Kolečka ke gumáku

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » stř pro 30, 2009 11:21 am

Jasně, ve dvou není problém ten motor nainstalovat. Ovšem někdy je člověk sám.
Blokace motoru v pohybu - není to tak zlé - ona ta kovová část je prohnutá, a montuje se tak, aby ve funkční poloze byly kolečka pod zádí. Takže když jsou nahoře, tak fakt píně nevadí.
Jde o to, namontovat je co nejvíc k okrajům zádě- pak nevadí v pohybu ani motoru. A na nějaké prudké obracení ve velké rychlosti asi gumák nebude nejvhodnější. Aspoň já bych se bál.

Pokud je člověk v nějakém kempu, stanuje, nebo má karavan někde dál od kotviště, radši si člun i s motorem na kolečkách odtáhne. Vcelku.
Demontáž motoru a přenášení lodi i motoru extra 2 x denně asi nebude to pravé ořechové.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 12

Příspěvekod Ozzie » stř pro 30, 2009 1:24 pm

to máš pravdu, v chorvatsku vždy rezervujeme ubytovanie v 1. rade pri vode a nemám problém celý čas s člnom. raz sa poskladá a potom je priviazaný na bóju priamo pred domom. takéto ubytovanie je ale dosť drahé, a musí sa začekovať už v januári.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » stř pro 30, 2009 2:24 pm

Je pěkné, že jsi to zvládl a budeš nás obšťastňovat svými obrázky. Ta kolečka se používají hlavně pro přivezení člunu k vodě a potom, když ti překážejí, tak je sundáš.
Pochybuji, že je někde uvedeno, že se musí vozit s sebou. Když je nepoužíváš, tak je prodej. Od toho je tady bazar. Já ale hledám někoho jiného.
Všude se ale nedá přijet autem až k vodě a nosit člun a motor 200m sám, na to již nemám lidi. (Manželka v 62 letech se dosti brání.)
Je otázka co je to drahé v HR. Já platím za 3 týdny s polopenzí ve dvou 1500 EUR a drahé se mě to nezdá. Začátkem července.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř pro 30, 2009 2:43 pm

No . tataS,

To je taky možné - sundat to. Já tu napřed napsal pěknej nesmysl, pak mi zavrtalo v hlavě, a šel jsem se do garáže kouknout.
Takže, jo - jde základní konstrukci ( která ničemu nevadí) nechat na zrcadle, a nohy ( každou s jedním šroubem odmontovat.
Alespoň u mé verze.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » stř pro 30, 2009 3:21 pm

Pokud znám ta kolečka, tak ta co jsou překlápěcí drží vždy jeden šroub jako čep okolo kterého se to točí. A vyndat ten čep (šroub) není zase tolik práce
i pro dosti líného člověka. Ty držáky se 2x 4mi šrouby tam můžeš nechat trvale. Většinou stačí trochu zapojit mozkové závity. Ten motor 15 HP si stejně
nikdy nekoupíš, protože bys jej neunesl a měl by velkou spotřebu. Ono tahat i na kolečkách i jenom člun 3,1m, neb podobný s motorem 15HP chce již
mladší a podstatně silnější borce než staré dědky. Někdy si to zkus ať neblábolíš zbytečně.
Byl jsi rychlejší.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř pro 30, 2009 3:29 pm

tataS

ona 5Hp je hodně málo, a mezi motorem 10 Hp, a 15 Hp motorem většinou (ale ne absolutně vždy) není žádnej váhovej rozdíl, který by stál za řeč.
Zkusím na jaře splašit nějakej ojetej dvoutakt.
Ale já bych to stejně radši nesundával.Šroubci a matičky jsou blbci, a rádi padaj do vody. A když nejsou blbci, jsou volšové ruce :lol:
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » stř pro 30, 2009 3:59 pm

A to je takový problém mít sebou náhradních pár šroubků? Já jich vozím celou pixlu od každé velikosti pár a v nerezu a každý rok se nějaký hodí,
když ne mě tak někomu jinému. Nejvíce jde na odbyt drát a isolepa + nějaká hadička.
Ten motor bych začal shánět již tak od ledna. Jak se trochu oteplí, tak stoupnou ceny.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř pro 30, 2009 4:46 pm

No, on to většinou ví každej, že v lednu prodá za dost nízkou cenu. Takže, pokud to není vyložený zoufalec, co potřebuje peníze akutně, čeká na jaro ( nebo předjaří) taky.
Koukni do zdejšího bazaru - nabídka žádná. a na lode.cz taky.
Ti co dovážejí ojetiny ze zahraničí, mají jen to, co zbylo, a momentálně nedovážejí.
Ale pomalu a jistě jsme :offtopic:
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » stř pro 30, 2009 5:06 pm

Tady máš bohatý výběr vedle v DE třeba Johnsonů 2 i 4 taktů různých výkonů i stáří: http://www.boatshop24.de/web/de/werften ... /index.htm
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 12

Příspěvekod Ozzie » čtv pro 31, 2009 2:04 pm

tataS píše:Je pěkné, že jsi to zvládl a budeš nás obšťastňovat svými obrázky. Ta kolečka se používají hlavně pro přivezení člunu k vodě a potom, když ti překážejí, tak je sundáš.
Pochybuji, že je někde uvedeno, že se musí vozit s sebou. Když je nepoužíváš, tak je prodej. Od toho je tady bazar. Já ale hledám někoho jiného.
Všude se ale nedá přijet autem až k vodě a nosit člun a motor 200m sám, na to již nemám lidi. (Manželka v 62 letech se dosti brání.)
Je otázka co je to drahé v HR. Já platím za 3 týdny s polopenzí ve dvou 1500 EUR a drahé se mě to nezdá. Začátkem července.

S tými lidmi to máš svätú pravdu, aj s manželkami je to asy všade rovnako. zatial na štastie syna to bavý tak že je k mání pri manipulácii. z týchto dôvodov chcem honwave vymeniť za rib a časom si zaobstarať príves a potom môžem jazdiť aj sám. zatial na sólo
jazdenie na malom dunaji mi stačí toto:
Obrázek
danda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod danda » čtv pro 31, 2009 9:50 pm

To Tatas
kolca se mi líbí ale maj pro mne jeden problém - až budu člun balit, tak tam budou vadit ne?(vozím člun v kufru.)
danda
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » čtv pro 31, 2009 9:56 pm

VraŤ se nahoru, a přečti znovu. Kola se na transport demontují ,
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » čtv pro 31, 2009 10:42 pm

Halladin myslí ta velká. Ta malá se sklopí nahoru a ty špice přimáčkneš nad ně. (5,6lb t.j. cca 2,8kg není žádná rozhodující váha.) Je to malé a při balení
nevadí. Já jej vozím i skladuji zabalený a mám tam držáky na ta velká a nic nevadí.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » sob led 02, 2010 2:07 pm

Nejlepší kolečka by byla tato: http://www.gizmag.com/go/1976/picture/2497/
Gabriel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gabriel » ned led 02, 2011 11:32 am

tatas: Zdravím a měl bych dotaz na ta kolečka od Westmarine, která jsi tu linkoval na první straně.

http://www.westmarine.com/1/1/2316-retr ... arine.html

Šel jsi do nich nakonec? Docela se mi líbí a tak se pídím po zkušenostech uživatelů. Především mi jde o to, zda nejsou pro překonání běžných nerovností příliš malá ...

Díky!
Zahajskej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Zahajskej » ned led 09, 2011 1:48 pm

Tyto kolečka se dají koupit už v ČR zde
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » ned led 09, 2011 4:10 pm

to gabriel: Nešel jsem do nich, protože se nikdo nepřidal a 2500Kč se mě zdá dosti. Když ale vidím za co je mají tady, tak je to pakatel. (90x19,5=1755)+(25x19,5=488)+300=2543
Jinak mám svojí výroby z plastu a duralu a tak mě nic nenutí k zakoupení. Používám je pouze 1. den a potom poslední na což mě stačí. Mlsně na ně pokukuji pořád.
Ovšem ten uváděný průměr 114mm zase není málo a i podle toho videa to v písku nemá problém. Jsou hlavně pro toho, kdo člun tahá každý den z vody a to já nejsem.
Jinak ty moje tady někde jsou na fotkách, jenom nevím kde. I s tím, že jsem vše kupoval ofic v Baumarktu, tak stáli cca 700Kč.
Gabriel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gabriel » pon led 10, 2011 10:47 am

tataS: Ja uz jsem prave objednal a zaplatil sklapeci klasiku z Polska, ale ta cena, co pises, mi nejak nesedi. Shora to vypada, ze by shipping mel byt za 25 babek. Kdyz zkousim projit na West Marine checkout-em, nabizi mi to nejlevnejsi shipping za 142 babek.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » pon led 10, 2011 11:07 am

Málo čteš. O nákupu z USA se tady již psalo, tak si to najdi. Ono již jenom odsud zaplatit kartou, když je e-obchody v USA neuznávají, je problém. Jinak cena dopravy je
25USD do 10kg. http://www.dovozusa.cz/ http://www.dovozusa.cz/cenik-nakupovani-usa.htm http://www.usaservis.cz/kontakt.html http://www.zasilkovasluzba.com/services_mailbox.php je toho spousta ještě mimo těchto a nákup přez Amazon je levnější.
Gabriel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gabriel » pon led 10, 2011 11:26 am

tataS píše:Málo čteš. O nákupu z USA se tady již psalo, tak si to najdi.

Přecětl jsem tady toho dost na to, abych mohl poděkovat za poučení v tvém obvyklém stylu. Stačila jedna zmínka, že ve výpočtu uvažuješ přeposlání přes zásilkovou službu...
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » pon led 10, 2011 11:42 am

Je takřka pravidlem, že nově příchozí vyžaduje odpovědi bez toho, že by se namahal si to najít sám. Vzhledem k počtu nově příchozích, bych asi nic jiného nedělal.
Ve své velkodušnosti ti dovolím mě v tomto zastoupit a jsem zvědav, jak se ti to bude třeba po roce zamlouvat. Proto jsem zvolil tento způsob jako obranu a souhlasím,
s každým, který o mě tvrdí, že jsem hulvát. Také hledám pokud možno levnější způsob dopravy a předpokládám, že ostatní také. Jak vidím, jsou i vyjimky, které
potvrzují pravidlo. Hezký den.
Biggles
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Biggles » úte led 11, 2011 9:19 pm

Zdravím všechny,

mám Zodiac Zoom 310S a o kolečkách uvažuji od té doby, co jsem si při spouštění do vody vyrobil asi 20 cm dlouho rejhu na válci, kterou jsem zalil lepidlem (píšu o tom v jiném vláknu). Šoupal jsem to po dně. Naštěstí né skrz.
Kolečka se prodávají okolo 4 000,- Kč, což mi připadá na to, že je to kus jeklu a plastová kolečka z OBI předražené. Proto uvažuji o vlastní výrobě, jak se tady několikrát píše. Nicméně nechci objevovat objevené, tak si zeptám. Má někdo odzkoušené rozměry, průměry kola apod. pro Zodiac Zoom 310S a 5 HP?

Díky

Biggles
Gargi
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Gargi » stř led 12, 2011 2:03 pm

Dobře že se ptáš, tady ti někdo jistě poradí. Já jsem si dělal kolečka sám a upřímně řečeno jsem dost podcenil sílu, která na ně bude působit v praxi (šutry na cestě a tak).
Výsledkem bylo, že jsem dost odřel zrcadlo a kolečka zahodil, respektive přikoupil par dalších jeklů a udělal z nich vozejček :oops:
kzeman
návštěvník fóra
návštěvník fóra

kolečka

Příspěvekod kzeman » stř led 12, 2011 5:22 pm

ToBiggles: Mám rovněž ZOOM 310S, 5hp a uděláno následovně:
Na zrcadlo přišroubovány AL jekly 30x30x 270 s roztečí 50cm od sebe. Díry na výškový posun mám po 5cm, na 6-ku šrouby s kříklovými matkami (!za plavby zajistit, jinak se setřesou).

Mým záměrem bylo co nejnižží objem/váha, zvolil jsem kolečko pr.200x 45, plné-umělohmotné s nosností jednoho 50 kg (!na výběr bylo 30 a 50), první kolečko stálo 50 Kč, druhé doobjednávané 155 Kč.
Kolečko jsem přišrouboval provizorně na slabostěnný ocelový jekl 25x25. Po první plavbě jsem provizorní ocelový jekl nahradil provizorně hranolkem z měkkého dřeva než zakoupím AL jekl, nebo si hranolky slepím z tvrdého dřeva, protože mi vadilo drnčení. Zatím to kupuji/dělám 10 let, protože stávající stále slouží.

Člun převážně vozím na střeše v nafouknutém stavu, dnem vzhůru a pokud jsem sám tak na sundání ze střechy dám kolečka jako na plavbu, člun sklopím, popotáhnu, člun otočím a kolečka dám na táhnutí.
Přikládám foto. Chceš-li podrobněji ozvi se přes SZ ať to zde nezasekáme.
Foto nebude protože kuchařku kterou jsem si udělal podle náhledu nefunguje. Chceš-li foto zašli mi na SZ svoji mail adresu, zašlu to přímo.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » stř led 12, 2011 5:31 pm

Po několika létech úprav a změn jsem dospěl k tomuto řešení: http://img191.imageshack.us/img191/9422/img2363ty.jpg

http://img69.imageshack.us/img69/3227/img2364e.jpg

Snad to již bude lepší.
Naposledy upravil(a) tataS dne stř led 12, 2011 5:40 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na