Oplachtený gumák

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » stř pro 30, 2009 8:04 am

Většinou si lidé vybírají dle svých fin. možností. Do 5 HP nejsi omezen stářím ani potřebou VMP. 2takty jsou o dost lehčí.
Naposledy upravil(a) tataS dne stř pro 30, 2009 3:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » stř pro 30, 2009 10:14 am

Ak ti môžem odporučiť kup si dvojtakt, nie moc starý , max. 5-10 rokov a hlavne taký na ktorý sa dajú zohnať veci v tvojom okolí. To znamená nekupuj nejaké exotické značky ako chrysler a pod. Má sice večšiu spotrebu ako 4 takt a trochu smrdí, ale inak samé výhody, v podstate žiadna údržba, nenadstavujú sa ventili, nemá to rozvodový remeň a pod. Položíš ho ako chceš, 4 takt má určenú polohu a nijak inak. Lahšie sa štartuje a má podstatne nižšiu váhu ako 4takt. Ja osobne preferujem yamahu pretože má pomer oleja v benzíne 1:100, ostatný 1:50 a preto si môžem dovoliť používať drahý ekologický olej.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod radektramp » stř pro 30, 2009 2:56 pm

Děkuji za informace, asi by stačil ojetý motor, ale u všeho použitého se bojím původu, abych nepodporoval nějaké lupiče. Nemáte typ kde bych se po zánovním motoru mohl podívat a byl by tam jistější původ?
Děkuji, RAdek.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » stř pro 30, 2009 3:07 pm

Pro tvé potřeby by postačoval motor o výkonu 2HP. Dvoutaktní váží 10 kg. Čtyřtakt 13 Kg. Já osobně bych vzal dvoutakt. Ještě jedna připomínka
!!! na některých přehradách se nesmí používat spalovací motor vůbec !!! Předem si zjisti podmínky jaké jsou tam, kde se budeš chtít plavit.
Pak jedině elektromotor s akumulátorem. Musíš,počítat s tím, že práce s akumulátorem je dost otravující (dlouhé nabíjení, velká váha akumulátoru, vybije se, když to nejmíň potřebuješ a pokud ho nepoužíváš ještě k jinému účelu během celého roku, tak je provoz dost drahý)
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » stř pro 30, 2009 10:25 pm

Prohlížel jsem nabídky prodejců nových morů a dvoutakt už asi nový nekoupím.
Radek.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř pro 30, 2009 10:38 pm

A prečo by si malkupovať nový? Čln si tiež kupoval nový? Aj tam bolo riziko že bol kradnutý. Dvojtakty sa kazia velmi málo, samozrejme to neplatí pre 20-30 ročné motory. Treba ho skontrolovať, pojazdiť. Ak kúpiš udržovaný motor, niečo medzi 5-10 rokmi, tak je velká šanca že bude dobrý. Treba skontrolovať prevodovku či neprepúšťa olej, to by boli zlé gufera a možno aj ložiska. Mal by štartovať na prvý šup, ak chytí na desiaty krát a dymí, tak bol zadretý. Skontrolovať a asi aj vymeniť treba impeler chladenia. Ak má vrtulu poničenú a pokrivenú, tak je velká pravdepodobnosť že s ňou aj jazdil a prevodovka dostala na prdel. Taký motor nebrať.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » stř pro 30, 2009 11:06 pm

Motorek se sice určitě hodí, ale přesto bych začal pokusem zvládnout gumák vesly. Neměl by to být až takový problém...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv pro 31, 2009 12:34 am

Jasné že na začiatok, teda na prvé vyskúšanie nepotrebuje motor. Ale s veslami na gumáku ďaleko nezájdeš a najme ak fúka silenejší vietor. Vyskúšané. Všetko závisí od toho kam budeš chodiť, ale pretože máš v podpise tramp, tak myslím že tam raz narveš stan, spacák, žrádlo, pár piv a niekam vyrazíš. Inšpirácií tu nájdeš vela. A budeš rád že máš motor a 5 koní bude tak na hranici. Môžeš veriť starému čundrákovi. Mimochodom Dunaj z Medveďova na Slovensku po Moháč v Maďarsku /ak vládzeš tak aj ďalej/ je asi posledná rieka kde sa dá slobodne čundrovať. Postavíš si stan, založíš velký oheň, hrabneš do gitary, popiješ z lahvinky a nikdo ťa nepríde buzerovať. Tak si to uži.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » čtv pro 31, 2009 9:06 am

Už se těším! Ještě bych s zeptal na jednu věc. Pokud budu mít motor chycený na zrcadle, nebude to omezovat rozsah kormidla?
Díky za rady, Radek.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » čtv pro 31, 2009 10:11 am

Podle fotek s Aura, máš kormidlo chycené v místě kam se dává motor. Ten budeš muset dát bokem, případně na pomocný závěs ze strany člunu.
Již se o tom tady psalo v souvislosti s uchycením Tümlera na kanoi. Vše jde vymyslet. Na to by byl lepší nějaký menší-lehčí tak do 4HP 2T.
radektramp
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod radektramp » pát led 01, 2010 8:54 am

Děkuji, Radek.
skyrider
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

setkání "plavidel"

Příspěvekod skyrider » pát čer 01, 2012 1:02 pm

Zdravím všechny kutily.
Netuším, kolik se tady najde podobně postižených, kteří se rozhodli jen tak pro legraci a potěšení, dostat se na vodu s plachtama stůj co stůj :) .
Sám jsem nedbal dobře míněných rad a stvořil toto monstrum
http://picasaweb.google.com/skyrider422 ... 9168278914
Ale tím se nechci chlubit, taky není moc čím :D . Spíše mě napadla jiná myšlenka - nestálo by za to, dát dohromady nějaké setkání, společné plavení a pokec s výměnou zkušeností??? Co vy na to, našlo by se pár lidí, aby to mělo smysl? Navrhoval bych účast všeho nafukovacího a všelijak skládacího s plachtama ať už tovární nebo domácí výroby. Já myslím, že soustředit podobná plavidla na jednom místě by mohla být docela sranda. :good:
marous
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: setkání "plavidel"

Příspěvekod marous » pát čer 01, 2012 1:34 pm

Dobry. Jak tam mas vyreseny kyl/ploutev?
Crazymen
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Crazymen » pát čer 01, 2012 2:38 pm

Jestli jsem si dobře na fotce všiml, má tam sklopné boční ploutve....
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Re: setkání "plavidel"

Příspěvekod panak-ml » sob čer 02, 2012 9:54 am

skyrider píše:Zdravím všechny kutily.
Netuším, kolik se tady najde podobně postižených, kteří se rozhodli jen tak pro legraci a potěšení, dostat se na vodu s plachtama stůj co stůj :) .
Sám jsem nedbal dobře míněných rad a stvořil toto monstrum
http://picasaweb.google.com/skyrider422 ... 9168278914
Ale tím se nechci chlubit, taky není moc čím :D . Spíše mě napadla jiná myšlenka - nestálo by za to, dát dohromady nějaké setkání, společné plavení a pokec s výměnou zkušeností??? Co vy na to, našlo by se pár lidí, aby to mělo smysl? Navrhoval bych účast všeho nafukovacího a všelijak skládacího s plachtama ať už tovární nebo domácí výroby. Já myslím, že soustředit podobná plavidla na jednom místě by mohla být docela sranda. :good:

Nápad jistě zajímavý, klidně můžeme dělat mateřskou základnu :D :D :D
Máme jenom dva zásadní problémy:
Momentálně jsme díky parlamentu bez motoru a na nový (jiný) nemáme koruny...
Stavět Berounku na víkend se opravdu nevyplatí :whist:
Ta se dva dny staví, a jeden den rozebírá... No a mezi tím se někde povozit, třeba: Lipno, Orlík, Slapy, Vltava a Labe, Mazury atd. Alespoň 14 dní
skyrider
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyrider » pon čer 04, 2012 9:35 am

Abych odpověděl na ty ploutve - na fotce jsou ještě původní, což byla dvě uříznutá pádla= jak bych to jen zhodnotil...no je to na pytel :) Změnil jsem jarmidlo a ploutve zvětšil. Testy zatím ještě neproběhly, ale čekám mírné zlepšení.
No a to setkání...
pokud se toho někdo ujmete, budu rád. Osobně se budu pokoušet plachtit první týden v červenci na Dalešické 49°9'46.321"N 16°5'6.500"E
skyrider
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyrider » stř čer 06, 2012 2:31 pm

Nebo navhuji....ať se s tou organizací nemusí někdo zatěžovat...udělal bych to nenásilně, volně. Prostě napiště, kdy a kde bude na vodě Berounka a my menší (což budou asi všichni :D ) se přizpůsobíme a nějak dojedem. Tím bude jasný i termín i místo. 8)
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » stř čer 06, 2012 4:09 pm

Ještě jednou a pozorně si přečti příspěvek o Berounce. Je tam i odpověd pro tebe.
(Zatím nikdy)
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » stř čer 06, 2012 4:20 pm

pokud maxik dorazi tu svoji oplachtenou kanoi a vezme ji o prazdninach na veletov tak by se to dalo spojit-samberk je dost velkej-krome toho tam na konci cervence bude na co koukat-v tynci je dojezd modre vlajky Cech a ma tam byt kolem 70 plavidel
maxiku-jak pokracujes?
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » stř čer 06, 2012 9:23 pm

Pokud by Berounka letos někam vyrážela, tak asi až v srpnu nebo září.
Posádka má první polovinu roku už hodně naplánovanou. Já makám na Didi, až se ze mě kouří (možná se dostane letos i k vodě), druhý má na krku rekonstrukci střechy a podkroví, další se chystá na přeplavbu středozemním mořem...
Ale pokud by se něco dohodlo, tak se určitě včas ozvu :good:
Ten nápad se mi líbí, jenže bohužel nejde sedět zadkem na více židlích :hmm:
Motor se dá i půjčit, a nebo bych spáchal bezpapírovou náhražku (na buřtech z Berounky)
Rafal
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Rafal » stř led 29, 2014 10:45 pm

Zdravím všechny (první příspěvek)!
Motto: Stalo se mi, že nemám s kým jezdit (a Rafale 600 taky ne)... takže problém manipulace jsem vyřešil koupí gumáku Zoom 340 (kterej mohu mít "doma" (panelákovej pražák), sám naložit, u vody vystrojit, atd.), protože jsem v 1972 viděl na Jadranu, jak to krásně plachtí...
Přehodil jsem oplachtění (7,8 m[sup]2[/sup], bermud. slup) a boční profilované ploutve z dosaváde (takto a úspěšně) používané veslice Lucie (obchodní název, možná ještě dnes?) a vyrazil do Jugošky na zkušební plavbu (byl už říjen...) Výsledek - úplně špatně, přestože nebyly (žádné velké) vlny, nechtěla stoupat (byl jsem rád za 90 stupňů), nedržela kurz, takže přes zimu zvětšuju ploutve a kormidlo. Teoreticky vím "vo co gou", přesto... moc rád přivítám vaše glosy, zkušenosti, náměty.
Váš Rafal
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » sob črc 19, 2014 10:31 pm

Tak jsme s naším "oplachtěným gumákem" Berounkou zrovna na Lipně. Škoda, že jsem plavbu nemohl oznámit dříve dopředu. Mám poslední dobou problém s přístupem na internet.
Budeme se tady (Lipno) pohybovat ještě týden. Do soboty, 26. července. Plavbě zdar
molny
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod molny » úte led 20, 2015 1:28 pm

Pozdravujem vsetkych.
Ma niekto skusenosti s GRABNER lodami s oplachtenim?
Ja mam uz druhy METZELER ( najprv MAYA S, teraz YUCA S ) s original plachtami. Oba typy maju nafukovaciu podlahu, pohodlne sa vojdu do akehokolvek kombika. Pri plachteni som mal so sebou, upevneny na zrkadle, elektro MINN KOTA 30lbs. Pre kormidlo bol sice upevneny mimo stredu, ale kormidlu nezavadzal. Pre jazdenie bez plachiet som mal motor TOMOS 4,5k. Pri nalozenej rodine (4) a veci na vylet pri pobrezi, podla GPS priemerna rychlost 7,7km/h. U nas som jazdil na plachtách na Slnave, nalozili sme sa vsetci 4, prijemny vylet, len nepohodlie pre kosatku. Pri mori som sa plachtenia trocha bal, pri lepsom vetre sa rychlo spravili vacsie vlny, ale zajazdil som si, len sam. Asi by nebol problem, len predstava utrhnuteho, ci odlepeneho uchytu konstrukcie plachiet a ... , predsa len ma lod 25 rokov. K univerzalnosti lode, da sa s nou spravit aj lahsi splav - nema totiz kyl. Skusali sme Vah, super

Zpět na