Měření sextantem v praxi

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » čtv dub 17, 2008 8:48 am

lynx píše:Tak mě napadlo, že azimut kompasem měřiti vůbec netřeba.
Dostatečně před polednem vypočtu výšku slunce a pak azimut pro odhadnutou polohu podle údajů z Nautického almanachu a dále postupuji podle výše uvedeného (1° = 4 minuty).

Jen tak se okrajove optam... Neni jednodussi z rocenky primo odecist hodinovy uhel? Nebo dokonce primo cas kulminace, ktery se uvadi na prave strane v pravem dolnim rohu?... :)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 289
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv dub 17, 2008 9:54 am

Ahoj,
do včerejška jsem používal Almanach, který je on-line, a tam jsem kulminace nenašel. :-)
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 17, 2008 11:07 am

Ahoj, Petre! Gratuluji k nakupu Almanachu.

Tak v elektrickem NA - pravda - kulminace neni uvedena. Je tam vsak primo hodinovy uhel slunce, takze muzes presne vedet, kolik zbyva do kulminace.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon dub 21, 2008 1:55 pm

Chvíly v poledne se dalo měřit a podařil se mi celkem jednoduchý umělý horizont s vodou v pečícím plechu(černý), překrytý sklem ze sekretáře.
Dnešní měření bylo lepší v z. délce, ale o to horší v šířce. Celková chyba 43 NM jižně.
Nestihl jsem kulminaci přesně. Tak jsem použil nejvýšší naměřenou hodnotu nejblíže kulminaci dle almanachu. Nedělal jsem průměr.
V šířce chyba 40´ :hmm: , ale v délce tentokrát zatím nejlepší výsledek, chyba jen 10´
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Jezura » ned dub 27, 2008 8:22 pm

Tak mám za sebou první observaci - v Orlických horách u babičky na dvorku. Měřil jsem slunce v 9:45 a v 11:05 - výsledek nebyl uplně tragický - proti skutečnosti mi vyšla poloha asi o 10 km západně a 3 km jižně. Připouštím ale, že jsem zbaběle pro výpočty použil software.

P.S. pořídil jsem si ostrou verzi Navigátora - za 35 USD to stojí.
palkit
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod palkit » pon dub 28, 2008 11:32 am

To windward

Nazdar mám dotaz zda jsi se nedostal k naskenovaným observacím od Palkita event zda jsi nedošel k závěrum které by potvrdily nebo vyvrátily domněku, že se jedná o chybu v určení poledne (tj času kulminace) viz strana 4.
Další dotaz směřuje na možnost kurzu astronavigace jako pokračování původního zácviku zejména určování poloh i mimo kulminaci event noční observace i když si sem vědom, že to vyžaduje zajištení školitele - tebe.
A další již poslední dotaz nemáš v rámci své sbírky sexo mašinek náhradní šroub do zrcátka (ten vnitřní se čtyřhranem) uplně se mi nechce objednávat jedenv šroubek 8x1 MM od fraiberga nebo pilovat jak zběsilý - velmi rád bych eventuelní šroubek odkoupil

Tomáš
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon dub 28, 2008 1:29 pm

Dnes to vypadalo na pěkné měření. Bohužel přesně v době kulminace přišel mrak (pomohl jsem si Navigatorem).
Proto jsem před kulminací stihl jen jedno měření. Při výpočtu jsem dále vzal první měření po kulminaci a ostatní měření jsem pak už nebral v úvahu.

A výsledek naprosto skvělý a zatím nejlepší. Chyba v délce 2´, 4 a šířce 9´, 3
Kdybych změřil přesně max. výšku v době kulminace, mohlo to být ještě lepší. Chyběly mi cca 3 minuty do kulminace.

Celková chyba 12,5 km -> 6,7 Nm. Jsem spokojen. Díky windwarde. :good:
Honzin01
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Honzin01 » pon dub 28, 2008 10:03 pm

Zdravím,
včera jsem se konečně pokusil o nějakou tu observaci. Podle Navigatora mělo slunce kulminovat v 12:56 (+ nějaké drobné) SEČ. Všechno jsem si dopředu nachystal, seřídíl plasťáka, připravil umělý horizont, atd. Zdálo se, že úspěch jedné z mých prvních observací nemůže být ničím narušen :) To jsem ale ještě netušil co přijde :D

Cca 12:50 zahajuji první měření. Najdu slunce (bez problému - docela to pařilo) a začínám ho pomalu stahovat dolů směrem k vyjetému oleji. Stahuji, stahuji a najednou.... stop. Dál to už nejde. Chybí mi nějakých 10 stupňů. Alhidada (doufám, že to říkám správně) je již posunutá "nejvíce jak to jde". Nechápu co se děje - ten plasťák přece nemůže meřit tak málo...

Naštěstí po chvilce přemýšlení je mi vše jasné. Plasťák měří maximálně do 100°. Slunce mělo být v době kulminace 54° nad obzorem (dle Navigatora). A když měříme se umělým horizontem naměříme vždy dvojnásobek (jak nám windward na školení cpal do hlavy). Takže 54*2=108. To je těch 8 chybějících stupňů. Observace byla tedy neúspěšná. S takovým problémem jsem vážně nepočítal :D

Řešení této zapeklité situace jsou podle mě dvě: 1) neměřit v poledne, 2) koupit pořádný sextant. Samozřejmě druhá možnost by se zamlouvala o něco více, ale ještě se uvidí...
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » úte dub 29, 2008 6:38 am

Honzin01 píše:Řešení této zapeklité situace jsou podle mě dvě: 1) neměřit v poledne, 2) koupit pořádný sextant. Samozřejmě druhá možnost by se zamlouvala o něco více, ale ještě se uvidí...

Možnost 3) měřit s přirozeným horizontem. ;)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte dub 29, 2008 7:42 am

Ještě jsem slyšel o možnosti měřit proti horizontu ve známé vzdálenosti - typicky jezero, řeka.... :?
Ale neznám vzoreček, to by mohl snad poradit winward...
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 29, 2008 9:19 am

Ahoj,
ještě existuje možnost pořídit si bublinkový horizont. Ale k plasťáku by to asi byl veliký přepych. :D
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte dub 29, 2008 10:54 am

V sobotu jsem pořídil dvě měření polohy metodou interceptu:
Pomocí SNO – chyba 6,25 míle,
pomocí plasťáku – chyba 5 mil.
Tak vám nevím. :o :mad:
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř dub 30, 2008 8:25 pm

Zdravim navigatory.

Bohuzelnemohu vam pomoc ihned, protoze jsem mimo stat. za 1.5 tydne se vsak vratim a odpovim na vsechny otazky,ktere zde zaznely.

S uctou
windward
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » pon čer 09, 2008 10:57 pm

Zdravím,
dne 7.5.2008 jsem se pokoušel o Výpočet souřadnic pozorovatele na základě observace kulminace Slunce
sextant - plasťák
Ligurské moře
počasí supr ažůro
moře olej
chyba o proti GPS délka 14mil šířka 4 mil
Jsem moc spokojenej zůstal jsem na moři! Hurá
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte čer 10, 2008 1:39 pm

2Erar. Cirou nahodou mam na lodi notebook, tak jsem hodil oko a precetl si o dobrem vysledku. Gratuluji!

Mam otazku: chyba v delce byla 14 mil, anebo 14 delkovych minut?

windward
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » stř čer 11, 2008 10:27 am

Prokouknul jsme 14 delkových minut :oops: a to je kolik mil?
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » stř čer 11, 2008 10:58 am

Jen se nedej erare, zase se tolik červenat nemusíš :mad:
Pepa
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř čer 11, 2008 11:33 am

Je to 14 * cos(fi), kde fi je zeměpisná šířka místa měření.
Tedy pro Ligurské moře asi 43°N.
Chyba je tedy: 14 * cos(43°) = 10,2 míle.
Já myslím, že je to dobrý výsledek. :good:
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » stř čer 11, 2008 12:04 pm

Když moře a nebe vypadá takle

Obrázek

, tak se to měří supr :)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte zář 23, 2008 10:15 pm

Protože jsem se ještě nedostal k popisu letošní plavby (omlouvám se těm co na to čekají) , přiblížím zátím jak jsme měřili a počítali.

První dojem, který vdžycky když vybalím sextant mám: jak je ten postup výpočtu (a to jej notně usnadňuje formulář našeho učitele windwarda).
Měření sextantem jde hladce, už se to stává rutinou, ale ty počty.

Letos plavba byla tak náročná (ležerní), že jsem sextant pořádně vybalil jen jednou :cry:
Pořád bylo co dělat, nebo nedělat, nebo jsme byli na pevnině.

Pravdy je taková, že v Chorvatsku je moc ostrovů a ostrůvků. Člověk aby v poledne volný horizont pohledal. Opravdu jsem měl problém s výhledem.
Když už to trvalo dlouho, pojal jsem měření v zátoce Stupica Mala jako cvičné (pro posádku samozřejmě, v rámci dokončení marinizace :D ).

Problém byl, že jsme byli dobře zakotvení a vyplouvat na chvíli do místa viditelného horizontu se nikomu nechtělo.
Po pravdě to bylo tak, že během přípravy to vypadalo, že to vyjde, ale ten Oskar, mrška jedna, po obloze pádí tak rychle, že v době kulminace už mezi horizontem a lodí byl výbežek mezi zátokami M. a V. Stupica. :hmm:

Nu což když měřit tak měřit. Pokusil jsem se tedy pomocí sextantu, přesně pomocí jeho dalekohledu přenést pomyslně horizont do místa na pobřeží jak nejlépe a nejpřesněji jsem uměl. Snažil jsem se najít nějaký orientační bod (šutr) a k němu měřit kulminaci.
Nesmějte se :x
Obrázek
Takto jsem se snažil zjistit kulminaci a patřičný úhel. Zbytek už znáte, výpočty jsou pořád stejné. Já jako obvykle jsem si musel projít nějaký ten školní příklad ze školení, abych našel ty patřičné tabulky a v nich odpovídající korekce. :roll:

A závěr?
I u takto nepřesného měření (sám jsem byl zvědavý jak to vyjde) jsem dosáhl přesnosti, anebo nepřesnosti :? 22 Nm.
To považuji za dobrý výsledek, v takovýchto podmínkách.

Pak už probíhalo jen cvičné měření, každý z posádky si to vyzkoušel....
Obrázek

Obrázek

Už se těším na další realné měření...
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Software pro nebeska pozorovani

Příspěvekod Jezura » stř říj 01, 2008 10:09 pm

V jine casti fora me Milos pozadal, abych zverejnil jaky to zazracny softver mam na vyhodnoceni observaci.

Nuze vezte, ze jsem investoval 35 USD do ostre verze Navigatora ( www.tecepe.com.br ) a nelituju. Krom toho je na tom webu ke stazeni zdarma orezana light verze.

A co to umi? Asi ledacos - ja pouzivam:

mapu hvezdne oblohy (zadate souradnice, datum a hodinu a ukaze se vam, co mate nad hlavou, lze i animaci

vyhodnoceni observaci - umi to slunce, mesic, venusi, jupiter, saturn a kupu hvezd, dal to ma korekci na pohyb lodi (pokud merite napr. slunce ve dvou okamzicich na plovoucim korabu)

plus tam je:
strucna astronavigacni ucebnice
moznost vlozeni naskenovanych map a propojeni s GPS
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř říj 01, 2008 10:30 pm

Dovolím si doplnit odkaz přímo na program http://www.tecepe.com.br/nav/download.htm
Obrázek
Ti co byli na školení, si jistě vzpomenou, že light verzi, která je mimochodem zdarma, jsme měli v na závěr školení jako doporučení od windwarda.
I light verze je velice užitečná, ale pozor windward doporučuje 16bit verzi Light 16 http://www.tecepe.com.br/nav/snav16s.exe
Ta novější http://www.tecepe.com.br/nav/snav32s.exe údajně padá. Vyzkoušel jsem obě. Neměl jsem žádný problém. Možná jsem nevyužil všechny funkce...
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pon led 12, 2009 1:39 pm

Tema o chybe idexu bylo preneseno do samostatneho topiku sem:

http://jachting.info/modules.php?name=F ... 8554#38554
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř zář 05, 2012 7:48 pm

Pokračuje někdo v cvičném měření ?

V neděli se naloďuji a majitel mě požádal o předvedení (naučení) získání pozice z polední kulminace Slunce.

Pohoda, ta nejjednodušší metoda...lehce se řekne hůře udělá když jsem sextant nedržel 2 roky v ruce :oops:

Ale chyba napravena. Dnešní měření opět po dlouhé době přineslo následující výsledek. Nedělal jsem si velké ambice...v rámci možností mi stačí přesnost (chyba) v řádu na kterou je vidět pobřeží (pak nastupuje terestrická navigace)

Chyba v šířce bohužel 23´(asi už se mi třese ruka...), ale v délce jenom 0,6´ což je zatím můj nejlepší dosavadní výsledek. Celkem tedy 22 mil mimo skutečnou polhu.

Výpočet nebyl napoprvé, přeci jen se mi to už vykouřilo z hlavy a musel jsem si znovu projít celý postup podle poznámek z kurzu co dělal Windward.

Protože chytit přesně vrchol kulminace není snadné, dělám raději více měření a průměruji. To se také projevilo na skvělém výsledku v délce.

Seřídil jsem čas na hodinkách a šel jsem měřit. Jako umělý horizont posloužil pečící plech z trouby naplněný vodou bez dalšího...

Měřil jsem jak spodní okraj, tak celé překrytí...ale to nebylo tak přesné, tak dávám data jen pro spodní okraj.

Kdo chce zkusit výpočet jako příklad zde jsou naměřená data z dnešního dne, vždy čas(H:M:S) a - us (údaj sextantu). Pokud to někdo zkusí vypočítat, můžeme potom porovnat výsledek a postup. Doplním že chyba sextantu SNOT je zanedbatelná pro naše účely 0,1´

1) 12: 37:33 - 93°17´
2) 12:40:55 - 93°28
3) 12:48:09 - 94°43,5
4) 12:52:01 - 94°47
5) 12:55:30 - 93°50
6) 12:59:06 - 93°52,5
7) 13:04:30 - 93°53,5
8 ) 13:23:32 - 93°22,5
9) 13:25:18 - 93°17
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv zář 06, 2012 11:09 am

Tak půjdu s kůží na trh. Podotýkám ale, že jsem nenašel tabulky pro korekci dCor a interpolační tabulky pro jednotlivé minuty/sekundy. dCor jsem tedy vzal -0,9' a interpolaci jsem vypočítal (incre = 13° 00,3').
[spoil]Vyšlo mi, že se poflakuješ poblíž Novomlýnských nádrží: 48° 55,6'N a 16° 38,2'E.[/spoil]
Ale ta chyba 22 mil s tím zahýbe.

L.

Zpět na