Jachtařská etiketa, obyčeje a jiné zvyklosti slušňáků

Krátkodobé i dlouhodobé pobyty na lodi / hausbótu z různých úhlů pohledu.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Jachtařská etiketa, obyčeje a jiné zvyklosti slušňáků

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 6:36 pm

aneb co správný jachtař nedělá. Seznam pravidel, co se nedělá, viz věšení prádla během plavby, nechání fenderů, kolem dokola atd. Prosím všechny, kdo znáte nějaké pravidlo, co se nedělá, abyste nejprve napsali o co se jedná a pak pokud někdo ví i proč se to nedělá...

Předem díky všem... :thankyou:

Terra
vilma
moderátor
Reputace: 31

Příspěvekod vilma » ned pro 30, 2007 8:10 pm

Ahoj Terro,
skoukni prosím oddíl "Lodě a vše kolem nich" a sekce :
-Kam s fendry (to už četlas),
-Nepsané pravidla na lodi,
-Jak je to s přejmenováním lodi - částečně, aspoň ty pověry,
je tam jistě něco, co by Tě mohlo zajímat.

Nevím, jestli sis všimla, že za poslední dobu se hodně věcí přesunulo do nové strukutry, máš pravdu v tom, že ještě je hodně věcí, co by chtěly roztřídit - je to např. zrovna ten oddíl Lodě a vše kolem nich. Je to přirozený vývoj, časem se nakupí více témat, oddíl či sekce se rozroste a je třeba uklízet. Je to časově dost náročné, protože je třeba nejdřív ty topiky prolítnout, ne vždy je název zcela výstižný a nebo dojde k odklonu od původního tématu.
Od poloviny listopadu do pol. prosince jsem jen já osobně webu věnovala aspoň 4 hod. denně, to nemluvím o ostatních, jak jsou časově zaneprázdněni.
Tak prosím trochu strpení, případně prosím o Tvé i jiných náměty, co a kde Ti nesedí, snaha o nápravu bude následovat :)
Naposledy upravil(a) vilma dne čtv led 03, 2008 8:07 pm, celkem upraveno 3 x.
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 8:23 pm

To Vilma: děkuji. Určitě se na to podívám. U lodí bych to opravdu nehledala, i když i to jsem prolítla... No, občas je jeden slepý a jak jsem říkala, nehaním ničí práci, je mi jasné, že vy moderátoři tady se opravdu nenudíte...
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » ned pro 30, 2007 8:34 pm

Uvidíme, jak se topic vyvine, a podle toho se zařídíme,
bylo by taky možné, abys, Terko,
vytáhla jednotlivá pravidla, která ve vyjmenovaných topicích vyčteš a dala je sem jako stručný výtah ?
Mohl by to být dobrý základ pro budoucí článeček, nebo prostě jen výtah bez těch diskusí.
(Ještě jsem našla topic Co na reling... - tam to v době nedávné taky přetékalo radami, ale nevím, zda odtamtud nezmizely).

A prosím všechny,
přestaňte užívat slovo "hanit" - když má někdo nějaký názor, tak má přece právo ho slušnou formou vyjádřit, a když ještě nadto to je názor podnětný, tak jen blázen by se mu bránil. Sem s podněty a postřehy, co kde nesedí.

to all: závěrem nebo spíš do začátku bych si dovolila připomenout, že život není jednoduchý, a černobílý už vůbec ne. Pokud někde potkám člověka (či loď), který vypadá či jedná jinak, než očekávám, tak se především zamyslím, co jej k tomu vedlo, možná má svoje důvody, které bych i pochopila, kdyby došlo ke komunikaci. Snažme se o vzájemné porozumění a toleranci nejen na lodích. Předností mládí je rychlost, předností stáří je hloubka pochopení. Mám ráda obojí, však víte, že jsem většinou budhista. :) .
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

věšení prádla - sušení během plavby

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 8:53 pm

Věšení prádla - sušení během plavby

I sušení prádla má svá pravidla. Při vyplutí schováváme z paluby skoro vše, co tam za normálních okolností nemá co dělat. Hlavně přemístíme jinam prádlo, které nám velice hezky visí natažené na šňůře nebo kdekoliv jinde po palubě. Jedná se pouze o plavbu, v přístavu je dovoleno a u kotvení také.
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Fendry při plavbě uklízíme

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 10:01 pm

Fendry při plavbě uklízíme

Po vyplutí z maríny, či kotviště nepatří fendry na zábradlí kolem dokola. Na moři Vám riziko střetu s jinou lodí moc nehrozí, navíc můžete fendry lehce ztratit. Umístění v průběhu plavby je různé a pravděpodobně není striktně dané.

začátek je slibný, V.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » stř led 02, 2008 4:41 pm

Mám za sebou okruh Lodě a vše kolem nich a tu je co jsem zaznamenal.

V ryhlosti upravuji: nejde o moje znalosti je to co jsem sebral ve výše uvedeném okruhu co jste psali vy, nadále připisuji Vaše připomínky.

Ne/ťukání na lodi skleničkami - probouzí mrtvé námořníky kteří pak budou posádku strašit
Ne/pískání na lodi - přínáší špatný vítr
Ne/prádlo na lodi - zahání dobré větry
Ne/zelené oblečení - splývá s mořem, při MOB (muž přes palubu) je špatně rozeznatelná
- pripomínala námořníkům pevninu, čímž stesk po domově a narušovala morálku mužstva
Ne/používat záchod když se stojí - neplatí při holding tank
Ne/stát na schodech mezi kokpitem a salonem - volný průchod, výhled kormidelníka
Ne/vyplouvat v pátek 13.
Ne/přejmenovávat loď - přináší smůlu (možnost s rituálním obřadem)
Ne/vstoupit na cizí loď bez povolení jejího kapitána, o vstup nežádej, pokud bude
chtí pozve tě sám
Přípitek při vyplutí, úlitba
moře - jedna sklenička a to první jako dar pro Poseydona(Neptuna) se obětuje do moře viz pepa,maris
- po přípitku všech členů posádky se odleje do moře viz lakomec,baharis
české vody - připíjí se příslušnému vodníkovi (nutno zjistit katastr, starousedlíci, literatura) odlití z každého panáka
Kapitán je na lodi hned druhý po Bohu (Neptunovi,Poseydonovi)
Kapitán přednostně ( asi před vyplutím) poučí posádku o vybavě (včetně použití) pro krizově situace
Kormidelník má přednostní servis -aby nemusel opustit kormidlo
Jedna ruka je pro Tebe, jedna pro loď, potřebuji li obě pracuji v sedě, nebo tak abych rukama objímal stěžeň nebo want.
Při plavbě pozoruj chování ostatních lodí obzvláště těch proti větru - jejich vítr tě dohoní
Refuj hned jak tě to napadne
Když tě napadne něco udělat tak to udělej
Pomoc s kotvením(vyvázáním) podej nezjištně a bezvyzvání
Co není na palubě přivázané, jako by nebylo.
Záchranou vestu musíš umět řádně zapnout
Neoficiální pozdrav mýjejících se lodí provádí na moři pokynutím rukou a to oba při míjení na traverzu. Současný stějný pozdrav posádky není na závadu a obvykle bývá opětován. Ahooj přidávají posádky které se znají.
Zvracení a ostatní potřeby směřující přes palubu konej na závětrné straně a pokud možno na zádi
Zlaté pravidlo zelenáče - když nevíš zeptej se kapitána
Ženy - jsou li v posádce musí být usměvavé,nekonfliktní, poddajné , pokud není kapitán :cry:
- na lodi nesmí nikdy bejt ženský, jen ženská a buď bude tahat jako ostatní nebo dá všem.
Kuřáci si zjistí směr větru před zapálením a běda při popelu na palubě, v podpalubí se nekouří.
Během plavby dělej vše proto aby jsi zústala co nejsušší a podle toho vol i oblečení.
Povinosti na lodi nevykonávej v plavkách - nebezpečí spálení (sluncem)
První činnost po zakotvení je úklid (jedinou možnou vyjímkou je odbavení)
Pokud fouká i v kotvišti upevní se všechno co může dělat hluk.
Při kotvení vyvázáním k jiným lodím, přecházíme tyto přez příď (soukromý v kokpitu) a zdravíme aby kapitán nemusel kontrolovat proč se loď houpe.

Na loď se přezouváme, boty nesmí špinit loď (bílá podrážka nic nezkazí),
pokud už nedodržíš přezutí aspoň řádně zkontroluj podvozek od kamínků a ostatníc hrubých nečistot
Na kotvišti dodržuj klid a čistotou - ohleduplnost k ostatním posádám, obsluze a moři(matičce zemi)
Hena(dočasné tetování se před vstupem smeje - zanechává špatně smývatelné skrvny
Nikdy nezapomeň poděkovat, či obdarovat toho kdo se ti především v kritické chvíli postaral o loď v době nepřítomnosti.

Speciálitkou je vyvěšení vlajky české posádky v cizí zemi na lodi registrované v cizím státě.
Pravděpodobný závěr: podporuje nepřeargumentovaný výklad dle R. Konkolski
- pravý saling,
- při proplouvání v cizích vodách česká vlajka vlevo vedle vlajky státu v jehož vodách se proplouvá, nebo přesun na levý saling
Tato vaše debata byla dlouhá a zde jsou zásady které Konkolski využil
pořadí čestnosti míst podle rozmístění na lodi
umístěním vlajky pod vlajku jiného státu vyznačuje jeho podřazenost
pravý saling vlajka vyznačuje vstup do vod jiného státu než je loď registrovaná
levý saling vlajka vyznačuje návštěvu hodnostáře na lodi (možno doprovodit vyvěšení píštalkou)
Můj soukromý názor je, že je v této otázce stále chaos a myslím že se to týká i cizí posádky na půjčené lodi v čechách. Nebude nás tak znevažovat to že vozíme vlajku jinde, ale každý někde jinde. Možná forma praporku(ne praporu), trikolory s jednotlivými barvami všech členů posádky, je to jen momentální nápad a už vůbec to tady nechci rozvádět jako diskusi.

to Terra: nevím jestli si chtěla do topicu i ty nezákazová pravidla, ono se asi zvětšiny dá vhodnou formulací zákaz udělat, když tak to umažu.

Ostatní bych rád poprosil o doplnění těch popisů, ta přídavná historka je to co jsem z Vás nevhodně zkoušel vypáčit v jiném topicu. Pro mě omáčka dělá z knedlíků věc po který bych se utlouk a kapitán s průpovídkama to je dovolená od ucha k uchu.

Chci poděkovat všem za vedení stránek a odpovědi, neb jsem dík pročítání hodnotně strávil dobu marodění mezi vánočními svátky a přeji Všem dobrý vítr, zdraví a štěstí v novém roce. mára
Naposledy upravil(a) marks dne čtv led 03, 2008 10:18 pm, celkem upraveno 7 x.
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tomaskre » stř led 02, 2008 8:02 pm

ještě mě rychle napadlo, NEVSTUPUJ na jinou loď bez pozvání KAPITÁNA lodi.
Nežádej povolení, kapitán Tě pozve sám, když bude chtít.

Cao Tom
pietro070
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pietro070 » stř led 02, 2008 8:14 pm

To marks,
ked som prečítal tvoj príspevok, tak som si uvedomil, ako je toto forum a tento topik dôležitý.
Si proste špica a smekám klobúk! S perfektým humorným nadhľadom si popísať "v kocke" pravidlá správneho jachtára co jachtar môže a nemôže tak jednoducho a výstižne, že si tieto pravidlá budem pamätať (ako očenáš) doživotne. :good:
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » stř led 02, 2008 8:23 pm

Malé doplnění:

Před vstupem na palubu pozor na kamínky ve vzorku boty, obecně by měla být na palubu speciál obuv, ale kdo se při návratu z hospody přezouvá že.

V podpalubí se nekouří.
Naposledy upravil(a) RadekS dne čtv led 03, 2008 8:07 pm, celkem upraveno 2 x.
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Terra » stř led 02, 2008 8:32 pm

To marks: jsi úžasný musím říct, jen u pár věcí bych ráda dodala vysvětlení. Nicméně myslím, že Ti to minimálně zabralo 2 - 3 dny? Ne-li dýl?

Ne/zelené oblečení - možná je i jiný důvod, ale jeden důvod je ten, že lide v zeleném splývají s mořem jako nic. A zelená je nejhůře rozeznatelná, pokud je MOB

Ne/používat záchod když se stojí - [pokud nemáte holding tank

Zvracení a ostatní potřeby směřující přes palubu konej na závětrné straně a pokud možno úplně na zádi

Jsou li v posádce ženy musí být usměvavé,nekonfliktní, poddajné(jedna a musí dát všem) pokud není kapitán... :P
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Terra » stř led 02, 2008 8:41 pm

Malé doplnění:

Před vstupem na palubu pozor na kamínky ve vzorku boty, obecně by měla být na palubu speciál obuv, ale kdo se při návratu z hospody přezouvá že - já se přezouvám. Platí pravidlo, že boty s černou podrážkou na loď nepatří. I když viděla jsem i takové. Ideální jsou když né speciální botičky tak ty s bílou (světlou) podrážkou a ještě bych ráda dodala, že je zákaz podpadků... :lol:

Chtěla bych ještě dodat, že jsou všichni povinni dbát na bezpečnost, svoji i ostatních.

Správně by také mělo být, že posádka by měla při prvním vstupu na palubu projít menším školením, kde jsou hasicí přístroje, lékárna, světlice a další věci v případě distress situace.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 87

Příspěvekod Denis » stř led 02, 2008 8:47 pm

Nie zelené oblečenie sa traduje z dôvodov že na ďalekej plavbe pripomínala námorníkom pevninu a vyvolávala v nich smútok za domovom. Módny návrhári to rešpektujú, zelenú majú výnimočne závodníci, ale inak v ponuke ošatenia nebýva ani dnes.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » stř led 02, 2008 9:31 pm

Rádo se stalo, čas byl, zajímá mě i plachtění i stavba. Doporučuju to všem nováčkům dá se u toho trošku poznat styl jednotlivých přispěvatelů, hlavně to chce hned na začátku zapisovat a nemyslet si že to pak najdou( samozřejmě jako já). Už teď nebude tolik času, ale pokusím si to zapisovat dál. Jestli to nevadí připíšu ty Vaše přídavky akorát neumím přesně rozdělit posloupnost, jedu tak nějak selským rozumem od poseidona k mouchajícím štípkám. U zdvojených replik bych psal všechno a pak se to třeba vytřídí. Trošku mám problém, že nevím co je zásada,etika,tradice zákonná a nezákoná a něco je jen mezi nějakými poučkami. Teď mám třeba v hlavě pána co hlídá v noci loď, a v nepřítomnosti udržuje v pořádku lana, plachty a ostatní. Vilma chtěla ještě nějaké návrhy tak bych řek, že je v oddílu pár výpočtu, který by se hodily ke stavbě plachetnice, jeden je taky pětistránkovej tak nevím. Jen abych se moch vůbec připojovat, já pak nic neudělám :gun:
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Terra » stř led 02, 2008 9:33 pm

Denis píše:Nie zelené oblečenie sa traduje z dôvodov že na ďalekej plavbe pripomínala námorníkom pevninu a vyvolávala v nich smútok za domovom. Módny návrhári to rešpektujú, zelenú majú výnimočne závodníci, ale inak v ponuke ošatenia nebýva ani dnes.

No vidíš, to jsem nevěděla... :D Nicméně je taky nejhůře vidět... 8)
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » stř led 02, 2008 10:31 pm

Poprosím,, zda by jste speciálně pro mě mohli uvádět za zkratkou plný výraz, neb jsem úplný neznalec a to poučení bude i pro takový zelenáče.
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod skipper » stř led 02, 2008 11:18 pm

marks píše:Poprosím,, zda by jste speciálně pro mě mohli uvádět za zkratkou plný výraz, neb jsem úplný neznalec a to poučení bude i pro takový zelenáče.

MOB - muž přes palubu
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » stř led 02, 2008 11:21 pm

To marks,musel jsem se usmát že tě napadlo zkratku MOB označit jako mořskou bouři,prima.I když se to vezme,tak konec konců jakousi spojitost to může mít,protože situace MOB (man over board,muž přes palubu) většinou vzniká při rozbouřeném moři.A manévr,který se přitom provádí je jeden z nejdůležitějších které má dobrý kapitán znát.I přesto je lepší,když ho nemusíme nikdy použít doopravdy ale je jen nutno ho občas potrénovat.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » stř led 02, 2008 11:51 pm

Sem rád, že se bavíte :crazy:, já tušil,že jsem to někde už čet, myslel jsem že v sloupku o Boře a oni to asi byly triky starýho bocmana. Přelouskal jsem toho hodně najednou tak si to škatulka teprv převádí,nechtěl jsem to napsat do soupisu a už to tam i bylo takže dík :whist:
Nevíte někdo o tom "duchovy podpalubí", nevím jak to přesně nazvat.
Napadlo mě, že by se z toho mohl vygenerovat takový třeba veselý kodex WWW.Jachting, hlavně se těším až dorazí alfa, jeho mexiko na orlíku jsem chtěl se slzami v očích vyhlásit nej příspěvkem, mohl by to aspoň přehodit do vtipů.
Marisy nebylo by tam něco opravdu kultovního co už by dnes mohlo být na hranici zapomění.
Přispěvatele bych poprosil jestli by občas neskoukly ty přepisy, někdy to mírně upravím a abych na něco nezapoměl.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 147
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » čtv led 03, 2008 7:57 am

Přidám jedno z pravidel jachtařské etikety: jsem-li na kotvišti vyvázán k jiné lodi či lodím, přes které musím přecházet, abych se dostal na břeh či na molo, je slušné chodit po oněch cizích lodích přes špičku a zdravit. Přes špičku se chodí proto, abych nekoukal cizím do kokpitu či kajuty, kde se může zrovna dít ledacos, zdraví se proto, aby kapitán věděl, co loď rozhoupalo a nemusel vybíhat ku kontrole.

Dovolím si poopravit jedno z již popsaných pravidel: lodě se zdraví v okamžiku, kdy se míjejí jejich kormidelní stanoviště. Zdraví pouze kapitán, není-li na palubě, pak kormidelník. Uctivější než pokřik je troubený signál (nikdy ne pískaný, píšťala slouží k povelům), nejuctivější je stažení vlajky.

Pravidlo o ženách na palubě znám jinak: na lodi smí bejt ženská, nikdy ne ženský, a buď bude tahat jako každej, nebo dá všem.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv led 03, 2008 9:53 am

Ahoj všichni!

Nevím, jestli to tu nezaznělo, ale podstatným pravidlem je, že po příjezdu do mariny se jako první věc uklízí loď. Tedy smotat lana, dát persenik(y), odstranit všechny nepatřičné předměty z kokpitu atd. Jedinou výjimkou je příchod imigračního úředníka, tedy odbavení.
Praktickou věcí, a také trochu slušností vůči okolí, pokud fouká i v marině, je vyvázání výtahů a ostatních lan, která bouchají do stěžně, k upínačkám. Uvnitř lodi to hodně sníží hluk.
vilma
moderátor

Příspěvekod vilma » čtv led 03, 2008 10:17 am

marks píše:Trošku mám problém, že nevím co je zásada,etika,tradice zákonná a nezákoná a něco je jen mezi nějakými poučkami. ...... Vilma chtěla ještě nějaké návrhy tak bych řek, že je v oddílu pár výpočtu, který by se hodily ke stavbě plachetnice, jeden je taky pětistránkovej tak nevím. Jen abych se moch vůbec připojovat, já pak nic neudělám :gun:

to makrs :Máš moji úctu, a jistě všeobecné díky, že jsi se toho takto pracovitě chopil.Abych pravdu řekla, původně jsem oslovovala spíše ty znalé a zkušené, aby vyjevili, co zatím pouze naznačovali - co vše dodržují a třeba i očekávají od ostatních na plavbě. Kromě poučení by to mohlo působit jako prevence pár nedorozumění na plavbách. Nu, jak je vidět, Tvoje dobrá vůle dokáže hodně ! Jistě jsi si své odpracoval a určitě se můžeš připojovat i nadále :D :D :D .
Lakomec

přípitek

Příspěvekod Lakomec » čtv led 03, 2008 11:51 am

marks napsal, že Poseidon první, pak kapitán. já to dělám obráceně. Mám vždy nápojového technika, který se stará o všechny nápoje a má o nich přehled. ten postupně nalévá a každý člen posádky si připije, pak kapitán a nakonec nalejeme Poseidonovi. Tak mě to kdysi učili, že nejlepší na konec a aby měl (Poseidon) důvěru, že když chutná nám, bude i jemu.
Celkem by mě zajímal na přípitek i názor jiných. ahoj
prezident
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod prezident » čtv led 03, 2008 11:54 am

MARKS nebude ti vadit ked si to skopitujem aj na moju stranocku ?
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Terra » čtv led 03, 2008 12:21 pm

lynx píše:Praktickou věcí, a také trochu slušností vůči okolí, pokud fouká i v marině, je vyvázání výtahů a ostatních lan, která bouchají do stěžně, k upínačkám. Uvnitř lodi to hodně sníží hluk.

Plně s Tebou souhlasím, není nic horšího než slyšet celou noc cinkání, bouchání a hučení. Bohužel je dost jachtařů, kterým je to skutečně jedno...
Naposledy upravil(a) Terra dne čtv led 03, 2008 1:03 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na