatské ostrovy,ostrov Smokvica, zátoka Lojena.Možnost na kotvu a nebo u betonového mola, patřícího místní restauraci.Opět zdarma výměnou za návštěvu restaurace( což jsme využili). U mola stání asi pro čtyři jachty.

To jsou asi nejzajimavější informace. které třeba využijete. Přeju Vám šťastnou plavbu.
P.S. Na příšťí rok již mám zamluvenou jachtu na moji první samostatnou plavbu.Strašně se těším! :good:
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Šibenik

Příspěvekod pecho » pon lis 26, 2007 11:38 am

Pokud já si vzpomínám (je to asi 9 let), tak v Šibeniku u městského mola jsme nic neplatili, ale voda ani elektrika tam nebyla. Pak jsme pokračovali na Skradin a odtamtud "vodním autobusem" k vodopádům Krka, byl to květen, takže tam bylo ještě vody dost. Zdraví Pecho
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tomaskre » pon lis 26, 2007 12:19 pm

V Šibeniku jsem stál letos(2007) 2x (duben a červen) a po každé platil. Myslím že to bylo 120 kuna za 12 m loď. Jsou tam muringy, ale ani voda , ani elektrika. 1x sem také pokračoval na Skardin, tam zaplatil za půl dne 167,5 kuna a pokračoval také na Krku, vodním taxi, tuším vstup 80 kuna na osobu. Bylo to v červnu, ještě vody dost a lidí přijatelně. Pak sem tam byl ještě v srpnu na plážovce a to bylo lidí jak máku, vody málo. Srpen pro návštěvu vodopádů určitě nikomu nepřeju. :)
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon lis 26, 2007 12:32 pm

tomaskre píše:V Šibeniku jsem stál letos(2007) 2x (duben a červen) a po každé platil. Myslím že to bylo 120 kuna za 12 m loď. Jsou tam muringy, ale ani voda , ani elektrika ...

V Šibeniku voda je. Obsluha na požádání doveze dlouhou hadici a napojí ji do šachty v záhonu ;) Elektriku jsem tam nikdy nepotřeboval, tak nevím. Co se týká vybírání poplatků, tak šibeniční jsou velmi pilní :gun:

... a doporučuju návštěvu vinotéky Dalmatino. Majitel jezdí do Čech lyžovat a je nám přátelsky nakloněn. I tam vaří ...
zipson
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod zipson » pon lis 26, 2007 2:33 pm

V Sovlje sme kotvili začátkem srpna okolo 17h. Molo plný lidí a moře jakbysmet, kupodivu to nejak vyšlo a nikoho sme nezranili :-) Každopádně bych to nechtěl opakovat.
mboban
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mboban » pon lis 26, 2007 3:07 pm

zipson píše:V Sovlje sme kotvili začátkem srpna okolo 17h. Molo plný lidí a moře jakbysmet, kupodivu to nejak vyšlo a nikoho sme nezranili :-) Každopádně bych to nechtěl opakovat.

Chce to přijet co nejdéle, tak kolem sedmé hodiny.To už se lidi pakujou a ve vodě je pár lidí.Je potřeba dávat bacha na plavce ve vodě. Výhoda je taky v tom že kousek vedle mola na pláži jsou sprchy se sladkou vodou.Volně k dispozici. :)
Richard87
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Richard87 » pát bře 20, 2009 5:36 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Za těch několik málo let co trávím vždy týden dovolené na jachtě v Chorvatsku mi připadá, že celkem zásadně poskočily poplatky za kotvení u městských mol. Mám konkrétní zkušenost s Tribunjem a Tisnem na Murteru. Tribunj 0,- Kn (2005), 120,-Kn (2006) - cca 200,- Kn (2008). Dráb, který přišel inkasovat (loni - 2008), na můj dotaz, zda je k dispozi el. a/nebo voda pokrčil rameny a ukázal na sloupek, který byl evidentně ve stavu zrodu. Elektrika šla, voda až ráno. Nejsem si jistý jestli nepatřil přilehlé restauraci, ale nikdo neprotestoval, tak jsme to neřešili. Tisno až do r. 2007 zadarmo, rok 2008 už 240,-Kn. Služby - nic. Inkasoval študent, když jsem naoko zaprotestoval, kde je voda a elektrika, začal se omlouvat, že je pouze brigádník. Evidentně i jemu to bylo trochu trapné, tak jsem ho dál nemučil. Vodica 220,- Kn, rok 2007 - moringy, jinak sloupky na el. a vodu rozestavěné (dle stavu možná už několik let), k večeru nával. Navíc tam do půlnoci dělala bordel místní omladina, která zapíjela konec školního roku.
Uvedené poplatky jsou za loď 39 stop. Mám pocit jako by se Chorvati snažili vytlačit moderní jacty z historických center aby nerušily kolorit - budiž. Tribunj a Tisno jsme měli v oblibě, protože tam nebyl problém najít místo i když jsme dorazili později.
Zajímaly by mě zkušenosti ostatních účastníků fóra, zejména poměr cena - služby - možnost chytit místo.
Někomu možná připadá divné vyhledávat kotvení u městských mol, ale vozíme sebou děti 12 - 17 let a ty jsou ochotné akceptovat romantické kotvení v opuštěných zátokách max. 1x do týdne. A koneckonců i já si dám na závěr dne rád točené nebo zmrzlinu a doplním zásobu místního vína.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 7

Pozor u pevnosti před Šibenikem

Příspěvekod Pavel63 » sob kvě 31, 2014 5:00 pm

Chvíli jsem hledal, kam to zařadit, abych netvořil nové vlákno. Tohle je o Šibeniku a okolí, tak to snad není OT.

Při vjezdu do kanálu St. Ante od moře k Šibeniku je pevnost, kdo tam byl, ví o co jde, kdo ne, lze jen doporučit prohlídku. Tedy pokud to ještě jde normálně. Ale chci upozornit na dvě důležitá nebezpečí.

1) Kanálem proplouvají i větší lodě (Jadrolinija) a kromě toho občas nějaký blbec s motorákem nedodrží povolenou rychlost a tak u malého mola u vchodu do pevnosti není příliš bezpečné kotvit. Raději vysadit posádku a zajet do zátoky.

2) V zátoce j epoměrně velká hloubka (snad 20m), nicméně jižně od pevnosti se pak poměrně náhle snižuje na pár metrů a dá se tam i zakotvit. Ale pozor - SSE (jiho-jiho-východně) od pevnosti je pod vodou betonový blok snad 2,5 x 2,5 x 3 m a jeho horní strana je jen asi 50 cm pod hladinou. Když si pevnost najdete na Google (mapy), při větším zvětšení je ten blok jasně vidět. Ale pozor - zejména odpoledne, kdy se na hladině leskne sluníčko, je to dost nebezpečené. Pokud byste chtěli v zátoce jihovýchodně od pevnosti kotvit, pošlete hlídku na příď. od kormidla ten blok nemusíte včas vidět.

Pavel.

Zpět na