CELESTRON SkyScout

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

CELESTRON SkyScout

Příspěvekod Libor » pon lis 26, 2007 8:37 am

Kdo chce, nebo potřebuje, navigovat i v noci pomocí sextantu (viz jiný topic), potřebuje znát hvezdy a souhvězdí. Protože vše kolem astronavigace jedním okem sleduji, neušel mé pozornosti, díky velké náhodě, zcela nový přístroj. Novinka z kraje letošního roku. Jedná se o doslova "osobní planetárium" s využitím GPS a databází 6 000 hvězd.
Vyrábí se ve dvou verzích - anglický mluvený výstup a německý.

Nebudu jej složitě popisovat. Zde je česká recenze: http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2007031001

Německý odkaz i s ukázkami: http://www.celestron-skyscout.de/

Nejlevněji jsem ho našel na Amazonu za $349.00, což je cca 6 400,-Kč. Pokud by se dal sehnat za tuto cenu někde v Evropě, neváhám. Nebo budu muset konečně otestovat nákup v USA. Pokud tam má ale někdo cestu dejte vědět!
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

USA

Příspěvekod Ferdinand » pon lis 26, 2007 9:23 am

Cestu tam nemám, ale koupil jsem si GPS 60 dovezený z USA přes Sky Fly z Ostravy. Vyšel na asi 3900 Kč bez DPH už před dvěma lety. Na tu cenu se GPSky z Evropy nikdy nedostanou, zkus se obrátit na ně, třeba Ti to dovezou. Stránky jsou tady : http://www.skyfly.cz/
Jo, když se mně to softwarově zasukovalo, bez problémů a zdarma to v záruční době opravili.
Nejsem jejich prodejce.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon lis 26, 2007 11:28 am

Tak jsem to zkusil na Sky Fly a odpověď:
Dobrý den,
tento přístroj nejsme bohužel schopni Vám dovézt z Ameriky.

Asi vozí běžné typy GPS, ale ne něco na objednávku. Bohužel. Musím to zkusit jinak. A Amzaon.com to k nám taky nepošle :hmm:
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pon lis 26, 2007 2:40 pm

Vazeny Libore,

vyse Vy pisete, ze se zajimate o astronavigaci. Kazdeho, kdo se o astronavigaci zajima povazuji za svého kolegu, prislo mi proto vhodne, abych Vas varoval před zbytecnymi vydaji.

Mozna to bude znit divne, ale pristroj SkyScout je pro astronavigaci zcela zbytecny. Dovolim si toto svoje tvrzeni objasnit.

1. V astronavigaci se pouziva vseho vsude 173 hvezdy, Slunce, Mesic, Mars, Venuse, Jupiter a Saturn. Tzv. zakladnich hvezd je pouze 57, coz dohromady s ostatnimi cini 63 teles, které se pouzivaji bezne. Uvedenych 57 hvezd je roztrouseno na povrchu nebeske sfery kolem cele zemekoule, pricemz z jakehokoliv mista na povrchu Země je muzete zaroven pozorovat jen malou část. Tak například dnes vecer z Brna bude videt pouze 26 zakladnich hverd plus Jupiter. Recene neznamena, ze byste vsechna tato telesa mel k observacim pouzit. Vyber teles k observaci se ridi urcitymi pravidly; cilem je zajistit co nejvetsi presnost, která je zavisla na vzajemnem postaveni teles a na vysce, ve které pozorovatel dana telesa ma. V prvnim priblizeni v souladu s predmetnymi pravidly pro observace jsou vhodna vsechna telesa ve vyskach od 30 do 50 stupnu, tj. místo 26 teles zbyva jiz jen 9 (Jupiter do toho nezapada). Pro ziskani polohy potrebujete min. dve telesa. Pro nejlepsi presnost obe telesa musí byt priblizne ve stejne vysce a rozdil jejich azimutu musí byt v kazdem pripade vetsi 30 a mensi 90 stupnu (nejvetsi presnosti v podminkach plujiciho plavidla bude dosazeno při rozdilu azimutu 70-80 stupnu ve vyskach od 30 do 50 stupnu). Tim padem se vždy jedna o zvoleni vhodneho paru teles. Uvedenym podminkam dnes vecer budou vyhovovat vseho vsude 3 pary: Shedar-Markab, Alpheratz-Enif, Markab-Altair. Tyto pary bude mozne pouzivat po dobu odhadem jednoho tydne (nechce se mi pocitat), proto na tuto dobu o ostatní telesa se zajimat nejak nemusite.

2. Bylo jiz receno, ze zakladnich je pouze 57 hvezd. Jsou to hvezdy s nejvetsi magnitidou (jasem). Jde vlastne o to, ze se v noci observace obvykle neprovadi (presneji receno provadi, ale jen ve zvlastnich pripadech). Je to dane tim, ze pomoci sextantu vysku teles ziskavame nad morskym obzorem, tj. pro pouziti sextantu potrebujete videt nejen samotne teleso, ale i obzor. Kdy je tedy vhodna doba pro observace? Nikoliv vnoci, ale za ranniho ci vecerniho soumraku. Objasnim pouze veserni observace (ranni jsou obdobne, ale vecerni jsou pro mne jednodussi na vysvetleni.) Zacatek vecerni observace pripada na prostredek tzv. obcanskeho soumraku, kdy stred Slunce je 3 stupne pod obzorem. V tomto okamziku zadne teleso neozbrojenym okem ještě není videt. Avsak pokud se „ozbrojime“ sextantem, pak pomoci dalekohledu muzeme spatrit prave jednu z 57 zakladnich hvezd. Když s observaci zacneme prave ted, pak obzor vidime jeste zcela zretelne, pricemz telesa v dalekohledu vypadaji jako ostry jasny bod. Vyhody jsou tri. Zaprve, je zrejme, ze diky ostremu obzoru a telesu observace bude maximalne presna. Za druhé, asi o 5-15 minut si prodluzujeme dobu observace, nez obzor s postupujicim soumrakem splyne s oblohou. Za treti, když je Slunce pouhe 3 stupne pod obzorem, je vlastne ještě hodne svetla, proto bez umeleho osvetleni vidime jak na stupnice sextantu, tak i na hodiny ci papir.

3. Pro astronavigaci potrebujete nautickou rocenku (Nautical Almanac). Jejim hlavnim obsahem jsou nebeske souradnice navigacnich teles. Soucasti je i mapa hveznde oblohy. Pokud mate rocenku (jako ze ji mit musite tak jako tak), muzete jakekoliv vhodne pro observaci teleso celkem bez problemu identifikovat. Nekteri navigatori místo rocenky pouzivaji software, coz je zasadni chyba, ale proste tak to delaji a smitec (ne kritizuji). Každý takovy program ma identifikacni modul, diky kteremu telesa hrave identifikujete a vyberete pro observaci (proste mate mapu prave toho, co zrovna vidite na obloze). Je ještě rada dalsich ne moc drahych a jednoduchych pomucek.

Zaver. Pristroj SkyScout sice umoznuje identifikovat 6000 teles a utvaru, ale pro astronavigaci potrebujete znat v podstate jen par lechce identifikovatelnych teles. Mnohem rozumnejsi se mi zda utratit cca USD500-600 a poridit si normalni kovovy sextant, který verou a pravdou bude slouzit po dlouha leta nejen Vam, ale urcite i detem deti Vasich deti. Pristroj SkyScout je urcite vhodny pro pozemske astronomy a také pro celkove poznani vesmiru, avsak pro astronavigatora je to hodne draha nepotrebna hracka.

Omlouvam se za nudny a zdlouhavy post, ale snazil jsem se svůj nazor co nejlepe zduvodnit.

Doufam, ze něco z mych psanic Vam prijde k uzitku a zustavam s veskerou uctou.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon lis 26, 2007 4:19 pm

Vítám Vás u nás na webu, Vás, i když si tu všichni tykáme, ale jak jste začal, odpovídám...

Děkuji za postřeh a cenné rady. Asi je opravdu lepší ušetřené peníze věnovat na pořádný sextant. Ale to zatím odkladám do doby, až to budu mít tzv. v ruce.
Proto taky almanach zatím z cenových důvodů nahradí software. Proč je to chyba, nejsou to v podstatě tabulky v elektronické podobě?

Tento přístroj jsem nechtěl primárně jen pro astronavigaci. Ale i jako dobrý způsob se nenásilně a pohodlně dál vzdělávat. A hlavně k vůli dětem. Ty nebudou sami od sebe určovat / hledat hvězdy podle hvězdných map. Ale s tímto přístrojem je to pro ně zábava a hra.
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod skipper » pon lis 26, 2007 8:55 pm

tak jsem vygooglil shop, který to pošle přes fedex.

http://buyeretail.com/product.asp?file= ... &sku=93970

339$ + poštovné
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte lis 27, 2007 7:02 am

Musim, coz je velice neprijemne, pracovat. Proto ted jen kratce dodam, ze osobne vsechno, co potrebuji, objednavam prakticky vyhradne zde http://celestaire.com/catalog/Starfinding/Sky_Scout/

Za ta leta, co jejich sluzeb vyuzivat, pouze jednou se malinko spletli v objednavce. Jsou velice ochotni. Jednou jsme s takovou pracovnici Debbie mluvili telefonem asi 40-45 minut kvuli vyreseni problemu s kompatibilitou platebni karty.

Pripadne reklamace pouze u drazsiho zbozi resi tak, ze to musis poslat a oni ti to opravi ci nahradi. U levnejsiho zbozi, jako napr. sextant Davis Mk3 vec vubec nechteji videt. Proste jim napises, co se stalo a oni bud poslou nahradni dil anebo rovnou cele kus zbozi novy.

Maji specialni dohodu s postou kvuli cene. Standardne dodavaji letecky. Treba takovy sextant Astra IIIB sem jede cca 2 dni. (A pak dalsi tyden lzi v Praze na celnici :lol: )

Napis jim a zeptej se na dopravu a jeji cenu. Nebo zmackni tlacitko Bay a zkus se prokousat tabulkou. Objednavku samozrejme nedokoncuj, pouze zjisti cenu.

Ahoj
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte lis 27, 2007 7:33 am

to skipper
na http://buyeretail.com/product.asp?file= ... &sku=93970 jsem nenašel jak to poslat do ČR

to
windward
našel jsem cenu za doručení 5,2 což se nějak nezdá. Je to levnější než po USA. Zboží zase je oněco dražší než má výše uvedený.
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod skipper » úte lis 27, 2007 1:17 pm

to: Libor

na tomto odkazu najdeš požadované údaje, které zašleš mailem a oni na základě těchto údajů vypočtou cenu poštovného. Platit musíš bankovním převodem.

http://buyeretail.com/cs_intlorders.asp

je to odkaz INTERTNATIONAL ORDERS tam co má ta holka microfon.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte lis 27, 2007 3:12 pm

to Libor. Pokud si tu vsichni tykate, pak tedy je to mnohem jednodussi. Jen mi bylo zenantni z niceho nic zacit tykat nezname osobe.

O sextantu a o tom "mit v ruce". Mam opacnou zkusenost. Podstatne drive - prakticky okamzite - se to dostane do ruky, kdyz trima skutecny pristroj. Jiz behem nekolika observaci provedenych na mori zacinajici navigator se dostava k neocekavane presnosti. Vlastnorucne stanovit polohu, srovnat ji s gipinou a videt, ze se lisi treba jen o pul mile - je to uchvatny pocit. Plus, ze kvalitni optika a dobra mechanika zbavuji nutnosti muciveho zapasu s nedostatecne kvalitnim pristrojem. Je to vzdy otazka penez, lec pokud penize to dovoluji, pak je nutne nevahat a samozrejme ihned sextant koupit. (To se vzdy lehce rika :) )

Pouzivat pro astronavigaci vyhradne software povazuji za zasadni chybu z nekolika duvodu.

1. Pokud se jedinec do astronavigaci zakousne a jde po presnosti (kazdeho s casem takova vasen posedne), pak soft mu bude neustale zamichavat s vypocty. Veskery soft s dlouhodobou predikci vzdy udava vysledky s urcitou chybou. Proto se takovy navigator se neustale divi, kdyz vse dela spravne, ale presnost furt pochroumava. Krome toho, rocenku vydavaji urady, u kterych moznost nepresneho nebo chybneho udaje je miziva, pac vydavani rocenek je soucasti povinne prace kazdeho statu pro zajisteni bezpecnosti moreplavby.

2. Software nelze nijak zkontrolovat. Kdyz neco pocita spatne, tezko se zjistuje, kde zejmena se stala chyba.

3. Odecitat hotove udaje z obrazovky neni totez, jako si je poskladat pomoci NA (Nautical Almanac). Je to proste urcity system, ktery chrani pred chybami a umoznuje prubeznou kontrolu druhu "co to delam?".

Jinak software je nesmirne uzitecny, protoze (vetsinou) setri cas. Ja sam pouzivam NavLight, kdyz potrebuji rychly vysledek. Vetsinu softwaru mam take vyzkousenou. Software je bezpochyby velice uzitecny.

Urcite, jak rikas, SkyScout je vlice zajimava vec. Netusim, nakolik zabavne to bude pro deti, ale diky pohotovym informacim je to rozhodne zdroj, ktery detem muze byt velice blizky, pac nic slozite hledat v mapach nebudou muset.

Jinak, pokud se chci "podivat" na oblohu, pouzivam Stellarium. Vytecna vec se spoustou funkci. Neumi to, co SkyScout, ale je to velice nazorne. Zajimava je moznost zrychleni casu, kdy primo zive je videt, jak telesa vychazi a zapadaji. To vse pri pohledu z libovolneho mista na zemekouli a v libovolnem obdobi. Zde je odkaz: http://www.stellarium.org/ Vpravo nahore zvol operacni system a uz se to sosa. Tamtez je Guide.

Doprava pristroje z www.celestaire.com urcite nebude za USD5. Bude lepsi jim napsat a zaroven jim rici, kterou kartu chces pouzit pro placeni, aby si overili jeji kompatibilitu s vlastnim autorizacnim systemem. Platit muzes ruzne. Kdyz te napadne u nich objednat a nebudes si vedet rady, ptej se, a ja ti zkusim poradit. Nakonec si muzes zavolat pres SkypeOut za unosne penize a na vse se zeptat osobne.

Mej se hezky, Libore.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned pro 23, 2007 6:51 pm

Při studiu astronavigace jsem narazil nejprve na výše uvedený Skyscout, který ale není to pravé ořechové a ušetřené peníze je lepší věnovat na nákup sextantu.

Dnes jsem ale našel 3 skvělé programy pro PDA. Jeden mi nefunguje a jeden je i ve verzi pro PC.

První Orionic je freeware a zcela nahradí výše jmenovaný Skyscout. Vývoj byl už bohužel ukončen, další verze už nebude, ale tento program pracuje spolehlivě a bez chyb. Dokáže v podstatě to samé. Možná jen obsluha PDA není tak komfortní a Orionic nemá hlasový výstup. Jinak co se týče souhvězdí a hvězd téměř to samé. Tento program jsem přidal pro zájemce do sekce ke stažení: http://jachting.info/modules.php?name=D ... it&lid=139 Web autora: www.dasys.cz/kamzi

Pracuje od verze WM 2003 zcela bez problémů, předpokladám využití i pod jiným systémem WM 2005, 2006 a doufám, že pojede i pod SP verzí mobilních oken.

Druhý Pocket Stars je už placený. Obě verze PDA i PC stojí 14,64 EUR. Na vyzkoušení lze stáhnout 15 denní zkušební verzi. Za tyto peníze, ale program nabízí opravdu hodně. Posuďte sami.

Skvělý podpůrný program pro astronavigaci.
V originálním popisu stojí: něco pro astronomy a hobby pozorovatele hvězdné oblohy.
Pocket Stars je nejobsáhlejší program pro PDA, který je na trhu. (Existuje i ve verzi pro PC). Zobrazuje dobře udělanou detailní mapu hvězdné oblohy. Po kliknutí na hvězdu nebo souhvězdí dostanete odborný název, výšku, azimut a velikost.
Lze nastavit zoom mapy až 7x. Dále lze sledovat jednotlivé fáze měsíce, stačí zadat datum pro pozorování (systém nabídne vždy aktuální datum PDA). A mnoho dalšího.

Zajímavost: pomocí pozičního a lokalizačního módu nastavíte lehce svou pozici a máte velice rychle zobrazené, hvězdy, planety a souhvězdí.
Dále východy a západy planet a několik kalkulaček: Great Circle Distance, Range and Bearing, Horizont distance, DMS and HMS. + ještě Juliánský kalendář.

Co mě obzvláště zaujalo, ale nemám zatím vyzkoušeno, je výpočetní algoritmus pro určování pozice pomocí sextantu. Alespoň tak soudím. Pro výpočet měřeného objektu zadáte jméno hvězdy, datum a čas, změřenou výšku, dáte Calculate a dostanete vzdálenost od AP a azimut. Také přibližnou pozici. Toto lze uložit jako LOP a pokračovat v dalším měření. Toto ještě nemám nastudované, protože ve studiu astronavigace jsem tolik ještě nepokročil :hmm:

Ale místo dlouhého popisu shlédněte tento web s prezentací: http://www.nomadelectronics.com/PocketP ... fault.aspx

Je volně ke stažení zde http://jachting.info/modules.php?name=D ... it&lid=140

Pokud se osvědčí ve spolupráci se sextantem, tak ho koupím.

Oba programy právě testuji na postarším PDA HP 4115 se systémem WM 2003.
ahasver
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ahasver » ned bře 16, 2008 4:58 pm

Ahoj!
zdravím. Mám tento přístroj. ale nevím, nevím. Jeho přesnost je pod psa. A je nějak moc citlivý na cizí mag. rušení.
Vhodný tak pro děti na pionýrský tábor. Má jen průhledový hledáček, bez kříže. To je první potíž. A v modu navádění na vaši hvězdu se mi ještě nikdy netrefil... :x
Konkurenční od Meade je snad lepší.
ahasver
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod ahasver » ned bře 16, 2008 5:13 pm

Jo, a na to nejdůležitěší jsem zapomněl ... :)
BATERIE. Vydrží chvilku a potmě je vyměnit, je fakt kumšt.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » pon bře 17, 2008 11:16 am

Ahoj Libore,

já požívám Pocket Stars v PC verzi. A je to freeware. Program mám ve svém navigačním notebooku jako standard. Ona se někdy takováhle pomůcka hodí, člověk zase nekouká denně na nebe (ve Praze už hvězdy stejně vymazal světelný smog), aby se vždy hned chytil, obzvláště když je zataženo a je vidět jen část oblohy nebo v jiných zeměpisných šířkách. Rozhodně je to komfortnější a rychlejší než požívání klasického Star Finderu pro astro navigaci. Vím že Roman možná nesouhlasí, ale pokud člověk není profesionální navigátor co by se astronavigací zabýval denně (otázka zda takoví ještě vůbec v době GPS a jiných udělátek jsou) tak se takové věci vždy hodí. A když nic jiného tak je to dobré zpestřením posádce při nočních plavbách.
A ještě můj poznatek použití notebooku. Notebok je úspora el. energie oproti svícení baterkou/světlem na almanach a Star Finder. A navíc při vhodném nastavení notebook neoslňuje.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte led 04, 2011 11:43 pm

Masívním nástupem "chytrých" mobilů byl přístroj CELESTRON SkyScout odsunut do propadliště dějin.

Jako by to už tehdy před 3 lety windward tušil.

Toto nahradí každý trochu lepší telefon s OS.

Pro Android je tu jedna aplikace, více než povedená a pro astro velice užitečná:

Google Sky Map (beta)

Obrázek

Google Sky Map: Planetárium v mobilu

10. 11. 2010 6:00, autor: Karel Kilián
Kategorie Aplikace, Recenze

Se svým mobilním telefonem nemusíte zůstávat při zemi! Pokud rádi vzhlížíte ke hvězdné obloze a zajímá vás, kde najdete které souhvězdí, hvězdu, či planetu, možná shledáte užitečnou aplikaci Google Sky Map.

Historie

Vývoj tohoto programu započal v srpnu 2008, kdy čtyři nadšence z vývojového týmu Google napadlo využít schopnosti mobilních telefonů, které jsou schopné určit svou pozici na Zemi a polohu zařízení, k zobrazení aktuální hvězdné oblohy. Na základě informací o zeměpisné poloze a aktuálním času byli schopni vygenerovat odpovídající mapu, nicméně co celý projekt učinilo skutečně zajímavým, je využití dalších senzorů zařízení. Díky nim bylo možné určit, co se nachází ve směru, kterým telefon namíříte. Jako další pak přišla na řadu funkce vyhledávání, umožňující nalezení zvoleného objektu. Aplikace pak byla uvolněna v roce 2009 u příležitosti mezinárodního roku astronomie.
Jak to funguje?

Instalace patrně ničím nepřekvapí, takže se můžeme rovnou podívat, jak to celé funguje. Před zapnutím se doporučuje aktivovat GPS. Důvod je prostý: z různých zeměpisných šířek je vidět jiná hvězdná obloha (tj. existují souhvězdí, která z naší rovnoběžky nikdy neuvidíte, kdežto například v Austrálii patří k typické noční scenérii) a program tedy musí vědět, kde se aktuálně nacházíte.

Další podmínkou pro správné fungování je funkční senzor polohy a kompas v telefonu. Tím se pomalu dostáváme k tomu, jak Google Sky Map vlastně funguje. Po zjištění vaší pozice a aktuálního času (i na něm záleží, neboť díky otáčení Země se obloha během noci „posouvá“ od východu k západu) se totiž na displeji telefonu zobrazí astronomické objekty podle toho, jakým směrem telefon namíříte. Čím přesněji je zařízení schopno určit svou polohu (zeměpisnou, ale i otočení a náklon), tím lépe bude odpovídat obraz na displeji tomu, co skutečně uvidíte v daném směru na obloze. Váš telefon se tak stane jakýmsi pomyslným oknem, skrze které se budete dívat. Dnes možná nepůsobí takové využití mobilního telefonu tak překvapivě, ale uvažte, že dříve byly k podobným informacím nutné poměrně náročné matematické výpočty, které by laik bez znalostí základů astronomie zvládal jen velmi obtížně.

Obrázek

Pohled na aktuální noční oblohu

Snadno můžete identifikovat hvězdu, souhvězdí, planetu, galaxii, či jiný astronomický objekt pouze tím, že na něj namíříte svůj telefon. Zajímá vás, jaká hvězda tak výrazně svítí nad obzorem? Zapněte Google Sky Map, nasměrujte na ni svůj telefon a z displeje odečtete, že je to například Venuše. Podobně, jako v klasických „pozemních“ mapách, můžete přibližovat a oddalovat pohled, vybírat vrstvy, jež chcete zobrazovat, případně vyhledávat polohu zvoleného objektu. Jediné, co mi v této aplikaci chybí, je propojení s online zdroji – jistě by bylo zajímavě dozvědět se po kliknutí na objekt například informace z Wikipedie či nějaké astronomické databáze (např. NASA).

Za určitou výhodu lze naopak považovat fakt, že aplikace ke svému běhu nepotřebuje internetové připojení – veškeré potřebné údaje jsou uloženy v interní databázi, takže ji můžete používat i při zahraniční dovolené, kdy bývají k pozorování hvězd ideální podmínky.

Pokud váš telefon nedisponuje kompasem, je možné použít manuální režim, kdy zadáte svou pozici ručně a na displeji se pak pohybujete standardním způsobem jako v běžných mapách.
Kdepak se nachází…?

Další funkcí je vyhledávání, ke kterému se dostanete přes klávesu Menu a nabídku Search. Zadat můžete jak název souhvězdí, tak i jméno planety, hvězdy, či jiného objektu. Poté se na displeji zobrazí kolečko s šipkou, která vás navádí správným směrem. Kolečko přitom mění svou barvu podle toho, jak se blížíte k požadovanému směru od modré (míříte naprosto jinam) přes červenou až k oranžové (objekt vašeho zájmu je ve směru, kterým míříte telefonem).

Obrázek

Hledáme Mars

Další funkce

Přes klávesu Menu se kromě vyhledávání dostanete ještě ke čtyřem dalším funkcím. Toggle night mode přepne zobrazení mapy do poněkud méně oslnivé kombinace barev (červená na černém pozadí), v Gallery si pak můžete prohlédnout snímky vybraných objektů (praktické využití ale příliš nevidím). Funkci About asi není nutné nějak podrobněji představovat, takže nám zbývá jen nastavení. V něm je možné vybrat vrstvy, které chcete na displeji zobrazovat (hvězdy, souhvězdí, objekty z Messierova katalogu, planety, obrázky planet, souřadnice, …). Locations settings pak dovoluje určit, zda bude aktuální zeměpisná poloha načtena z GPS, nebo ji zadáte ručně (zadat lze buď město, nebo souřadnice).

Více než tisíce slov napoví také následující video, kde Sky Map představuje jeden z vývojářů Kevin Serafini.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p6znyx0gjb4[/youtube]

Resumé

Google Sky Map je tak jednoduchá aplikace, jak jen může být. Její užitečnost oceníte ať už jste amatérský astronom, nebo se jen chcete rozhlédnout po obloze a dozvědět se, kde je jaké souhvězdí. Posloužit může také jako demonstrativní ukázka schopností současných telefonů s Androidem, což jsem si ověřil v praxi na několika překvapených uživatelích iPhone :).
Informace o aplikaci Google Sky Map

Testovaná verze: 1.5.2
Licence: freeware
Stránky autora: www.google.com
Stránka programu: www.google.com/mobile/skymap/
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.co ... d-xBC.aspx
Velikost aplikace v telefonu: 1,75 MB
QR kód:

Obrázek
Zdroj: http://www.svetandroida.cz/google-sky-m ... ilu-201011
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » čtv led 06, 2011 9:25 am

Zase ten Android :?
Mám Windows Mobile a nic podobného jsem nenašel... nevíte někdo tip?

Zpět na