Severka Joshui Slocuma

Trochu odlehčené téma pro zábavu a poučení. Kvízové hádanky, soutěže v poznávání míst, plavební teorie a praxe. A pár vtipů pro zasmání...to vše s jachtařskou či vodní tématikou (jiné nejsou žádoucí)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Severka Joshui Slocuma

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 8:17 pm

Tak jsem si včera se zalíbením počítal v knize Joshui Slocuma - Sám na lodi kolem světa (nakladatelství Svoboda vydání 1. 1973) A tam na straně 320 pan Slocum (s pomocí překladatele) píše :" moje posádka neměla chuť ztrácet ještě čas v nějakém přístavu, když už jsme byli tak blízko domovských břehů, a nemohla se už dočkat, až zase spatří na nočním nebi
Severku" !!!! bylo to lehce pod 20. rovnoběžkou v Antilském souostroví (vyplývá z kontextu).
Ptám se sebe a také Vás: je to možné? vždyť v této oblasti již je Severka vidět dosti vysoko na obloze. Je pravda, že lze ještě spatřit Jižní kříž 8) , ale Polárka už na obloze dominuje.
Spletl se Slocum?
pěkný večer
teista
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 01, 2008 9:17 pm

Nejdříve jsem si říkal, že je to dobrý chyták a asi Joshua Slocum se plete, pokud se nepletu já. Ale nedalo mi to. Pátral jsem, nevím v kterou roční dobu se v té oblasti pohybovali. Vychází mi, že nejvhodnější pro pozorování obou jmenovaných souhvězdí je cca duben :?
A jižní kříž se v tu dobu ztrácí z dohledu cca až od 25° sev. šířky. Polárka se objeví od cca rovníku ;)

Tedy Joshua Slocum se nespletl.
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pát úno 01, 2008 9:24 pm

Ja bych se zkusil podivat spise na original. Protoze ty preklady jsou leckdy zkreslujici. Obzvlast pak v tom, co se tyka nejakych tech navigaci. :)

Prave se divam do originalu. Stoji zde:

"18. kvetna 1998 je do lodniho deniku Spray velkym pismem zapsano: Vecer v zemepisne sirce 7°13´N poprve po bezmala trech letech vidim Severku."

Nevim, Teisto, zda mas na mysli stejnou pasaz. Dle prekladu lze tezko rict pac mohou tam byt vselijake veci.

Ale ke tve otazce! Slocum se nezmylyl, a ani se zmylit nemohl. Severka je spolehlive idet zhruba od 5°N. Vzhledem k mistnim pozorovacim podminkam v oblasti muze byt videt i o neco jizneji. Je normalni, ze Slocum ji uvidel az na 7°N, protoze zrovna takove byly mistni pozorovaci podminky.

V miste 07°13´N, 60°W (delka jen priblizne, protoze nemam cas zkoumat, kde v uvedene dobe Slocum skutecne byl) musel Slocum uvidet Polarku nekde koem 22:30 pasmoveho casu ve vysce neco pres 6°.

Abychom jeste zohledneli tem Jizni Kriz, tak v uvedenem miste a dobe musel byt videt mnohem lepe. Tak napr. zrovna nejjasnejsim Axruxem mohl se Slocum kochat ve vysce kolem 16°.5 v azimutu 166°.

Avsak, v oroginalnim textu jsem nenasel pasaz s citatem, ktery jsi uvedl. Kdyz upresnis, budeme moct si to overit dle originalu.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 01, 2008 9:24 pm

Jeste bych rad dodal. Decka, ze by se Slovum zmylil, na to muzeme ihned na miste zapomenout. :lol:
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 9:33 pm

Jak na potvoru nemám k dispozici ten originál! Upřesnění je na místě.
Takže pozor... Plavba na Liberdade (je druhou částí zmíněné knihy)
Je to ona plavba s rodinou z jihu na sever. Oblastí Antil proplouvali ve druhé polovině října.
Z toho by vyplývalo, že na severní polokouli na 20. rovnoběžce není Severka vidět. To mne NAPROSTÉHO lamu vyvádí z klidu :shock:
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 9:39 pm

A ještě... v souvislosti se Slocumem běží jen o Severku. Jižní kříž nezmiňuje (i když je z této polohy pozorovatelný, ale je to trošku zavádějící). takže jen ta Severka!
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pát úno 01, 2008 9:42 pm

A to by jste hoši pro mě mohli službičku vykonati. Takhle pohledat co píše Joshua o stavbě lodi, teda jiného dle vydání a překladu.Je to na off topic ale Slocumova śeverka mi tu myšlenku nabídla. Mám to ze svýho vydání vypsaný v sekci tradiční konstrukce a každá info je pro mě cená. Myslím to jako že když už budete u toho čtení se severkou tak třeba na něco narazíte. :oops:
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 01, 2008 9:50 pm

No nevím :?
Namodeloval jsem si v programu NauticTools pozice souhvězdí pro tato vstupní data:
Datum: 15.10.1898
Čas: 21:30
Poloha: 02°05,0'N a 062°55,0' W
a vychází mi, že to mohl vidět i v říjnu (pokud nebylo zataženo :D ), ale asi bylo ještě světlo.... :?
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 9:54 pm

to Libor - no vidíš, někde je chybka. U Slocuma stěží (i windward to říká a to je co říct)
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pát úno 01, 2008 9:55 pm

Tak pozor! Jedná se o plavbu na Liberdade, takže je to rok 1886 (15.10. odplutí z Portorika).
A zmiňuje se o tom v odstavci, který je mezi popisem východního pobřeží Kuby a tím odstavcem, kde píše že se nezastavili ani v Nassau.
Jinak Marksi, kdybys nebyl tak utajenej, kdybys třeba měl napsáno odkud jsi, a byl bys z Prahy, tak bych ti mohl napsat, že všechna vydání knihy od Slocuma se dají půjčit v Městské knihovně. Ale když je kde kdo tajemnej jako hrad v Karpatech, tak se občas špatně radí
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 01, 2008 9:58 pm

2Teisto. Lituji, ale original Liberdade nemam. Domnival jsem se, ze mluvis o Sailing Alone Arroud the World. Ale kdyz priblizis prislusnou pasaz, tak mozna bych ti mohl odpovedet.

2Marks. Pri stavbe Spray Scolum rozhodne nepouzil "tradicni" pristup. Jeho Spray je absolutne netradicne postavena. V te dobe, kdy on je vlastne prestavoval, nikdo siroko daleko takovou technologii jepouzival. V "inkriminovanem" okamziku byl stoprocentnim novatorem. Pricemz jeho novatorstci bylo zalozeno na vlastni mimoradne obsahle zkusenosti s moreplavbou a se stavbou plavidel.

Aby bylo mozne "vykousat" z jeho textu pasaze o stavbe, musel by se nekdo sednout a pracovat. Ke sve litosti nemohu slouzit za nedostatkem casu. :)

Jinak, original je lehce k mani v reprintu, terba Adlard Coles Ltd. na Amazonu.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 9:59 pm

Strýčku a Libore - rok je to (podle knihy kterou mám před sebou) 1888. To je ale celkem jedno.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 01, 2008 10:01 pm

A aby bylo mozne zkoumat cokoliv, je nezbytne udat jak datum, atk misto. :lol:
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 10:03 pm

to windward - přesná citace z knihy je na úvodu vlákna.
Nemusíme se tím dlouho zdržovat, ale trochu mne to zlobí.
Dík za reakce
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 10:05 pm

A tedy naposled: 15. října, po vyplutí z Portorika, r. 1888
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pát úno 01, 2008 10:06 pm

Jojo, jsem omluvný, skutečně to je rok 1888.
Zblbnul mě začátek první kapitoly :oops: .
Teď jsem to našel, 13.5.1888 spustili Liberdade na vodu.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 01, 2008 10:18 pm

teista píše:přesná citace z knihy je na úvodu vlákna.

Teisto,

je to fakt uvedene, ale kdyz to clovek (jako ja :) ) nema cerstve v pameti, tak si na to blbe vzpomina :lol: . Svuj preklad od Albatrosu jsem pujcil kolegovi, proto si to nemohu upresnit. Holt - derava hlava. Bud tak hodny a omluv windwardovu sklerozu. Von ten windward jiz fakt neni nejcerstvejsi. :)

Kdybys treba zkusil uvest to datum a souradnice, mohli bychom se na to blizejic podivat. :)
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » pát úno 01, 2008 10:19 pm

Milý strýčku svoji tajemnost bez váhání napravím, už jsem u tom uvažoval. Odkaz na městskou knihovnu kvituji.
Stělesněná kapacito námořních věd windwarde: Takovou práci bych si netroufl po nikom požadovat, tvá odpověď je jako vždy přesná a výstižná. Slocumova stavba je na samostatnej topic, ale zatím se snažím prokousávat průběžně ještě je čas.

Slibuji že už Vás nebudu odtahovat od tématu, do školení v astronavigaci jste pro mě v území uzavřené dimenze.
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát úno 01, 2008 10:27 pm

OK windwarde netrap se tím, škoda drahoceného času. Přesnější údaje prostě nejsou k dispozici. Velmi pravděpodobné je, že v té pasáži je prostě rozpor. Třeba někdo příležitostně narazíme na originál a pokud bude onen rozpor i tam, uzavřeme celou věc třeba tím, že nás prostě Joshua Slocum chtěl trošku proklepnout. :) Vtipálek přece byl.
Nessie
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Nessie » pát úno 01, 2008 11:25 pm

O tom, jak si stavěl ("opravoval" ;) ) Spray, píše Joshua v "Sám na lodi kolem světa" celkem obsáhle - jaký dřevo na co použil atp. Ale plány tam hold nejsou, no :( . Na nějakou rekonstrukci ty informace nestačí.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 01, 2008 11:32 pm

Zd eje odkaz na "Slocumuv spolek". Urcite pomuzou i splany. Obzvlast, ze tech replik "jezdi" na cele zemekouli pomerne dost.

Jinak, presne plany nejsou. Existuje jen popis a "obmerovani" modelu Spray, kdyz si to dobre pamatuji.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » pát úno 01, 2008 11:50 pm

Jojo se Slocum Society jsem už v kontaktu, trošku to mám složitější s překlady ale dá se. Model už mi nabízí taky, není cenově nedostupný, jen si nejsem jistý zda na něm poznám detaily zpracování. Bude to obsah příští zprávy k nim i s dotazem zda by mi ten výcuc ze všech knih nemohli udělat oni. Bruce Roberts mi nabídl jejich knihu o všech Spray a ta se mi moc nepozdává.
Nevím zda to ze své pozice můžu činit tak se ptám zda by se to vlákno Slocum spray nemohlo založit a eventuélně přesunout tam moje rozlítaný příspěvky v jiných topicích. Nebo si to tam v klídku vypíšu sám a jen to podstatný.

Zpět na