Nákup nebo pronájem lodi

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

prettorian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Nákup nebo pronájem lodi

Příspěvekod prettorian » čtv led 31, 2008 8:04 am

Chtel bych se zeptat, co si myslite o nakupu lodi. Kdy se podle vas vyplati lod koupit a nebo jeste porad pronajimat?
V budoucnu by se mi libila nejaka plachetnice ve stylu Bavaria 40 nebo treba i nejaky katamaran (to uz ale bude jina cena). Ale opravdu nevim, jestli neni lepsi dat treba kazdy rok 100-200 tisic za pronajmy a veci s tim spojene nez kupovat vlastni lod a nekde ji kotvit. Jak velke muzou byt rocni naklady na lod o velikosti zminene Bavarie v Chorvatsku?
Dekuji
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 31, 2008 8:41 am

Píšu odpověď, zatím se zeptám: Kolik měsíců ročně na ní chceš strávit?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 31, 2008 8:59 am

Otázka jestli vlastní loď nebo charter byla v minulosti mnohokrát diskutovaná. Jak veřejností, tak v odborných časopisech. V některém ze starších ročníků Yachtu je podrobně rozebrána a podložena konkrétními výpočty. Matně si vzpomínám že pokud se člověku jedná o pobyt na lodi do 3 - 4 týdnů, je výhodnější charter. Bavím se o lodi tebou uvedené, tedy kolem 40ti stop.
Celá otázka má dva aspekty. Srdeční a ekonomický.
Pokud to vezmeš jen přes srdce a máš na to, koupíš si loď ať to stojí co to stojí. Budeš mít to své a vždy se budeš do svého vracet. Pocit to je určitě krásný a je to snem většiny jachtařů.
Jestliže se ale začne počítat, roční stání, poplatky, pojištění, údržba, opravy, obmněna plachet, tak si dovolím odhadnout, že se můžeš dostat k průměrným ročním nákladům na cca 150 tisíc. K tomu započítej amortizaci, nákupní cenu vůči stráveným dnům na lodi a dostaneš se k astronomickým částkám.
Pokud nehodláš být na lodi alespoň dva měsíce v roce, jsou podle mého dvě možnosti. Nekoukat se po 40ti stopé lodi, ale vzít si vzor z místních majitelů šestimetrovek, loď mít na dvorku a na 14 - 21 dní si zajet zajachtat za přijatelné náklady, nebo se zařadit mezi nás - chartristy a 1 - 2 týdny se svézt na pořádné lodi.

Poud jsem někde udělal chybu, účastníci fóra mě jistě opraví....
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » čtv led 31, 2008 9:16 am

Není co opravovat, je to tak.
V případě že někdo nemusí řešit finanční otázku, není co rozebírat a je to jen věcí jeho volby.
Pokud ji řešit musí, dle mého soudu, efektivita je podmíněna využitím lodi minimálně 3-5 měsíců v roce, při akceptování nákladů na koupi a režii.
Jinak je jednoznačně výhodněnší charter nebo loď přepravitelná vlastními prostředy a s ní každý rok k vodě přijíždět a odjíždět. Úržbu provádím doma a cena údržby lodě kole7-8 m je jiná /značně menší/ než lodě 12-13 m.

Tedy jinými slovy jsem zopakoval to, co již napsal Baharis.
Jeden ze zmíněných článků k této problematice je zde
http://www.najachtu.cz/index.php?free=27

Pepa
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv led 31, 2008 9:16 am

Jenom jednu chybu Baharisi ;)
Odkdy není 6 metrovka pořádná loď :D
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » čtv led 31, 2008 9:22 am

Libor píše:Jenom jednu chybu Baharisi ;)
Odkdy není 6 metrovka pořádná loď :D

Budiž ti Libore útěchou, že tací by s tvojí lodí nedopluli ani od Modré loděnice k Slapské přehradě. :lol:
Pepa
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 31, 2008 9:42 am

Promiň Libore za nešikovný slovní obrat. Vás "majitele" ctím a vážím si vás. V žádném případě jsem tím nemyslel, že nemáte pořádné lodě. Jeden příměr říká, že i s malým Kašpárkem se dá udělat velké divadlo.

Ale přeci jenom. Když vidím při trochu horším počasí, jak se kradou kolem pobřeží, jak je místama vidět jenom stěžeň, k té úctě se chca-nechca přidává i trochu úsměv. Asi stejný, jak se na nás dívají majitelé padesáti stopek.

No a vybavenost na kterou jsem třeba zvyklý, tak tou asi také málokterá loď typu který jsem měl na mysli, těžko disponuje.
Ale vše v dobrém. :)
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv led 31, 2008 9:54 am

Jasně v dobrém, to bylo jen malé pošťouchnutí u pivka...
Jen aby jsi neodradil ty zde co volí / vybírají loď jinak, každý má svůj píseček..
Už jednou jsem tu někde psal, že tu malou loď (celých 6,5m :good: ) mám na dovolenou a na jachtec mazec chartruji s kamarády (ale nějak poslední dobou čím dál míň :cry: )
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod Meryl » čtv led 31, 2008 10:29 am

Když jsem si včera přečetla článek o strastiplné cestě nové lodi Delphia 22
a podívala se i na fotky, tak mé srdce zaplesalo radostí, asi láska na první pohled...
:mad:
Možná, že to není tak špatné řešení mít jednu menší lodičku v Čechách na víkendy,
tu na Orlíku, Slapech či Lipně a na moře si půjčovat tu velkou ?
:good:
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod toma » čtv led 31, 2008 11:40 am

Nevím, ale otázka vyplatí se - nevyplatí mi do jachtingu vůbec nesedí. Pokud mě něco přínáší uspokojení a radost, pak už to samo osobě znamená, že se mi to vyplatí, byť finančně vždycky tratím. Vždyť na co už bych ty peníze vydělával. Jachting se dá dělat za málo i za hodně peněz. Já třeba dlohá léta jezdím na windsurfingu. Když si spočítám peníze, které jsem vrazil do vybavení a cestování za windsurfingem a porovnám je s počtem hodin (ano, s hodinami), které bylo lze označit za kvalitní windsurfing se vší tou euforií, která k pořádné jízdě patří, je to finanční propadák jako blázen. Ale ty peníze mi za to prostě stojí. Osobně chci mít vlastní loď, byť malou. Nevydržím to každoroční čekání na sezónu, to jsou muka. Chci mít svou krasavici, kterou budu opatřovat a starat se o ní, v zimě budu opravovat a vylepšovat, jak to dělá třeba Bernau se svým Štírem, a budu si jachting užívat i na suchu. JÓ to bude paráda. A rozhodně na tom finančně zase propadnu jako blázen.
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » čtv led 31, 2008 11:58 am

To toma
To vůbec není v rozporu s výše uvedeným, naopak, jsi v první skupině jež si plachetnici koupí, protože neřeší finanční otázku věci.
S tím ovšem souvisí skutečnost, jakou kategorii lodě máš na mysli, tedy cca
do 5 m za 50 000
do 7 m za 500 000
do 15 m za 5 000 000
Je to přeci tak, že balíček peněz jež není třeba řešit, má dnes každý trochu jiný .

Pepa
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » čtv led 31, 2008 12:05 pm

Přesně tak, Pepo...
:hmm:
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » čtv led 31, 2008 12:11 pm

Jak říkáš, Meryl :D
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 31, 2008 12:23 pm

Protože jsme každý jinačí, tak si to také každý řeší jinak. A tak je to správné, tak to má být.

Každý máme také jiné možnosti. To co je pro jednoho nedosažitelný sen, druhému připadá jako prkotina. Někdo je rád že vypadne na 1-2 týdny (někdo více) na moře, přičemž zbytek roku se věnuje práci, rodině, a těší se. Někdo tomu propadne, spálí mosty a jede kolem koule.

Je dobře, že si o tom povídáme, předkládáme své názory, svůj způsob řešení a touhy. A je také dobře, že názory těch druhých respektujeme jako jejich vlastní. I když jsou jiné než ty naše. Holt, jak si to kdo udělá, takové to bude mít.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bobes » čtv led 31, 2008 1:14 pm

to jsem si nevšiml

Ale Bobši, to jsi opravdu nemusel. Mazání příspěvků je až ta poslední, nejhorší možnost a tady to nebylo potřeba. Já jen lehce zakormidloval směrem, který Prettorian zadal... Baharis
Naposledy upravil(a) bobes dne čtv led 31, 2008 1:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 31, 2008 1:33 pm

Jen připomínám původní zadání:

Koupit loď velikosti BAVARIE 40, nebo ji charterovat?
To je to oč tu běží. Nebo alespoň má... :hmm: ;)
Naposledy upravil(a) Baharis dne čtv led 31, 2008 2:06 pm, celkem upraveno 1 x.
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod toma » čtv led 31, 2008 1:52 pm

Abych si koupil loď téhle kategorie a vydělal pak na její provoz, to bych se musel asi sakra otáčet - a to pak nezbude čas na ten jachting. Zbudou skoro jen starosti. Volil bych charter. Tedy pokud bych nebyl rentiér 8) . Můj předchozí přísvěvek pravda trochu odbočil :sorry:
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » čtv led 31, 2008 3:00 pm

Otazkou je - je Bavaria 40 lodi vhodnou pro jachting?:))
Asi pro nekoho jo.
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

lodě

Příspěvekod MARIS » čtv led 31, 2008 4:03 pm

To Jirka M,
a proč myslíš že není B40 vhodná pro jachting,pro co je vhodná?
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » čtv led 31, 2008 5:12 pm

TO Maris

ale jo, je na jachting. Jen jsem chtel "popichnout" jednoho kamarada. A povedlo se, hned mi volal jak to cetl:)
Nic zasadniho proti Bavarkam nemam, snad jen, ze by mohly byt trosku uzsi.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bobes » čtv led 31, 2008 5:37 pm

Opravdu jsem si nevšiml, že původní dotaz byl ohledně lodi dle mého odhadu za 4,000000 -5,000000,-Kč. Ten můj příspěvek byl určitě o několik řádů níže, proto jsem to smázl!
prettorian
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod prettorian » čtv led 31, 2008 7:07 pm

Baharis píše:Píšu odpověď, zatím se zeptám: Kolik měsíců ročně na ní chceš strávit?

no teda, prisel jsem z lyzovani a za tu dobu takovych prispevku :)
takze to trochu upresnim.. casem bych si rad takovou lod poridil... ale rozhodne nejsem ten typ, ktery by chtel nekde drave plachtit nebo neco podobneho.. spis me laka jezdeni podel pobrezi, vecer si treba zastavit v nejakem hezkem mestecku,koupani v krasnych zatokach.. s rodinou, s kamarady apod... a to si myslim, ze bavarky jsou spis takove pohodove lode nez nejake sportovni, alespon podle toho, co jsem zatim cetl,, ale nijak si za tim nestojim. myslim, ze bych na lodi asi nebyval dele jak mesic rocne... proto me i zajimaji rocni poplatky.... kazdopadne me laka ten pocit, ze clovek jede na svou lod.... vzhledem k dobe kterou bych rocne na vode travil jsem jeste premyslel treba o malem Crownlinu, ktery se da tahnout za autem. Jenze ta lod je fakt mala a navic jen motorova.. A to me tak moc nelaka...
Neni mozne treba nechat svoji lod pronajimat nejakou firmou? Nebo neco podobneho? Nikde jsem se nedocetl, jake jsou rocni naklady na takovou lod jako je bavaria 40 nebo 50.. O catamaranu ani nemluvil, to jsou ceny asi nekde uplne jinde. Sice jsem nenasel zadny cenik, ale kdyz vidim, za jake miliony se prodavaji ty ojete.......
Takze asi tak
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » čtv led 31, 2008 7:32 pm

Keď si v plnke a máš 200 litrov na prenájom, tak si ju radšej prenajímaj a nierieš to. Loď sa oplatí vlastniť len tomu kto ju chce vlastniť.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv led 31, 2008 8:57 pm

prettorian píše:Nikde jsem se nedocetl, jake jsou rocni naklady na takovou lod jako je bavaria 40 nebo 50..
Náklady na roční stání v marínách máš na jejich stránkách. Sukošan je považovaný za dost drahý, ale při plánování počítej vždy raději s tím horším.

- Takže B40 4.250,- € / 110.000,- CZK, B50 5.250,-€/136.000,- CZK.
- Plachty se říká měnit tak po pěti letech. Cenu nevím, ale koštoval bych to tak na 250.000,- CZK. Na rok 50.000,-
- Povinné pojištění a pobřežní vody ti doplní kluci - majitelé.
- Takových 20.000,- CZK bych ještě ročně reservoval na běžné opravy a údržbu. A to si myslím, že jsem dost při zemi.
- Kolik miliónů dáš za loď je zbytečné počítat. To jsou prostě peníze, které vyletěly komínem.

Zakoupit loď a dát ji do charteru určitě jde. Před několika lety jsem se o to zajímal, co jsem měl odkazy, už jsou pryč. Je tam několik rizikových faktorů. Dva podle mě nejdůležitější:

- Peníze získáváš pouze tehdy, když je loď pronajatá. A nikde není napsané, že ji charterovka bude přednostně nabízet. Spíš nejdřív udá ty své a až pak dojde na tvou.
- Bývalému známému, když se po dvou letech na svou loď dojel podívat, našel téměř nefunkční vrak, který zaměstnanci charterovky používali jako šmajchl cimru. Byl to teda motorák.

Ještě ten odkaz: http://www.marinadalmacija.hr/engleski/ ... NG2008.pdf
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv led 31, 2008 9:57 pm

pokud jit do nejakeho charter management programu, tak mne napadaji pouze dve spolecnosti - Kiriacouli (vyhradni zastoupeni Vltava Yacht) nebo Sunsail (to dela kde kdo).
Jednak je tram stabilni zazemi a ma to podstatnou vyhodu. V ramci tohoto programu mas nejakym zpusobem (u Kiriacoulise na tydny, u Sunsailu se to prepocitava na body) volne tydny na lodi pro sebe, ale nemusi to byt na te tve, ale na kterekoli zakladne, kterou spolecnost vlastni. to beru jako velkou vyhodu. je fakt, ze ti "dobytci" co dnes na lode jezdi dokazi zlikvidovat interier behem dvou sezon, ale jak je to solidni spolecnost, tak je alespon v poradku motor a plachty, N a po peti letech mas svoji lod.
Cela otazka je trosku komplikovanejsi, nektere spolecnosti se po zaplaceni zhruba tretiny porizovaci ceny samy zavazou k tomu, ze splatky budou kryt z charteru a jak neco zbyde, dostanete to vy. Dalsi podstatne je, ze kdyz je lod volna, muze tam jet majitel za manipulacni poplatek (u Kiriacoulise je to tusim nejakych 150 EUR).
Jo a na zaver - Chorvatsko Mandic.... Jirka Zindulka na nej neda dopustit, ale kamarad si koupil pres neho lod a nechal mu ji charterovat, lod je po dvo letech v prd*li, kamarad kupuje novou. Od zacatku jsme mu rikali, ze chorvati jsou banditi a dva roky kamosovi trvalo, nez to s nelibosti priznal, ze jsme meli pravdu.
Takze zaverem, jak mas na to penize a chces mit po case vlastni lod, jdi do toho, ale se spolecnosti z velke trojky - Sunsail, Kiriacoulis, Mooring.

Zpět na