Stavba laminátovej lode

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Stavba laminátovej lode

Příspěvekod Denis » stř pro 26, 2007 10:36 pm

Kto by už len dnes staval laminátku. Laminátku si predsa bez problémov kúpim. Ak mám dosť peňazí tak novú a ak potrebujem kúpiť lacno tak kúpim ojazdenú, ponuka je obrovská. Teda čo môže viesť niekoho k myšlienke stavať laminátku? Napríklad bojím sa kúpiť starú loď a na novú nemám, alebo chcem 9 m plachetnicu, 1,5 mil na novú nemám a nechcem stále opravovať starú loď. Tiež si niekto môže chcieť postaviť skorozávodného špeciala, napríklad niečo také na čom sa jazdí minitransat. Dôvodov na stavbu múže byť vela, ale je pravda, že dnes sa už laminátky amatérsky moc nestavajú. Sem tam je ešte niekde v kluboch zabudnutá forma, to je tá lahšia cesta. Forma sa laminuje dovnútra, keď zatuhnutý laminát, teda škrupinu vyberieme z formy von, tak vonkajšok škrupiny je pekne hladký. Ak sa ide robiť jedna, dve lode a forma nie je, tak vtedy sa stavia kopyto. Kopyto je vlastne trup lode postavený za účelom jeho olaminovania. Keď ten laminát, teda škrupinu z kopita zvlečieme, tak vnútrajšok škrupiny je pekne hladký a vonkajšok musíme tmeliť, čo nie je žiadna sranda. Tretí spôsob stavby laminátky je skoro zhodný z preglejko-drevenou stavbou. Dosť často sa používa pri stavbe večších lodí ktoré majú byť mimoriadne pevné. Postaví sa klasická kostra z dubového dreva a oplášti sa preglejkou, ale velmi tenkou, teda vznikne velmi kvalitné kopyto ktoré sa však stane súčasťou lode. Na tento podklad s preglejky sa nalaminuje hrubá vrstva, taže vznikne v podstate laminátová obšívka s drevenou výstuhou. Tu treba zdôrazniť, že prvá vrstva pri laminovaní sa robí z epoxidu a až potom sa pokračuje s polyesterovou živicou.

Na samotné laminovanie sa používa v prevažnej miere polyesterová živica a ako výstuha sa používa zvyčajne sklotextilná tkanina a rohož. Tkanina je niečo ako plátno a rohož je vyrobená z nasekaných a pozliepaných vlákien dlhých cca 5 cm cik cak uložených na plochu. Tkanina a rohož majú rozličnú hrúbku, ktorá sa uvádza vo váhe tohto materialu v g/m2. Lacné lode sa vyrábajú z rohože a ešte lacnejšie lode zo striekaného laminátu. Striekaný laminát je posekané sklené vlákno zmiešané s živicou a špecialnou striekacou pištolou je táto zmes nanášaná do formy. Výroba lacných laminátov je napríklad tiež jeden z dôvodov prečo si radšej postaviť laminátku sám. Nie vždy totiž dostanete informáciu ako a z čoho je postavený trup vašej lode. Najkvalitnejší laminát sa vyrába z tkaniny ktorá je prekladaná rohožou, teda jedna vrstva tkaniny, jedna vrstva rohože. Rohož môže mať menšiu gramáž ako tkanina. Pre predstavu o rozsahu tejto práce si predstavte, že trup trochu večšej lode má na dne hrúbku až niekolko centimetrov, čo môže byť napríklad kludne 20000 g skla na m2. Teda desiatky vrstiev tkanín na seba.
Výroba laminátu nie je žiadna sranda a preto mnoho výrobcov lodí kupuje už hotové škrupiny od špecializovaných výrobcov. Sú to často až desiatky jednotlivých kusov ktoré je potom nutné zlepiť dokopy. Takto postupuje napríklad známi Český výrobca lodí Avar jacht. Ale ani pozliepať tie diely dokopy a spraviť z nich loď nie je žiadna hračka a chce to značné skúsenosti a fortiel. Samozrejme aj vy si môžte kúpiť v Polsku škrupinu a dokončiť si ju. Ale práve skrz náročnosť lepenia tých kusov dokopy si amatérsky stavitelia kupujú už kompletne zlepenú škrupinu. Teda je nalepená paluba a kokpit. A potom sa finalizuje. Ten kto absolvoval takúto stavbu môže potvrdiť, že ani toto nie je žiadna brnkačka.
Tolko teda pár slov o stavbe laminátovej lode, naozaj to je len pár slov, mnohé veci som ani len nespomenul. Pretože táto problematika je velmi široká, tak rád uvítam každého kto doplní a rozšíri tento môj úvod do stavby laminátovej lode.
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod dfogel » ned lis 23, 2008 8:08 pm

ahoj.muze mi nekdo rict kdyz uz ma nekdo nakou formu.jakej tam je postup.kolik se dava platna cim se natira tea forma aby se k nemu neprilepil vyrobek atd.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 23, 2008 8:55 pm

Kolko, aká skladba, aká hrúbka a podobne je dané projektom. Aký material použiť vrátane "aby se k tomu neprilepil výrobek" ti odporučia a predajú v špecializovanej predajni. Každý kupuje tam kde to má najbližšie, alebo u toho kto predáva aj so zaslaním. Konkrétne sa nedá povedať, lebo výrobkov je vela od mnohých výrobcov. Každý material si treba odskúšať.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba laminátovej lode

Příspěvekod ficcus » pon lis 24, 2008 12:13 pm

Denis píše:...Tretí spôsob stavby laminátky je skoro zhodný z preglejko-drevenou stavbou. Dosť často sa používa pri stavbe večších lodí ktoré majú byť mimoriadne pevné. Postaví sa klasická kostra z dubového dreva a oplášti sa preglejkou, ale velmi tenkou, teda vznikne velmi kvalitné kopyto ktoré sa však stane súčasťou lode. Na tento podklad s preglejky sa nalaminuje hrubá vrstva, taže vznikne v podstate laminátová obšívka s drevenou výstuhou. Tu treba zdôrazniť, že prvá vrstva pri laminovaní sa robí z epoxidu a až potom sa pokračuje s polyesterovou živicou...

Viděl jsem i fotky ze stavby Spray od B.Robertse, kde žebra opláštili 3 cm plaňkama, na to 2 vrstvy poddýžky diagonálně a až pak laminát (nevím kolik vrstev). To musí být tuhý trup jak sfiňa ;)

A teď jsem našel i ten odkaz o stavbě HEIHEI.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon lis 24, 2008 2:06 pm

Tak toto presne NIE je laminátová stavba. Si o chlívek vedle. Ale stavba je to fakt pevná a precizná. Klobúk dole.
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dfogel » pon lis 24, 2008 7:58 pm

a co tohle.zaklad jsou zebra a preklizka ale ten vrsek uz je z formy.mam pocit ze tam je vse co jsi popisoval
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » pon lis 24, 2008 8:32 pm

kdysi se tady resilo zda lze kompletne olaminovat,uzavrit, drevo nebo je to blbost.v tom ficcusove odkazu pisou, ze cely trup olaminovali,vcetne toho dreveneho kylu.tak dela se to nebo neco nechapu? :?
asi jsem :offtopic: :sorry:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon lis 24, 2008 8:51 pm

Ťažko povedať, ale mám taký dojem že aj ten spodok bola len výroba formy.
karel
Macher
Reputace: 10

Příspěvekod karel » pon lis 24, 2008 10:02 pm

Já si myslím že je to laminované jen z venkovní strany ne zevnitř . Druhá věc je ta že co jsem slyšel já o těch odstrašujících případech kdy jachtař u nás olaminoval dřevěnou loď zevnitř i zvenku a ta se mu během tří let v podstatě rozpadla , tak tam byl vždy ten háček v tom že loď i dřevo už byly v špatném stavu. Když uzavřu vlhké dřevo do laminátu s tím že mám pocit že je príma že do lodi už neteče , tak dokážu celkem pochopit že to bude za pár let problém .
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » pon lis 24, 2008 10:20 pm

pisou,ze je to zevnitr napustene nekolika vrstvami epoxidu,taktez hranoly kylu jsou samozrejme lepeny epoxidem.takze rekneme ze ten uplne spodni hranol je zcela uzavren ze tri stran laminatem a z te posledni asi 10 natery epoxidu.zrejme tedy"nedycha"coz tu bylo nekolikrat zduraznovano jako nutnost.tak by me jen zajimalo,jestli to v budoucnu muze vest k nejakym problemum?
edit:a kormidlo je taky vyrobene z kusu cerveneho cedru a kompletne olaminovano... :?
karel
Macher
Reputace: 10

Příspěvekod karel » pon lis 24, 2008 10:57 pm

Já nejsem profesionální stavitel lodí , ale myslím si že problém vznikne když by se do dřeva dostala voda :? , otázka ovšem spíš je za jak dlouho se tam dostane , přes napouštěcí epoxid , deset nátěrů epoxidu a laminát . Pokud je to dobře udělané a z suchého dřeva a nepoškodí se to při havárii . A každá loď vydrží a vypadá podle toho jak se o ní starají .
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon lis 24, 2008 11:03 pm

Oblaminovanému, alebo zalaminovanému drevu sa hovorí mŕtve drevo a každý sa mu vyhýba ako sa dá, ale niekedy sa nedá :) Ak je v dreve zabudovaná vysoká vlhkosť, tak môže to mať vplyv na krútenie dreva a vlhkosť sa bude snažiť za určitých podmienok dostať von. Kúpiš si dubovú fošňu zo sušičky a myslíš si že je suchá. Pritom môže mať kludne vo vnútri vlhkosť aj 15, 18% a viac. Vlhkomer si amatér nekúpi, najlacnejšie začínajú pri 3000 sk a tak je zabudovaná vlhkosť dreva veľká neznáma. Ja keď so to robil na mojej loďke, tak som mal asi 5 rokov vzduchosuchú fošňu, ktorú som rok pred použitím narezal na hranolčeky 50x30 mm. Akú to malo vlhkosť neviem, ale tie piliny boli úplne iné ako zvyčajne, boli ostré a suché ako piesok na Sahare. Stolári hovoria o 7-10% vlhkosti, pod 7% sa už znižuje pevnosť dreva. Takže som to zlepil z hranolčekov, tak ako v tej ukážke od Ficcusa a hojne som to po zlepení napustil nariedeným epoxidom. Takže namiesto vody vsiakol do pórov toho dreva epoxid. Natrel som to niekolkými vrstvami epoxidovej a polyuretánovej farby, ale neolaminoval som to. Myslím si že ak sa kýl náhodou oškrie až na čisté drevo, tak sa tomu nič nestane. Ak by bolo oblaminované a prerazí sa laminát, tak medzi drevo a laminát sa dostane voda a bude to pracovať. Nejaká devastácia nastane, ale myslím že nie fatálna. Mŕtve drevo sa používa večšinou tam kde nie je možné za normálnych okolností laminát poškodiť. Ale aj keď tam voda vnikne tak sa dlho, dlho nič nestane. Samozrejme nesmie to chytiť nejakú hnilobnú hubu. Največšie nebezpečenstvo hrozí po vytiahnutí lode z vody a k tomu nasiaknutému drevu sa dostane kyslík, teplo, baktérie.
Je to trochu off topic, ale berme to tak že niekto bude na laminátovom trupe dorábať dlhý kýl. ;)
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod JK » pon lis 24, 2008 11:32 pm

Skoro všechny lodě stavěné technologií sešij a slep co jsem měl možnost podrobně prohlídnout měly laminát jak uvnitř, tak vně lodě, často i tak že latě které byly uvnitř lodě se lepily až na laminát. V jednom postupu stavby byly použity na obšívku předem na plocho (zevnitř) olaminované panely překližky a celá loď potom laminovaná zvenčí. Používají relativně nízké gramáže tkaniny a při precizní práci není třeba ani nijak zvlášt tmelit. Vzniká sendvič sklo - překližka - sklo, pevnostní prvek je kvalitní překližka, skelný laminát louží hlavně jako velmi odolná povrchová úprava. Zevnitř i zvenku. JK
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod JK » pon lis 24, 2008 11:46 pm

Denis: Ťažko povedať, ale mám taký dojem že aj ten spodok bola len výroba formy.

Denisi máš pravdu, to dřevěný skutečně je výroba kopyta ze kterého se snímá laminátová forma.
A do tý formy teprve laminujou spodek týhle konkrétní lodi.
A všech jejích sestřiček.
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte pro 09, 2008 11:21 pm

Existuje technologie, ktera pod tlakem napusti drevo epoxidem. Potom uz to ale neni drevo. jenom si nejsem jisty, jestli nejsem uplne :offtopic: . Jinak mrtve drevo je casovana bomba.
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dfogel » čtv pro 11, 2008 6:52 pm

jakej se pouziva ten prvni nater nebo penetrace aby to bylo pak takhle krasne leskly.je mi jasny ze ta forma je vybrousena do hladka ale i tak muze mi nekdo prosim rict jakej je postup pri kladeni skla?mensi ukazka
divokan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba laminátovej lode

Příspěvekod divokan » čtv kvě 12, 2011 9:07 am

Denis píše: Keď ten laminát, teda škrupinu z kopita zvlečieme, tak vnútrajšok škrupiny je pekne hladký a vonkajšok musíme tmeliť, čo nie je žiadna sranda. .

Zdar

nedá se na to tmelení použít nějaký stříkací tmel(plnič) nebo ten gelcoat a pak to přebrousit ? .....Než nanášet stěrkový tmel .

dík za info
divokan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod divokan » pát kvě 13, 2011 8:45 am

toto mi napsal vedoucí výroby od havel-compposites :
"Pokud laminujete na pozitiv – na tkaniny budete chtít udělat povrch – nemůžeme Vám doporučit žádný z našich „hotových“ a námi používaných gelcoatů bez dalších úprav. My laminujeme do forem, kde je gelcoat nanesen jako první a na něj teprve laminujeme tkaniny. Takto použitý gelcoat se pod tkaninou vytvrdí.
Na konečnou povrchovou úpravu Vám můžeme doporučit námi používaný gelcoat Vorgelat, do kterého se ale musí přidat vosk (Norpol voskový roztok 9872 5ti procentní v množství 3%), tím se vytvoří z gelcoatu Topcoat a ten lze použít na konečnou povrchovou úpravu – vytvrdí se i na povrchu."

no tož to testnu ...... a dám vědět
vlastimilp
nováček na fóru
nováček na fóru

Řezání laminátu

Příspěvekod vlastimilp » pát čer 10, 2011 9:55 pm

Ahoj, mohl by mi někdo poradit čím uříznout laminát na hotové lodi? Potřebuju zvětšit přístup do prostor pod kokpitem, vyříznout ještě jedny dvířka, tak co nejrovnější a nejtenčí řez...? Nevím co použít. Díky za rady
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát čer 10, 2011 10:53 pm

Karboška s lamelovým kotúčom, alebo kmitavá pilka s tenkým listom.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » pát čer 10, 2011 11:58 pm

oscilační pilka - funguje fantasticky..
vlastimilp
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod vlastimilp » ned čer 12, 2011 8:15 pm

Myslíte něco jako BOSCH PMF 180? Tohle udělátko se mi vždy líbilo aspoň bych měl důvod si jej koupit.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » ned čer 12, 2011 9:17 pm

jojo, s takovou jsem řezal laminát cca 5mm silný a šlo to velmi dobře.
K pilce je segmentová planžeta s kaleným zubem - řez je tenký a poměrně čistý.
Výhodou této pilky je, že se s ní dostaneš i do poměrně nepřístupných míst (oproti rozbrušovačce či kmitací pilce)
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod stefin » pon čer 13, 2011 2:13 pm

Ahoj, ten BOSCH PMF 180 nebude problem, mam original Multimastra a BOSCh je jen kopie starsiho. Dostupnost je temer 100%. Problem bude s delkou rezu. Laminat je sklo a i kalene zuby se dost rychle otupi. Kam se dostanu s kmitaci pilkou, pouzivam diamantovy pasek. Vydrzi rezat docela hodne hlouho, platek stoji cca 150Kc a opravdu staci koupit jeden. Ja na stavbu cele lode potreboval dva a to jsem ten prvni zlomil.
nomae
nováček na fóru
nováček na fóru

chcel by som si postaviť loď, čln, pomôžete nejakými radami?

Příspěvekod nomae » úte čer 24, 2014 9:58 pm

Zdravím, chcel by som si postaviť čln-loďku, na šlapací pohon, niečo ako šlapací bicykel. Samozrejme vlastnoručne.
So žiadnou technikou nemám absolútne skúsenosti - nikdy som ni4 tak0 nerobil, ak by ste mi niekto mohli poradiť, čo a ako by sa mohlo na môj účel hodiť, poprípade mi niekoho milého poradiť, bol by som veľmi rád.
Úplne najviac najlepšie by bolo ak by mi to niekto mohol ukázať a naučiť, poprípade aj za nejaké finančné odškodnenie.

niečo podobné približne tomuto: http://www.bazos.sk/img/5/822/38437822.jpg

Ďíky pekne!

Zpět na