BlueChart má chyby? A chyby obecně

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Re: BlueChart má chyby? A chyby obecně

Příspěvekod Baharis » úte led 19, 2016 11:25 am

Tato věc se zde již probírala před rokem.
Sice v takovém vlákně kde jsem to ani já nemohl najít, přesto že jsem o tom věděl, ale je to TAM :)
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » úte led 19, 2016 10:16 pm

Lynxi já su taky jen uživatel, ale vzhledem k tomu, že se běžně používá GPS v letectví, tak bych to s tou výškou antény nad čímkoliv zas tak neprožíval. Gps měří samozřejmě i výšku, tedy pokud budu mít anténu 50m nad hladinou, ukazoval by přístroj tuto výšku. V tomto případě by asi bylo vhodné nějak zkalibrovat. Kdo ale kouká na lodi na nadmořskou výšku? Já teda ne :) Osobně mám zkušenost takovou, že pokud je problém s přesností, tak jde o chybu v mapovém podkladu. Krásně to je vidět na mém hloupém telefonu, stačí stát na místě, měnit mapové podklady a sledovat, jak se posouvám různými směry. Někdy třeba i 20 m.
Jinak já si na GPS přístrojích nastavuju tu barevnou kružnici, která se okolo mé pozice zvětšuje nebo zmenšuje podle toho, s jakou přesností aktuálně přístroj (nikoliv mapový podklad) pracuje. Považuju to za užitečné. Přesnost přístroje se totiž neustále mění podle kvality signálu a bůhví čeho ještě, a bez té kružnice bych si případné nepřesnosti nemusel všimnout. Jinak běžně můj garmin na moři pracuje s přesností řádově na metry. Existují ale místa, ...........ale to už sme zas u těch podkladů
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř led 20, 2016 12:15 am

Dá se podepsat vše co Pik napsal. Jen kolega Lynx dozajista myšlenkami nezavadil o vynesení antény výše ve vztahu k měření nadmořské výšky, ale pouze k problematice nepřesnosti.

Jak je patrno na lodích "z výroby", antény zabudovaných stanic nejsou co vím na stěžni, ale bývají dole na zadním koši. Naše ruční přístroje sice mají dost často výstupy na externí anténu, ale nevím o nikom že by je využíval. A už vůbec ne že by to šlo nějak SW zkalibrovat. Já kdysi v dřevných začátcích jezdil v autě podle TomToma v PDÁčku a protože jsme měli pokovené čelní sklo, musel jsem to řešit anténou na střeše. Ale to bude tak dvacet let.

GPS využiji hlavně při delších plavbách, kdy si třeba na Murteru namířím línii prodlouženého pohybu na Vis a vím že k němu popluji po přímce, bez ohledu na Dev. Dekl. Drift a kam mě směřuje příď. Jakmile mám zátoku na dohled, přecházím/měl bych na terestickou navigaci a GPS jen kontroluji. Případné metrové odchylky nebo chyby mě již moc nezajímají, na nějaké chyby vlivem vln se můžu razdvatři. Důležité je mít dostatečný výhled na satelity a to se na moři většinou děje. I v tak úzké zátoce mezi vysokými skalami jako je Borovica jsem nikdy neměl problém.
Jinak už vše napsali kolegové přede mnou. ;)
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod zhrd » stř led 20, 2016 7:45 am

Tak to jsem asi jeden z mála, co používá externí anténu pro svůj GPSmap60cx. Důvodem je železná loď. Na horní palubě máme sice námořní ploter, ale v kabině, kde nejsou žádné nároky na odolnost, běží notebook s nRoute. GPSmap60cx dává přes USB údaj o poloze do PC a přes kulatý konektor posílá NMEA data do vysílačky (aby měla polohu v případe DSC volání). No, a protože signál je v kabině mizerný, je nahoře externí anténa (taková obyčejná, magnetická), připojená k GPSmap60cx.

Mimochodem, diskutovalo se tady, do jaké výšku se má externí anténa dát. Nechci polemizovat s příručkou Yachtmaster, ale osobně si myslím, že požadavek, aby anténa byla u plachetnice co nejníže, není vyvolán eliminací odrazů. Tyto externí antény maji hemisférickou vyzařovací charakteristiku a tim jsou odrazy na moři eliminovány,. Problém je jinačí. Plachetnice (pokud plachtí) jedou v náklonu (někdy značném). Když je anténa na vysoko stěžni, kde se ten náklon projevuje nejvíc, tak právě díky té hemisféričnosti antény se může ztratit signál některých družic a v
důsledku toho se pak výrazně zhorší přesnost polohy.
Na motorové lodi osobně preferuji dát anténu co nejvýše, protože:
1) nejezdí v náklonu (a když ano, tak je něco špatně)
2) stožár není tak vysoký
3) minimalizuji pravděpodobnost, že mi nějaký dobrák hodí mokré plavky na anténu
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod DonTragedy » stř led 20, 2016 8:14 am

pik píše:Lynxi já su taky jen uživatel, ale vzhledem k tomu, že se běžně používá GPS v letectví, tak bych to s tou výškou antény nad čímkoliv zas tak neprožíval...

Ta pointa nie je v tom, ze to ukaze blbu vysku, ale vo fakte, ze odrazena vlna leti k prijmaciu dlhsie, ako priama vlna a vo vysledku to dokaze ovplyvnit poziciu lode. Aby ten odraz bol co najkratsi, doporucuje sa antena co najnizsie. Aj ked sa to zda nepravdepodobne, lebo odraz by mal byt podstatne slabsi, tak to poziciu moze vyrazne ovplyvnit. Dole je tiez podstatne stabilnejsia poloha, nez na stazni, ktory moze menit velmi rychlo svoju polohu pri kymacani vo vlnach - co opat zvacsuje nepresnost prijmu.
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod DonTragedy » stř led 20, 2016 8:29 am

zhrd píše: Problém je jinačí. Plachetnice (pokud plachtí) jedou v náklonu (někdy značném). Když je anténa na vysoko stěžni, kde se ten náklon projevuje nejvíc, tak právě díky té hemisféričnosti antény se může ztratit signál některých družic a v důsledku toho se pak výrazně zhorší přesnost polohy.

Motorova lod - suhlas, ale toto o plachetniciach nie je spravne.
Rovnaky uhol naklonu ma ta antena na palube a aj na stazni. To znamena, ze toto samotne nie je uplne problem - problem je prijem odrazov v dosledku naklonenia a nemoznost ich odfiltrovania. Na velkej lodi sa da filtrovat prijem zo spodu, na plachetnici to uplne nejde z dovodu velkych naklonov. Tiez pohyb stazna ma vykyv v metroch a moze byt dost rychli na to, aby zblbol prijmac (ano auto ide rychlejsie, ale po priamke, tu sme chvilku o 3 metre vpredu a hned na to o 2 metre vzadu, takze presnost je mensie, nehovoriac o tom, ze ma software nemoze korekciou vratit "na cestu")
zhrd
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod zhrd » stř led 20, 2016 8:35 am

No jo, to je vlastně pravda, ten náklon je úhlově stejný. Beru zpět a přijímám Vaše vysvětlení.
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » stř led 20, 2016 10:38 am

Pointu sem pochopil, jen sem se asi blbě vyjádřil. Chtěl sem říct, že v éru když pouze měním výšku nad terénem, tak nepozoruju vliv na přesnost přístroje. Ví někdo z těch co poukazují na vliv odražených vln od vln :) , o jak velkou chybu může skutečně jít? Nedivil bych se, kdyby sme tu dělali z komára vola a v praxi šlo řádově o centimetry. To už bych spíš věřil vlivu toho kymácení. Taky je blbý, že plachetnice přijde občas o stěžeň a s ním o všechno co je na něm. Takže já bych si tam dal jen to, co má dobrý důvod tam být, třeba VHF kvůli dosahu, nebo bez čeho se při takovým průšvihu obejdu.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř led 20, 2016 11:21 am

DonTragedy píše:
pik píše:Lynxi já su taky jen uživatel, ale vzhledem k tomu, že se běžně používá GPS v letectví, tak bych to s tou výškou antény nad čímkoliv zas tak neprožíval...

Ta pointa nie je v tom, ze to ukaze blbu vysku, ale vo fakte, ze odrazena vlna leti k prijmaciu dlhsie, ako priama vlna a vo vysledku to dokaze ovplyvnit poziciu lode. Aby ten odraz bol co najkratsi, doporucuje sa antena co najnizsie. Aj ked sa to zda nepravdepodobne, lebo odraz by mal byt podstatne slabsi, tak to poziciu moze vyrazne ovplyvnit. Dole je tiez podstatne stabilnejsia poloha, nez na stazni, ktory moze menit velmi rychlo svoju polohu pri kymacani vo vlnach - co opat zvacsuje nepresnost prijmu.

Přesně takhle jsem to myslel. A příručka nejspíš taky. Jde o odraz od hladiny; na pevnině bude odraz od terénu podstatně nižší.
...
Všichni víme, jak kolísá okamžitá rychlost, když se loď houpá na vlnách – a to i když je anténa dole. S anténou na vršku stěžně to musí být ještě daleko výraznější. Ano, je možné rychlost průměrovat za nějakou dobu, ale nepřesnost to bude nejspíš vnášet tak jako tak.
err_
bez hodnocení
Reputace: 109

Příspěvekod err_ » úte srp 29, 2017 8:51 pm

Rad bych se vratil k mnou uvadenemu ruzneho plynuti casu v ramci vseobecne teorie relativity, coz jste jiz urcite vstrebali. Tem co ne, doporucuji film Interstellar. Je to na ni zalozene. Pokud jste trochu sci-fi, je to pro vas. Nicmene je to z tohoto pohledu postavene na realu. Jedinou odchylkou je, ze Einstein naznacoval nemoznost cesty zpet. Proste ze cas, ovlivnen cimkoli vzdy bude plynout vpred. A pro zpytave duse nabizim uvahu o Horizontu udalosti a plynuti casu v nem, pripadne po jeho prekroceni.

Zpět na