Malá kajutovka

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Malá kajutovka

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon lis 26, 2007 2:25 pm

Dlouho jsem s dotazem váhal, :oops: ale je tu: Mám malou plachetnici, celolaminátovou, asi 4 m, jolovka, s kosatkou, vyklápěcí ploutev a rád bych na ni přistavěl kajutku, takovou jen na spaní. Ptám se Vás na názor, jak moc se změní stabilita, když by se stěžeň dole prodloužil o cca 0,5 m a zda by se dalo řešit nějakou zátěží na dřevěnou ploutev, popřípadě, zda mě od úmyslu odradíte. Docela mě inspirovaly dva inzeráty, který nabízely podobnou loď s kajutkou, ale na můj dotaz ohledně stability nikdo nereagoval. Dík za Váš názor, ahoj Jirka
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod toma » pon lis 26, 2007 3:13 pm

Ahoj Jirko, nevím, ale já bych to nedělal. Pominu problémy, které si nastínil, posun těžiště laterálu a stabilita - viděl jsem pár takových samoděl a pominuli většinou nepříliš působivý vzhled tak nejak se s tím jezdit dá. Ale spíš bych si rozmyslel, proč na takhle malou plachetničku dávat kajutu. Zabere to spoustu manévrovacího prostoru, počítám, že si v ní ani moc nepoležíš, bude malá a kolem ploutvové skříně se do ní sotva nasuneš. Já bych si spíš pořídil kvalitní persenik přes celou loď - na spaní si to přetáhneš přes ráhno a máš to jako stan po celé délce kokpitu.
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Malá kajutovka

Příspěvekod bernau1 » ned pro 02, 2007 6:45 pm

Ahoj Jirko,v zásadě si myslím totéž co Toma,ovšem dříve jsem vlastnil Piráta a dětmi jsme na něm projezdili několik let křížem krážem Orlík.Super 3 týdenní dovolená s ohýnky,buřty koupáním.Vařilo se na lodi a spalo pod persenikem.V případě špatného počasí by ovšem verze s kajutkou byla výhodnější.Kam uložit za deště spacáky,oblečení,jídlo atd.?Nebo zůstat stále pod plachtou na místě?Tak jsem tenkrát z Piráta udělal malou kajutovku.Ovšem tady je kámen úrazu,aby loď zůstala lodí a ne nějaká hrůza,co je občas k vidění.Chce to dobře promyslet.Uvnitř bývá opravdu málo místa.Všechno nahoře aby bylo co nejlehčí.Stěžeň se nemusí prodlužovat,udělá se nová pata na střeše,dovnitř se dá vzpěra stěžně.Dokládám 2 fota z těch dob,kdy děti byly ještě malé a dodnes vzpomínají ;) Dole samozřejmě nějakou zátěž přidat bude dobré,ovšem stabilita i jízdní vlastnosti se zhorší.Tak popřemýšlej.
Obrázek

Obrázek
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon pro 03, 2007 8:05 pm

To Bernau1:
Snažil jsem se Ti dát do SZ fotos, ale nedařilo se. Prubnu to tady. A to jsem je dost zmenšil
petorior
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod petorior » úte pro 04, 2007 7:55 pm

ahoj Jirko ,tu je Peter z Námestova,Or. Priehrada,mam podobnu plachetnicu už aj s kajutou,ktoru som kupil,ked som začinal plachtit stazen je umiestneny na patke na kajute ale aj tak je v kajute malo miesta len na spanie pre dve osoby,ma pevny kyl,ak tam mas este plutvu tak by si sa tam uz nepohol.Myslim si ze stavba kajuty na tak malu lod je strata casu aj penazí,ak mas zaujem tak ti poslem fotky,alebo ak niekedy pojdes na Slovensko tak sa zastav cau petorior
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

malá kajutovka

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » úte pro 04, 2007 10:30 pm

Tady by měla být moje lodička

Obrázek

Upravil Baharis
Naposledy upravil(a) Jirka_TEC_Tce dne čtv pro 13, 2007 2:19 pm, celkem upraveno 2 x.
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » stř pro 05, 2007 2:00 am

ahoj, tez si myslim, ze to nema valneho vyznamu, vzhledem k te ploutvove skrini tam stejen bude jenom takovy mikroprostor. persenik pres celou lod bude zrejmne lepsi reseni - bude i vic mista a materialy se dnes delaji takove, ze tam budes mit vetsi sucho nez v kajutovce.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Malá kajutovka

Příspěvekod Josef » sob pro 08, 2007 3:57 pm

Ahoj Jirko, také já jsem měl několik let malou 3,9m dlouhou ploutvovou,netřídovou plachetničku bez kajuty na které jsme procestovali ve třech i s kompletní bagáží Orlík a Lipno. Na noc jsme stavěli stan,nebo spali pod širákem. Za špatného počasí to bylo někdy dost drsný. Tehdy jsem se rozhodl pořídit si malou kajutovou plachetnici. Jelikož bydlím v paneláku a mám řadovou garáž, byl jsem tak limitován velikostí lodě. Na internetovém bazaru jsem si našel několik typů lodí, které připadaly v ůvahu a které byly konstruovány rovnou jako kajutovky. Například Lis, Bez 2, Kaczorek (Kačorek), Atol a td. Na konec jsem si koupil Kačorka. Je to lodička asi 4,5m dlouhá, 1,8m široká, s odnímatelným kýlem, samovylévacím kokpitem, spaní pohodlně pro dva dospělí (nouzově tři) na trojúhelníkovém lůžku, úložné prostory pod kokpitem a pod zadní palubou. Dá se převážet za osobním autem a vejde se i s vlekem do tipizované garáže. Bez problémů se dá dát na vodu, stačí skluz, nebo i pozvolný břeh.
Myslím si, že by si měl zvážit, jestli se pustit do přestavby svojí lodi s nejistým ůspěchem co se týče plavebních vlastností takto upravené lodi, nebo jít cestou jakou jsem zvolil já.
Zkusím přidat nějaké foto mojí lodi.Jinak hodně štěstí v rozhodování. Ahoj Josef.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » sob pro 08, 2007 5:53 pm

Obrázek

Obrázek

Teď se to snad už povede. Ahoj .
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » pát led 18, 2008 10:14 am

Pro ty,kteří chtějí stavět rekreační loď,která by měla být jednoduchá,lehká,levná a schopná plavby na moři. www.stevensonprojects.com (Vacationer + foto).

Upravil jsem ti odkaz, aby byl funkční - P.
pietro070
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pietro070 » pát led 18, 2008 7:39 pm

To kanic,
pekná lodička, ale dosť úzka, stavaná systémom, o ktorom písal Denis cit.: "Stitch and glue je prekladané aj ako zdrátuj a zlep, sešij a slep, prilož a zlep, alebo zostykuj a zlep."
Pozrel som si aj stavbu, je zaujímavá, zdá sa jednoduchá a hlavne rýchla...keď to vieš :)
Máš s touto loďou aj plavebné (osobné) skusenosti, či si to našiel náhodou pri surfovaní po nete a dal do fora...?
Veľmi zaujímavý typ rekreačnej lodičky... :?
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » sob led 19, 2008 12:04 am

tak tuhle lodicku jsem videl "nazivo"a parada,prezentovali ji i v casopise"wooden boats"jako lehkou a rychlou stavbu pro zacatecniky,no a 3 hodinove DVD 'step by step",co vic si clovek muze prat za 15 stovek vcetne planu.abych pravdu rek tak to po netu hledam uz asi rok,nezapamatoval jsem si nazev. :mad: ze na to narazim zrovna tady jsem fakt necekal :good:zajimave je ze pri stavbe weekendera neni vubec nutno udelat nejdrive kopyto=usetri to dost casu a materialu.naklady vcetne plachet cca 35000kc
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod kanic » sob led 19, 2008 9:59 am

Našel jsem ji ve Wooden Boat č.163,rok2001 v inzerátech.Osobní zkušenost nemám,stavím jinou loď-katamarán.Kdybych chtěl jednotrup,tak se do ní pustím.7m kajutovka vážící 350kg,bez ploutvové skříně a balastu,která se dá postavit do 50 tis.a ještě k tomu má své kouzlo,to je velká výzva.Akorát to kormdlo bych udělal na páku,jako ten angličan.Šířka 2,44m se mi zdá ideální.kanic
Venca
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Venca » pon led 21, 2008 12:19 am

Tato plachetnička mně zaujala, ale nemám žádné zkušenosti s tímto druhem oplachtění. Lze tuto loď řidit v jedné osobě, mám malé děti které ještě neplachtí a moje paní je na lodi spíš hlídač. Jak se asi chová loďka v nárazovém větru? Nebude to chtít rolfok? Jak rychle se gaflové oplachtění refuje v jednom? Je nějaká literatura o ovládání lodi z gaflovým oplachtěním? Předem díky za odpověď. Venca :)
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod kanic » pon led 21, 2008 7:36 pm

Taky nemám s gafly osobní zkušenost,ale protože tato loď nemá zadní stěhy,(pokud je gafl má,musí se závětrný uvolnit,aby nepřekážel) myslím,že to bude stejné,jako u klasického bermudského oplachtění (možná není tak výkonný proti větru,zato je krásný).A korát musíš dávat bacha,aby Ti nespadlo dřevo(gafl) na hlavu,když spouštíš plachtu a uvidíš hambatou slečnu na blízké lodi.Rolfok je zbytečný,ten fok je tak malý,že přežije v akci hl.plachtu při sílícím větru.Podle fotek bych se poryvů nebál,bude tam velká počáteční stabilita a taky by si to americký konstruktér asi nelajz,aby na něj podali amíci žaloby za vratkost.Manželku si vycvičíš,když bude dál od břehu,pošlape jak hodinky.A děcka taky.Důležité je tam být,zkušenosti přijdou.kanic
Venca
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Venca » úte led 22, 2008 8:56 pm

Pro Kanic:
Díky za odpověď, uvažuji že koupím plány a nechám je u Skřivánka přeložit. Ještě se poradím se zkušenými stavěči plovoucích předmětů a pokud nenajdu zásadní problém pak bych se pustil do stavby, Totiž již teď mám obavu kde pořídím kvalitní dřevo na stěžeň, byť s dřevem trochu spolupracuji. No a v létě se samozřejmě podívám na Orlíku,Slapech a Lipně zda tam něco podobně oplachtěného neplove. (Okouknout styl) ;) . Venca :)
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod kanic » stř led 23, 2008 5:25 pm

Ahoj Venco.Konečně jeden odvážný,který tuší,že našel geniální loď na turistiku,za kterou se každý ohlédne.Se stěžněm se netrap,je určitě lepený a když si vybereš na pile fošny bez,nebo s malými suky a vhodně je rozmístíš,vydrží.( je dimenzovaný).V USA jsou suky taky.Určitě se najde oponent k plochému dnu.Vždy si vzpomenu,jak překvapivě dobře plul Optimist a to neměl špici.V mém případě bych šel do Vacationera.Při stejné práci a o pár tisíc více nabízí pohodlí ve všech směrech.Weekender je malý (viz kokpit).Tlumočím Ti jen svůj názor.Přeji hodně elánu.kanic
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » stř led 23, 2008 8:42 pm

to Kanic:Nezlob se ale trochu poopravim co jsi uvedl vyse.Vacationer ma jen neco malo pres 6 m,tech 7 uvadeji vcetne celenu,takze vlastne ma 7m ale je o dost mensi nez jine sedmimetrovky,rozumis co ti chci rict,ze jo :roll:.Taky to "pri stejne praci vetsi lod" je zavadejici,primo na strankach pisou,ze stavba Vacationera trva min. dvakrat tak dlouho nez stavba Weekendera,kterou pocitaji na 200h.No a jestli obetujes 200h sveho volneho casu nebo 400 je asi velky rozdil,zvlast kdyz to delas poprve.Do tretice Vacationer uz je dost velka lod na to aby tam byl alespon nejaky balast,ale zadny tam neni,rek bych,ze taky proto tak vehementne doporucujou Weekendera ktery se da pri sve velikosti lepe vyvazovat vlastni vahou,a zaroven jednim dechem upozornujou,ze to nejsou lode do tvrdsich podminek.Jsou to proste takove velke hracky,ale krasne.
to Venca:Pokud by ses nakonec rozhodl pro Weekendera,tak dej vedet,mam o ty plany taky zajem a muzu to i prelozit.
Naposledy upravil(a) dan dne stř led 23, 2008 9:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » stř led 23, 2008 9:27 pm

Dovolím si zapochybovať aj o tých 200 hod za tú menšiu verziu. Ale optimizmus nás poháňa vpred. Môj názor je že za to množstvo práce a peňazí za material sa dá postaviť aj lepšia plachetnička.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » stř led 23, 2008 9:48 pm

Jak tady nemam ceskou klavesnici a pisu bez znamenek tak koukam ze to zkreslilo vyznam toho co jsem napsal,takze ne ja ale vyrobci doporucujou a varujou.No a Denisi kterou lepsi by jsi doporucoval,aby splnovala takhle zpracovanou dokumentaci,tradicni tvary a relativne nenarocnou stavbu bez kopyta.Neni tam napr.vetsi riziko ze ten trup nekam"uhne"?nikdy jsem to predtim u takhle velke lode nevidel.
Naposledy upravil(a) dan dne stř led 23, 2008 11:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Venca
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Venca » stř led 23, 2008 10:23 pm

To Dan. Děkuji za další podstatnou informaci o balastu, původně jsem přemýšlel nad Vacationerem. Budu rád když se zde na fóru dozvím víc názorů, jednak ohledně plavebních vlastností a samozřejmě názor na konstrukci. Venca
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » čtv led 24, 2008 1:00 am

S plavebnima vlastnostma tohoto konkretniho typu lodi tady asi nikdo nema osobni zkusenosti,ja ji jenom videl.Urcite to neni lod na more,i kdyz za idealnich podminek se s tim da samozrejme plout vsude,jak je nakonec videt na fotkach.Jak to vypada tak nema ani samovylevaci kokpit,coz muze byt problem nejen ve vetsich vlnach ale taky kdyz do ni treba naprsi.Uz jsem slysel o lodi kterou nechal majitel "v bezpeci"na privesu na zahrade,spadane listi mu ucpalo odpady v kokpitu,destova voda stoupala az se prelila do kajuty a kdyz na jare vlezl dovnitr tak zjistil ze tam ma pul metru vody.Co se tyce kylu tak puvodne mely weekendery sklapeci ploutev(prvni plany byly uverejneny v r.1981),ale pote co se ukazalo ze dobre stoupa i s vytazenou ploutvi diky dlouhemu kylu a ostrym hranam tak ji konstrukter vynechal tim odboural ploutvovou skrin a zvetsil prostor v pidikajute.Obraty udajne lod provadi "on a dime"- na desetniku.Je lehka a pomerne uzka bude dostatecne rychla.Maly ponor umoznuje kotvit u brehu.Total sail area :) pod 12 metru,neni treba zadne papiry.Jak psal Denis da se urcite postavit i lepsi lod,ale asi s vetsimi naklady a hlavne za podstatne delsi dobu.Tahle stavba je jednoducha a vhodna pro zacatecniky.Ono nejdulezitejsi je si ujasnit co clovek chce,pro mne to je alternativa mit na Harte lod "na blbnuti"i pote co odvezu Hannah na more.Pokud bych ale chtel univerzalnejsi lod napr.i na dovolenou v HR tak se asi poohlednu jinde.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » čtv led 24, 2008 10:53 am

Strašne zle sa mi číta táto diskusia, lebo text mám na 1,5 stránky a stále každý riadok musím posúvať čo na noťasi bez myši nie je vôbec zábavné. Asi to rozhasila tá fotka, ale nemám tú drzosť niekomu zmazať príspevok a opraviť to neviem.
Ta loďka je príťažlivá už svojou prezentáciou, je krásne vyfarbená a posedávajú na nej pekne vyzerajúci mladí luďia. Ale aj keď má trup lode až primitývne tvary, tak to neznamená že sa bude stavať lahko a ani že bude lacnejšia. Problémom je podla mňa to úplne ploché dno, teda nielen že nemá žiadnu kýlovitosť, ale ani žiadny priehyb v pozdĺžnom smere. Problematická bude konečná stabilita ktorá je absolutne závislá na ludskom balaste a v súčinnosti s tým tvarom dna to môže byť dosť nebezpečné. Na Harte som sa plavil len raz, ale dojem že sa ti tam nemôže nič stať som nenadobudol.
Cena lode je závislá od množstva materialu čo do nej zabuduješ a na tej loďke je všetko čo majú iné lode s výnimkou balastu a plutvy. Ak tie preglejky poohýbaš trochu viac, tak dostaneš tvar trupu podstatne lepší. Metóda zdrôtuj a zlep je rovnako jednoduchá pri všetkých stavbách, weekender nebude jednoduchší na stavbu len preto, že má jednoduchý tvar trupu. O tom to drátovanie je, že vyrezané pláty preglejky zošívaním chytajú tvar za pomoci primitívnej montážnej stolice. Dovolím si tvrdiť že z rovnakého množstva preglejky, epoxidu a tkaniny postavíš lepšiu loď.
Samozrejme radiť akú loď si postaviť je ťažké, mojím favoritom bola dlho táto lodička
http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=AR15 , ale raz tu boli prezentované ruské projekty malých plachetníc ktoré sa mi zdali velmi dobré. Tiež sa mi pozdáva Argie 15 od Dixa: http://www.dixdesign.com/argie15.htm ale nemá samovylievací kokpit, zato vyzerá štýlovo. Treba si zvážiť či na tak malej lodi potrebujem kajutku.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 24, 2008 4:33 pm

Kurňa Denisi, ty jsi teda měkký! :mad:
Jak to má na šířku víc jak 600, tak smazat! :P
Venca
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Venca » čtv led 24, 2008 6:58 pm

Díky za další názory jak od Dana tak od Denise. Původně jsem chtěl koupit nějakou kajutovku okolo 8 m, ale moje drahá polovička zatím nemá chuť přežívat víkendy na lodi. Abych podpořil myšlenku rodina na lodi, své dva synáčky jsem přesvědčil že k zimnímu sportu lyže musí mít pořádný letní sport a navrhl jsem jachting. Máme v Plzni Bolevák a tam je zřejmě slušný oddíl a dětičky berou od (7) let ? S tím všichni souhlasí a dětičky mají za úkol naučit se pořádně plavat. To statečně plní, ale neustále mám jako tatínek pořád od nich připomínku kdy už jim koupím lodičku atˇmohou na ten Bolevák. Na a ostatek asi chápete. Táta si bude hrát, děti trénovat a tatínek bude mít proč jít na vodu, maminka nebude zas tolik protestovat a nám se splní jeden děckodospělej sen. Tak to bylo s lodí č. 1.
Napřed set Honda 2,5 m a 2,5 koníka motůrek, moje paní měla strach že je to na moře moc malé, tak jsem jednoho dne přivezl Zodiac MARK II GR a 25 koní motor s řízením a na moři se už tolik nebála. Viz jejich poznámky v tom skluzu je to lepší, klidně jeď rychleji atd.Teď jezdi na Orlík a na Slapy vozit rodinu a na ryby s bráchou. Chtěl bych si příští rok udělat papíry v Chorvatsku a chci se naučit plachtit ale bez většího trénování vzít rodinu na moře je hazard. Pro to jsem uvažoval nad menší lodí a občas si půjčit na našich přehradách větší plachetnici. Pro i ten dotaz na tento druh oplachtění a manévrovací vlastnosti této plachetničky. Jinak děkuji a těším se na další podnětné názory. Venca :)

Zpět na