Minimální posádka na plachetnici

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » sob pro 29, 2007 12:34 pm

HM, ŘEKL BYCH, ŽE V ZAHRANIČÍ BY SE MĚL ČLOVĚK CHOVAT obzvláště SLUŠNĚ - NEDĚLÁ OSTUDU JEN SOBĚ, ALE TAKÉ SVÉ VLAJCE.
Potom čteme třeba o Češích jako ve Finsku, že provádějí to, anebo ono. Anebo jak blbnou v Tatrách, a záchranáři na Slovensku musej nasazovat krky, aby je dostali z průserů, do kterých se dostali vlastní blbostí a neukázněností.
Když tak něco takového čtu, nejraději bych těm volům nakopal pozadí. :evil:
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6

Příspěvekod Monty » sob pro 29, 2007 1:09 pm

Mezi náma,turistama,fakt nevím,o čem tady žgrindáte.Vždyť jachting je věc úžasná a všichni jachtaři jsou jedna velká šťastná rodina.Něco jako skautíci.Chtělo by to bobříky za slušné chování,upluté míle,navštívené mariny a za kopec jiných,užitečných a na moři nevyhnutelných věcí.A až budu velikej,chci být jako oni. :thmbup:
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » sob pro 29, 2007 2:18 pm

To halladin
Nevím co tě tak rozlítilo. Vůči tvé obecné formulaci chování nelze nic namítat a nikdo zde netvrdil opak. Dokonce ti nehodlám předhazovat, že tímto obsahem příspěvku jsi naprosto off topic a tedy také nedodržuješ tobě známou a obecně závaznou normu chování na tomto webu.
Řekněme, že tuším, kam svým příspěvkem míříš. Ubezpečuji tě, že není vždy na moři vše černobílé. Není vždy možné postupovat tak, jak to lze teoreticky vyčíst nebo dle teoretických výkladů norem. Na moři se s tím dokonce počítá a proto existuje jakési obyčejové právo, či jen solidárnost a ochota pomoci v nouzi. Já chápu, že ti, co byli párkrát v Chorvatsku toto neznají a ani netuší že to skutečně funguje a nejspíše je tato slova ještě více nadzvednou.

Pro obecné povědomí o čem mluvím.

V roce 1988 jsem se vracel z Holadska do Německa. Byl jsem jen na 7 m plachetnici ještě se dvěma kamarády. Cílem poslední etapy byl přístav "Štraslund". Vraceli jsme se podél západního pobřeží "Rujány". Navigačně velmi obtížný prostor /mnělčiny/. Bouře, protivítr, vlny, motor to nezvládal a na plachty to v plavební dráze nedávalo.Na pravém břehu jsme uviděli perfektní malé chráněné molo, tak jsme k němu zamířili a vyvázali se. Za deset minut přišel důstojník pohraniční stráže a velmi slušně nám řekl, že musíme toto molo opustit. Je to místo pohotovostního člunu pobřežní stráže a v krátké době se vrátí- vysvětlil nám. Nediskutovali jsme, ale viděl naše zoufalé pohledy. Řekl nám, že jen jednu míli dolů je přístav vojenského námořnictva, ať se schováme tam. Chtěli jsme vědět, zda tam můžem. Jen se usmál a pokrčil rmeny. Vpluli jsme do tohoto přístavu. Byl jen malý ale jedna bojová loď vedle druhé. Vyvázali jsme se a koukli na řídící věž, kdo na nás přiletí.Nic se nedělo a mi tam zůstali do rána a ráno v klidu odpluli. Kdybych se šel nejdřív zeptat velitele přístavu, zda tam mohu kotvit, co by mi asi tak mohl odpovědět?

Mnohokrát nás bouře zahnala do maličkých dánských rybářských přístavů. Když jsme se vyvázali, vždy to bylo na místo nějakého rybáře, jež byl na moři. Nikdy nás nikdo nevyhodil. Naopak, rybář z vedlejší lodi nám přinesl horký čaj a dal nám /zadarmo - ale plzeň byla přijata/ k večeři nějakou rybu. Majitel místa po návratu se vyvázal k jiné lodi, byl doma a uměl si poradit a hned se přišel s námi seznámit a popovídat si. Žijí tam lidé, kteří mají úctu k moři i k sobě navzájem a proto jsou vždy připraveni si navzájem pomoci. A jak to souvisí s minimálním počtem osob na lodi? Tito rybáři – námořníci tráví většinu svého života na moři a mnohdy opravdu sami. Zatím nevědí co je "jachtingový průmysl".
Toto jsou věci, které na Jadranu nikdy nepoznáte a těžko můžete vědět že opravdu fungují a jsou obecně přijímány, řekl bych, že jsou považovány za slušnost.

To je to, o čem by vám třeba právě Monty mohl vyprávět a myslím, že by jste jej někteří poslouchaly s otevřenou pusou. Škoda, že to vzal za druhý, pro sebe ten jednodušší konec.
Pepa
halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » sob pro 29, 2007 2:30 pm

Ale jo, beru Tvé vysvětlení. Pokud někde přistaneš v bouři, je to zase o něčem naprosto jiném.
A každej, kdo žije u moře to asi pochopí. Zřejmě i dederoňáckej důstojník od maríny.
Ovšem rada " nikoho se neptej, zakotvi a uvidíš, - třeba ti to projde " mě nějak nedokáže naplnit nadšením.
Nedávno se psalo, tuším i tady, jak Češi ve Finsku zneužívají nějakých domečků v divočině, určených jako nouzovej úkryt pro turisty v případě špatného pačasí. Mluvilo se speciálně o Češích. V těch Tatrách je to podobné.
Kazí se pověst Čechů. Pak se budeme divit, když někam přijedeme, a budou se na nás místní koukat přes prsty, jen kvůli té vlajce.. I když se my osobně budeme chovat slušně.
Za OT se omlouvám, ale nakousli to přede mnou.
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Terra » sob pro 29, 2007 3:11 pm

Souhlasím... 8) Za mě bylo jinak pochopeno... :roll:
Naposledy upravil(a) Terra dne sob pro 29, 2007 3:28 pm, celkem upraveno 1 x.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod pecho » sob pro 29, 2007 3:15 pm

To Pepa,
plně s tebou souhlasím, vystihl jsi to přesně, jak jsem psal výše, člověk musí mít ten správnej čmuch (toto slovíčko se mi zalíbilo, tak ho používám jako ekvivalent slova cit, čich,apod.) Lze se někde vetřít jak ten pitralon, záleží na okolnostech, ale člověk nesmí být neurvalý, arogantní a já nevím co ještě. S Halladinem souhlasím, že někteří Češi dělají po světě ostudu, ať to jsou ti ve Finsku, nebo kradou v Německu či Rakousku a na krámech je česky psáno "Češi nekraďte", tak si člověk připadá blbě, že byse nejradši hned vrátil domů. Zdraví Pecho
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » ned pro 30, 2007 12:51 am

Ja prídem na schôdzku radšej o 10 minút skorej, len aby som nezmeškal, je mi trapné sa niekam vtlačiť, alebo sa predbiehať, vždy sa slušne spýtam, proste som slušák jak sviňa :) . Z malou 7 m plachetkou som kotvil pred Pakoštane v začínajúcom jugu schovaný za malým ostrovčekom. Najprv som so šnorchlou preplával na breh a hladal som nejakého správcu prístaviska a až po treťom preplávaní keď som sa skoro v tých vlnách utopil som ho našiel, zistil som že pri mólach sa dá s malou loďou za poplatok vyviazať. Hafenmajster mi povedal že sa môžem priviazať kde je volné miesto, tak som si našiel pekný flek v závetrí kde to moc nehádzalo a išli sme z manželkou do sprchy. Keď sme sa vrátili, loď sme mali previazanú úplne na kraji v največších vlnách. Od posádky susednej lode, českej, som sa dozvedel že prišli Taliani s velkým gumákom a za velkého revu že sme im obsadili miesto mi odviazali loď a otiahli ju na kraj móla. Bojovná krv mojich predkov vo mne zovrela, ale moja spoločenská kontrola /manželka/ ma pacifikovala, takže prevezovanie a pomsta sa nekonala. Tak sme spali-nespali vo vlnách juga my Slováci a naši susedia Češi, tiež manželský pár, ako dvaja največší debili na svete. A uškrečaný Taliani s Nemcami su buvinkali v apertmánoch a svoje gumáky mali pekne v závetrí.
Nevieme si otvoriť hubu a tak sa k nám aj chovajú, horšie v Európe sú na tom už asi len Srbi. A vrcholne neznášam keď niekde vo svete kradnú internacionáli /cigáni/ a oni napíšu: Češi nekradnete, alebo Slováci, Boh vás vidí, nekradnite. Napriek tomu že aj náš niekedy niečo ukradne, aj tak si myslím že naše národy patria k tomu najlepšiemu čo v európe je.
A aby to nebolo úplne off topic poznamenám, že moja manželka, aj keď úplný začiatočník, vôbec nehodlala rešpektovať moju kapitánsku autoritu, takže mnohé manévre boli sólovka. ;) Úplne najlepšie bolo žeriavovanie na druhý deň, v tých vlnách doznievajúceho juga som si na tom zmlsol.

Zpět na