yacht legs,alternativa klasickych stojanu

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

dan
s/y Hannah
Reputace: 2

yacht legs,alternativa klasickych stojanu

Příspěvekod dan » ned úno 17, 2008 10:38 pm

www.yachtlegs.co.uk/products/yachtlegs.php
yacht nebo dog legs se sice pouzivaji hlavne v oblastech s velkym prilivem a odlivem pro lode s jednim kylem ale jak je videt z fotek dobre poslouzi i napr.pri zimnim uskladneni.paradni mi na tom pripada hlavne to,ze namisto pomerne velke konstrukce svareneho stojanu ktery zabira hromadu mista na zahrade se tady jedna o 4 az 6 trubek dlouhych asi metr,ktere se daji snadno rozlozit a uskladnit v garazi nebo vozit sebou na lodi.tahle firma je vyrabi z hliniku a jedna "noha" vazi kolem 10 kg,takze se s tim da snadno manipulovat.no a diky podrobnemu nakresu si to cesky sikula vyrobi urcite i za podstatne lepsi cenu ;)
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 61

Příspěvekod MartinB » ned úno 17, 2008 10:58 pm

No loď sice nemám, ale kdybych měl, tak tomuhle bych tedy moc nevěřil.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » ned úno 17, 2008 11:10 pm

toto běžně používají hausboty na Slapech, ale v trošku bytelnějším provedení... :-)
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 5

Příspěvekod Monty » ned úno 17, 2008 11:15 pm

To Dan:No...Mám něco podobného,jenom ne z hliníku.. :hmm: Můžu s tím loď podepřít,ale i vyvázat dál od břehu.Takové univerzální.Ta cena tohohle "vynálezu" je ale příšerná.Já bych potřeboval tu FA4 a 1800 liber je fakt už zhovadilost.Jinak je to věc výborná a umožňuje opravy a údržbu"podvozku" i bez placení marin a jeřábů. :good:...Něco jako suchej dok kdekoliv,kde je trochu větší odliv.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » ned úno 17, 2008 11:27 pm

to martinB:samozrejme to nelze pouzit u kazde lodi,napr u modernich jachet s dlouhym finkeelem a doutnikovym balastem bych si to taky nelajznul.ale na druhou stranu nevidim duvod proc neverit "mistnim"kteri to bezne pouzivaji uz cela staleti.puvodne to ovsem vyrabeli z masivniho dreva.ja mam na HANNAH long keel dlouhy pres pet metru ktery poskytuje lodi dostatecnou oporu.je fakt ze mi nekdy zustava rozum stat nad "vychytavkami" ktere mistni rybari pozivaji ,uz jsem byl svedkem toho jak pri navratu z more vytahovali 10metrove lode na utes vysoky asi 15m pomoci jakehosi vleku,bohuzel jsem nemel fotak ani kameru.neni zde moc vhodnych pristavu takze jim nic jineho ani nezbyva.holt more neni jenom"pohodlny"jadran. :)
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » pon úno 18, 2008 12:00 am

jednu fotku asi 6m lode pripravene na vytah jsem prece jen objevil,ale ti cvoci tohle delaji i s podstatne vetsima lodema.
to Monty:jo mas pravdu je to mastne ale napr ja bych potreboval jen tu nejjednodussi variantu pre-set leg ta je za nejakych 7 stovek nicmene si to nejspis necham udelat v cechach podstatne levneji.pokud bych chtel kotvit na boji tak se bez tohohle stejne neobejdu,teda pokud nechci aby se mi lod valela na boku coz by ji urcite nesvedcilo navic bych si rozlil kafe.ono se to tady muze hodit i kdyz to clovek nestihne vcas do mariny za vrata pred odlivem,coz se stalo treba R.Konkolskemu s Nike kdyz prijizdel tusim do Plymouth na start transatlantickych zavodu.z tech fotek na www strankach se mi nejvice libi ta treti,ta lod ma urcite pres 35 ft a taky ji to udrzi. :shock: [img]http://[img]http://img219.imageshack.us/img219/919/anglie329cp5.th.jpg[/img][/img]
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 61

Příspěvekod MartinB » pon úno 18, 2008 12:55 pm

dan píše:to martinB:samozrejme to nelze pouzit u kazde lodi,napr u modernich .....

Ale jo, ten systém není v zásadě špatný, ale to uchycení na "čep" zajištěný "závlačkou" a druhý opěrný bod jen opřený o bok, to mi přijde, že kdyby začal třeba nárazový vítr tak jak se loď přece jenom trochu rozhoupe, že ty nohy mohou začít "pochodovat" a dál to ani nechci psát :cry: .
Ony lodě padají i z těch mohutných, bytelných podpěr.
Prostě mi to nabízené konstrukční řešení přijde labilní.
I když na druhou stranu, jak to vyřešit, aby to bylo možno snadno sundat a schovat, že jo?
Ale to je věc názoru. Já bych prostě svého "miláčka" (pokud bych nějakého měl) těmhle nohám nesvěřil.
No a ta cena ...... taky nic moc.
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon úno 18, 2008 3:26 pm

ty prachy, co za to chteji proste odpovida jejich prijmum, takze bych to neresil a nechal si to udelat tady...
stabilni to je, dostatecne, spis bych mel starost, aby se mi to neprekotilo dopredu. ty predpripravene... mel bych trosku obavu. muze se ti stat, ze si sednes v miste, kde bude zkratka zrovna pod tou nohou dolik a jsi namydlenej. kazdopadne v prilivovych vodach, jak nemas sklapeci kyl a kormidlo, popripade dvojitej kyl, by clovek neco na tenhle zpusob mel mit pripravenyho vzdycky. protoze jak si lehne lod do blata, tak se uz nezvedne.

2 MartinB: stabilni je to dost, jenom pro ilustraci fotka, kdy sedime jen na sklapecim kylu sirokym nejakych ctyricet centimetru, jak pisu vyse - u kratkeho kylu bych se spis obaval kotrmelce pres cumak, zalezi na delce kylu.

Obrázek
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pon úno 18, 2008 6:57 pm

Myšáčku dalo by se to posadit do zaději a přidat třetí na špici? Tři body jsou nejstabilnější ne? Nevíš jestli by to fungovalo v proudu řeky, mám na mysli u nás pod přehradou? Půl řeky tu zústává na suchu, voda se zvedá tak o dva metry a je tu docela proud.
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon úno 18, 2008 7:10 pm

to zaleží jak velkej tam máte příliv :lol:
těžko říct, ono záleží na lodi, kupodivu čím větší loď, tím lepší, prostě to tam ta hmotnost přitluče ke dnu a proudy nevadí. záleží na velikosti proudu a rychlosti, jak rychle bude voda opadat. Ale obecně bych to někde ve větším proudu zkoušet nechtěl.

A na te fotce... to nebylo bezvětří, ono docela foukalo, tak jak už na sevrou foukává. Když jsem tam byl poprvé, tak jsem cítil lehké šimrání u žaludku, ale funguje to bezpečně, ta loď se tam prostě přilepí. Jirka Zindulka kdysi nestihnul dojet s patnáctimetrovým ketchem do přístavu a sedli si za odlivu. Vystartovali na břeh a našli pražce naprosto přesně na dýlku, aby loď podepřeli. Prej se holky docela divily, když si šly ráno namočit kartáček a može nikde. V přílivových vodách se zkrátka může stát, že si člověk sedne a takovéhle nožky můžou tu loď zachránit. S troškou šikovnosti a především štěstí by se asi dal použít spinakrový peň, nouzově shodit třeba ráhno, pokud by bylo dostatečně dlouhý, ale loď si prostě nemůže lehnout.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » pon úno 18, 2008 7:41 pm

Mimo zimu se s hladinou zas tak nehýbe, ale když pustí přepady příliv se náhle zvedne třeba o metr nad normál. :) To by se mi to asi celý posunulo a po opadnutí by to mohlo udělat neplechu. Jde mi o to že když nebudu přítomen a upustí mi vodu pude na bok a až budou napouštět mohlo by mě to zaplavit než se narovná. Předpokládám, že stát proti proudu je správně a před sílou se můžu schovat za zatáčkou.
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon úno 18, 2008 8:09 pm

jak je loď těžká, popřípadě, máš foto? Al v podstatě z druhé stránky. Odpověď je ano, použit to můžeš.
Jak to máš na přehradě, tak to nemusíš vozit s sebou. Udělal bych to z lešenářských trubek. Nevím, jak dlouhý máš kýl a jak je umístěný, kde máš těžiště lodi. U menší lodi asi jak jsi psal, tři nožky, dvě posunuté dozadu a jedna z přídi.

Ono je to ale trošku jinak v případě, o kterém mluvíš Ty a v případě, že jde o stání za odlivu. Za odlivu to prostě čekáš, cítíš, když si loď sedne a máš dostatek času loď zafixovat. Ty, jestli jsem to pochopil dobře, potřebuješ mít loď připravenou, aby si za "odlivu" pěkně kecla "na kozy" a to je trošku odlišné...
ale řešitelné to je.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » pon úno 18, 2008 8:57 pm

Loď ještě není, ale je to již v jednání s kamarádem. Ono je to hned pod přehradou, hned pod barákem a zvažuju tu občasné stání. Zahrnuji to do rozhodování jakou loď, na pevnou konstrukci to vidím problematické s povolením a nelíbilo by se mi to jako zásah do krajiny. Muselo by jít o loď do ponoru tak metr a taky to možná bude jen okruhovka. Děkuju za trpělivost a odpovědi, potřebuji pro rozhodování vědět jestli je něco podobného reálně proveditelné.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » pon úno 18, 2008 9:39 pm

ja si nemyslim ze by toto bylo vhodne na reku,chce to tvrdsi piscity nebo jilovity podklad,do ktereho se keel i patky stojanu trochu zabori,na sutrech asi nic moc navic si o ne otluces kyl.chtelo by to zjistit jake je tam dno,ani prilis ridke bahno nic moc.taky profil koryta reky je dulezity,pokud je to prilis svazite tak je to nanic.pri odlivu se lode na boji pokud jsou chraneny pred vetrem vetsinou postavi pridi "do kopce"smerem ke brehu,takze patky stojanu jsou vicemene ve stejne vysce,na rece by si lod sedla pridi proti proudu a je pravdepodobne ze by jedna "noha" byla o dost niz,stejne jako kdyz by to dosedlo na vetsi sutr.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » stř bře 26, 2008 10:43 pm

o velikonocich jsem narazil na tuhle lodicku jejiz majitel si jednu z podpor upravil na zebrik...
[img]http://[img]http://img212.imageshack.us/img212/7610/portsmouth075xf3.th.jpg[/img][/img][img]http://[img]http://img212.imageshack.us/img212/9726/portsmouth074zo2.th.jpg[/img][/img]

Zpět na