Zkušenosti k výrobě kotevní bóje

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » čtv dub 23, 2009 10:29 pm

Takže už pracuji na výrobě té kladky, samotnou kladku mám hotovou, ložisko mám také vymyšlené, příští týden bych to měl mít zkompletované, pak přidám fotky.

Ale teď řeším lano, mám možnost koupit lano s polyesterovým opletem a s dynemou uvnitř, průměr 11mm, můžu toto lano použít od dnové zátěže přes kladku k protizávaží, nebo mám shánět jiné?? Mockrát děkuji za rady.
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod karak » čtv dub 23, 2009 11:49 pm

Ja mam jako zavazi k boji zatez z beton desek 40x40cm o vaze celkem 68kg a kdyz jsem ho chtel presunout, tak 2 jsme ho nezvedly ( je asi zapustene v bahne). Lano mam prumeru 10mm, opletene s polyester dusi bez kladky a protizavazi ( na Lipne se hladina moc nemeni).
Lano, ktere mas moznost koupit, nejspis bohuzel nema jadro z Dyneemy ( asi je to polyester). Ale to neznamena, ze na udrzeni boje a lode nestaci. Pokud se lano nebude nekde odirat, tak lod urcite udrzi.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát dub 24, 2009 8:13 am

No já na dno budu dávat 200kg závaží, ale o to teď ani tak nejde. Tady se doporučovalo polypropylenové lano, ale já mám právě nabídku na tohle lano za celkem slušný peníze, tak mi zajímá, jestli ho můžu použít. Odírat by se nikde nemělo, kladka je hladká, úvazy zajistím, aby se to nemělo kde dřít.

Podle prodejce je to lano polyesterový oplet, jádro Dyneema průměr 11mm. Mám ho tedy vzít, nebo raděj koupit to polypropylenové, ač za větší peníze.
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » pát dub 24, 2009 9:31 am

Ahoj CHarlie
Já jsem tam dal nerez ocelové lano průměr 8mm a vůbec nelituju. Vycházel jsem z toho, že když si už pořídím něco né zrovna levného, tak nebudu šetřit na zabezpečení. Zkoušeli jsme nerez řetěz, ale byl těžký a utrhl se. Lano, jedno se předřelo a druhé někdo uřízl.
Na zimu sundávám bójku i s kladkou a protizávažím a na konec lana vážu kanystr a nechám volně plavat, už 2 zimy. Nebo můžeš navázat lano, stáhnout ke břehu a zahrabat do zemi. Pokud nic nevydrží pak zbývá na jaře potápěč. :good:
Petr
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod karak » pát dub 24, 2009 9:35 am

Jestli je lano opravdu s jadrem z Dyneemy za dobrou cenu, tak bych ho urcite bral /pokud ale je lano z Aukra nebo jine internet.inzerce, tak podle me na 99% neobsahuje Dyneemu/.
Ja mam lano polyesterove opletene a vyhovuje mi. Kroucene lano bych na bojku nedaval.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát dub 24, 2009 12:35 pm

No 8mm nerez lano bude asi celkem drahé, ono to tam kde budu kotvot je celkem dost hluboké (nevím na jaké hloubce kotvíte vy), tady počítám potřebu kolem 30metrů lana ale nevím přesně a nerad bych, aby mi lano nevystačilo a 200kg na laně určiě neudržím, abych to případně vyndal, a dělit nerez lano někde na koleni bude taky docela problém. Toho polyesteového bych měl 65 metrů a jen ho uříznu na potřebnou délku a je vystaráno.

Samozřejmě, loď byla drahá a na zabezpečení též šetřit nechci.
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » pát dub 24, 2009 12:47 pm

To CHarlie
Jistě máš pravdu, já ti píšu jen své zkušenosti, rozhodnout se musíš sám. Je pravdou, že já kupoval lano 12bm cca 140 kč. Tu cenu si už nepamatuju.
Petr
PS: jak si postoupil s lodí. Když tak přes SZ.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon kvě 11, 2009 3:19 pm

Takže dneska jsem to zkompletoval. Snažil jsem to udělat z co nejmenšího počtu dílů a bez svařování.

Všechno až na drobnosti je z nerezu.

Kladka: průměru 200mm, tlouš´tka 22mm, drážka pro lano 13x13mm s rádiusem, díra průměr 33mm

Spona kladky: plocháč 50x6mm, díry pro kladku průměr 16mm, díra pro zavěšení průměr 16mm

Čep kladky: prostředek čepu mám průměr 32mm, na koncích osazeno na průměr 16mm + závit M16

Závěs na bóji (zároveň tělo ložiska): průměr 60mm, délka 130mm průchozí díra průměr16mm vevnitř osazena na průměr 38mm, síla spodní stěny 15mm na zavěšení bóje jsem to zhora rozfrézoval do hloubky 80mm šířka drážky 25mm.

Čep bóje: průměr 16mm, na konci závit M16, z druhé strany hlava ofrézovaná na 17mm (na klíč)

Pouzdro bóje: průměr 39,5mm tloušťka 25mm, průchozí díra průměr 16mm

Čep ložiska (otočně spojuje sponu kladky se závěsem bóje): průměr 16mm, na konci závit M16, hlava průměr 37mm, tloušťka hlavy 20mm z toho 10mm ofrézováno na šestihran na 17tku klíč.

Kuličky: nerez průměr 10mm - 8ks - koupeny u Akros Ďáblice

Matice jsem koupil M16 samojistné.

Je to trošku krkolomě popsáno, ale zítra to nafotím, hned to bude jasnější. Jen jsem to už zkompletoval a zapoměl vyfotit jednotlivé díly. Jinak je kožno k tomu udělat výkresovou dokumentaci.

Jako zátěž na dno mám pripraven vyřazený betonový pražec ze železnice, váha 250kg, lano budu mít polyesterové pletené s jádrem z dyneemy, průměr 11mm.

Za rady děkuji Fuldovy a Gerominovy, bez nich bych to asi ještě teď vymýšlel :good:
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob kvě 16, 2009 12:57 pm

Tak přikládám slíbené fotky kladky:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » pon kvě 18, 2009 9:12 pm

Ahoj Charlí
Musím pochválit Tvojí profesionální práci, opravdu dobrý.
Jěště Ti chci doporučit to ramínko na vyvázání k lodi.
To ramínko se volně naklápí z vodorovné polohy až k bóji, kvůli vymezení ůhlu při tahu lodi.
Za druhé, ramínko udržuje vázací lano v dostatečné vzdálenosti od kladky, aby se lano do ní nezapletlo.
Ahoj Fulda
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte kvě 19, 2009 5:18 pm

Díky, snažil jsem se. To ramínko máš vyřešené jak?? A z jak silného materiálu??

Jinak teď řeším jiný problém, jak nejjednodušeji dostat na vodu závaží (250kg betonový pražec) a následně ho poslat ke dnu, má někdo nějaký nápad?? Plachetnici tam mít ještě nebudu, jen pramici a mám možnost ten pražec přivést na vleku za autem, tudíž by se dalo s tím vlekem zajet i do vody. Taky mám vypůjčenou duši z náklaďáku. Ale nevím si rady jak dál, jak to uvázat, nebo co a jak.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte kvě 19, 2009 5:30 pm

nevím, co ta duše uveze. Ale šlo by na ní položit pražec a na vhodném místě vypustit vzduch
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte kvě 19, 2009 6:05 pm

Ahoj Charlie
To uložení kotevní zátěže bych řešil jak navrhuje Designer.
Ramínko je z 8mičky nerezu cca 20cm dlouhé.Hlavně musí být připevněné na části s bójkou.
Zvěč si fotky z mých předešlých příspěvků, určitě to tam uvidíš.
Na konci ramínka mám navařené oko a 1,5m nerez řetězu, na té fotce ještě nebyl.
Fulda
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » úte kvě 19, 2009 6:17 pm

Zkusil bych ten pražec podvěsit pod duši. Jednak bude mít ve vodě jenom asi poloviční váhu a nebude hrozit nebezpečí že při manipulaci spadne z duše. Přes duši dát kříž z hranolků a k němu to vespod přivázat lanem, které na místě přeříznu. V případě
druhého pokusu využít duši k nadzvednutí a přepravě na jiné místo. Obsah duše vypočítat dle nafouknutého objemu, nebo
rychleji potopit do bazénu. Odhaduji, že duše 8,25x20 (autobus) unese min. 200kg.
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » úte kvě 19, 2009 7:11 pm

Vidím, že jste se do těch bójí "opřeli". Snad mi prominete malou poznámku. Všiml jsem si, že jste jaksi přešli, o stránku výše, nenápadné upozrnění Davida na způsob uložení kladky. Volná kladka vyvozuje dvojnásobný tah než je protizáváží, ALE za to pro pohyb lodi potřebuje dvojnásobnou délku pohybu závaží. Tedy má li mít loď možnost phybu 5m, závaží musí mít pohyb 10m. Při pevné kladce je protitah roven závaží, ale nutný pohyb kladky je roven pohybu lodi. Tedy potřebuji i by se mi loď pohyboval 5m, protizávaží potřebuje také jen 5m. /zkrátka kladkostroj/. Tedy každý z uvedených způsobů má své přednsti.
Volba je asi spíše tak trochu výpočet s těmito vstupy.
max hladina nad bojí
min hladina nad bojí
vzdálenost, na jakou chci loď popustit od břehu, když jin na týden opustím. Loď pustím např 5-6m od břehu, ale při max hladině musím mít možnost ji přitáhnout až ke břehu.
Problém nastává tam, kde je pod bojí malá hloubka.
Píšu to jem pro jistotu, než začnete štípat či řezat vaše nová lana.
Pokud jste v obraze, omlouvám se za nepatřičnou iniciativu. :)
Pepa
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte kvě 19, 2009 7:35 pm

Ahoj Pepo
David má samozdřejmě pravdu.
Důvodem tohoto řešení ale není možnost přitažení lodě ke břehu, nýbrž udržení lodě, při kolísaní hladiny, nad dnovou zátěží. Viz předešlé příspěvky.
Zdraví Fulda
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » úte kvě 19, 2009 7:55 pm

Fuldo, já ti přeci rozumím, ale snaž se na ten problém hledět nejen přes technickou stránku věci.
Důvodem tohto snažení přeci je, abych mohl třeba na týden či dva ospusti loď a ta v bezpečí a bez poškození přečkala bouře, vitr, zančné kolísání hladiny až 1 i 2m, dle období i více a po návratu si ji bez problému přitáhnu ke břehu. Aspoň takto jsem to na Slapech a Orlíku léta praktikoval. Pokud máš na mysli fixovat loď uprostřed zátoky na větší hloubce a v pátek večer, po příjezdu, si k ní doplavat, tak je situace značně jednodušší, nicméně, výše uvedené principy používání bójky platí i tak. :)
Pepa
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte kvě 19, 2009 8:12 pm

Pepo máš pravdu, o tomto řešení jsem neuvažoval, ale je to velmi dobrý nápad. My to řešíme doplutím na kánoi k lodi. (malá hloubka)
Fulda
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte kvě 19, 2009 8:14 pm

No já chci tu loď mít na vodě, bez možnosti přitažení na břeh (nechci aby mi z lodi šlo na břeh lano). Ono v pátek se na tu loď vždycky nějak dostanu a v neděli z ní na břeh také.

Tu umístění duše nad pražec mi také napadlo, jen jak roznést váhu toho pražce na tu duši, abych ji nepoškodil a taky aby mi to nerozbilo ústo, až to přeříznu a těch 250 kg se odporoučí ke dnu.
Fulda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte kvě 19, 2009 8:31 pm

Tady je vždy rada těžká, pokaždé jde o ůsta (naštěstí né o moje :mad: ).
My jsme to pouštěli z plovoucího mola a byl to docela hupanec. Hlavně pozor na odmotávající se lano pod nohama.
Z loďky bych to nepouštěl, mohlo by tě to převrátit.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte kvě 19, 2009 9:17 pm

No já mám 65 metrů lana, nevím jaká tam bude hloubka, ale na kotvě jsem si vždycky vystačil s 30 metrovým lanem, i když jsem házel kotvu hodně od břehu, tudíž bych mohl to lano nechat na břehu, bude nás tam, na to víc, a odmotávat ho na břehu a pak si ho jen zavést nad zátěž již na dně a usadit bóji.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » úte kvě 19, 2009 9:39 pm

Když už máš k disposici tak fantastické strojní vybavení (soudě dle kvalitního provedení kladky), tak si vyrob regulovatelnou brzdu
toho lana aby neletělo tak rychle. To lano bych rozmotal celé a konec dobře upevnil k něčemu co se nepotopí. Podívej se jak mají horolezci udělanou brzdu pro slanování.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte kvě 19, 2009 10:01 pm

Tak tu brzdu jsem nikdy neviděl, ale strojní vybavení mám, zabýváme se kovoobráběním, tudíž mám k dispozici plně vybavenou dílnu. Ale zase k čemu tu brzdu upevnit na vodě, abych to lano mohl brzdit.
dfogel
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dfogel » stř kvě 20, 2009 12:27 am

ahoj jestli to dobre chapu a nerad bych tady zas udelal nakou botu.jde ti o to spustit na dno bremeno aniz by ti to urvalo prsty.no uz delsi dobu pracuji ve vyskach.vim co to je tahani vytahovani bremen.peknej pakec.ale je tady reseni.radsi tady vlozim odkaz.projdi to cely.ja od nich nakupuji a maj tam nazorne odkazy v PDF formatu.da se stoho pochopit pryncip.jinak kdyby si chtel muzu poslat prirucky.ale to bude zbytecny.tam to jde pekne vydet.myslim ze bude stacit osma a mala kladka.jinak muzu skusit nakres.tady je ten odkaz
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » stř kvě 20, 2009 6:45 am

Na tu duši na kříž z fošen postavit zapřený portál vysoký cca 0,5m a na něj připevnit zespodu tu brzdu. Lano spodem duše provléci skrz
brzdu a zase spodem ven abys nemusel ničit duši na vyndání lana. Kvůli stabilitě by byla lepší sestava 3 duší nebo barelů.

Zpět na