Společné vlastnictví lodě

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon lis 28, 2011 10:09 am

seemann píše:http://www.yachtfractions.co.uk/os/sail.asp?sort=2
Tady jsou lodě pod UK vlajkou plující ve středomoří a hledající podílníky. ....

Nabídky jsou to zajímavé, ale tohle mě pobavilo:
Sun Odyssey 33 - Columbine of Chichester
LOA: 10m Price: £3000 Share size: 2/19
:lol:

Lynx
seemann
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod seemann » pon lis 28, 2011 10:30 am

Na tom není nic divného. 19 je počet týdnů, na kterém se syndikát domluvil, že loď popluje. Jsou různé varianty spoluvlastnictví.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon lis 28, 2011 11:34 am

Aha, já to chápal jako 19 spoluvlastníků. :shock:
To už by bylo JZD. :D
Takhle to dává větší smysl, i když mít jako spolumajitel loď jen na dva týdny ročně mi připadá velice málo.
Ale některé další nabídky jsou zajímavé – zvlášť když jsou tam lodi od osmi metrů. :good:

L.
seemann
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod seemann » pon lis 28, 2011 12:19 pm

Je to dnes jen o penězích.
leguan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Společné vlastnictví lodě

Příspěvekod leguan » pon lis 28, 2011 7:35 pm

to seemann: share size = velikost podílu.

Nemyslím, že je to počet týdnů, kdy loď popluje. To by tato lodička plula pouze 4 týdny ? Bavaria 42 Charlie Girl, LOA: 13m, Price: Ł14950, Share size: 1/4

Share size: 1/4 = jsi spoluvlastníkem jedné čtvrtiny
Larry
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Larry » pon lis 28, 2011 10:03 pm

jasně kapitáni, 2/19 je 1/8, takže 8 lidí do kopy,,,,trochu moc na můj vkus. Myslím, že 2 ař tři je ideální,,,

L.
seemann
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod seemann » úte lis 29, 2011 8:26 am

Mám loď registrovánu "Certificate of British Registry" Loď má 64 akcií nebo podílů, jak chcete. Nevím proč 64, asi to vychází z nějaké Britské tradice. V inzerátech se mluví o 1/3,1/4,1/19 a pod. , ale ve skutečnosti se prodávají podíly ze 64. U nás to je 21,21,22
Nebo mohou sami pro sebe vycházet z počtu týdnů na vodě a pod. dle dohody syndikátu. Pro lodní registr to ale bude vždy podíl na 64 akcií. Ale to znamená i to, že někdo může mít 63 a někdo 1 akcii. Z pouhé nabídky 1/4 nepoznáte počet vlastníku. Někdo může mít 3/4 atd.................
seemann
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Re: Společné vlastnictví lodě

Příspěvekod seemann » úte lis 29, 2011 1:28 pm

leguan píše:to seemann: share size = velikost podílu.

Nemyslím, že je to počet týdnů, kdy loď popluje. To by tato lodička plula pouze 4 týdny ? Bavaria 42 Charlie Girl, LOA: 13m, Price: Ł14950, Share size: 1/4

Share size: 1/4 = jsi spoluvlastníkem jedné čtvrtiny

V případě o kterém mluvil Linx to je počet týdnů!!!! This share has a 2 week allocation with an opportunity to use additional weeks by negotiation. The allocated weeks are 19 each season, for the rest of the year unless used by one of the partners the boat is ashore in Preveza.
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » pon led 18, 2016 12:27 am

Ahoj všem. Po dlouhé době opět otevírám toto už 158x okomentované téma.
Mám loď v Chorvatsku. Mám známého, který by ji se mnou rád spoluužíval a spoluvlastnil, neb má málo času na to, aby vytížil loď sám. Tak jsem začal pátrat po různých formách spoluužívání a spoluvlastnictví a co z toho plyne a co je třeba ošetit. A když už jsem to dával na hromadu, tak jsem to i popsal na webu, aby z toho mohl mít něco i někdo jiný. Postupně to budu doplňovat. Kdo máte zájem: http://www.boatshare.info .
Jednu informaci jsem zatím nikde nenašel a proto prosím, kdo máte zkušenosti, PORAĎTE MI: když si u nás koupí dva lidé auto, je v techničáku vždycky zapsaný jen jeden. Stejně je to, pokud vím, i jinde ve světě. Ale jak je to s lodí? U nás a ve světě? Máte s tím někdo zkušenost? Pokud vím, tak tu spoluvlastnictví vyzkoušel Maris a Kanic, tak pokud víte, prosím popište mi to. Sem, nebo do komentářů na ty moje stránky.
Komentáře typu " společné vlastnictví je ďáblův vynález " sem nepište, těch už je tu dost. Škoda času. Stejně mě nepřesvědčily :) .

Dík Komín ⛵️
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » pon led 18, 2016 7:20 am

Ahoj Komíne,
možná se budu opakovat. 1. loď jsme koupili v r.92 s kolegou z práce. Skvělý člověk. Neměli jsme spolu nic sepsané.
Dal mi polovinu peněz bez potvrzení, nebo smlouvy. Nikdy žádný problém. Loď byla psána na mně. Když po 6 letech
bohužel zemřel, vyplatil jsem jeho syna a loď zůstala mně.
Druhou jsme koupili s přítelkyní, se kterou žiji. Šlo o několik set tisíc, tak jsme sepsali na pár řádků dohodu o spoluvlastnictví
lodi, kde byly uvedeny částky a stejná práva na loď. Jediný důvod pro papír byl, že jsem byl zrovna v majetkovém řízení po rozvodu.
Přítelkyně nic nežádala. Loď byla psána na mně.
Měl jsem štěstí na opravdové chlapy. ;) k.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 58

Příspěvekod Zdenda12345 » pon led 18, 2016 12:25 pm

Kdysi jsem se o to trochu zajímal. Z hlediska úřadů je za loď / auto odpovědný ten, kdo je zapsaný v evidenci. Tzn. kdykoliv se cokoliv stane, tak prvně jdou na majitele zapsaného v evidenci. Když neví komu dát flastr, tak ho dají majiteli dle evidence.
Další hromadu záludností ani popisovat nebudu.

Došel jsem až k tomu, že je několik cest jak toto pořešit. Vždy to ale znamenalo založit nějaký právní subjekt (firmu, družstvo, sdružení, spolek apod.). Loď / auto je pak v majetku tohoto subjektu. Za vše odpovídá subjekt, potažmo jeho členové dle výše svého podílu.

Nevýhodou je např. to, že provoz takového subjektu vyžaduje nějaké administrativní kroky.

Nevím, jak se k tomu úřady postavily podle nového občana. Ten už natvrdo uvádí, že majitel je ten, kdo je zapsaný v evidenci. Smlouva nesmlouva.
Asi bych si zavolal na úřad, kde je loď registrovaná a zeptal se přímo jich. 8)
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » pon led 18, 2016 3:59 pm

2 Kanic: četl jsem tvoje příspěvky. Mě by právě zajímalo, když jste měli loď s kolegou, kde byla registrovaná a kdo z vás byl v techničáku. Jaká je praxe úřadů ve světě? Nebo alespoň v Evropě.
2 Zdenda: Já jsem dospěl k podobným výsledkům. Píšu o tom na tom webu. S tím novým občanem to není tak úplně jednoznačné. Konzultoval jsem to s právníky a je to tak půl na půl. Jedni tvrdí to co říkáš ty a druzí, že to, co je v dokladech je čistě evidenční věc, důležitá je smlouva. To se samozřejmě týká české registrace a problémů s českým úřadem. Asi to rozsekne až nějaký soud. Nerad bych byl jeho účastníkem... :-).

Jinak pánové děkuju za názory a čekám na další.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon led 18, 2016 4:20 pm

Měl jsi asi začít tím jaká loď, podléhající registraci či nikoliv a potom pod jakou vlajkou ji chceš provozovat.
Už zde vznikají rozdíly.

Jsou země kde lodě do 12m neregistrují a pak jednoznačným dokladem prokazujícím vlastnictví je smlouva (v případě nutnosti ještě doplněna dokladem o převodu peněz).

V takovém případě ti nikdo nemůže bránit, aby ve smlouvě byli uvedeni 2 kupující. Myslím že právně to pak je čisté.
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » pon led 18, 2016 7:15 pm

Dík Libore za info. Tohle jsem třeba vůbec nevěděl, že se někde lodě vůbec neregistrují. Já sháním spíš obecné informace.
Tak to zkusím jinak: nevíte někdo, kde by se daly takovéhle informace na jednom místě - nebo na nějakém omezeném počtu míst - sehnat?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » pon led 18, 2016 9:59 pm

Tie informácie získaš tam, kde sa loď registruje a kde dostávaš na loď registračný doklad, u nás je to SPS, alebo Námorný úrad príslušného ministerstva. Ja som sa bol volakedy velmi dávno na to pýtať a odpoveď bola, že im je to jedno, ale sú obmedzený predtlačou preukazu, kde sa nevojdú viac ako dve mená. Inak by ich zapísali aj desať. Riešitelné je to podla mňa notársky overenou zmluvou o vlastníctve.
seemann
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod seemann » pon led 18, 2016 10:13 pm

Ve smlouvě o prodeji podílu (share) se uvede, o jaký podíl se jedná. Obvykle je celek rozdělen na třeba 12podílů a jeden podílník může vlastnit např.11/12 a druhý 1/12 S těmito podíly se může dále obchodovat, detaily dohody můžeš stáhnout na tebou uváděném webu. Spoluvlastnictví lodi je možné i u nás, podrobnosti na webu SPS (tiskopis).
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » úte led 19, 2016 6:51 am

S kolegou jsme to měli tak, že byl tichý společník. Jezdil vždy se mnou, protože neměl papíry. Loď byla registrována na SPS na mně.
Pokud si dobře vzpomínám, tak když jsme přehlašovali 2. loď z NÚ do Belgie, tak tam při vyplňování formuláře byly 2-3 strany s prázdnými
kolonkami, kde se dalo napsat hafo majitelů.
Crazymen
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Crazymen » čtv led 21, 2016 9:04 am

A nebylo by vhodnější to mít napsané na právnickou osobu - spolek, kde máš jasně stanoveno, kdo je členem a v papírech potom jeden název? netuším, jak se na to dívají země, jako je třeba chorvatsko - jestli to pro ně není komerční plavba. Někde je tu o tom vlákno...

Zpět na