Reling, co na něj a kdy

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Reling, co na něj a kdy

Příspěvekod pecho » úte pro 04, 2007 3:44 pm

Tak jsme ty vlajky probrali, a teď bych chtěl něco napsat o vlajkách, ale těch v uvozovkách, jak se tady tak někteří dohadovali. Kdysi mě učili, když vyplouvám, uklízím fendry, relingy jsou prázdné, posádka slušně ustrojená atd. Zase obráceně před příjzdem do maríny, ustrojit se slušně, sundat z relingů prádlo, pověsit fendry. A právě na té fotce v marině, jak je tam ta partavyfocená, tak jak levej, tak pravej reling ověšenej prádlem. Vždycky jsme se snažili vše usušit a zařídit tak, aby jsme byli OK.
Jaký je váš názor na ověšené relingy v marině? Zdraví Pecho
Naposledy upravil(a) pecho dne úte pro 04, 2007 4:51 pm, celkem upraveno 2 x.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte pro 04, 2007 4:19 pm

To pecho
Když už začínaš něco dalšího (přešel jsi od vlajek k relingu), je vhodné si založit nové téma ..... :whist: Kdo se v tom pak má vyznat a kdo to pak má hledat?

Když už jsi položil otázku, odpovídám.
Taky jsem se učil, že za plavby nemají viset fendry a v přístavu věšet prádlo atd. Taky to s posádkou dodržuji (i když se jim to někdy nelíbí, neustále navazovat....). Co s fendry a kam s nimi jsme tu už probírali v jiném topicu.
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte pro 04, 2007 4:25 pm

no jo, to je pravda. a lano, kterym jsem vyvazany tak pokud neni prubezne, tak na brehu jen dracak a zbytek lana na lodi, nejlepe do sneka, aby si mohla posadka ocistit botky, kdyz dorazi z knajpy :good:
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Re: vlajky na lodi

Příspěvekod Pepa » úte pro 04, 2007 4:27 pm

pecho píše:Tak jsme ty vlajky probrali, a teď bych chtěl něco napsat o vlajkách, ale těch v uvozovkách, jak se tady tak někteří dohadovali a byly nějaké odkazy jako např. na www.volny.cz/plavba, tak tam hned na 1.fotku (schuster.jpg? Není to na něj ode mne útok, ale jen příklad, který je k dispozici): Kdysi mě učili, když vyplouvám uklízím fendry, relingy jsou prázdné, posádka slušně ustrojená atd. Zase obráceně před příjzdem do maríny, ustrojit se slušně, sundat z relingů prádlo, pověsit fendry. A právě na té fotce v marině, jak je tam ta partavyfocená, tak jak levej, tak pravej reling ověšenej prádlem. Vždycky jsme se snažili vše usušit a zařídit tak, aby jsme byli OK.
Jaký je váš názor na ověšené relingy v marině? Zdraví Pecho

Pecho
Spíše jen poznámka, než standardní příspěvek.
1/tvůj odkaz v příspěvku je neplatný /nefunkčí/
2/mohl bych jej nahradit funkčím, ale nechci to udělat /v tomto konkrétním případě a k této konkrétní fotce, nezdá se mi to v této chvíli moudré.
3/k otázce úklidu fendrů zde byla, zřejmě ještě pře tvým příchodem dosti obsáhlá diskuze.
4/loď na kterou odkazuješ ve svém příspěvku je evidentně vyvázána v přístavu. Dle mého soudu, je vhodné aby loď byla uklizena pře vyplutím nebo v momentě vyplutí, během plavby a až do zakotvení /vyvázání/. Tedy na sušení ti zbývá doba kotvení a vyvázání, což já osobně na lodi toleruji. Jinak bychom 14 dní případně déle nemohli vystačit s žádným oblečením, je to tedy přirozené. Mimochodem, pokud potřebuji něco nutně usušit i během plaby, není na blízku žádná loď a neohrožuje to bezpečnost plavby, tak si tu věc prostě usuším a šmitec.Je lepší, když se mi Neptun bude smát, než aby někdo dostal zánět močového měchýře, ale rozhodně o tom zde osobně nepovedu polemiku.

Pepa
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

reling

Příspěvekod pecho » úte pro 04, 2007 4:36 pm

To Libor,
omlouvám se, už jsem si toho všiml, že vedle "odpověď" je kolonka "nová témata", tak já se příště polepším

To Pepa
Ono to šlo ještě upravit, tak jsem ten odkaz a atd. vymazal, je to nepodstatné. Zajímá mě, jak a kdo dodržuje nějaká nepsaná pravidla, máš pravdu, zdraví je na 1. místě. Ale já mluvím o maríně, když už vyjedu na moře a třeba si tam někdo něco přepral, tak už je možné to pověsit na reling a zároveň uklidit fendry.

Zdraví Pecho
registrace zrušena

Příspěvekod registrace zrušena » úte pro 04, 2007 5:36 pm

Pecho,

překvapil jsi :)
Naposledy upravil(a) registrace zrušena dne stř pro 05, 2007 5:27 pm, celkem upraveno 1 x.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

reling

Příspěvekod pecho » úte pro 04, 2007 5:54 pm

Nebyl v tom žádnej zlej úmysl, bylo to myšleno jako demonstrační foto, takže abych někomu neublížil, jsem ten příspěvek rychle upravil a ten odkaz vymazal, díky za radu, příště budu opravdu opatrnější, možná že už ani nenadhodím žádné téma-pro jistotu,
co kdybych náhodou omylem nebyl opatrnější. Takže tady se snažím na jiných tématech zklidnit nervozitu a sám v tom teď lítám. Zdraví Pecho
registrace zrušena

Příspěvekod registrace zrušena » úte pro 04, 2007 5:58 pm

Pecho,

nediv se že jsme na to alergický..

frajeři dělají jako když zůstali na břehu..

Měj se
Naposledy upravil(a) registrace zrušena dne stř pro 05, 2007 5:28 pm, celkem upraveno 1 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte pro 04, 2007 7:20 pm

Nejsem možná tak moudrý a sečtělý jako místní osazenstvo. Co já vím, tak během plavby by nemělo viset prádlo, bo to odhání "dobré" větry. Vylučovací metodou pak zůstavají ty špatné, nebo žádné.
Já to dodržuji a posádky v tomto směru cvičím. Během plavby nikde nevisí ani kapesník. A nezáleží na tom, jestli mě někdo vidí, nebo ne. To je zákon. Ale v okamžiku zakotvení/vyvázání jde všechno mokré nahoru. To se nedá nic dělat, někdy se to usušit musí. A nevšimnul jsem si, že by v tomto směru někdo v zátoce neb marině žinýroval.
Ale napadla mě teda otázka, jak se to dělá při několika týdeních - měsíčních přeplavbách....
registrace zrušena

Příspěvekod registrace zrušena » úte pro 04, 2007 10:33 pm

Baharis,

nejde jen o přeplavby
Naposledy upravil(a) registrace zrušena dne stř pro 05, 2007 5:23 pm, celkem upraveno 1 x.
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » úte pro 04, 2007 11:32 pm

K tomu ususeni na dlouhych plavbach. Behem delsich plaveb, kdyz se pluje podle moznosti non-stop a pocasi preje, ze je hodne vetru a potazmo je to vlhke a mokre, nejde podle mne dodrzovat zakaz suseni veci za pochodu venku. To proste nepujde. Posadka se musi udrzet v konzistentnim pohodovem stavu, coz se nepodari, pokud posadka nema moznost dostat obycejnym potrebam: spanek, jidlo, suche obleceni. Posadka musi byt odpocata, nakrmena a v suchu, a to je zakon. Navic mokre obleceni - to je o zdravi.

Proto veci musi susit prakticky denne, obvzlast, kdyz plavidlo nema topeni. Snazim se jen, aby se to delo podle moznosti organizovane, tj. vyzyvam, aby zrovna ted se vsichni sli susit. Dokud to venku aspon trochu jde. Ve vetru moderni syntetika schne bleskurychle. (Zel drzi sul, ktera hlavne je zdrojem vlhkosti v hadrech.) Pak se obcasne slusne optam, zda to jiz neni suche a podle moznosti take pozadam nekoho, aby veci organizovane zklidil. Vzdy urcim misto na suseni (jednoduse podle toho, kde to zrovna ted ma nejlepsi sance na ususeni).

Cilem je dat tomu nejaky rad, aby to nebyl "piratsky neporadek", coz rozhodne nenasilnym zpusobem podporuje disciplinu. Behem par dni se takovy pristup v posadce ukoreni a mam pak s tim o jednu starost mene. Posadka si suseni hlida sama, uz vi, kde je to nejlepsi nahazet, a jen se zepta, zda je vhodna chvile (kvuli tomu, jestli neplanuji nejaky manevr).

to windward : máš dobrý styl, myšlenky přehledně utříděné do odstavců, navíc logická stavba výpovědi. Není nad to, když má člověk logicky uspořádané myšlení a navíc se i umí vyjadřovat ! Vilma.
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Johna » stř pro 05, 2007 9:01 am

PhilpzKuby píše:...nemáte někdo tyto všechny pověry, zásady, finty a účelové lži v nějakém balíčku pohromadě?

Možná by se mohlo založit /možná už to proběhlo a nevím o tom/ vlákno co se smí, nesmí a když se nesmí co se stane-stalo... na toto téma mohu vysypat dost příběhů-spíš důkazů, že mocný vládce moří existuje...

Takové podobné téma už tady je - http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=641
tak můžeš pokračovat tam.... Jen abych usnadnil práci moderátorům...
Johna
registrace zrušena

Příspěvekod registrace zrušena » stř pro 05, 2007 9:42 am

johna,

tak jsem to pročetl a raději se do té debaty nebudu pouštět
Naposledy upravil(a) registrace zrušena dne stř pro 05, 2007 5:23 pm, celkem upraveno 1 x.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

sušení na relingu

Příspěvekod pecho » stř pro 05, 2007 10:31 am

to Baharis

Čéééče, jsem z toho akýsi zmetený, já pořád žiju v domnění, že mě to tak učili, že v maríně nic a jak vypluju ven, fendry pryč a případně věci na sušení na reling. Ale když se tak v marínách rozhlížím, tak už to dodržuje málokdo, ale přiznávám se bez mučení, že
když vyplujeme ven, tak sušíme, o tom co píšeš jsem doteď neměl ani tušení. Zdraví Pecho
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř pro 05, 2007 10:55 am

Mě to tak učil Aleš Morávek. Včetně toho co je napsáno výše, ne/pískání, ne/přiťukávání. To by měla být nepsaná pravidla, pocházející z dob dávno minulých.
Jestli nějaká jachtařská etiketa přikazuje mít v maríně vyšňořenou neověšenou loď, tak potom už zbývá jen pořídit do výbavy sušičku na prádlo....

No a fendry samozřejmě při plavbě nahoru. Já jsem jen na rozdíl od pravověrných trochu líný a neschovávám je. Pokud dopoledne vyplouvám a odpoledne už zase někde kotvím, připadá mě to zbytečné odvazovat a přivazovat. Jiná situace byla při non-stop plavbách, jako je třeba Velikonoční regata.
:offtopic: Omlouvám se, moc jsem se rozvykládal. Toto je řešeno v topicu jak psal Johna. Tak zůstaňme prosím dál u toho rélingu, případně diskusi přenesme tam.
vilma
moderátor
Reputace: 31

Příspěvekod vilma » stř pro 05, 2007 11:22 am

prosím uživatele, již zasloužilého, který předkládá originální řešení, kdy láká ženy od sprchování k opalování, aby toto sdělění přemístil do oddílu, který je tomuto problému vyhrazen : Sekce Zdravověda, založit nový topic s názvem Opalování.
Je možno to tam prostě znova opsat, když bys to neuměl zkopírovat, ale zavčas, zde nesouvisející věci a asociace časem smaže některá uklízečka. A to by byla škoda !

Stejně tak prosím ostatní, aby se drželi názvu topicu a příspěvky smázli či přemístili. Díky předem všem !
Naposledy upravil(a) vilma dne stř pro 05, 2007 4:26 pm, celkem upraveno 1 x.
registrace zrušena

Příspěvekod registrace zrušena » stř pro 05, 2007 1:36 pm

:?

Zde byl příspěvek, který se uživatel rozhodl smazat. admin
registrace zrušena

Příspěvekod registrace zrušena » stř pro 05, 2007 5:43 pm

Pecho,

je tu závěr tématu.. /kdo ví proč??/ :whist:

Ahoj a bohatého Mikuláše
Naposledy upravil(a) registrace zrušena dne stř pro 05, 2007 6:51 pm, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř pro 05, 2007 6:17 pm

PhilpzKuby píše:Pecho,

je tu závěr tématu.. /kdo ví proč??/ :whist:

a tak je třeba asi říct, že RELING se píše RAILING ;)

Ahoj a bohatého Mikuláše

Proč? Nevíte? Nebo nechcete vědět.
Je to tím, dle mě, že Vaše vyjadřování nebylo k tématu a ještě navíc jste se vyjadřoval velice nevhodně na adresu jednoho uživatele. To tu není zapotřebí.
Být Vámi změnil bych způsob komunikace. Takto ničeho nedosáhnete.

Pokud jste nás chtěl poučit, podíval bych se nejdříve na web a trochu použil Google a sám si problematiku nastudoval. Záleží na jazyku. V němčině je správně reling, viz http://de.wikipedia.org/wiki/Reling
Z němčiny máme hodně přejatých slov obecně, ale i v jachtařině. Něco o tom vím.
Zrovna tak v polštině je to reling. Mnoho našich dobrých a zkušených jachtařů se učilo v Polsku (i Konkolski). A mnoho slov v jachtařině máme z Polska. České názvosloví není jednotné a ucelené. Ale toto slovo je jasné.
V češtině se obecně užívá slovo reling a pecho blíže nespecifikoval. V angličtině má slovo railing více významů....a včeštině se neujala anglická verze, pokud vím. Není co řešit.
registrace zrušena

Příspěvekod registrace zrušena » stř pro 05, 2007 6:48 pm

L:Proč? Nevíte? Nebo nechcete vědět....

PzK:Vím a nechci vědět.

L:Je to tím, dle mě, že Vaše vyjadřování nebylo k tématu a ještě navíc jste se vyjadřoval velice nevhodně na adresu jednoho uživatele. To tu není zapotřebí.

PzK: Vilma se vůbec nevyjádřila k relingu ale obrátila vše co mohla.
Nevhodné vyjadřování dle Vás?? Jaké jsou Vaše parametry? Já ji napsal ať si vyzkouší jachting - to je napadání??

L:Být Vámi změnil bych způsob komunikace. Takto ničeho nedosáhnete.

PzK: Zde nechci nic dosáhnout, chtěl jsem jen pokecat..

L:Pokud jste nás chtěl poučit,.....

PzK: Vás určitě ne e.. bylo to směřováno Pechovi - viz výše a tak trochu s nadsázkou..

a po celou dobu jsem právě psal schválně reling

a to nejen z důvodu abych se náááhodou použitím jiného slova neodklonil OD TÉMATU,
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ludek » čtv pro 06, 2007 7:19 am

Me starsi a zkusenejsi jachtari vzdy tloukli do hlavy, ze lod neni cikanska maringotka.Pri vyplouvani a za plavby nikde nic proste nevisi.
Tak jak rikal Baharis, je to jedno z pravidel. Dal bych ho na 2 misto. To jest:
1.Netukat
2.Neviset
3.Nepiskat

Pak jsou vsechna dalsi!
Ludek
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jenda » čtv pro 06, 2007 6:39 pm

PhilpzKuby píše:PzK: Vilma se vůbec nevyjádřila k relingu ale obrátila vše co mohla.
Nevhodné vyjadřování dle Vás?? Jaké jsou Vaše parametry? Já ji napsal ať si vyzkouší jachting - to je napadání??

Samozřejmě. Vyvolává to dojem, že si jachting ještě nezkusila, čož ji na jachtařském fóru řečeno s jistou nadsázkou slovy Woodyho Allena "společensky přesouvá mezi luštěniny".
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

klídek

Příspěvekod pecho » čtv pro 06, 2007 7:33 pm

Kúúúúúúúúci nechte Vilmu, musím se jí zastat, četl jsem její zprávy ze zdravotnictví, moc zajímavé, pak jste si mohli všimnout, že tady uklízí a drží tyto stránky hezky v pořádku (spolu s ostatními šéfy), tak buďte trochu uznalí a nechytejte hned druhý za slovíčka.
Od PhilpzKuby se mi líbily ty články o opalování a Jendo, moooooc prosím, vynech ty nadsázky a vraťme se k těm jachtařským tématum, jsem z z toho tady nadšenej, furt je se co učit,. Zdraví Pecho
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: klídek

Příspěvekod jenda » čtv pro 06, 2007 8:17 pm

pecho píše:Kúúúúúúúúci nechte Vilmu, musím se jí zastat, četl jsem její zprávy ze zdravotnictví, moc zajímavé, pak jste si mohli všimnout, že tady uklízí a drží tyto stránky hezky v pořádku (spolu s ostatními šéfy), tak buďte trochu uznalí a nechytejte hned druhý za slovíčka.
Od PhilpzKuby se mi líbily ty články o opalování a Jendo, moooooc prosím, vynech ty nadsázky a vraťme se k těm jachtařským tématum, jsem z z toho tady nadšenej, furt je se co učit,. Zdraví Pecho

Ale vždyť já se do Vilmy přece nenavážím, právě naopak...no nic...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » čtv pro 06, 2007 8:33 pm

Myslím že aj to bol jeden z dôvodov prečo sme tieto stránky robili, aby ludia čo si nečuchli k jachtingu mali možnosť sa niekde dočítať informácie z nestranných zdrojov. Takých ludí je tu istotne vela a mňa to teší že tu sú. Ale je zaujímavé, že tu máme registrovaných jachtárov aj rok a nemajú chuť, alebo odvahu sa prejaviť.

Zpět na