Oplachtený gumák

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

CarpMaster
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod CarpMaster » čtv kvě 29, 2008 6:59 am

549 babek mě příjde docela dost. I kdyby šlo o komplet. Myslím, že zručný kutil si tohle doma musí vyrobit v pohodě za pár korun. Otázka je co je to za materiál. Hliník? To by byla asi celá tak konstrukce dost těžká. Titan? To by bylo sakra drahý. Odhaduji, že jde o tenkostěný al. profil. Zbytek budude asi z taky z al. trubek.
Docela bych se i jen ze srandy do toho pustil, protože podobné plovátko mám doma navíc. Spíš z čeho mám strach je hmotnost. Tyhle nafukovačky mají nosnost tak okolo 200kg. Zase na druhou stranu ten chlapík tam má 33 lb., takže asi 15kg, což by šlo.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » pon pro 22, 2008 12:32 pm

Ahoj,
já se nalepím na toto rozjeté téma. Už si nejsem jistý, zda-li by bylo výhodné oplachtit můj stávající raft a zvažuji variantu - koupit oplachtěný gumák už hotový. Co by jste vybrali z uvedeného? Jde mi hlavně o to vrátit se od kud jsem vyjel. Mám naježděno něco málo na serfu a tak bych si nechal poradit. Odkazy jsou zde: http://shop.grabner-sports.at/shop/shopping/?id=240 http://shop.grabner-sports.at/shop/shopping/?id=241
Pokud budete mít nějaké další prodejce, tak dejte vědět.
Děkuji, Radek.
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » pon pro 22, 2008 2:06 pm

hodn zalezi jestli jezdis sam nebo planujes obcas jet ve vice lidech.ten trimaran bude pravdepobne o dost rychlejsi,ale max pro dva.na druhou stranu s pretizenym raftem stejne nikam nedojedes.co mas za raft?
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 147
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pon pro 22, 2008 4:52 pm

radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » pon pro 22, 2008 8:11 pm

Raft mám 6 místnou RIVU, má nafukovací podlahu a nemá zrcadlo.
Radek.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » pon pro 22, 2008 8:47 pm

Možná, že by můj raft šel oplachtit tímto? http://www.sailboatstogo.com/v_page.php ... =Katamayak
Radek.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » pon pro 22, 2008 9:37 pm

Radku, je úplne jedno aké tam dáš oplachtenie. Dôležité je aby velkosť plachty bola úmerná možnostiam tvojho raftu, teda aby ho nerozšklblo. A ostatné tu už bolo popísané, musíš vztýčiť sťažeň a fixovať ho, ďalej musíš vytvoriť mechanizmus na upevnenie bočných plutiev a ešte samozrejme kormidlo. Bez toho aby si splnil všetky tieto technické podmienky nemôžeš realizovať svoj ambiciózny plán, teda vrátiť sa na plachtách do miesta odkial si vyplával. Vzhladom k tomu že nemáš pevnú podlahu a ani zrkadlo, tak by som dal plachtu menšiu ako na ukázkach.
Neviem ako sú trampi pri peniazoch, ale cena pri grabnerovy bola podla mňa len za oplachtenie, teda bez člna.
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » pon pro 22, 2008 9:54 pm

Ahoj Radku,kdysi jsem také koketoval s myšlenkou oplachtit gumový člun a došel jsem k tomuto. Podle horního tvaru gumáku vytvoř
trubkový rám, třeba z duralových trubek, pod stěžněm rozepři příčkou a všechno to na něj pověš. dobrý je i Felixovo tip.
Fulda
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon pro 22, 2008 10:11 pm

Zrcadlo u raftu je problém nejmenší. Vyřežeš z voduvzdorné překližky a během foukání vsuneš mezi válce. Podobně lze vyřešit i podlážku.
Leč protože znám plavební vlastnosti raftu velmi dobře, nevidím to s ním, třeba na křižování moc dobře. To bych si už raději oplachtil dva spřažené maňásky.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » úte pro 23, 2008 1:20 pm

Děkuji za připomínky. Denisi máš pravdu, ta cena od Grabnera je opravdu jen za oplachtění :( . Nejsnadnější řešenní bude koupit tento set: http://www.sailboatstogo.com/v_page.php ... =Katamayak s dopravou by to mohlo vyjít tak na 17000,-Kč. Máte někdo názor na zde použitou plachtu - může to mít nějakou stoupavost?
Děkuji, Radek.
velkejtom
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod velkejtom » úte pro 23, 2008 4:20 pm

no já to v létě podle toho amíka obšlehnul a jezdí to slušně, nemám to na gumáku ale na obyčejný laminatový kanoi a spokojenost. pořizovací náklady nepřesáhly (pokud nepočítám kanoi kterou už jsem měl) 2000,- kč material Bauhaus a pod.
bylo to pár čtvercovejch a kruhovejch al profilů, plastová odpadní trubka nějaký šrouby a dvě odpoledne práce. Plachtu sem spíchnul z látky na čalounění žádnej dakron a jezdí to nad očekávání dobře. vT
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » úte pro 23, 2008 4:27 pm

Ja mám takéhoto Matuzalema Metzelera (predchodca Grabnera, ten tu firmu kupil pred cca 30 rokmi):

http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=896

Používam ho občas aj bez plachiet s 5 HP motorom alebo s elektromotorom.

S plachtami - ak nie je preťažený (t.j. max dvaja dospelí, alebo 1 + 2 deti) - je s ním možné plachtiť skoro normálne, t.j. účinne vystúpať aj proti vetru. Beriem obvykle aj elektromotor s 2x 17 AH baterkou ako zálohu.

Stále je funkčný, netečie doňho a ani nefučí. Teraz mám MacGregor 26M, takže Metzeler už iba zavadzia - tak ma teraz napadlo, že ho možem snad aj niekomu predať ... musím si to ešte premyslieť, či sa to ešte oplatí.
Naposledy upravil(a) Milos dne úte pro 23, 2008 4:38 pm, celkem upraveno 1 x.
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lada0712 » úte pro 23, 2008 4:37 pm

Velkejtome nebyla by fotečka, hodlám to taky přes zimu spáchat.Ď
velkejtom
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod velkejtom » stř pro 24, 2008 10:23 pm

fotku kdy je to sestavený nemám nějak sem to nikdy nevyfotil :whist:
jedině že bych vyfotil samotný části :?
nicméně na stránkách http://www.sailboatstogo.com je spousta fotek je to lepší než plány :D
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lada0712 » čtv pro 25, 2008 10:15 pm

Určitě by to mohlo být inspirativní, tvoje technické rešení různých detailů atd., záleží na tobě, jestli se chceš pochlubit.....
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát pro 25, 2009 7:46 pm

radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » pon pro 28, 2009 9:21 pm

Ahoj, tak se chci pochlubit, oplachtěný gumák je doma. Koupil jsem na Aukru Metzeler Juca S. Vypadá, že byl minimálně používán. Už aby se oteplilo a já ho zkusil postavit na zahradě. Váhám, zda-li k němu pořídit i motor nebo zda-li stačí vesla. Mám pořídit kotvu?Radek.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pon pro 28, 2009 10:56 pm

radektramp píše: Mám pořídit kotvu?Radek.

Kotva asi není bezpodmínečně nutná, ale pokud chceš někdy plachtit sólo, může Ti ušetřit docela dost starostí ve chvíli, kdy fouká čím dál tím víc a s gumákem Tě to chca nechca žene do roští...
Naposledy upravil(a) Felix dne úte pro 29, 2009 1:15 pm, celkem upraveno 1 x.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » úte pro 29, 2009 8:07 am

Děkuji za odpověď. Kolik koupit ke kotvě lana?
Radek.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte pro 29, 2009 10:52 am

Záleží na tom, nad jakou hloubkou popluješ :-)

Obecné pravidlo říká, že kotva by měla mít váhu nejméně 1/100 váhy lodě, kotevní lano by mělo mít průměr v milimetrech nejméně takový, jako je váha kotvy v kilogramech a při kotvení by se délka vypuštěného lana měla rovnat nejméně trojnásobku (lépe pětinásobku) hloubky, na které kotvím. Účinnost kotvy je dána kombinací její váhy a typu (tvaru, na kterém záleží, jak dobře se zasekne do dna - jiné kotvy se používají na kamení, jiné na písek), účinnost kotvy se výrazně zvyšuje použitím řetězu. Tolik teorie, platná především na vodách, v nichž lze očekávat vlny, a při dlouhém stání na kotvě. Myslím, že ničím z toho se Ty zatěžovat nemusíš, protože, pokud správně chápu, potřebuješ kotvu
- pro případ hrozícího průseru, který lze vyřešit okamžitým zastavením
- pro chvilku klidu při strojení a odstrojování plachet či při jiných manipulacích
- pro jistotu, že Ti vítr nenafouká gumáka někam do pryč, než si zaplaveš.

Myslím, že k tomu všemu Ti postačí jakékoliv příčetné závaží na šňůře pevné asi tak, abys ji nepřetrhl v ruce. Bude-li šňůra dlouhá trojnásobek hloubky, nad kterou popluješ, bude to určitě stačit.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » úte pro 29, 2009 12:30 pm

Děkuji za vyčerpávající informace :).
Radek.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » úte pro 29, 2009 6:50 pm

Ještě bych poprosil o váš názor na motor. Zda ano či ne a pokud ano tak el. motor nebo spalovací.
Děkuji, Radek.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » úte pro 29, 2009 9:43 pm

Ten motorek se hodí. K plachtění zvlášť pokud nemáš větší zkušenosti. Občas bývá problém se dostat tam kam chceš. Již se o tom tady někde více píše,
tak počti. Měl by ti stačit nějaký menší spalovací, tak do 4HP. S tím se již někam dojede. Max. povolený je uveden na štítku člunu. Píše se tam 15HP.
http://www.aukro.cz/item827622992_clun_ ... 10_cm.html Ten je již dosti těžký a celý komplet by se dosti prodražil.
Naposledy upravil(a) tataS dne stř pro 30, 2009 7:51 am, celkem upraveno 2 x.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » stř pro 30, 2009 1:10 am

Lano na kotvu ti stačí 6 mm , dĺžka 15-20m a nemalo by byť plávavajúce. Najbežnejší typ kotvy používanej v gumákoch je štvorramenná sklápacia, je dostačujúca, ale nedrží v bahne!!! Váha nemusí byť nič moc, ak sa zasekne tak stačí aj 1,5 kg. Ak je dno akokolvek problematické, tak je dobré aby kotva mala poriadnu váhu, v tvojom prípade cca 5 kg. Ešte budeš potrebovať lano na vyviazanie ku brehu, tiež stačí 6mm, dlžky cca 20m. Dobré je mať v lodi ešte dve krátke laná 2-5 m na vyviazanie člna k mólu.

Motor k člnu je dobrá vec, ak fúka protivietor, tak gumák neupádluješ. Na postrkovanie po našich stojatých vodách od 2,5 po 5 HP, ak poškuluješ /šilháš/ po mori, tak 5-6 HP. Tak isto ak sa chceš plaviť po riekach, tam je tých 5-6HP minimum, dostačujúce je 10-20 HP.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » stř pro 30, 2009 7:57 am

Děkuji za cené rady, chtěl bych motor jen pro naše sladké vody pro případ neúspěšného návratu na plachty. To by tedy asi stačil cca do 5HP. Co vybrat nový? ojetý? dvoutakt? čtyřtakt?
Děkuji, Radek.

Zpět na