Stitch and glue, alebo preglejková stavba

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod lvbor » stř bře 18, 2009 12:54 pm

mám dotaz,kde nejlépe koupit voděodolnou překližku????byl jsem v dřevoprodeji a mají jen 9,12,15mm,mám v plánku 6,8 a 12mm a bylo mi řečeno že rozměry 6,8mm se nevyrábějí.díky za info.L
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » stř bře 18, 2009 12:54 pm

>vovsky

tak jo, uvidime, jak to vyjde u mne s vycislenim celkove spotreby. Zatim nejsem ani na dohled finalizaci, takze je predcasne hodnotit. Ty uz jsi na tom lepe.

At se dilo dari.
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » stř bře 18, 2009 1:28 pm

>lvbor

ja jsem nakupoval ve FinnForestu. problemem muze ale byt, ze maji provozovny v Tlumacove a v Klecanech.

http://www.finnforest.cz/
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » stř bře 18, 2009 1:30 pm

to lvbor

Já jsem kupoval u Finnforestu,mají na co si vzpomeneš.

http://www.finnforest.cz/preklizky/preklvodnef.html

sorry,svobodak mě předběhl
lubo52
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lubo52 » stř bře 18, 2009 1:36 pm

Ahoj
a z jakého dřeva je nejlepší překližky použít, ted to bude znít asi blbě de použít i lepené nevodovzdorným lepidlem?
díky
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř bře 18, 2009 1:39 pm

Svobodak píše:
ficcus píše:Ahoj pánové, koukám, že se tu pořád něco děje :) Akorát jsem nečekal, že tu budete probírat konkrétní stavbu. Ta by mohla mít vlastní vlákno ;)
Každopádně Vám stavitelům fandím ...

ahoj ficcusi, jak jsi na tom se stavbou Ty???

Svoboďáku, teprve v tomto týdnu se mi povedlo přehrát kus mé práce (obživy) na někoho jiného (a za to určitě draze zaplatím). A díky tomu zbyde víc času na H16:-) Jsem prakticky připraven na pokládání obšívky. Už to víc jak týden odkládám ...
lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

stitch and glue

Příspěvekod lvbor » stř bře 18, 2009 1:50 pm

pánové svobodák a vovský,děkuji,jak je dobré se zeptat,při návštěvě dřevoprodeje je budu informovat za milné informace.ještě jednou díky.L
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » stř bře 18, 2009 2:26 pm

lubo52 píše:Ahoj
a z jakého dřeva je nejlepší překližky použít, ted to bude znít asi blbě de použít i lepené nevodovzdorným lepidlem?
díky

preklizka vodovzdorna nefoliovana Gabon

http://www.finnforest.cz/preklizky/preklvodnef.html
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » stř bře 18, 2009 2:29 pm

> ficcus

tak super, dej do placu nejake obrazky. Jsem zvedavy jako stara baba.

a s tou praci, resp. s predanimprace na nekoho jineho, by v "dobach krize" mel byt spis zasluzny cin :D
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř bře 18, 2009 9:04 pm

nebo je to právě v době krize pěkná blbost :? Uvidím.

Něco vyfotím ... až uklidím bordel kolem:)
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát bře 27, 2009 1:14 pm

ahoj vsichni stavitele,

nepotkali jste, prosim, pri porizovani vercajku, nekde nejakou rozumnou raspli do rohu a tezko pristupnych mist??? Moc dekuji za info.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát bře 27, 2009 1:39 pm

ahoj, dobrým kompromisem je rašple úsečová ...

... přehled
karel
Macher
Reputace: 9

Příspěvekod karel » pát bře 27, 2009 2:18 pm

a co chceš v tom rohu rašplovat ? Jestli epoxid tak si děláš zbytečnou pakárnu tím že nedoděláváš spoj najednou a před lepením pásku pak musíš spoj brousit . V rohách když to musí být používám rašpli , dláto a brusku DREMEL 300 . Když je úplně nejhůř tak i jen smirek stočený do ruličky :mad: .
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát bře 27, 2009 2:38 pm

>karel
jde o spoje, tmelene pryskyrici s pilinami v blbe dostupnych rozich, kam se s normalni raspli kvuli delce a tvaru nedostanu. Spoje lepene pryskyrici a paskovane jsou v pohode.
>ficcus
jo, to by jako kompromis slo

ja jsem totiz nekde videl nastroj, ktery byl 3 nebo 4cm trihranna rasple, stredem vrtany a zahloubeny otvor, tak, aby zajisteni nepresahovalo pres hranu nastroje, osazeno na rukojeti jako zednicka lzice (kelna), coz mi pro tenhle ucel pripadalo jako idealni nastroj, ale za pra... si nevzpomenu kde.
Vilda999
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Vilda999 » pon bře 30, 2009 8:50 pm

zdravím vás a chci se zeptat-je nutné u stavby stitch and glue laminovat celý trup,nebo stačí jen laminovat spoje a trup natřít dobrou barvou.Neplánuju že bych měl loďku celou sezónu na vodě,jen o víkendech a o dovolené.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » pon bře 30, 2009 8:59 pm

Ak použiješ vodovzdornú preglejku tak nemusíš laminovať.
Vilda999
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Vilda999 » pon bře 30, 2009 9:23 pm

díky Denisi,určitě bych použil vodovzdornou. Porovnávám si plachetnice s kajutou do cca 5 m délky,hodně se mi zamlouvá Weekender a Nancy's China,domluvil jsem se s kamarádem-stolářem v ulici který by mě pomohl se stavbou.Líbí se mi taky Hartley,ale to už se mi zdá na začátek náročná stavba.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pon bře 30, 2009 9:33 pm

No Denisi,.......nedovedu si představit loď postavenou metodou stitch and glue bez laminování.Kvůli vodě budiž,ale rozhodně ne kvůli pevnosti.Vždyť celá loď drží pohromadě jen díky laminátu.Jen pásky jsou rozhodně málo.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon bře 30, 2009 10:23 pm

Na nekonkrétnu otázku aj nekonkrétna odpoveď. Na otázku či to je možné je správna odpoveď: áno je to možné. Ale!!! Vždy to závisí od projektu, ak tam nie je celoplošná laminácia, ale len pásky, tak to bude stačiť. Ak projekt predpisuje olaminovanie, tak ho tam daj. Hartley napr, nemá v projekte olaminovanie, ale ja som ho tam dal. Nie je to vela peňazí navyše, ani práce, ale výhod je vela. Tie vyššie spomínané projekty nepoznám, tak ťažko radiť. Ja osobne by som to olaminoval.
david
moderátor
Reputace: 114

Příspěvekod david » pon bře 30, 2009 11:46 pm

jak vás vy "štych a slep" tady pozoruju, tak bych klasickou stavbou byl 2x hotovej, celkově uspokojenej a ani bych nemusel laminovat. jak ty lodě mohli naši předci stavět bez epoxy a skla, to teda nevim :crazy:

třeba takovej NDR Havel snesl dva merkurány po 8O koních a slalom lyžaře, aniž se rozpad. překližka kdo ví jestli 5mm, spíš 4, smrkový žebra, snejtovanej a sbitej měděnejma nejtama a flokama. natřenej bezbarvákem chodil problemlos 8Okm/h a ani do něj neteklo ( lyžaři t.j. tatran praha, smíchov - železniční most, rok tak 67-7O )
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte bře 31, 2009 8:52 am

A čo im aj iné zostávalo keď epoxid bol ešte v plienkách, alebo vôbec nebol. Výhodou stavby len z preglejky je v tom že nemusíš zháňať drevo. Ale drevo a pekné, vysušené dá sa zohnať. Ak by som robil za pomoci stolára, tak by som sa neobmedzoval výhradne na stavbu "zoši a zlep", staval by som to čo sa mi páči a čo považujem za dobrú investíciu aspoň na pár rokov. Ako štichpróbu by som robil maximálne kánoe, kajak, alebo malú rybársku pramičku.
karel
Macher
Reputace: 9

Příspěvekod karel » úte bře 31, 2009 6:23 pm

Ahoj Vildo999 , důležitý je to co máš napsaný v projektu . Já tam mám napsáno že není potřeba trup laminovat , pokud použiju marine překližku . Olaminování trupu doporučují z důvodu ochrany před vlhkostí v případě dlouhodobého stání na vodě nebo použití méně kvalitní překližky a zdůrazňují že to není nutné kvůli pevnosti lodi .
A k té rychlosti stavby citát z průvodní zprávy k projektu malé otevřené plachetničky " Tato loď by se dala zpatlat dohromady za dva víkendy , ale většina stavitelů ji bude stejně chtít mít pěknou a tím se čas stavby prodlouží " . Víc k tomu dodávat nebudu :D
Vilda999
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Vilda999 » úte bře 31, 2009 8:43 pm

Děkuju za odpovědi,určitě se budu držet návodu,ptal jsem se protože Hartley stavěný s kostrou a Vacationer stavěný stitch and glue,obě lodě srovnatelné velikosti,váží skoro stejně.Vacationer proto musí být z o dost silnější překližky,když nemá ani balast.
hledám 'ideální loď ' kterou bych se stolářem zvládl za rok postavit.Velikostí se mi zamlouvá Hartley 16-pro dva,i s malou kuchyňkou a přitom lehce přepravitelná za autem.Dalo by se u tak velké lodě vejít za materiál do zhruba 50 000 K? Ještě nevím jaký stěžeň, dřevo se mě zamlouvá,ale lepení bude náročné,spíš bych ho vyrobil z hliníkové trubky.

to Karel : Zpatlat za dva víkendy by se možná dala,ale já bych do ní nevlezl! :lol:
lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

sticht and glue

Příspěvekod lvbor » stř dub 01, 2009 6:42 am

byl jsem překvapen co vydrží voděodolná překližka,vytáhli jsme jí po cca.deseti letech z výkopu kde měl být septik,byla tam použita jako šalovací deska,když pršelo byla ve výkopu pod vodou jinak na suchu,střídání voda,suchu,po té době byla netknutá.
dalak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dalak » stř dub 01, 2009 1:26 pm

Ahoj Vildo 999, stavba petimetrove kajutovky me zatim stala : 18 000 gabonova preklizka ( 15 tabuli na palubu, kokpit, vnitrek... ), 1 kubik modrinu ( obsivka, zebra- placeno protisluzbou ), profil stezne + rahna 3 500 ( Polsko Wroclaw ) , dale podle projektu 20kg epoxidu,nerez lanko 4 mm 35m , srouby hrebiky ( mosezne nebo medene 13 kg), nejake kovani, plech na ploutev 750*1300*12mm (pozinkovane fe nebo nerez 75 kg ), plech na kormidlo 4mm (fe, dural,nerez,co sezenes ), barvy,laky,vnitrni vybaveni..... . Hodne zalezi na tobe, jak vyjdes s cenou, 50 000 je v pohode na malou kajutovku - ale bez plachet. 18 m ctverecnich plachet je celkem palka. Asi je necham sit v Polsku, ale to ma jeste more casu.
Take jsem hledal idealni projekt turisticke transportovatelne plachetnice, dlouho, a nejlepsi me prisly polske konstrukce. Polaci maji asi dost podobne podminky i potreby.Muj favorit je Janusz Maderski, jestli chces mrknout na jeho projekt co mam doma, posli SZ. Bydlim 5 KM od UH.
Ahoj a at se Ti dari !

Zpět na