kapesní jachta Něva

Zde se můžete představit a ukázat svou loď ...

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » sob úno 02, 2008 11:24 pm

Rafizi, vieš že na oplachtenom klepri jeden nemecký dôstojník pred II. svetovou preplával atlantik?
rafiz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rafiz » sob úno 02, 2008 11:32 pm

Nevím, ale považuju to za pravděpodobné. Když vidím, na čem jsou někteří ochotní brouzdat Pacifik, tak je to zcela věrohodná informace. Já si neroufnul ani přejet na Ládoze na Valám, jenom proto, že nešla pod plachtama zakrýt paluba. Trošku to soudruzi nedodělali. To jsem dodělal až doma. Teď bych si troufnul přeplout Jadran. Myslím, že ten Atlantik je o zkušenostech a ty já ještě nemám.
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » sob úno 02, 2008 11:41 pm

....myslim,ze ten atlantik ci jadran je o tom byt dostatecne prasteny a to tady jsme malokdo... :D 8)pokud bys ty zkusenosti mel tak se do toho na ty barce nepustis.. :mad:
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 02, 2008 11:56 pm

Libor píše: Jen mě pobavil ten název - kapesní jachta
Když jsem si přečetl ten název, okamžitě jsem si jej spojil s kapesními ponorkami z II. světové...
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bobes » ned úno 03, 2008 8:06 am

Ta Mikrona je dost hrozná. Byl jsem v tom na výstavě před cca 3 mi lety a opravdu to není ani kapesní loď. Koukni na www.mazury.info.pl na BEZ 2 nebo ještě lepší BEZ 4. Jsou to taky kapesní lodě , za stejnou cenu jako Mikrona, ale už je to trochu loď.
karel
Macher
Reputace: 10

Příspěvekod karel » ned úno 03, 2008 1:02 pm

Ahoj Rafiz , máš pěkný plavadlo :good: . Před rokem jsem dostal od kamaráda dřevěnou kostru kajaku co dělal jeho otec v 60 letech minulého století (chtěli jí spálit , ale je úplně OK byl by to škoda ) a myslím že už vím co s ní provedu až budu mít trochu času :D .
Kafoun
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Kafoun » ned úno 03, 2008 1:13 pm

[/b]Zírám jak pěkná debata se rozproudila kolem, jedné "bábovičky".[b]

Rozhodně musím říct, že po přečtení všeho, hlavně parametrů "kapesní"jachty, jsem překvapený jak je věc funkční a použitelná.
Já jsem svého času koketoval se skládacím katamaránem, z Polska, kdy jsem byl kousek před koupí, ale ta neskladnost, kombík auto, nebo přívěs, a navíc jseš na tom CATU jak nahej v trní. Napospas vlnám, tak jsem z toho couvnul. Tohleto je ono, použitené všude.

Nemají rusáci - výrobci nějaké WWW. ???
Ahoj, musím se psem a manželkou ven do přírody.

Zítra K.
rafiz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rafiz » ned úno 03, 2008 1:50 pm

Samozřejmě, že stránky mají. Jinak bych je asi nenašel. http://www.triton-ltd.ru/ Moje prapůvodní myšlenka použití téhle lodě směřovala na dunajskou deltu, kde se kanály občas ucpou plovoucím rákosím a je třeba se jím nějak probojovat. S jednotrupovým plavidlem je to podstatně snažší. Sejmout boční plováky je otázka vteřin. I na Ládoze jsem to využil. Rozebírání byť skládacího katamaranu by tak je trošku náročnější. Další idea, kterou jsem ještě zcela neopustil je spojení dvou skládacích kajaků do katamaranu. Vytvoří se plocha mezi trupy a neztratí se komfort uzavřených trupů kajaků. Poměrně konkrétní inspiraci jsem našel zde http://sweb.cz/plachtolet/navod/Navod.htm . Musím přiznat, že do kufru krátké fábie se mi ta lodička nevejde, ale nazahrádce u formana je uvezu dvě i s plachtovím a kufr si nechám na bagáž. Pokud se rozhodneš pro Triton, tak si tam pro tu loď budeš muset dojet nebo ti ji bude muset koupit někdo v místě(rusky se rády seznamují po internetu). Mají dohodu s němci, že nebudou na západ sami nic prodávat. Nejbližší prodejnu mají tuším v Minsku. Němci je nabízeji na http://www.out-trade.de/de/index.php?list=WG02 . Neznám současné ceny a kurzy, ale v roce 2006 vycházela celková cena za stejnou loď se stejnými doplňky z Německa na 80 000Kč a z Ruska na 30 000Kč. Za pobyt v Rusku včetně letenky jsem zaplatil 20 000Kč a ty lodě jsem kupoval dvě. Po všech stránkách to stálo za to.
Kafoun
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Kafoun » ned úno 03, 2008 3:43 pm

Diky už brouzdám na jejich stránkách.
[/b]Opráším svoji ruštinu a uvidím.
Ahoj.[b]
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » ned úno 03, 2008 10:39 pm

Malá poznámka k manévrům. Když ti to netočí proti větru, ještě existuje obrat tzv. "kličkou", kdy obracíš po větru. Prostě prudce odpadneš od větru až uděláš halzu a následně ostříš až na nový kurz proti větru na opačném boku. Má ale 2 nevýhody.
1.ztráta výšky. Je vhodný na širších plochách, kde se neobrací často
2.v silnějším větru je halza trochu nebezpečná a chce to cvik.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » pon úno 04, 2008 1:08 am

Ahoj.
Tak tomuhle manévru Němci říkají Q nebo taky "kravská" otáčka a doporučují jej právě v opačném gardu. Tedy při křižování na zadoboční vítr, když jsou nepříznivé podmínky pro halzu .... :mad:
Nicméně rada je to určitě dobrá, hodná příslovečné české improvizační schopnosti.
Wlady
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » pon úno 04, 2008 10:31 am

radeks měl namysli toto: při jízdě proti větru, když nemáš dost energie dotočit réčko
kravská se dělá, když se bojíš udělat halsu, jak jsi psal po větru.. Ale taky ji musíš mít natrénovanou, jinak se koupeš tak jako tak.
Akorát nemáš rozbitou hlavu od ráhna :D

Obrázek
rafiz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rafiz » pon úno 04, 2008 3:28 pm

Musím, říci, že křižovat pomocí kličky v úzkém průlivu jsem již vyzkoušel. Výsledek byl, že jsem při každém obratu několik metrů proti větru ztratil a cíl se mi vzdaloval. Nakonec jsem rezignoval a jednoduchým obratům pomohl pádlem. Pořád si myslím, že tento problém by mi mohla pomoci řešit vratiplachta.
Obrázek
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon úno 04, 2008 4:54 pm

Neklame-li mě paměť, tak plavební nauka (a dobrá praxe :-)) říká o účinnosti obratu proti větru asi tohle:
    Před obratem trochu odpadnout – nabrat rychlost.
    Nedělat manévr s úplně vykloněným kormidlem – brzdí to.
    Mít správně vyváženou plochu kosatky a hlavní plachty – velká kosatka ztěžuje vyostření, velká hlavní odpadnutí.
    Otěž kosatky povolit jen trochu – u stěžně se vytvoří kapsa, která pomůže přídi v přeběhnutí přes mrtvý úhel.
    Manévr dělat rázně, aby loď neztrácela v obratu vzdálenost uplutou proti větru.

Klidně mě doplňte. :-)

Nepoužívá se slovo výška? B.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Wlady » pon úno 04, 2008 5:33 pm

Ahoj.

to rafiz: Nikdo z nás na tvé krásné pidijachtičce neplul, takže můžeme pouze teoretizovat. Nejprve by asi bylo dobré, si poněkud ujasnit pojmy. Jsem zřejmě ducha mdlejšího, ale trvalo mi poměrně dost dlouho než jsem pochopil, že termínem vratiplachta (obecně jakákoli plachta přichycená předním lemem ke stěžni a spodním k ráhnu) označuješ pravděpodobně plachtu bezanovou a že tedy asi zamýšlíš přidat bezanový stěžeň a předělat svou lodičku na keč. To by nepochybně přispělo k lepší vyváženosti oplachtění, protože stěžeň pro hlavní plachtu (je to taky vratiplachta) máš hodně vpředu. Zda by to opravdu pomohlo k snazšímu RE, těžko říci. Pravděpodobně, pokud tě nebude brzdit zvýšeným tlakem větru zanořený závětrný plovák, by se zvýšila rychlost a to je plus v každém případě, i pro RE. Jestli by opravdu fungoval manévr který dále popisuješ to posoudit neumím, ale možné to asi je.

Nicméně z obrázků které jsi vložil je naprosto zřejmá věc jiná. A Baharis už ti to radil. Tvé lodi daleko více chybí kosatka, která, pokud ji ponecháš při obratu dlouho (až do doby než přejde na druhou stranu ráhno hlavní plachty) zaseknutou v původním záseku, ti přetočí příď přes vítr. Jen si na rozdíl od Baharise nemyslím, že by pro tento účel byla vhodná kosatka samořehazovací, protože její klasická varianta přechází na druhou stranu sama a pro účel přetočení přídě příliš brzy. Podívej se na prostřední obrázek, tam je právě tato situace znázorněna. Navíc bude ve tvém případě přecházet kosatka přes hlavu cestujícího vpředu a ten jí jako správný kosatník může v potřebné poloze přidržet i rukou. Jen spodní lem té kosatky musíš s ohledem na jeho (její) účes střihnout trochu šikmo.

Wlady
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon úno 04, 2008 5:48 pm

S tou kosatkou to máš pravdu. Nevýhoda samopřehazovací asi bude, že se přehodí o moment dřív, než by ji mohl držet kosatník.
Já to ale navrhoval spíše s ohledem na možnost že tam ten kosatník nebude a kapitán tohoto šífu bude mít plné ruce práce s kormidlem a hl. plachtou. Mám dokonce pocit že někde nahoře psal, že hl. plachtu drží jen tak v ruce. Jak se ještě starat o kosatku....
rafiz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rafiz » pon úno 04, 2008 6:10 pm

V tuhle chvíli je kosatka priorita. Nejspíš jí udělám se samopřehazovačkou. Bude-li na palubě kosatník, nahradí nedokonalý automat. Otěže hlavní plachty jsme vyvazovali ke všem možným tyčím, kterých je v konstrukci lodi dost. Šlo to ale jen při otevřené palubě, tudíš menších vlnách a mírném větru. Kormidlo se zde ovládá nohama, tudíš ruce zůstávají volné. Kormidelní páku pro ruční kormidlování jsem si vyrobil z klacku už asi třetí den na jezeře, protože už mě to nohama nebavilo. Ovládání kormidla chci protáhnout až ke kosatníkovi, aby ho mohl v případě potřeby převzít. Na možnosti vyvazování otěží hlavní plachty i při zakryté palubě jsou již vyřešeny. Teď jště musím domyslet, jak budu ovládat tu bezanovou. Němci to mají už určitě vymyšlené, jen to najít.
Obrázek

Co říkají zkušení na střih mojí stávající plachty? Upřímě.
Naposledy upravil(a) rafiz dne čtv lis 10, 2011 11:52 pm, celkem upraveno 1 x.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » pon úno 04, 2008 6:14 pm

nejméně komplikované a možná nejúčinější je to použití pádla při obratu.. :)
rafiz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rafiz » pon úno 04, 2008 6:16 pm

Nepochybně. Monohokrát ozkoušeno :good:
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » úte úno 05, 2008 10:30 am

To Rafiz:

Perfektní plachetnička.
Už mne napadlo oplachtit nafukovací pálavu plachtou ze serfu - což je asi nemožné.
Ale to jsem netušila, že už něco funkčního existuje.
Držím palce !

Zdraví Meryl
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » úte úno 05, 2008 10:55 am

to Meryl; samozrejme, možné to je. Ja som takto kedysy s "jachtingom" začal - predchodcom Pálavy bol Helios. S kamarátom sme si cca pred 20rokmi kúpili dva - spolu s veľkým výtlačným surfom sme zostavili trimaran. Na šutrovni v Levároch sme s tým jachtili o dušu - šum rozrážanej vody a zvuky vetra v plachte ... z hladiska zážitku nezáleží na veľkosti. Aspoň nie vždy. ;)
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » úte úno 05, 2008 11:00 am

Na to nemám dost odvahy, ale krásná představa !
:good:
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Laura » čtv bře 27, 2008 9:30 pm

i nás už napadlo oplachtit si pálavu, ale tohle je, zdá se, mnohem a mnohem lepší. skvělá kapesní Yachta. Něco takového si asi nechám nadělit pod stromeček. Původně jsem pokukovala po smartkatu ale odradila mne cena...
rafiz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod rafiz » čtv bře 27, 2008 9:37 pm

Doporučuju dojet si pro ni k výrobci. Ušetřené náklady za sprostředkování bohatě pokryjí čtrnáctidenní pobyt na Ladožském jezeře a dopravu.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » čtv bře 27, 2008 11:51 pm

Ať koukám, jak koukám, na těch ruských stránkách tu tvou plachetničku nemůžu najít. A na těch německých taky ne. Ale zahlédl jsem, že od prvního ledna zvýšili ceny o 15 %.
Zastavili výrobu, anebo jsem úplně blbej ? :?

Zpět na