Spoločné užívanie lode

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Spoločné užívanie lode

Příspěvekod Denis » čtv úno 07, 2008 10:26 pm

Myšlienka spoločného vlastníctva sa moc neujala, v skutočnosti je len jeden záujemca, ale na pokec je to dobrá téma. :) Hneď na začiatku som povedal že ja do toho nejdem, moja predstava je trochu iná a dovolím si ju tu prezentovať.
Vela ludí túži mať svoju loď, ale aj keď ju dokáže s odretými ušami kúpiť, tak sa zastaví na jej prevádzkových nákladoch a na tom že ju za tie prachy dostatočne nevyužije. Teda je to neefektívne. Tak skúsme to zefektívniť!
Kúpim si loď za vlastné prachy a založím si svôj privátny yacht club. Samozrejme som v ňom komodorom s nedelitelnými velitelskými právomocami a tie vyplývajú z nedeleného vlastníctva. Členmi klubu sa stanú záujemcovia o plávanie s majitelskou loďou. Ale prečo nepôjdu radšej do čártru? Pretože v klube to budú mať výrazne lacnejšie, pretože budú jazdiť na klubovej lodi len uzavretá paria čo sa poznajú, pretože budú chodiť ako do svôjho. Teda pôjdeš vždy na tu svoju loď ktorú dobre poznáš a za cenu výhodnejšiu ako je v čártri, alebo keby si mal vlastnú loď. Teda člen klubu zaplatí do lodnej kasy dohodnutú sumu za dohodnuté termíny. Podla mojich odhadov by ta suma mohla byť polovičná ako je cena za obdobnú loď v čártri. Z lodnej pokladni by komodor zaplatil kotvenie, antifoling, údržbu a odložil by si prachy na nové plachty, na amortizáciu a podobne. Keby doslúžila kladka, lano, vinšňa, žiarovka.... a podobne, tak by jednoducho kúpil novú. Kto by sa chcel zúčastniť prípravy lode na sezónu, alebo posezónneho zazimovania, tak tomu by komodor znížil príspevok do lodnej kasy. Pre komodora-majitela by to bolo výhodné lebo loď by mu neničili náhodný čártristi čo idú na dovolenku chlastať, loď by udržiaval z príspevkov v dobrom stave a teda by si udržiavala vysokú cenu, no a samozrejme jeho vlastné náklady by sa výrazne znížili. Nebolo by tam síce moc demokracie, ale po rozumnej diskusii by rozhodol človek ktorý nesie največšiu zodpovednosť a to je vždy majitel lode. Ak by moc machroval, tak nebude mať v klube členov. A s toho istého dôvodu by sa aj vzorne staral o loď, ale aj by riešil neporiadnikov. Takýto miniklub môže fungovať s 40 stopovou loďou, ale aj s 28 stopovou loďou. Na velkej lodi bude večší príspevok do lodnej kasy a na menšej lodi zas menší príspevok. Môže byť viac takýchto klubov a môžu navzájom spolupracovať, lebo každý by spolahlivo poznal svojich členov a mohol by dať pre druhého komodora odporúčanie.
A keď sa nakrkneme, tak by sme kúpili loď trebars v Kalifornii a chodili by sme sa pozerať na velryby. Alebo sa dá plávať na etapy okolo sveta. Ten priestor na realizáciu snov je nekonečný.
Ako sa Vám páči takýto model? Mali by ste záujem o takúto formu?
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » čtv úno 07, 2008 10:35 pm

Mne sa páči. Je tam predpoklad istej stability. Len či sa nájde taký zámožný investor - filantrop? :)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv úno 07, 2008 10:53 pm

To nie je filantropia, ale obojstranne výhodná koexistencia. Ak znížiš cenu čártru o DPH a o daň zo zisku a o zisk, tak by ti malo zostať asi 50-60% a to sú réžie. Dobre udržiavaná loď si dlho drží dobrú cenu, nie je to ako pri autách. Teda ak si niekto kúpi loď a nemá dosť zdrojov na jej údržbu, tak stráca na hodnote lode. Dlhé stánie v prístave neprospieva batérii, motoru, lanám, v podstate ničomu, akurát plachty sa šetria. Ak ich dáš vždy dole. Ešte aj ten antifouling sa opotrebováva rovnako a poplatky za marínu sú rovnaké. A keď sa na lodi jazdí tak je aspoň pod dohladom.
Ak je to filantropia, tak ja budem potom filantrop, akurát si musím nájsť parťákov ktorým bude stačiť 9m loď, v dnešnom zhýčkanom svete to bude problém, ale nie sú len bohatý jachtári, tak sa to možno podarí. Ale najskorej musím dokončiť loď. Alebo kúpiť.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » čtv úno 07, 2008 11:00 pm

Ano Denisy, to má hlavu a patu. Majitel musí být jen jeden. Pokud budeš mít tu loď, myslím, že se na 9m s ženou a dvěma dětma vejdeme.
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » čtv úno 07, 2008 11:24 pm

to DENIS:Nekdo v predchozim topicu popisoval jak dopadl z pujcovanim lode priblizne tvoji velikosti kamaradum,vice mene z toho prispevku vyplynulo ze se sotva zaplatily naklady a na nej zustala spousta prace a volne terminy v lednu.Mel jsem uplne stejne predstavy o provozovani svoji lode ale vetsina znamych kteri jachtari ma bud sve lode byt mensi ktere jim staci nebo propadla charteru,kteremu je velmi tezko konkurovat.pripadny zakaznik je dneska pekne rozmazleny,kolikrat zasnu jak tady napr.nekdo resi jestli je nejaka lod stara pet let nebo uz sedm a div to nebere jako podvod a pod.taky kdyz uz se jede jednou za rok na dovolenku tak spousta lidi neresi jestli zaplati o 2000-3000 kc na hlavu vic ale chteji to nejlepsi.Me ta velikost cca 9 m prijde dost nestastna,na charter je to malo na trailer uz moc.U vetsi lode by to fungovat asi mohlo,proc ne,spousta lidi to dela podobne a nekteri i uspesne.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Wlady » pát úno 08, 2008 4:43 am

Ahoj Denisi.

To co popisuješ mi připadá jako mnohem lepší nápad než kolektivní vlastnictví. Podnikám od revoluce a musím říct, že skoro všechny společné projekty nadšených dlouholetých přátel o kterých vím, skončily totální deziluzí a nezřídka před soudem. O konci přátelství nemluvě. Z téhož důvodu jsem se do této diskuse zapojil jen příspěvkem týkajícím se ekonomiky provozu, protože pesimistických pohledů na věc tu bylo i tak dost.
Tato tvá myšlenka je něco naprosto jiného a do takové party bych se, do doby než si pořídím vlastní kačenku, rád zapojil. Mě osobně by na tom lákal především fakt, že jedu na loď jejíž parametry a vybavení dokonale znám. Na charter sebou většinou vozívám moře "zbytečných" věcí (po jedné špatné zkušenosti raději i vlastní gumák, protože výbava bývá v drobnostech přeci jenom různá a než aby něco chybělo nebo bylo nevalné kvality ...). Samozřejmě i předpokládám, že by takto provozovaná loď byla vždy stoprocentně provozuschopná a měla-li by nějaké mušky, člověk by o nich věděl a uměl si snáze poradit.
Je fakt, že devítimetrovka už asi není na úrovni dnešní zpovykané doby, ale já jezdím většinou jen ve dvou lidech a v tom případě si nejraději půjčuji Elany 31 (na rozdíl od 33 kokpit s "dlouhými" lavicemi, výborné plavební vlastnosti). No a ta Tvoje bude menší jen o fous, takže pokud by byla vybavena podobně, nevidím problém... Mám na mysli především kapacitu nádrží na vodu a el. kotevní vrátek (kotevníka totiž dělá většinou manželka, protože se v omezených prostorách bojí manévrovat s lodí). Plotr a podobné vymyšlenosti si klidně budu vozit svůj ...
Domnívám se, že Tvá myšlenka disponuje pro reálně uvažujícího člověka jednou podstatnou výhodou a tou je jedna zodpovědná osoba s rozhodovací pravomocí. To ve svém důsledku znamená, že pokud budeme oba spokojeni, bude nám to fungovat. A pokud se něco změní, třeba i jachetní revír, který bude pro mě momentálně neatraktivní, můžeme se bez problémů, finančních tahanic a následného rozčarování v klidu rozejít a zůstat přáteli!
Vidím dva potencionální problémy :
1) Specificky Chorvatský = otypuješ-li loď na 6 osob, můžeš za rok vystřídat jen 15 kousků. Osobně si myslím, že to pro uvažované využití celkem stačí, takže to uvádím spíš pro pořádek a kromě toho bude tohle problém jakýchkoli spolků... Co ale netuším je otázka, jak se budou Chorvati tvářit při zjištění, že majitel není na palubě ...
2) Technický = v případě nějakého problému mohu u slušných charterovek počítat s jejich asistencí a podporou. Nikdy jsem to nepotřeboval, běžné potíže jsem dosud vždy zvládal svépomocí, ale čert nikdy nespí. Pak mohou nastat dohady o tom, jak a za čí prostředky opravu v rozumném čase, kterému nepadne větší část mé dovolené za oběť, zajistit. Mám na mysli prohlášení typu ..."no vole neříkej mi, že si tu klikovku za jedno vodpoledne nevyměníš sám".... Bohužel nevyměním, a to ani za týden :cry:
No, ať už to dopadne jakkoli, v každém případě Ti držím všechny palce.
Wlady
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 08, 2008 7:25 am

Pokud by podmínky odpovídaly mým představám, společného pronájmu se nezříkám.
Pokud by lod jednoho vlastníka odpovídala mým představám, jsem schopen, ochoten a rád ji budu využívat. Údržbové práce mě vyloženě baví, času mám dost. Ale s tou devinou na mě nechoď. To opravdu jen sólo s manželkou, jak píše Wlady. Pro šest lidí, což je celkem obvyklá sestava, považuji 36 stop za naprosté minimum, pod které nehodlám jít. Druhá věc je stupeň vybavení a třeba způsob oplachtění....
Až bude nějaká taková k mání dejte vědět. ;)
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pát úno 08, 2008 7:48 am

me taky pripada ten model co popisuje Denis vyrazne lepsi a zivotaschopnejsi nez spolecne vlastnictvi lode. Do spolecneho vlastnictvi bych nesel tohle zni rozumnejc.

...ale vubec se v tom nevyznam jak je to po pravni strance - poucte me prosim : co je potreba k tomu aby clovek mohl svoji lod provozovat jako takovy soukromy charter - at uz vozit lidi (za uplatu) nebo primo pujcovat (taky za uplatu)?

- to si na to musi zalozit firmu nebo zivnost?
- nejaka specialni registrace jako ze ne "lod k rekreaci" ale "lod k podnikani'?

pochopil jsem ze v Chorvatsku je to jine nez jinde - pro zabraneni cernemu charteru je tam omezeni na vystridani max. 2.5 nasobku lidi na ktere je plavidlo otypovano.

.. ale .jak je to tedy jinde? ...jak se jinde brani cernemu charteru? ...napr. ostatni lokality v evrope, karibik apod..

...protoze me prijde ze branit se cernemu charteru bude chtit nejaky zpusobem asi v podstate kazde zeme ne ?
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » pát úno 08, 2008 8:31 am

dodo píše:.. ale .jak je to tedy jinde? ...jak se jinde brani cernemu charteru? ...napr. ostatni lokality v evrope, karibik apod..
...protoze me prijde ze branit se cernemu charteru bude chtit nejaky zpusobem asi v podstate kazde zeme ne ?

No řekl bych, že jinde se to neřeší.
Mě by jenom zajímalo kdy naše zákonodárce napadne, kolik že by se mělo vystřídat v automobilu za rok pasažérů, aby se zabránilo černé taxislužbě a půjčování aut, třeba na dovolenou. :?
alffa
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod berty » pát úno 08, 2008 8:48 am

Zapomenuto bez reakce napsáno jinde dříve.

Jedno řešení mne napadá. Já budu jediným vlastníkem a pronajmu to zase jen jednomu (max 2) člověku o kterém jsem bytostně přesvědčen, že je to ten pravý a umí si vážit věcí. Po něm budu chtít ať provozuje třeba charter a bude vždy na lodi přítomen jako kapitán. Ať vydělá na náklady na provoz, něco na investice, tak aby se třeba cena lodi vrátila do 10 let a zbytek ať si nechá. Já budu mít rezervován jeden termín v hlavní sezoně a ty ostatní dva mimo.
Teď by bylo dobré doplnit do rovnice neznámé .Třeba náklady na obnouvu plachet , kotvení v domovské marině atd. Sečteno podtrženo- výsledek pak porovnat s cenou chartru za týdení pronájem od renomované společnosti.

Myslím, že myšlenka velmi podobná (předpokládá chorvatskou registraci)

Berty
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát úno 08, 2008 9:34 am

Ano Denisi má to naději na úspěch. O nečem podobném jsem slyšel i u němců. Alespoň případ co znám, jsou to myslím 2 majitelé, nevím zda mají stejný podíl.
Na západ od nás je to obvyklá forma provozu a vlastnictví lodě.
U nás stejnou loď, jak víš, provozuje parta 4 jachtařů z Ostravy. No s jedním jsem v kontaktu, možná by se daly posbírat i nějaké zkušenosti. Úplně bez mráčků to asi nebude, ale už jim to nějaký rok funguje. Mění plavební oblast i posádky a provoz lodě asi pokryjí. Zatím jsem nic nevyzvídal, jen co jsem slyšel. No pokud by jsi chtěl přijet do Sedlnice - bude to 29.3. a vřele doporučuji, možná by tam byl i prostor si o tom s Toníkem povykládat.
Jsem ochoten do něčeho podobného jít při stanovených - definovaných podmínkách, i u tvé 9m ....bo je to víc jak mých 6,5 :D
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 08, 2008 9:57 am

berty píše:Zapomenuto bez reakce napsáno jinde dříve.
U mě to není zapomenuto Berty. Ale myslím si že pokud někdo chce tímto vlastnit loď, není to až tak moc na veřejnou diskusi.
Pokud si chceš koupit loď nikdo ti v tom nemůže zabránit. Pokud ji chceš poskytnout i jiným a pokrýt tím náklady, to také ne. Je na tobě, aby jsi si udělal kalkulaci a navrhnul podmínky. A oslovení zájemci je přijmou, nebo ne.
Veřejně bych spíše diskutoval o hotových pravidlech, než je tu tvořil. Nebo alespoň v úzkém kruhu. Úplně to samé si představuji při variantě "spoluvlastnictví". Proto jsem tam i přestal diskutovat.
Takže:
Sestavit pravidla a dát je v plen na fóru - ANO
Sestavovat pravidla v celonárodní až mnohonárodní diskusi - NEE
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Meryl » pát úno 08, 2008 10:02 am

Taky bych do toho šla, jak už jsem psala, ale spíš za 2 roky.
Teď momentálně jsem vykapsovaná po celkové rekonstrukci bytu, což je asi problém.
Nejprve ale musí být nějaký návrh pravidel, které by se dali připomínkovat.
Pak se teprve může člověk rozhodnout, zda do toho půjde.
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod berty » pát úno 08, 2008 10:04 am

Dobrááá.

Berty
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob úno 09, 2008 9:02 am

Baharis píše:Pokud by podmínky odpovídaly mým představám, společného pronájmu se nezříkám.
Pokud by lod jednoho vlastníka odpovídala mým představám, jsem schopen, ochoten a rád ji budu využívat. Údržbové práce mě vyloženě baví, času mám dost. Ale s tou devinou na mě nechoď. To opravdu jen sólo s manželkou, jak píše Wlady. Pro šest lidí, což je celkem obvyklá sestava, považuji 36 stop za naprosté minimum, pod které nehodlám jít. Druhá věc je stupeň vybavení a třeba způsob oplachtění....
Až bude nějaká taková k mání dejte vědět. ;)

Kapitáne, tak táto tvoja predstava je presne v úplnom protiklade mojej predstavy čo som tu prezentoval. Teda upresním tu moju, je to myslené skorej na pohodový rodinný jachting, alebo pre párik ktorý sa nechce plaviť s kamarátmi, alebo možno aj pre sólo plavca. Súhlasím s tebou že pre partiu 6 a viac je treba 37 a viac. Až budem mať 70.000,.Euro zytočných, tak za tebou prídem osobne a odprezentujem ti moju druhú víziu. Pre partiu 6 a viac je ideálny čárter, ale ak si chce rodina s malými deťmi prenajať cez prázdniny 37 stop a viac na dva týždne, tak to musí byť v dobrom balíku. 99% na to nemá. Sú tiež ludia čo sa neradi plavia vo velkej partii a ak sú štyria tak sa im to zdá moc. A s toho dôvodu majú šancu deveťmetrovky, ale dovolím si tvrdiť že aj menšie.

Dane, ako vždy sú tvoje postrehy velmi trefné, ale predpokladám zámerne vedené negativisticky, ak by si chcel, istotne by si našiel aj nejaký pekný príklad. Myslím, že pokial majitel lode NIE JE ODKÁZANÝ bytostne na spoluužívatelov prípadne na zarábanie peňazí, tak sa to dá riešiť. S tým že sa sem tam niečo pokazí je treba jednoducho počítať, Majitel by mal byť jachtár ktorý dokáže takéto veci predvídať a posádku-spoluužívatelov zaškoliť do užívania tej lode a do jej tajov, najme ak je to loď robená, alebo dorábaná doma. Spoločnú plavbu kapitánov na takejto lodi považujem takmer za nevyhnutnú.

Dodo, cielom môjho diskusného príspevku bolo prezentovať moju úvahu o klubovom spôsobe yachtingu. Preto ti nebudem odpovedať, nepísal som konkrétny biznis plán. Ešte jedna úvaha o tzv. čiernom čártri. Čo je to čárter? Čárter je tvrdá komercia a to čo som prezentoval ja nie je čárter, ale spôsob yachetního klubu. Samozrejme že to môže prerásť do čártru, teda do komercie, ale to je na zvážení každého majitela lode a on sa musí vysporiadať s tým aby nešlo o trestný čin nedovoleného podnikania.

To Meryl, neboj ja na teba počkám. :)

To Wlady, tvoj citát:
2) Technický = v případě nějakého problému mohu u slušných charterovek počítat s jejich asistencí a podporou. Nikdy jsem to nepotřeboval, běžné potíže jsem dosud vždy zvládal svépomocí, ale čert nikdy nespí. Pak mohou nastat dohady o tom, jak a za čí prostředky opravu v rozumném čase, kterému nepadne větší část mé dovolené za oběť, zajistit. Mám na mysli prohlášení typu ..."no vole neříkej mi, že si tu klikovku za jedno vodpoledne nevyměníš sám".... Bohužel nevyměním, a to ani za týden
No, ať už to dopadne jakkoli, v každém případě Ti držím všechny palce.
Wlady
Majitelské lode a lode sóloplavcov sa vybavujú trochu ináč ako čártrové. Proti zadreniu motora sa dáva hlásič na vodu chladenia, vždy je predný steh dvojitý, minimálne sa dáva baby steh a vzadu je tiež zdvojený, podvanty sú tri na každej strane, kotva je samozrejme predimenzovaná a na zadnom relingu visí náhradná kotva, tretia záložná ja v bakiste. Nič neobviklé nie je mať v zadu držiak na prívesák a v bakiste 5-10 k dvojtakt s xxl nohou a ďalšie riešenia ako zdvojené výťahy na plachty a samozrejmosťou je búrkové oplachtenie, náhradné oplachtenie, plávajúca kotva a pod.

Ak som všetkým neodpovedal, tak to večer dokončím, idem strihať stromky.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 09, 2008 11:05 am

Ahoj Denisi,
přesně jak to popisuješ jsem to pochopil. Netoužím po plavbě 6ti a více lidí, kteří se poprvé sejdou v maríně já budu trpět jakožto "nájemnej" kapitán jejich nápady. Pro Baharise je to možná způsob, jak se dostat co nejčastěji na moře za rozumné peníze, vlastně zadarmo ale já si chci užít s nejbližšími či jenom s ženou a na to je 9m přesně akorát. V srpnu mám zamluvenou 30Bav a stojí 1000Euro po všech slevách. To mi přijde dost. Láká mě také možnost prodlouženého víkendu a to s chartrem neexistuje.Takže ti držím palce a věřím, že se ti podaří tvůj nápad dotáhnout. Rád ti pomůži, pokud mi řekneš s čím. Ondřej
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » sob úno 09, 2008 12:06 pm

Denisi, nikdy jsem na charteru nebyl, ani se neplavil na plachetnici ( vyjma jeden týden na odstrojeném škuneru, plujícím na motor přes jednu cestovku v Blave..)
Takže možná budu trousit nesmysly...
Tvůj model má podle mě jednu vadu - pokud chceš tuto loď vlastnit, a pokaždé se na ní plavit osobně , abysis zachoval kontrolu,nastává problém - loď bude na moři dost málo ( pokud nebudeš v penzi) a na tu režii, která vyvolává spotřebu peněz během celého roku, zůstává docela málo času k vydělání.
Pokud nebudeš na lodi osobně, nastávají stejné nevýhody jako u kolektivního vlastnictví, spíš ještě zvýrazněné tím, že nikdo z posádky není osobně zainteresován na zachování dobrého stavu lodi.
A problémy s úhradou zpúsobených škod zůstávají. A možná i problémy s pojištěním..jelikož se nejedná o oficiální charter, a majitel na palubě chybí. Ale tady si nejsem jist.

Ale pro penzistu, žijícího většinu sezóny v Chorvatsku by to docela mohlo fungovat.
Takhle to máš v plánu ? :D ;)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 09, 2008 12:52 pm

designer píše:Pro Baharise je to možná způsob, jak se dostat co nejčastěji na moře za rozumné peníze, vlastně zadarmo ale já si chci užít s nejbližšími či jenom s ženou a na to je 9m přesně akorát.

Tak to jsi pochopil velice špatně.

- Pokud pomáhám občanům a vedu jejich loď, je to jejich loď a s pronajímáním nemám téměř nic společného. Jen poradím a jsem garantem správných postupů.
- Já jedu na dovolenou také pouze (?) s manželkou, je to v červnu (v srpnu bych určitě nejel), je to B34 (04) a vyjde nás to na 850 € vč. úklidu.
- Pokud bych spoluvlastnil loď, tak kromě půl melounu který zatím nemám, bych asi opravdu jezdil téměř zadarmo. Ale nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych na ni vzal někoho jiného, než vlastní rodinu. Proto jsem pro variantu 14ti denních turnusů, na sebe navazujících.
- Co nejčastěji na moře se nesnažím. Žádné inzeráty si nedávám, nikoho nelanařím, jsem oslovován a rád pomůžu. A skutečnost že jedu letos 8x beru jako maximum, které jsem schopen a ochoten tomu dát. Protože z toho téměř nic nemám a ztráta času a manko v mých pevninských aktivitách nabývá přípustné meze.
Jinak v pohodě. :)
Stále se diskutuje a hledají se varianty. Já jsem k tomu už své napsal a až se objeví model který mě bude vyhovovat, budu uvažovat o spolupráci.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Wlady » sob úno 09, 2008 1:33 pm

Ahoj.
to Denis :
Jsem rád, že máme NAPROSTO stejnou představu o vybavení lodě (včetně toho stabilního držáku na přívěsák pro případ nouze nejvyšší) :mad:
Možná jsem ten "citát" ohledně klikovky trošku přehnal, ale měl jsem prostě na mysli skutečnost, že loď je mechanismem značně složitým a i když běžné věci svépomocně opravit zvládám, umím si představit řadu případů, které by už moje schopnosti přesahovaly...

Jinak jsem přesně ten "případ" jako desinger a též vyhledávám především klid a soukromí a k tomu loď velikosti 30 ft v případě krátkodobého pobytu myslím opravdu postačuje. Pokud jsem zde někde prezentoval zájem o pořízení lodi větší, tak jenom proto, že bych na ní rád na penzi pobýval dlouhodoběji a to přeci jenom vyžaduje poněkud více prostoru.
Wlady
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 09, 2008 4:29 pm

Baharisi, to neměla být nějaká kritika tvého způsobu jachtaření. Proto jsem u slova nájemný použil uvozovky. Mě je jedno, zda si za občanskou výpomoc vyjednáš nějakou náhradu v peněžní či naturální podobě. Já jsem pouze poukazoval na to, že mě při mém ne tak častém ježdění 9m stačí, protože chci jezdit s rodinou a ne s cca 60ti lidma za rok. V srpnu jedu protože jsou prázdniny a jedno mé dítě chodí do první třídy. Při objednávání jsem si nebyl jist, zda ho budu moct uvolnit ze školy. To, že v červnu jsou ceny jiné, vím. Takže prosím, vše v dobrém i tobě - nebylo to nic osobního. Ondřej
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 09, 2008 4:39 pm

Ale šak já to tak neberu. Psal jsem že v pohodě a v pohodě to je. ;)

Ale musel jsem vysvětlit, že případnou "společnou" loď nemám v úmslu využívat jinak, než pro sebe a rodinu. Jedině snad v případě, že by to bylo v okrajových termínech, vhodné a žádoucí pro společenství.
Ale toto mě napadlo až teď. :mad:

EDIT: Ale ten srpen je opravdu nejdražší z celého roku. A navíc v HR silně v italském rytmu...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob úno 09, 2008 7:17 pm

To Halladin, nemyslím že by som niekde písal že majitel lode by mal byť prítomný celý čas na lodi. Práve naopak, táto koncepcia je postavená na tom že majitel nemá čas byť skoro celú sezónu na vode. Ak je loď vyviazaná v maríne, tak to neznamená že je tam o ňu postarané úplne najlepšie. Ale ak sa na nej striedajú posádky rozumných a starostlivých ludí, tak je to pre loď myslím lepšie.
S luďmi je to tak, že niektorý sú zodpovedný a iný zasa nie. Ak je niekto nezodpovedný, tak mu nemôžeš požičať loď. Taký človek totiž v pohode zničí aj svoju loď a ani okom nemrkne. Veci sa obvykle neničia sami od seba. Ak nepočítam svoje prvú jazdu na lodi, tak som nikdy nič nepokazil a aj v tých začiatkoch tie poškodenia boli velmi malé a odstránil som ich. Večšinou sa veci ničia opotrebovaním a majitel lode s tým musí počítať že ich po čase musí obmieňať. Nič nevydrží večne. Ak vezmeme teoreticky, že štyria ludia- kapitáni okrem majitela odjazdia každý cca 3-4 týždne za sezónu, tak je to 12-14 týždňov, čo predstavuje sumu povedzme 5000 euro. Ak by boli len traja, tak je to povedzme 9-11 týždňov a suma je cca 3800 euro. A odpočítajme známe réžie, teda 2500 marína, poistka s povolením na plavbu v HR je cca 500 euro, 300 antifouling ak si ho spravíš sám. To sú nevyhnutné náklady / dúfam že som na nič nezabudol/ a zvyšok môže slúžiť na ďalšie náklady ako je výmena motorového oleja, filtra, sem tam nejaké lano, sem tam nejaká plachta, kilo farby a laku, žiarovky, výmena skorodovaného el.káblu a na to zostane od 500 do 1700 euro ročne.
Teda majitel lode ušetrí každý rok kompletne celú réžiu. A čo ušetrí užívatel lode? Ak chodí do čártru, tak pri dvoch týždňoch v sezóne a dvoch týždňoch mimo sezónu od 1800 do 2000 euro. A ak by si chcel kúpiť vlastnú loď tak ušetrí ešte viac a to min.4000 za réžie a kapitál na kúpu lode. Ak je loď za cca 15000 euro, tak pri 5% úročení tejto sumy to je 750 euro ročne. Teda ušetrí skoro 5000 euro.
Ak príjmu obydve strany túto spoluprácu ako vzájomne výhodnú a užívatel nie je šlendrian a nezodpoveďák, tak nie je dôvod sa obávať nadmerného :) opotrebenia.

Ešte raz by som zdôraznil, že takýto model je možný pri 37 stopovej lodi a takisto aj pri 24 stopovej. Teda túto myšlienku som neprezentoval ako ušitú pre mňa a moju loď, ale pojal som to ako jedno z možných riešení.
jerryx
Site Admin
Reputace: 66

Příspěvekod jerryx » sob úno 09, 2008 8:55 pm

Denis píše:... Večšinou sa veci ničia opotrebovaním a majitel lode s tým musí počítať že ich po čase musí obmieňať. Nič nevydrží večne. ...

a tohle je asi kamen urazu vsech spolecenstvi :-(

ono by to asi slo resit POVINNYMI vymenami jednotlivych casti lodi - nemyslim tim, ze treba kazdy rok musim fyzicky vymenit nejakou cast, ale musi se s tim pocitat, tudiz musi se na to platit rezie. a pak fyzicky se proste vymeni nebo (protoze jsou v super stavu) jeste vydrzi dalsi rok a ve spolecne kase jsou penize navic. melo by to byt nastavene tak, aby radeji zbyvali penize a ty se treba rozdelovali nebo slouzili na vylepseni lodi.

potom kdyz treba roztrham plachty, ktere mely byt 'papirove' uz vymeneny, tak neni zadny problem - v kase na to penize jsou. roztrham-li plachty mesic stare, tak je to holt moje neoddiskutovatelna chyba (pomijim jeste reklamaci u vyrobce) a ja to musim uhradit :-(

navic si myslim, ze kdyz pak budou zbyvat penize v kase a spolecnici na vlastni penezenku uvidi, ze se vyplaci o tu lod starat, tak ze to bude fungovat ;-)

myslim, ze je strasne dulezite nejet s penezmi nadoraz a strachovat, aby neprisel nejaky problem, ponevadz to pak jsou opravdu potize :-(
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 09, 2008 8:57 pm

No já vím s tím srpnem, snad to letos vydržím, když to tak vyšlo. A věřím, že nějaký klidný koutek občas najdu... Jinak s tou Itálií. Před lety jsem našel na Gargánu nádhernou romantickou vilku v obrovské zahradě asi 30m od moře. Do města to bylo po pláži cca 1km, takže úplná fantazie. Od majitele se mi podařilo dům trvale pronajmout za 200tis + údržbu. Se svolením majitele jsem vilu rozpronajímal kamarádům s rodinami a všechny nás to tak přišlo na naprosto směšné peníze. Kromě doby, kdy jsem tam byl sám, bylo potřeba zajet do domu asi 2x za léto a dát do pořádku nějaké drobnosti, se kterými si momentální obyvatelé nevěděli rady. Vtip byl v tom, že dům měl jednoho "majitele", který řešil zásadní věci (tedy mě) a nešlo o množinu spolumajitelů, jejichž jednotlivé představy o tom, jak dům má vypadat by vedly k rychlému konci. Domu i kamarádství. Proto se mi tedy Denisův nápad líbí...
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » sob úno 09, 2008 9:07 pm

Je mi jasne ze budu povazovan za nenapravitelneho pesimistu :D ale neda mi to.To jak jsi to Denisi spocital vypada ok,ale znamena to ze budes muset najit 3-4 kapitany s rodinama kteri budou ochotni kazdy rok vynalozit za tritydenni rodinou dovolenou vcetne dopravy a pri basteni konzerv kolem 70000 sk.Profil zakaznika je znam,zde se nic nedeli mezi kamarady,vse jde z rodinneho rozpoctu.Pokud mas takove kamarady mas vyhrano.Taky jim to musi vydrzet alespon par let,abys nemusel kazdou chvili hledat nekoho noveho,to se pak zasoba zodpovednych nekonfliktnich pratel s potrebnyma zkusenostma vycerpa rychle.Jinak se mi zamlouva myslenka te "druzby"mezi lodemi,muj minijachtklub o jednom muzi :) by mel v budoucnu o "vymenny pobyt" urcite zajem.Preji Ti s realizaci Tvych predstav hodne stesti.

Zpět na