Koupe mista v marine,pronajem boje

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Koupe mista v marine,pronajem boje

Příspěvekod dan » pát úno 08, 2008 12:39 am

Asi se vsichni shodnem v tom ze nejvetsi polozka v nakladech na lod je u more pronajem mariny.Ale reseni kotveni se nabizi nekolik.Asi pred rokem jsem napr.narazil na inzerat na PRODEJ mista v soukrome marine ve spanelsku za 10000 EUR.Plus par eurokacek mesicne za sluzby.To jeden zaplati v HR za 3 roky.V Anglii jsem shanel marinu pul roku,nemohl jsem s cenou dostat pod 2500 liber rocne,vyjimkou nebylo 4000 liber.Pak jsem se zakecal s nejakym typkem ktery kotvil svou polorozpadlou drevenou patnactimetrovou plachetnici na jedne z boji hned za marinou,bylo mi jasne ze se v penezich netopi.Prozradil mi,ze za to plati 120 liber rocne mestskemu uradu,poplatek za provozovani a registraci boje.Tu si samozrejme musel udelat sam.Jsem presvedceny ze by neco podobneho slo urcite udelat i v nejake kryte italske nebo spanelske zatoce nebo lagune,asi by to chtelo zjistit jak to tam funguje.Jsme v EU,nemel by to byt problem,a prijde mi to jako jednodussi reseni nez se s nekym delit o lod.Mate nekdo s necim podobnym zkusenosti?
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát úno 08, 2008 7:38 am

Myšlenka na první pohled hezká. Ale pokud se trochu zamyslíme, je potřeba si uvědomit že na dobíjení baterií a údržbu potřebujeme elektriku. Že je potřeba doplňovat pitnou vodu, zásoby. Nejsem si jistý, jestli celoroční kotvení je na bóji to nejvhodnější...
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » pát úno 08, 2008 9:25 pm

Ja spis vidim problem s navratem z hospody po pulnoci :mad: ,elektrika se da snadno vyresit generatorem,nebo windgeneratorem,solarnimi panely a pod. bezna udrzba za pomoci aku naradi,doplnovani vody a zasob taky nevidim jako problem,prinejhorsim se da zaplout k mestskemu molu nebo do mariny jako visitor.Konec koncu z mariny taky odplujes treba na tri tydny a musis resit stejne problemy.Urcite je stani na boji mene pohodlne nez marina,ale pokud by to bylo treba za petinovou cenu tak bych do toho asi sel.
jerryx
Site Admin
Reputace: 66

Příspěvekod jerryx » pát úno 08, 2008 10:55 pm

dan píše:Ja spis vidim problem s navratem z hospody po pulnoci ...

to musis mit bud lehky loupeznicky krok :P
nebo musis pockat az vystrizlivis ... :whist:
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 5

Příspěvekod Monty » sob úno 09, 2008 9:34 am

Stání mimo sezonu není zase taková potíž....
Mít vlastní mooring je super věc,ale ne nejbezpečnější...Hlavně co se týče vykradení lodě,pokud ji teda nemáš pod dohledem...Osvědčilo se mne i stání v řekách a na etangech/slaná přímořská jezera oddělená od moře písečnou lavicí/Mám teď flek na nábřeží v Agde.Zadara.Normálně se tady platí na řece za flek cca 100 éček ročně,ale neměli na papíru místo pro 10 metrovou loď,tak jsem si ho fyzicky našel sám.Tady se zase ukázalo,že"Kdo se moc ptá,moc se dozví".V zimě je to tady vylidněný a na řece stojí jenom pár lodí.V létě je to tady horor.Jinak mám tady jeden z nejlepších fleků.Voda pod nosem,elektřina 40 metrů/ nevyužívám,musel bych s kabelem přes silnici/ a internet na lodi.Co víc si přát.Jsem trochu specificky vyvázanej,bo situace a profil nábřeží to tady vyžadují,ale jinak žádnej problém...A zatím nikdo nepřišel,že tady stát nemůžu.Když jsem se ale ptal,tak řekli že ne,bo není místo.Problém může ale tady nastat u každoročních povodních.To už tady pár lodí buď nechalo na břehu,nebo i potopilo.Naposledi 13 metrovej katamarán.Proto i to specifické vyvázání na dvou 2.5 metrových tyčích.Taky se tady dá dobře stát na kanálech.Na některých místech ani nemusíš sklápět stěžeň.Mám tady ještě jednu loď na Kanálu du Mistral v Sete.Výbornej flek,ale dosti rušnej a furt to tam mlátí.Je to tam spíše pro větší lodě,ale jsou tam teď tři 7-8 metrovky na kterých se žije.Frantíci,Holanďané a Němci.Tam sic není potíž z povodněmi,ale s vlnami.Když začne foukat Mistrál,tak se na závětrné straně etangu zvedají vlny až přes metr a jdou i do kanálu,který ústí do etangu rovno proti vlnám a větru.Co se týče mooringových betonových kostek,tak na etangech je jich docela dost,ale Ti co si je tam udělali je z drtivé většiny užívají jenom v létě a na zimu z betonů odstraňují lana a pokud nevíš,kde kostky přesně je,tak ji těžko najdeš...Ale když si nějakou najdeš,tak si dáš své vlastní lano potopíš se a stojíš.V zimě po tobě ani pes neštěkne.Jestli ti lidi musí mít na to povolení,to nevím,ale můžu to zjistit.Jinak,najít si dobrou a dobře chráněnou zátoku,hlavně mimo rušnějších míst a mimo plavebních drah,udělat tunovou betonovou kostku a šup s ní do vody.Já myslím,že ptát se na to,jestli můžu nebo ne nemá význam.Je více jako jisté,že Ti řeknou ne.I když to tak není.Když už bude kostka ve vodě,tak se u ní uvaž a stůj tam,dokud můžeš.A jestli někdo přijde,že co to je za mooring,tak klidně řekni,že jsi ho našel u potápění a hotovo.Ono...Tady jsem vyděl o oka našroubovaná do skály na dně...Ale jak to dělají a jak je to bezpečné,nevím.Ale zase se na nich kotví jenom v létě....Myslím,že stát se dá zadara skoro kdekoliv,když máš loď pod dohledem....
Anebo na rušných místech,kde je hodně lidí,tam si to nedovolí nikdo vykrást.Jenom chybí pak soukromí. :thmbup:

http://img339.imageshack.us/my.php?imag ... pieup8.jpg
http://img339.imageshack.us/my.php?imag ... pierd4.jpg

P.S.:Seru i na takovéto vkládání obrázků... :prdel:
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » ned úno 10, 2008 10:40 pm

Monty dik za info,pokud by jsi se mohl poptat jestli je treba povoleni na boji a na kterym urade to frantici vydavaji byl bych Ti vdecnej.To stani u brehu je super,koukal jsem na to na Google earth,mas tam pocetnou spolecnost a pokud zijes na lodi tak je to ok,ale to neni muj pripad.Od stani na boji si slibuji alespon castecnou ochranu proti vykradeni,kdyz by byla lod par tydnu opustena.Ono tam stejne neni az tak moc co vzit,ale prece jen je jednodussi pro zlodejicka udelat nejake auto nez si macet triko.Nakonec z Harty pred par lety cmajzli celou lod,a stejne se tam stoji porad,ze jo.Tady je taky spousta cernych mooringu ale jednou za cas je ze zatoky odstranuji,coz muze jednoho neprijemne prekvapit,radeji bych to mel legalni.Diky.

Zpět na