Tradičná konštrukcia

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod packa » pon lis 26, 2012 5:47 pm

vyvoj počasí Vam dal za pravdu-dneska bez slunička a v garaži 10 stupnu-tak jsem to vsechno poklidil a dam si pauzu.po novem roce bude k dispozici vytapena dilna-kamaradova truhlarna,, tak bude pokracovani-prazdninova expedice ,,od elektrarny k elektrarne,, (Tyn nad Vltavou-Chvaletice) se blizi tak bych to chtel dorazit-no v nejhorsim to absolvuju na Sportiku se stanem ale to mi asi vnucku nesvěří-jinak všem diky za rady
k těm prazdninam-nechce se nekdo přidat-4.7 až 20.7,2013-Tyn nad Vltavou(možna C.Budějovice)-Mělnik-nahoru po Labi
Finn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod Finn » pon lis 26, 2012 6:39 pm

Souhlasím s panakem, jinak epox 1200 jsem vždy ředil toulenem, kdysi dávno jsem to kdesi vyčetl a tak jsem to tak praktikoval pokud jsem potřeboval ředit.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pon lis 26, 2012 7:37 pm

Packa, a čo to tam vlastne stružlikáš? Tuším si sa nepochválil? Alebo mi niečo uniklo?
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod bahno » pon lis 26, 2012 9:40 pm

packa píše:vyvoj počasí Vam dal za pravdu-dneska bez slunička a v garaži 10 stupnu-tak jsem to vsechno poklidil a dam si pauzu.po novem roce bude k dispozici vytapena dilna-kamaradova truhlarna,, tak bude pokracovani-prazdninova expedice ,,od elektrarny k elektrarne,, (Tyn nad Vltavou-Chvaletice) se blizi tak bych to chtel dorazit-

Daj se fakt sehnat tekuty epoxidy, co fungujou od 5 °C - podstatne lepsi nez resit 1200.
packa píše:no v nejhorsim to absolvuju na Sportiku se stanem ale to mi asi vnucku nesvěří-jinak všem diky za rady
k těm prazdninam-nechce se nekdo přidat-4.7 až 20.7,2013-Tyn nad Vltavou(možna C.Budějovice)-Mělnik-nahoru po Labi

Nepovolit! Deti sou gumovy a snesou kde co - vo cervnovejch teplotach vubec nemluve.
S pridanim uvidime.
sucri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod sucri » pon lis 26, 2012 10:22 pm

Ahoj,

ta prázdninová expedice se mi líbí a rád bych jel Libore s tebou,ale to by bylo asi lepší založit nové vlákno,né?Ať to máme oddělené.V červenci už by mohlo být teploučko,to bude bezva akce,i moji plavčici se to líbí. :jupi:
Jinak se přidávám k Denisovi,kterého tímto zdravím,také mne zajímá,co tajemného Libore tvoříš?Bude to ten SPORT s kajutkou?Jak jsi daleko?Nebyla by nějaká fotka? :? :mad:

Zdravím Mirek/sucri.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » úte lis 27, 2012 1:15 pm

no trochu jsme odbocili tak prosim moderatora at to presune nebo smazne
jenom strucne:pred časem tady presentoval Finn svoji malou kajutovku ze Sporta50 a strechy z trabanta-sehnal jsem stareho Sporta,odřezal strechu na vrakovišti a začal to davat do hromady,nakonec jsem nasel na netu jinou upravu-neco jako Seemaster tak jsem to zase cele rozboural-vyrezal celou predni cast a zacal delat nastavbu z preklizky-je tam uz trochu vic mista
jinak nazev,,od elektrarny k elektrarne,,-no Chvaletice jsem mel cele mladi na očich (asi 15 km) no a na Temelinu jsem v 90-tejch letech delal kdyz se stavel
foto taky bude ase musim dokopat Vikiho aby me to naucil-moje pokusy zatim dopadly katastrofalne
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » stř lis 28, 2012 12:26 am

packa píše:musim dokopat Vikiho

Jiz jsem dokopan. :mad:

Obrázek
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » čtv led 24, 2013 11:26 pm

Tak Pánové, zpět ke tradiční konstrukci! :? Jedna netradiční ;) http://www.starelode.cz/index.php/forum ... stavbu#724 Dobrá inspirace, pokud by někdo chtěl stavět dřevěnou loď :good:
ferodedek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ferodedek » pát led 25, 2013 8:36 am

maxik1958 píše:Tak Pánové, zpět ke tradiční konstrukci! :? Jedna netradiční ;) http://www.starelode.cz/index.php/forum ... stavbu#724 Dobrá inspirace, pokud by někdo chtěl stavět dřevěnou loď :good:

taky dřevěná loď-stavba pro inspiraci
http://youtu.be/GDs_BKdYjaQ
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát led 25, 2013 12:03 pm

A tady na tom videu je vidět, jak se každá lajsna musí vzít 100x do ruky ;)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2QeRt9PPy00[/youtube]
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pát úno 01, 2013 6:42 am

Pepa píše:Laické zhodnocení kvality.
Pokud vyřezáváme z fošen či prken, je to ta část dřeva, asi 1,5- 2 cm od kůry a končí cca 8-10 cm od kůry ale minimálně 8cm od středu fošny - tam je dřevo nejhorší. Nepřípustný je jakýkoli suk či svalovina - místně výrazně zakroucená léta. Tedy léta musí být rovná a přesně rovnoběžná s naříznutou latí.
Pepa

Poprosím, nejspíše Pepu, zda existuje nějaký příměr k velikosti stromu. Zformátoval jsem právě poměrně pěkný dubový dřevo, na hranolky 7x9cm, kmeny měly průměr kolem 35cm. K rozměru hranolků jsem se dostal rozříznutím středu fošen, oříznutím bílých okrajů a následným oříznutím na jednu šírku. Jsem tím od kůry 2cm minimálně, ale od středu taky jen 2cm, rád bych si dřevo nechal na ohýbaná žebra a když bych plnil podmínku 8cm od středu moc mi nezbude, obzvlášť když bych rád ohýbal právě směrem ke středu.
Souvisí s tím, jaký průřez můžou mít ohýbaná žebra na cca 7m loď, tak jen kdyby jste to někdo věděl,
( jakože pepa to vždycky vytáhne z kapsy nějakého kouzelného kabátku) jinak po tom popátrám a dám to sem.
Přeju všem pěkný den, mára
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pát úno 01, 2013 9:15 am

Ja mám vyskúšané, že dub sa dá krásne bez naparovania ohýbať, ak je lišta hrubá 9 mm. Nad deveť to ide ťažšie, závisí na tom, aký oblúk ohýbaš, ale pri dvojnásobnej hrúbke, teda 18 mm sa bez naparovania nezaobídeš /pri rebrách/. Bortovú lištu v hr. 22mm ohneš bez problémov. Tým že lepíš z viacerých kúskov eliminuješ krútenie dreva a jeho prípadné chyby. Osobne by som nenaparoval, ale radšej lepil. Jediná nevýhoda je večšia spotreba dreva pri lepení, späsobená stratami pri hoblovaní a rezaní.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » pát úno 01, 2013 10:12 am

Napařovat chci, zkušenosti už mám s jasanem 70x120 na přesný tvar. Dub 50x50 jsem u toho zkušebně ohnul jak malinu, ale možná už jsem to psal . Z toho jak jsem pochopil princip ohýbání párou, dochází k eliminování následných kroutících sil ve dřevě také.
S tím dřívím mě to, až tak netrápí, plaňky na piráta z něj můžou být vždycky, jen jich teď mám deset ve čtyřmetrový dílce. Jestli je Slocum realita, bral na žebra mladý stromky, pak by tu jiná matematika být měla. To samé mám u pochopení jeho používání dřeva brzo po poražení, ale to momentálně neřeším.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát úno 01, 2013 11:32 am

Jo, přesně to je v tom videu o stavbě indiánský canoe !!! Tam teda nenapařuje, ale máčí, a dřevo také používá čerstvé....
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » pát úno 01, 2013 3:27 pm

marks píše:
Pepa píše:Laické zhodnocení kvality.
Pokud vyřezáváme z fošen či prken, je to ta část dřeva, asi 1,5- 2 cm od kůry a končí cca 8-10 cm od kůry ale minimálně 8cm od středu fošny - tam je dřevo nejhorší. Nepřípustný je jakýkoli suk či svalovina - místně výrazně zakroucená léta. Tedy léta musí být rovná a přesně rovnoběžná s naříznutou latí.
Pepa

Poprosím, nejspíše Pepu, zda existuje nějaký příměr k velikosti stromu. Zformátoval jsem právě poměrně pěkný dubový dřevo, na hranolky 7x9cm, kmeny měly průměr kolem 35cm. K rozměru hranolků jsem se dostal rozříznutím středu fošen, oříznutím bílých okrajů a následným oříznutím na jednu šírku. Jsem tím od kůry 2cm minimálně, ale od středu taky jen 2cm, rád bych si dřevo nechal na ohýbaná žebra a když bych plnil podmínku 8cm od středu moc mi nezbude, obzvlášť když bych rád ohýbal právě směrem ke středu.
Souvisí s tím, jaký průřez můžou mít ohýbaná žebra na cca 7m loď, tak jen kdyby jste to někdo věděl,
( jakože pepa to vždycky vytáhne z kapsy nějakého kouzelného kabátku) jinak po tom popátrám a dám to sem.
Přeju všem pěkný den, mára

Máro, samozřejmě, když jsem psal, že středových 8-10 cm je nevhodných, tak mám na mysli fošnu širokou minimálně 35 až 40 cm.
Pokud budeš mít fošnu či prkna z mnešího kmene, přiměřeně menší je i ten nevhodný střed.
Jinak ten stře není nic tajemného. Pokud máš čistou fošnu, tak by jsi jej mohl snadno najít a sám tak rozhodnout, jak velkou část středu vyřadit. Pokud je fošna hoblovaná, jde to ještě snadněji - mluvíme o již vysušeném dřevu, u dřeva mokrého potrhaný střed nenajdem, protože to trhaání vzniká právě v procesu schnutí.
Ten střed se vyznačuje asi 1-3 cm dlouhými prasklinkami v dřevní hmotě, jedna vedle druhé. Délka a hustota prasklinek dle druhu dřeviny a průměru vstupní kulatiny. Velmi dobře to je vidět u smrku a borovice.

Takto definovaný výběr dřva je nutný pro molé moduly profilů (lišty)od 1 x 1 cm po cca 2 x 4 cm. U těchto malých modulů nemáme žádnou zálohu pro nekvalitu, stačí jeden malý suk či vychýlení let v jednom místě více jak čtvrtiny jejich počtu a takovou lištu rozlomíte snadno v rukách.
U modulu řekněme 7 x 7 cm, ale již i u 3 x 5 cm je již určitá záloha pro drobné součky, vychýlení let, částečně střed nebo řidší dřevinu...(nemusíme mít 7-9 let na 1 cm, ale stačí 5-7 let na 1 cm modulu. Zdůrazňuji, že takto je definováno to nejkvalitnější dříví na výrobu čehokoliv. Tento postup jsem npříklad uplatňoval při výrobě letadla, respektive jeho křídel. Zkrátka lépe již to nejde.

Někteří konstruktéři mohou navrhovat profily prvků tak, že již předem počítají s tím, že tam stavitel vrazí to, co mu odpadne od kozího chlívku. Tam si tolik s kvalitou dřeva lámat hlavu nemusíte. Otázka je, kdo posoudí, jak to konstruktér myslel. Tedy lépe je držet se kvality.

Máro, ještě konkrétě k tvému případu. Pokud jsi měl fošny proschlé, což je nezbytný základ toho, abychom je rozřezávali na hrubé rozměry výrobků, trhliny by měly být vidět i v čerstvém řezu. Pokud jsi rozřezal čerstvé fošny, tak máš problém. Při schnutí se ti vše natolik zkroutí a potrhá, že toho polovinu vyházíš.
Celé fošna nejlépe odolává procesu schnutí a dochází k nejmenší ztrátě hmoty z důvodu kroucení, trhání a prasklin v době schnutí. Jinak řečeno, pokud někdo rozřeže mokrou fošnu na lišty 5 x 7 cm, tak jich nakonec polovinu vyhodí. Pokud fošnu rozřeže na moduly 2 x 2 cm, vyhodí všechno - to jen pro pochopení. Pokud by někdo takovou chybu udělal, dá se to zachránit jedině okamžitým odvezením do správné a kvalitní vakuové sušičky ... jiný proces schnutí ve fixovaném stavu.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » pát úno 01, 2013 5:07 pm

Ahoj Pepo, potvrdil jsi mi co jsem si jen myslel a jako vždy jsi nešetřil slovy ani důsledným vysvětlením, děkuji převelice. V truhlárně se pohybuji sice nahodile, přesto nějaký čas každoročně již od dětství, takže dřevo již bylo na formátování samozřejmě suché.
S rovinou přesností jsem si tentokráte hlavu příliš nelámal, u předchozího ohýbání se mi nevyplatilo, dřevo se po propaření urovnává po vláknech tak nějak samo, soustředil jsem se spíše na co nejméně vyběhlých vláken z profilu. V debatě o akátu psal Windward o specialitě výlomků vláken jasanu, ale počítám že s tím bude mít, při velkém ohybu, problém i dub, hlavně při dosychání bez přiložné pásnice.
Maxíku nevím k čemu přesně je to jo? Problém použití syrového dřeva nevidím v možnostech ohýbání, ale v sesychání, z fošny 8cm je klidně 7,5cm a to by mi pak mohlo někde chybět ;-). Můžu li počítat, že na vodě bude dřevo pořád mokré, je tu jistý směr, ale po dobu stavby mi to moc nepomůže, takové rok sušené hraněné dřevo už je na tom podstatně jinak.
Co si pamatuji z pátrání po technice ohýbání před lety, horká lázeň byla uváděna lázeň jako snižující pevnost.. Samozřejmě to bude o průřezu materiálů, době ve vodě a její teplotě.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát úno 01, 2013 6:44 pm

ale né....špatně jsem se vyjádřil, jestli jsi viděl tu stavbu canoe (jestli ne, tak VŠEM doporučuji !!! i když je to skoro hodina) On tam dřevo neřezal, ale štípal, a prakticky celou loď postavil z syrového dříví, protože samozřejmě nic nelepil, a nenatíral, bylo to jedno,také se mu při štípaném materiálu nemohlo nic následně zkroutit,nebral jsem to jako že máš řezat čerstvý :whist:
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát úno 01, 2013 9:09 pm

A pozor !!! Velká příležitost !!!!! :? http://www.ebay.de/itm/Holz-Mahagonibre ... 500wt_1203
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte úno 05, 2013 4:34 pm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L61Ip-OhOlw[/youtube]
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » úte úno 05, 2013 7:56 pm

maxiku mas nejake zkusenosti s tzv.ohybacim drevem? www.ohybac
idrevo.cz. neresim cenu ale jeho vlastnosti pri stavbe lodi
vem to pres google
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte úno 05, 2013 8:50 pm

Trochu jsem bojoval s tím odkazem, ale dal jsem to :roll: Pro mně novinka, nikdy jsem to ještě neviděl, takže zkušenosti nemám 8)
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » pát črc 04, 2014 10:23 am

Klucí, svezu se s tímhle tématem: je tu někdo, kdo by mohl aspoň v kostce zhodnotit míru udržovacích prací na "klasické" konstrukci (=dřevo, případně dřevo/laminát) oproti "standardní" celolaminátové? Myslím také životnost (=smysl oldtimera v dobrém stavu), úskalí údržby atd. Určitě tu pár z vás nějakou takovouhle kocábku má...

Proč to píšu: ze ženy vypadlo, že se jí dispozičně a i vzhledově spíš pozdávají tyhle "klasické" lodě - ve srovnání s uniformním tvarem většiny plachetek za posledních několik dekád. Tak jen sonduji ještě tuhle možnou větev korábu.

Jen příklad: http://lode.ojeto.cz/2098-drevena--lami ... tails.html tohle se jí líbilo (podle fotek) zatraceně moc.

Díky za případné informace, Pavel
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pát črc 04, 2014 2:01 pm

Hele kje to jednoduchý, o každou loď se musíš starat pokud chceš, aby byla k světu, u dřevěné holt ještě po pár letech ( podle kvality barvy) natíráš dřevo. Chce to bejt trochu fanda na práci, a odměnou Ti bude loď která má duši, každej se na ni rád podívá, a navíc vydrží víc než laminátka, ale jak říkám, chce to aby Tě práce na lodi bavila, a nebral jsi to jako nutný zlo :)
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » pát črc 04, 2014 2:35 pm

:-) s tím jako dlouholetý modelář a vůbec pracant na domku nemám vůbec žádný problém. Je mi jasné, že tam ten podíl údržby asi bude vyšší, ale zajímala mě i případná specifika (kromě toho dřeva, to je nabíledni). Co hrubé srovnání věkové "výdrže" takové dřevěné plachetky s laminátovou?

P.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » sob črc 05, 2014 9:47 am

No, jak jsem psal, vydrzi samozrejme vic 50 let stare drevene lode jsou bezne v provozu, kde budou dnesni laminatky za tu dobu? Muj pirat je z 53 roku, jediny co je na nem spatny je paluba, a opravoval jsem 3 maly kazy na trupu, a to jen proto, ze tam nejaky chytrak pridal zelzny sanorezny stouby.......

Zpět na