Kvíz - > Energie akumulovaná ve slapových jevech

Trochu odlehčené téma pro zábavu a poučení. Kvízové hádanky, soutěže v poznávání míst, plavební teorie a praxe. A pár vtipů pro zasmání...to vše s jachtařskou či vodní tématikou (jiné nejsou žádoucí)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Kvíz - > Energie akumulovaná ve slapových jevech

Příspěvekod Libor » pon led 14, 2008 9:54 am

Opět něco málo z jevů kolem nás->měsíc je vystaven gravitační a odstředivé síle. Tou gravitační způsobuje slapové jevy. tímto vlny mají - získávají energii, kterou lze využít. Takže tu máme perpetum mobile? Měsíc žádnou energii navíc nezískává, pouze ji předává přílivovým vlnám. V čem je chyba? Je, nebo to není perpetum mobile?

A pokud by byl někdo moc rychlý, tak doplňující otázka:Kolik přílivů je na jednom místě pobřeží za den (pokud možno přesně ;) )
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon led 14, 2008 11:05 am

Na celou věc je třeba se dívat jako na vzájemné působení (ovlivňování) soustavy Země – Měsíc. Střídáním přílivů a odlivů se skutečně rozptyluje (ztrácí) energie této soustavy. Bilance Měsíce je taková, že nejen způsobuje příliv a odliv, ale také se od Země vzdaluje – tedy energii získává. (Mimochodem, tohle vzdalování je smutná zpráva pro astronomy – za nějaký čas nebude ze Země pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Měsíc bude příliš daleko, zatmění budou jen prstencová :-(.
No, ale zpět k otázce: To vše se děje na úkor rotační energie Země. Rotace se zpomaluje – den se tedy prodlužuje. Takže žádné perpetum mobile!

K podotázce: Přílivy nastávají přibližně jednou za 12 h 25 min. Čili např. jeden příliv o půlnoci, další ve 12.25 a pak zbývá 11 h 35 min. To je 11,53/12,42 = 0,93 přílivu. Celkem tedy 2,93 přílivu za den.

Spokojen?
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon led 14, 2008 4:56 pm

no, ja bych rekl, ze jestlize vezmeme stredni vysku hladiny, tak pri prilivu se mi energie zvysuje a pri odlivu se mi zmensuje, takze se v podstate pouze presouva z mista na misto. Jestlize je dnes doba obehu mesice 12 hodin a 25 minut, potom mi vychazi na den priblizne 1,93 prilivu, ale spravna odpoved bude jeden nebo dva :?
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon led 14, 2008 5:08 pm

Pro Myšáčka: Takovéhle kmity by se třením velice rychle utlumily – něco jim musí dodávat energii.

Co se týká přílivů, je to jako v té hádance: Máš tři prášky, máš je brát po půlhodině. Jak dlouho je budeš brát? 3 x půlhodina je 1,5 hodiny, ale brát je budeš jen hodinu.
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon led 14, 2008 8:58 pm

prasky jsem pochopil, ale jejich aplikaci na prilivy nikoli. a protoze 0,93 prilivu neni priliv ten den, tak je podle mne opravdu jeden nebo dva prilivy.
Slapove sily... tak vime jak vznikaji, to s tim trenim je zajimave, ale trenim vznika teplo, takze se voda zahriva, zvetsuje se jeji objem, stredni vyska hladiny a tedy i potencialni energie, takze je videt, ze ta energie musi nekde chybet. zrejmne se casem prestane zeme vrtet, nebo se mesic zastavi. pokud by se mesic mel zpomalovat, musel by se nutne priblizovat k zemi, coz se, jak pises, nedeje, nybrz naopak, vzdaluje se. takze se nevyhnutelne musi zpomalovat rotace zeme.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte led 15, 2008 9:04 am

Pro lynxe budu muset najít příště nějaký větší špek :D
Nejsem odborník, proto jsem čerpal jinde:

Nejedná se o perpetuum mobile, energie slapový jevů jde na úkor rotační energie Země. Rotace Země se tedy v kvůli slapovým jevům nepratrně zpomaluje. Důsledkem zpomalování zemské rotace je pak také zvětšování průměrné vzdálenosti Země-Měsíc (asi o 3,82 cm za rok).

Příliv a odliv (obecně slapové jevy) skutečně způsobují také zpomalování rotace Země a vzdalování se Měsíce od Země. V důsledku toho se pozemský den prodlužuje o zhruba 2,3 milisekundy za rok a Měsíc se od nás za rok vzdálí průměrně o 3,7 cm. Je však důležité si uvědomit, že toto nepatrné vzdalování se je jenom průměrná hodnota - Měsíc se během svého oběhu okolo Země pohybuje ve vzdálenosti od 356 410 km (je-li v tzv. perigeu) do 406 697 km (když je v tzv. apogeu). Běžně se tedy k nám přibližuje a zase se vzdaluje o 50 tisíc kilometrů!

Měl-li bych se vyjádřit k energetické bilanci, pak lze zhruba říct, že energie získaná ze zpomalení rotace Země se spotřebovaná jednak na slapové jevy (při přílivu a odlivu se část energie v důsledku tření a viskozity přeměňuje na teplo) a také na zvýšení potenciální energie soustavy Země-Měsíc (a tedy vzdalování se Měsíce od Země).

Co se týče přílivu a odlivu:
Doba mezi dvěma přílivy (a tedy i mezi dvěma odlivy) je přibližně 12 hodin a 25 minut. Za jeden den se tedy uskuteční (necelé) dva přílivy a dva odlivy.

Tady už lynx trochu špatně počítal, i když ví jaká je doba mezi dvěma přílivy :hmm: To by byl 1 bod mínus. Možná je to jen otázka formulace, nebo pochopení....Na doplňkovou otázku odpověděl, dle mě, dobře mysacek. Ale bylo to jen doplnění, proto

vítězem a pokračovatelem se stává lynx
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte led 15, 2008 11:52 am

Ahoj Libore:
Ohledně počtu přílivů jsme si skutečně nerozuměli. Já jsem to bral tak, že když doba mezi okamžiky, kdy příliv vrcholí, je 12 h 25 min, za den nastanou dva vrcholy přílivu a ještě kus přílivu, který vyvrcholí až další den. Proto to číslo 2,93.

Ahoj ostatní,
už vím, co vám dám za hádanku, nejdřív ale chci ověřit její řešení. Kdysi jsem ji vyřešil, ale řešení už nemám.
Tak pokud ji vyřeším znovu, těšte se :mad:

Zpět na