Zkušenosti z Turecka

Není to už o moc dál než Řecko, navíc tam někteří z nás pluli a někteří plují pravidelně. Zkušenosti, názory, kontakty, vše užitečné kolem Turecka pište sem.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

peia
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Zkušenosti z Turecka

Příspěvekod peia » úte lis 27, 2007 12:37 pm

jsem v turecku novacek. prijel jsem tam v lete, dal lod do mariny a ted se tam poprve dostal. na vanoce jedu znovu, tak chci trohu vice prozkoumat okoli, ale zatim to neni na nejaky clanek. par zkusenosti s cestovanim: turkish airlines maji celkem caste spojeni pres istanbul, kolem 10 tis koupis letenku v zasade kdykoli (vc. poplatku). naposledy jsem letel s condorem (condor.de) z norimberku za cca 140 EUR vc. poplatku zpatecni. podotykam, ze se jedna o izmir a pote cestuji cca 60 km taxikem do kusadasi, kde je marina - jedna cesta stoji 50 eur. do turecka letaji take sunexpress.com.tr - ti operuji lety condoru, takze se da kupovat primo tady.
pokud chces v turecku usetrit za taxi (ty stoji opravdu na kazdem rohu) tak dobre funguji dolmuse - takove mikrobusy - pro lokalni a primestskou prepravu. kdyz je to mezi mesty na vetsi vzdalenost, tak autobusy. s tim ale zatim nemam zkusenost. urcite tedy pujde se dostat z letiste do mariny kombinaci dolmus-autobs-dolmus. takze je to jen na zvazeni penez a casu. jinak dolmus, co jsem zatim kdy jel, je kolem 2-5 tureckych lir (krat cca 16 = kc)
jinak zatim mohu o turecku rict tolik, ze tam funguji sluzby. kdyz neco potrebujes, nic neni problem. zvlaste to plati o servisu lodi. a je to za takove ceny, ze ani cechovi se to nevyplati delat svepomoci. pro ilustraci jsem ted domlouval novy antifouling - lod 12 metru - material (international UNI PRO) za 275 EUR a prace 195 EUR. v tom je komplet oskrabani lode, obrouseni a dva natery. no, nez byt tyden pod lodi, tak za 195 EUR to myslim stoji.
vstupni formality byly obdobne. muzes to vyridit sam (podobna procedura jako v chorvatsku, recku atd, tady jeste doplnena o lekare) nebo ti marina nabidne, ze to zaridi. das jim vsechny doklady, pasy a odpoledne te oberou o par stovek a nemusis ani urednika videt. maji obdobu reckeho nebo chorvatskeho crew listu, kam musis zapisovat zmeny a jsou mozne jen tri. ale neni problem se nasledne odhlasit z turecka a nechat vystavit nove doklady.
ceny marin se muzes podivat na http://www.seturmarinas.com/index_eng.htm v porovnani s chorvatskem uplne nekde jinde. pro srovnani po mne chorvati chteli v poslednim roce temer 5000 EUR a v turecku jsem zaplatil 1644 USD.
je fakt, ze v chorvatsku se clovek citi vice jako doma, dojede tam autem vice mene kdy chce a nefouka tam :) ale ten masovy naval vsude, preplnene zatoky a chorvati, kteri vam chteji vytrhnout i zlate zuby... no, urcite na par let rikam, ne diky.
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte lis 27, 2007 5:45 pm

jezdil jsem v turecku jednu sezonu nekdy tak v devadesatym patym a musim rict, ze se mi tam moc liilo, lidi chudy ale strasne srdecni a jak pises - vse i pro nas tehdy za hubicku. dolu k tem turistickejm centrum se ale uz stahuje pekna verbez. nechces rict, ze v tech penezich za marinu je i dvakrat jerab, ze? :mad:
jestli jo zvazim jeste prevezeni :cry:
Lakomec

Bodrum

Příspěvekod Lakomec » pát led 04, 2008 5:24 pm

Asi jedna z nejluxusnějších marín v Turecku, dení stání pro BAV 44 cca 56 EUR, WIFI internet 24 hod. 3EUR. V maríně bazén, toalety, vše. Město krásné, největší pevnost ve středomoří. Přihlášení a odhlášení bez problémů, dělal jsem to já jako kapitán, poplatky celkem 40 EUR za loď. Podmínky na jachting srovnatelné s Řeckem. http://www.miltabodrummarina.com/
anty
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Turecko

Příspěvekod anty » čtv říj 15, 2009 10:53 am

Ahoj máte někdo nejake zkušenosti s Turecka platí se nějake poplaty jako v Chorvacku Jaká je nejlepši trasa,Lze sehnat stani na míste Za každě info budu rád Děkuji
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv říj 15, 2009 11:13 am

Ahoj Anty,
o Turecku tu už krátké vlákno je: http://jachting.info/modules.php?name=F ... dff7380ee1

Já tam odlétám zítra, tedy pokud počasí dovolí :-(, takže po návratu snad budu moci poreferovat. Doufám, že kladně. :-)
anty
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod anty » pát říj 16, 2009 1:39 pm

Ahoj Iynx to malo co je tu o Turecku napsane tak na to sem se podival Zakažé info budu všem vdečni.dekuji
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon srp 09, 2010 10:06 pm

Nejak nam to Turecko usnulo. Nebyl jste tam nekdo. Celkem bych tam na jare jel. Nemate nekdo zkusenosti - kde vzit lod, jaky region je fajn atak.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte srp 10, 2010 5:27 pm

Jirko, to, co o charteru v Turecku vím, jsem tady popsal ve svojí reportáži Turecko – průzkumná plavba. Je tam link na charterovku v jižním Turecku.
Oblast je vynikající, přístup lidí taky, na lodě se podívej na jejich stránkách.
Vřele doporučuji. :-)

Petr
pavel69
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod pavel69 » pát říj 15, 2010 1:02 pm

Ahoj Turci!

letos v červnu jsme byli v MArmarisu 2 týdny. Lod´jsme meli od staryachting-marmaris. Letěli jsme z Berlina, zpáteční letenka cca 4500,-- od sunexpress, což je turecká společnost a létá i do Bodrumu. odkud je toa asi 100 km do marmaris. Do mariny jsme přijeli ve 23 hodin a loď byla odemčená a připravená.
Personál charterovky byl příjemný, pohodový.
Marmaris je krýásné město se spoustou restaurací, kde mají nejlepší jehněčí co znám. Ceny příjemné, a hlavně Turci jsou moc příjemní, ochotní.
Stovky nádherných zátok, můžete si vybírat. Hodně malých rodiných marínek tak pro 4-6 lodí,. např. večeře, snídaně, oběd pro 3 lidi (a já se rozhodně neodbydu čímkoliv pod 250 gramů) a kotvení ná přišlo na 120e, s tím že ovoce vám nosí pořád a neplatíte ho. Sprcha a wc k dispoozici a příjemná atmoška.

Ptal jsem se místních na co chytat:

kuřecí prsa nakrájet na 3mm až třeba 1cm, jak chcete

potom hodně osolit a dát na slunce (3hoďky)

sůl vytáhne vodu a maso ztvrdne , takže ho ty malý bestie hned tak nesežerou a musej to vzít pořádně do huby.

Chytal jsem malý i velký. Největší kusani šli na trojhák s kuřecím masem a nechal jsem to spadnout až na don 15-30m.

Ryby měli kolem 50 cm (Fakt Padesát centimetrů a manželka stojí zamnou když to píšu).

Trochu mě tam ponížili, páč jsem objevil obrovskou zátoku, kterou předemnou nikdo neobjevil, pusto prázdno jen se tam objevil člun s nápiusem Algida a chtěl mi prodat zmrzku.

Tak sem se s ním domlvil a ráno nám přivezl. chleba.

Turecko moc doporučuji, okouzlili nás lidi, moře, ceny a vůbec.

Jo a to jehněčí... ;)

Ahoj

Pavel&Martina
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pát říj 15, 2010 9:38 pm

No to zní moc hezky. Jakou loď jste měli? A mas kontakt na tu chartrovku? Díky moc.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Bospor č.II

Příspěvekod pecho » čtv dub 28, 2011 7:17 pm

Tak Turci chystají vybudovat další průplav:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... ospor.html
:? Zdraví Pecho
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Turecko

Příspěvekod jirkaM » čtv led 22, 2015 12:44 pm

Tak letos konečně dojde na plánovanou plavbu v Turecku. Pojedeme poslední týden v září - je tam ještě krásně a už tam není tolik lidí. Vypadá to na start v Bodrumu - kvůli dobré dostupnosti letadlem. Z Prahy to lítá s jedním přestupem. Nebyl jste tam někdo teď? Nechceme přeplouvat do Řecka - bo tam jsme už hodně byli, takže spíše někam na jihovýchod. Za případné tipy budu moc rád.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 22, 2015 1:06 pm

Myslíš poslední týden od 19., nebo od 26. ? :?

Naše Apalucha byla vloni Korsika/Sardinie a na letošek jsme si odhlasovali návrat do Řecka. Kyklády máme sjeté skoro celé, tak letos Sporady. Tam jsme ještě nebyli.
No ale kdyby jsme se zesynchronizovali, možná by stálo za hřích se domluvit na nějaké spoluplavbě. Jsme spíše sportovního zaměření, noční přeplavby a tak. Snad bych se s klukama ještě dohodnul na změně. A vázaní jsme na termín od 26.09., protože kolega je daňový poradce a 25. podává za firmy DPH.

V každém případě, i když to nedáme dohromady, budu s napětím očekávat reportáž :) a udělali bychom to třeba příští rok....
Jezdíme v tuto dobu už přes deset let a čím více toho máme sjeté, tím hůře se vybírají nové destinace.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » čtv led 22, 2015 1:18 pm

Spise pojedeme toho 19/9. U nas to moc sportovni neni - naopak, je to s manzelkama, takze hodne na pohodu. Skoda.
Ale vyblbnu se s klukama na Baltu, takze tohle pak bereme jako relax.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 22, 2015 1:33 pm

Dobrá. Počkám tedy jestli o tom něco písneš a třeba to dáme příští rok.

My si rádi zablbneme bez manželek o nějakých 15-20° jižnějc. Egej umí také pěkně provětrat faldy. Manželka pak když si zaslouží, může Karibik nebo Seychely.
To jí musí stačit. :lol: A když zlobí, tak Jadran! :P
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 22, 2015 2:12 pm

Jedeš jen na týden, JirkoM?
Jestli ano, pak stojí za prozkoumání zátoky východně a jihovýchodně od Bodrumu. Je tam spousta kotvišť a několik malých přístavů/marin.
(Já jsem tam nebyl, ale vím to z doslechu.)
Hezké (i když už trochu turistické) je město Marmaris, které leží ve velké uzavřené zátoce. Je tu velká marina, ale v zátoce se dá i kotvit.
Dál na východ je Dalyan, kam se ale nedá doplout – neleží přímo u moře. Dá se zakotvit za ohromnou písečnou kosou jižně od města. Na kose lze ve správném období vidět karety, jak kladou vajíčka. Ale je to přísná rezervace. Při kotvení za kosou je třeba jisté opatrnosti – je tam mělko.
Mezi Marmarisem a Dalyanem je hluboká zátoka, která je v zakázaném prostoru – Turci tam mají námořní základnu.
Ještě dál na východ je krásná Fethiyjská zátoka s ostrůvky, kotvišti, restauracemi, městem Fethiye a turistickým městečkem Gocek. Východně od zátoky se vypínají vysoké hory.
Plavba na déle než týden by umožnila navštívit můj oblíbený Kas. Je to městečko s velice příjemnou atmosférou, kterou nekazí ani značné množství turistů. Asi míli a půl od Kase je nejvýchdnější obydlený řecký ostrov – Kastellorizo/Meis/Megisti. Ten každopádně stojí za návštěvu!
Jinak, v září je v jižním Turecku ještě pořád vedro, říjen je lepší. Celé jižní pobřeží je plné antických památek, dobrých restaurací a výborného tureckého vína. :-) (No, musíš torochu vybírat – někde jsou restaurace i víno jen průměrné.)
Turecko v posledních letech podražilo, ale pořád je to dost únosné.
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » čtv led 22, 2015 6:17 pm

Lynxi : jedeme jen na týden:(( díky moc za tipy, určitě pak napíšu nějakou zprávu, jak to vypadalo
Baharis : jsem prostě víc zimní typ:)) pro mě je problém zmizet z práce na delší čas než týden, takže většina dalekých destinací mi zůstává utajená:( výhodou je, že těch volných týdnů na moři dokážu během roku poskládat celkem dost:)
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon zář 28, 2015 9:02 pm

Turecko - konečně jsme tuto plavbu uskutečnili :) A musím říct, bylo to super. Nad očekávání super. Loď nám zajistil YachtNet a byla od společnosti Pitter yachtcharter- Oceanis 43 z roku 2011. Cena v terminu 19.9. - 26.9. byla 2899,- EUR - tedy ne zrovna málo, ale loď byla v perfektní kondici a skvěle vybavená. Vyplouvali jsme z města Göcek - je to v krásné Fethyiské zátoce. Doprava na místo - letecky do Dalamanu s přestupem v Istanbulu a pak za 30EUR taxi až do mariny. Letenky jsme nakonec vzali od Turkish Airl., ale lze i levnejsi od Pgasus. Na přestup v Istanbulu jsme měli něco málo přes hodinu a kdyby následný spoj neměl zpoždění - nestihli bychom to, takže radím dvě hodiny na přestup.
Jelikož jsme se na loď dostali až v osm večer, domluvili jsme se telefonicky, že loď bude odemčená a vše ostatní vyřešíme ráno. Loď jsme našli přesně podle popisu. Vše bylo nachystáno. V lednici pro každého vychlazené pivo, džus a láhev vody. Dopis na přivítanou s tipem, kam zajít na večeři.
Ráno jsme se stavili v kanceláři, předání lodě proběhlo přátelsky a zcela v pohodě. Dostali jsme spoustu tipů, kam plout atd. K lodi jsme dostali i magnetickou kartičku, která se používá při vypouštění fekálního tanku – tedy u benzínky přijedete k místu, kde to vyprazdňují a dáte jim tu kartičku, oni ji projedou mašinkou a je to elektronicky zaznamenáno – následně se to prý dost kontroluje, stačí jeden záznam za týden charteru, takže uprostřed týdne otevřete tank do moře a vypustíte ho ven ( jen pozor v Turecku je to prý velmi často hlídané a to i z vrtulníků ).
Celkově jsme toho moc nenapluli a to hlavně kvůli počasí, celý týden byly bouřky a bylo hodně deštivo. Překvapením byli přístavy – a to jak mariny, tak mola u restaurací. Všude vám pomůžou, většinou na vás už čekají ve člunu. Často jsme viděli, že když si posádka netroufla, převzali i kormidlo a sami na místo zajeli – nebo člunem dotlačili loď k molu a tam na ní skočili další pomocníci a celou loď perfektně vyvázali. Zní to sice divně, ale spoustu starších posádek to velice uvítalo.
Navštívené přístavy či zátoky :
36°41'44.2"N 28°51'50.8"E krásná zátoka, kde jsou ve skále vytesané nomádské hroby. Je zde restaurace Nomad, která má dvě dřevěná mola ( jsou jak z filmu, napůl rozpadlá, ale je to spíš taková patina, jsou ve skutečnosti zcela funkční a vybavené mooringy ). Za stání se neplatí, stačí jít na večeři. Elektrika na molech není, záchod a provizorní sprchy jsou zdarma. Večeře je super, cena do 30 EUR na osobu – předkrm, jídlo, dezert, víno. Vše domácí, čerstvé a moc dobré. Ráno zde pečou vlastní chleba a rádi vám jej prodají. V celé zátoce se v podvečer objeví velké želvy – Caretta caretta. Jsou obrovské a podařilo se nám se s nimi i koupat, plavala od nás tak dva metry. Místo bylo tak krásné, že jsme tady kotvili během týdne dokonce dvakrát.
Když nechcete stát u mola všude se kotví systém kotva břeh – prakticky v celé Fethyiské zátoce.

36°49'25.1"N 28°33'54.7"E MY MARINA kousíček od městečka Ekincik. Je zde celkem dost stání u mola s mooringy. Před marinou stačí chvilku postát a hned k vám přijedou na člunu a domluvíte si stání a pomoc při kotvení. Je to velmi pěkné místo – neuvěřitelně luxusní záchody se sprchami, kde mají pro všechny i dřeváky na přezutí. Je zde restauarace – místa si je potřeba rezervovat u obsluhy mariny hned při připlutí, počet míst je omezen a jiná možnost se zde najíst není. Restaurace je krásná, jídlo super, ceny do 35 EUR na osobu ( předkrm, jídlo, dezert ). Mají super ryby a neuvěřitelné dezerty. Za marinu se platí a to i když jdete na večeři. Poplatek byl 25 EUR za 43 stop. Toto místo se navštěvuje hlavně kvůli výletu na řeku Dalyan, kde jsou opět krásné hrobky vytesané do skal a také můžete z bezprostřední blízkosti sledovat karety obecné, které v řece loví modré kraby. Výlet určitě stojí za to. Vzali jsme výlet na 4,5 hodiny a bylo to tak akorát. Výlet se domlouvá v šest hodin v marině – sejdou se kapitáni ze všech lodí co o výlet mají zájem a rozdělí se dle požadavků na délku výletu a pak si společně pronajímají lodě i s kapitány, kteří je tam zavezou – řeka je mělká, na plachetnici se tam nedá vjet. My chtěli jet sami, takže jsme odchytli kapitána jednoho říčního člunu a domluvili jsme se samostatně – plavba na 4,5 hodiny jenom pro nás 7 stála 135 EUR. Kapitán byl super, takže jestli budete chtít, můžete si jej i objednat : jmenuje se Aladdin – GSM 0.536 318 82 83, nebo na mailu aladdinduran@hotmail.com

36°37'21.7"N 29°05'55.9"E YES MARINA hotelu Yacht Classic. Malý přístav hned vpravo od velké mariny ve Fethyi. Luxusní molo s elektřinou a vodou, všechny hotelové služby jsou v ceně kotvení – takže máte k dispozici dva bazény, vířivky, luxusní sprchy a toalety, hotelovou zahradu s barem. Cena je dvojí – buď bez večeře za 65 EUR za loď, nebo s večeří za 20 EUR na loď. Večeře je maličko dražší než jinde. Takže se vyplatí dát těch 65 EUR a najíst se ve městě, kde je spoustu restaurací. Opět se při připlutí počká chviličku před molem a hned k vám přijedou na člunu a domluví vše kolem kotvení.

Celkové shrnutí :
Turecko je díky náročnější dopravě a dražšímu charteru trošku finančně náročnější – my to zvládli i s půldenní návštěvou Istanbulu v sedmi lidech za necelých 35 tisíc na osobu. Ale to jsme na sobě vážně nešetřili!!!
Lokace Fethyiské zátoky a okolí je krásná, jachting perfektní. Ideální místo pro dovolenou s dětmi, či jen sami dva s manželkou, kdy nemusíte za celý týden chráněnou zátoku opustit.
Pitter yacht – jezdím skoro 15 let po celé Evropě a s lepšími službami a s lépe vybavenou lodí jsem se ještě nesetkal! I když musím říct, že hned vedle lodí Pitter yacht má základnu německá firma E.G.G. a tam to dotáhli ještě dál – převzetí lodě totiž dělá celý tým. Požádají kapitána, aby na 5 minut vyšel s posádkou na molo, jakmile je loď prázdná vleze na ní sedm maníků a přesně naučeným drilem loď zkontrolují. Neuvěřitelně pečlivě a neskutečně rychle. Vše je vážně za 5 minut hotové a ve velmi přátelské atmosféře.
POZOR – jediné na co si dát v Göceku pozor je obchod v marine D – vyplatí se dojít nakoupit do města a nákup si nechat přivézt. Obchod v marině je bez cen a při placení se budete velmi divit. Je to zhruba 4x dražší než kdekoliv jinde. Příště to uděláme tak, že po převzetí lodi odplujeme do 14 mil vzdálené Fethyi a nakoupíme na trhu – je tam krásný rybí a zeleninový trh, kde se odpoledne ceny propadají na minimum.
Většina mých plaveb je velmi spartánská a dlouhá, tenhle týden v Turecku byl o pohodě a odpočinku. A mám zajímavé zjištění – luxus vůbec nebolí))
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » pon zář 28, 2015 9:18 pm

A ještě jeden zážitek z plavby v Turecku. Při plavbě z Dalyanu jsme na otevřeném moři cca 6 mil od břehu zahlédli volně se pohupující loď. Byly dost vlny loď se nepřirozeně kymácela, plachty stažené. Trvalo nám skoro 45 minut, než jsme k ní dopluli. Za tu dobu je ve vzdálenosti cca 1 míle minulo minimálně 5 lodí - nikdo se k ní však více nepřiblížil. Kousek před námi plula stejným směrem plachetnice a předběhla nás asi o pět minut - tedy byli první kdo loď oficiálně našel. Byl to celkem pěkný 8m dlouhý katamaran, očividně se v noci při bouřce někde utrhl. Domluvili jsme se, že zkusí k lodi přirazit a zjisti zda je opuštěná. Byla prázdná. Zvažovali jsme jí vzít do vleku, či na ní vytáhnout plachty a odvézt ji do nejbližšího přístavu. Nakonec jsme se domluvili, že první co ji našli zavolají na coast guard. Ti odtah nepovolili a požádali posádku první lodě ať u ní počkají, že přijedou. Naši pomoc nechtěli, takže jsme pluli dál. Nevím jak to pak dopadlo, jelikož komunikace s posádkou druhé lodi byla složitá - neuměli anglicky a moje žena, která mluví německy měla tak silnou mořskou nemoc, že jediné zvuky co vydávala, byly sice srozumitelné ve všech jazycích nicméně ke komunikaci zcela nevhodné:)

Zpět na