Stitch and glue, alebo preglejková stavba

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » sob úno 18, 2012 6:54 pm

Pokud byla v plánu.

Jestli myslíš Garwey flex 14 (tak nějak), tam to vypadá, že stavějí opačně, než V trup na katu 17´ a dinghy 7 stop, co jsem šil. V plánech postup určitě bude.
Hlavně to hned nestahuj na tvrdo.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod packa » sob úno 18, 2012 8:33 pm

u te pramicky mam zebro jen jedno-tvori zaroven sedacku a vzduch.kapsu-to jsen nesil,po napasovani jsem to pojistil hrebicky a prilepil epoxi s pilinama a 10cm pasek tkaniny-.sit mi to pripadlo zbytecne-no treba to bylo blbe
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » sob úno 18, 2012 8:40 pm

Myslím tohle http://boatplans.dk/boat_plans.asp?id=59 Asi budu objednávat ty plány. Jen si musím ujasnit věci, který někomu přijdou jako samozřejmost. Na facebooku má jeden australan asi 40 podrobných fotek z téhle stavby, ale musím se v tom zorientovat.

Jinak asi v polovině tohohle vlákna je zmínka o velikosti žeber, mínus 1mm (nebo tak nějak). Je mi záhadou, jak pevná (tvarově) bude obšívka délky 430cm, ještě bez žeber. Pořád mám pocit, že to bude hrozně vanglovací a i kdyby měly žebra o centimetr, nebo dva víc, že tam musí padnout.. (Což neznamená, že to chci udělat. Ta míra je tam proto, že tam patří.)
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » sob úno 18, 2012 8:50 pm

pěkné-podle tech fotek bych řek ze ty žebra nejsou šité -pouze lepené a u těch kasliku taky
ta moje je polovicni jen na delku desky-235 cm
tuhe to určitě bude-dno a bortova lat to zpevni dostatečně
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod bahno » sob úno 18, 2012 9:10 pm

si myslim ze v planu bude neco jako chytnout obsivku k zebru malym(1mm) hrebickem, kterej se pak vynda, nebo zatmeli zahustnym epoxidem a zapomene se na nej.
A je to sama 9ka a 12ka, to bude dost tuhy.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » sob úno 18, 2012 9:32 pm

Ferdasi, Ja som si tak postavil 14 stopovú loďku aj s kajutkou a naplával som s ňou viac ako iný s milionovou loďou, asi 3000 km. Ak by si si ten projekt kúpil a naozaj začneš stavať, tak sa obšírne rozpíšem. Ako na to, aj aké chyby som spravil a ako som ich odstraňoval. Máš ujasnené na čo tu loďku budeš používať?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob úno 18, 2012 9:34 pm

Bahno, ak zošívaš, tak neklincuješ. Naopak, klincovanie je zakázané.
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod bahno » sob úno 18, 2012 10:58 pm

No, praveze jedny plany od Mortena mam doma, druhy zdarma sem si stahnul a ten kurz od nej sem si taky precet a dela to vsude. Uznavam, jinde sem to nevidel a uplne typicky to teda neni - ale da se to.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » ned úno 19, 2012 10:10 am

Denisi, na co ji budu používat, vím docela přesně. Takže Vranovská přehrada - elektropohon, pomalá výtlačná plavba. Dále Dalešice, no a hlavně Jadran. Dva dospělí, max. 4, vzadu 20 HP. Váha trupu podle plánu 135 kg, budu rád, když se dostanu na 180-200. Mělo by to jít do kluzu i ve čtyřech.
Teď pár dní na papíře předělávám palubu, chci to trochu jinak. Další krok je objednat plány, 75 Dolarů ještě mám..
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned úno 19, 2012 10:20 am

Ten projekt ktorý si si vybral je dobrý na jazdu v sklze, pre výtlačnú plavbu má moc široké zrkadlo, teda bude za sebou ťahať vodu a tým vznikajú straty na výkone motora. Myslím že na plavbu vo výtlaku sú lepšie projekty a ak to má byť aj na more, tak by som nešiel do tak plochého dna. Ploché, alebo málo kýlovité dno je dobré na rieky a jazerá kde nie sú velké vlny, pretože ploché dno má nízku konečnú stabilitu, takže na väčších vlnách môže prísť k prevrhnutiu plavidla.

Čo sa týka samotnej výroby, tak konštruktér vždy dodá okrem projektu aj popis postupu, takže teraz o tom debatovať nie je aktuálne. Ak tam niekde predpíše klincovanie /zatloukáni hrebíku/, tak budeš klincovať. Na mojom projekte som klinčekom /hrebíkom/ mal prichytené len zrkadlo.

!!!!!!!!!!!!!!!Prepáč, nevšimol som si pri jadrane ten 20 HP motor, ako keby som nič nenapísal. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68
Kontaktovat uživatele:

Re: maňásek

Příspěvekod geronimo » úte úno 21, 2012 1:25 pm

JK píše:Dneska má první narozeniny (1 měsíc) muj novej Maňásek.

délka 17' šířka 22'' váha 20 kg
konstrukce Eric Schade www.CLCboats.com

Sešito, slepeno, olaminováno,
Materiál 6 mm shit-gabon (asi tak 3tí jakost) z finforestu, na palubě 4 mm shit-gabon z jafholz.
Lamino: uvnitř, boky, paluba 165g sklo, dno 330g sklo.
Doba stavby 3 roky (to jest reálně 100 - 120 člověkohodin)
Aktuálně najeto 211 km

fotky http://nemamneznam.rajce.idnes.cz/manasek/

JK, moc pěkný maňásek, máš nějaké fotky ze stavby ? Na kolik přišel materiál ? docela mě to chytlo a chtěl bych se do něčeho podobného pustit. Podle fotek bych řekl, že je to Shearwater 17. Nestaví ho ještě někdo ?
Vicky7
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 27

Příspěvekod Vicky7 » pát pro 07, 2012 3:58 pm

Asi blbá otázka, ale i tak..

přemýšlím, že překližku u i550 (když se opravdu vyhecuji a začnu během jara stavět) budu dělat z 6mm (jak je v plánech) a tu pak olaminuji 330g/m2 aeroglassem v kombinaci s Havlovo LH145 - takže zvenku je to jasné, a díry nezůstanou... Co ale použít na spoje? Myslel jsem, že použiji karbonovou pásku s něčím jiným? Silnějším? Nevím... budu rád za připomínky... Ono to 145 je u Havla jedno z nejlevnějších, tak peředpokládám, že i kvalita bude horší.. proto to chci jen na obšívku.. do spojů něco kvalitnějšího....

Jinak mě připadá šití plastovými páskami mnohem rychlejší a "čistší", ale může to být můj názor...
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod bahno » sob pro 08, 2012 10:15 am

Davat do spoje uhlikovou nebo jinou pasku je zbytecny. I pri pouziti 145 od havla bude kvalitne provedenej spoj pevnejsi nez preklizka - a pridavat vic nedava smysl. Schvalne si to zkus - sestychuj dva odrezky, slep je a rozlom je ve sveraku - rupne preklizka, ne spoj.
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » sob pro 08, 2012 10:28 am

Mám otázku. Kolik vrstev pásek skelné tkaniny (250 g/m2 ??), předpokládám šíři asi 10 cm, bývá doporučeno na spoj žebro obšívka z jedné strany ??(počty budou asi obou stran stejné.
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod JK » sob pro 08, 2012 10:55 am

Pepo,
jedna vrstva, pokud je to jen páska.
Častější je jedna vrstva tkaniny uvnitř celýho trupu.
A jedna zvenku. :)
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod kanic » sob pro 08, 2012 12:54 pm

Na překližku 4mm žebro/obšívka a vytmelený radius šly 2 vrstvy 8 a 12cm pásků 160 g, pod úchyt stěhu ještě 1x 500g ca 25x25cm.
Spontánně.
Z venku místo 1x olaminováno 2x 160g kvůli nižší kvalitě překližky.
Varadero
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod Varadero » ned kvě 19, 2013 9:37 am

ferdas píše:Díky, stolici už jsem vypustil ;)

Takže sešívám dnem dolů, pak všívám žebra, přelaminuju vnitřky, obracím a udělám načisto venek. Chápu. Já jenom, že jsem viděl spoustu fotek, jak je to obráceně, to mě mate. Např. na www.boatplans.dk. Tam je model, co mě právě zajímá - Dinghy 14 stop.

Dál o tom přemýšlím a svítá. Děkuju!!

Ještě něco - žebra se přišívají stejným způsobem, jak obšívka? Tam jsem odhadl stehy tak po 10 centimetrech. U žeber jsem to nikde na fotkách neviděl. :hmm:

Ahoj,

chtel jsem se zeptat, jestli jsi uz objednal plany na tuto lod. Velice vazne uvazuju, ze by to byl muj prvni projekt a chci se zeptat, jak ty plany dosly. Jestli jsou dobre pochopitelne, apod. Pripadne jestli uz jsi zacal stavet, jestli bych se drze nemohl prijet podivat a neco okoukat.

Moc dekuju za odpoved.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod ferdas » úte kvě 21, 2013 7:33 am

Ahoj

Takže - neobjednal. Už to bylo na spadnutí, rozkreslil jsem si téměř každý detail a vypadalo to dobře. Jenže v mém věku (skoro 60) to bude první a zřejmě i poslední loď, do které se dám. Takže přemýšlím dál: ať má alespoň minimální zázemí, pro proviant na celodenní výlet. Ať si taky můžu udělat kafe, nebo ohřát jídlo. Ať se můžu alespoň trochu schovat před deštěm.

Další vývoj ovlivnili zejména pánové Dědko, Ficcus a Finn svými reportážemi. Tedy o tom, že se na lodi délky cca 5m dá strávit i dovolená. Volba padla na projekt stejného stavitele - Sea Power 16. Už má kajutu a víc místa. Dokonce jsem si narýsoval celý trup v měřítku 1:1 na podlahu, abych viděl skutečné velikosti. Dobrý.

Krátce po dokončení své reportáže "Plavba do Paríža" Dědko oznamuje, že kupuje velkou obytnou loď z Holandska. Tak si říkám, asi to nebyla úplně idylka :-)

No a navíc v posledních měsících se v inzerci objevuje spousta trupů starších motoráčků, cenově tak od 20 do 50 tisíc. Za opravu by snad stály. Jenže jsou to lodě bez papírů..

Tož tak. Pokud se do stavby nové pustím, plány budou od Mortena, to vím jistě.
martinptacek
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 12

Příspěvekod martinptacek » úte kvě 21, 2013 7:40 am

člověk musí vystřídat všechny typy lodí, aby se nakonec vrátil k té první.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř kvě 22, 2013 10:32 pm

ferdas píše:Ahoj
Krátce po dokončení své reportáže "Plavba do Paríža" Dědko oznamuje, že kupuje velkou obytnou loď z Holandska. Tak si říkám, asi to nebyla úplně idylka :-)

Tož tak. Pokud se do stavby nové pustím, plány budou od Mortena, to vím jistě.

S tou Dedkovou obytnou loďou je to tak, že pôvodne chcel kúpiť chatu pri vode, ale nikto nechcel predať za 10000 eur, alebo menej, tak sa Dedko rozhodol, že kúpi obytnú loď a bude ju mať ako chatu, ale na vode. ;) S plavbou do Paríža to nemá nič spoločné.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob čer 01, 2013 9:15 pm

Nakoupil jsem několik tabulí překližky. Gabon 4 mm, mahagon 3mm, zatím měřím, kreslím, lepím, řežu ale už brzy začnu šít ! :good:
Obrázek
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob čer 01, 2013 9:35 pm

Geronimo mohl by jsi se podělit o info, kde jsi překližku kupoval?
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob čer 01, 2013 9:43 pm

Je to certifikovaná překližka rozměr 3100 x 1500 mm, vypadá pěkně, nemusím řešit rubovou a lícovou stranu. http://www.drevonalode.cz/
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob čer 01, 2013 9:46 pm

Díky, tak tam jsem bral taky :-)
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » sob čer 01, 2013 9:54 pm

Majitel firmy velice ochotný, vysvětlil, poradil, dokonce mi otevřel sklad i v sobotu...

Zpět na