vlajkový stožár

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

david
moderátor
Reputace: 121

vlajkový stožár

Příspěvekod david » pát úno 22, 2008 11:03 pm

Teď zas potřebuju radu já. Vite někdo, jak přesně má vypadat přístavní vlajkový stožár? T.j. v jaké výšce ( poměru délky) sálinky, jejich délka, jaký ten třetí na státní vlajku a tak. Případně by bodla dobrá fotka. Někde jsem ty parametry měl, ale.
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » pát úno 22, 2008 11:10 pm

Nejsem si jist, ze nejake presne pomery jsou. Nema cirou nahodou ten "saling" smerem dozadu nazev "gafl", nebo tak neco? :) Dluzno rict, ze ty mas teda asi hodne velkou zahradu...
david
moderátor

Příspěvekod david » pát úno 22, 2008 11:22 pm

windward píše:Nejsem si jist, ze nejake presne pomery jsou. Nema cirou nahodou ten "saling" smerem dozadu nazev "gafl", nebo tak neco? :) Dluzno rict, ze ty mas teda asi hodne velkou zahradu...

Gafle by to mohla bejt, zahradu mám na břehu. Jasný, že to seknu od oka, ale nerad bych, až to ztopořím, začal z důvodu malé estetičnosti předělávat. A jako obvykle spěchám.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát úno 22, 2008 11:39 pm

Jen tak pro zajimavost jsem vystrachal nekde-v-zadni-polici neco jako "Vodacky oddil od jara do zimy". Stoji tam:

Vodacky stozar se stavi vzdy rahnem k vode. (To je to, co jsi mile nazval "salingem". Fuj!) Rahno, cnelka a gafla maji delku tretiny stozaru. (Tj. cele rahno, ktere "visi" privesene za stred a trci vpravo a vlevo, ma delku 1/3 stozaru.) Gafla ma (pry) trcet vzhuru pod uhlem 45°. (To se mi nezda.)

Statni vlajka - na gaflu, oddilova vlajka - na cnelku, na obou ramenech rahna - po ctyrech kladkach z kazde strany "v patricnych vzdalenostech, aby se vlajky neplacaly o sebe a nezapletaly".

Plus (ja si nedelam srandu) 25 pravidel vyvesovani vlajek plus obecny ceremoniar na trech stranach vcetne vyobrazeni stop po serazenych scoutech. :lol:

Rikas, ze spechas... Budes tam mit rande? Doporucim jeste zaset kolem dokola nejake obrubniky a natrit je na bilo.
david
moderátor

Příspěvekod david » pát úno 22, 2008 11:56 pm

windward píše:serazenych scoutech. :lol:
Rikas, ze spechas... Budes tam mit rande? Doporucim jeste zaset kolem dokola nejake obrubniky a natrit je na bilo.

No rande tam mít budu - viz spol. akce. Jinak dik, cos napsal sedí, včetě těch 45°, ale nebyl jsem si jistej. Jen, když dovolíš, místo obrubníků mám krásný balvany z řeky a natírat je teda fakt nebudu. A ještě drobnost - ten klacek se staví gaflí k vodě, ne ráhnem. To by to bylo celý nějak naštorc.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » sob úno 23, 2008 12:06 am

Autorem poblikace je Mirko Vosatko. Ten pise, cituji: "stozar se stavi vzdy rahnem k vode". To znamena, ze gafli od vody. Vzpominam si, ze stezen na lodnich sportech v Brne stal Gafli od vody, na Namornim jachtingu v Brne stoji gafli od vody, na nejakem ostrove v Praze na strese provozniho strediska plavebni komory stoji gafli od vody (pokud si v poslednim pripade dobre pamatuji).

Rad bych ti to oscanoval, ale mam pokazeny skanner. Pokud je to dulezite, zkusim se zitra zeptat znameho, co bydli vedle. Potrebujes to?
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » sob úno 23, 2008 1:34 am

Tedy pánové, mám pocit, že si jen nerozumíte. O této problematice sice nic nevím, ale mám pocit, že winward termínem "ráhnem k vodě" myslí skutečnost, že to příčné ráhno je upevněno PŘED STĚŽNĚM směrem k vodě, ale samo víceméně ROVNOBĚŽNĚ S BŘEHEM, protože jinak by gafle nemohla čnít OD VODY.

Nebo se pletu?

Wlady
windward
moderátor

Příspěvekod windward » sob úno 23, 2008 7:30 am

Ano Wlady, presne tohle mam na mysli. Diky.
david
moderátor

Příspěvekod david » sob úno 23, 2008 9:58 am

windward píše:Ano Wlady, presne tohle mam na mysli. Diky.

jen sem to odeslal, tak mě to taky došlo. Jen mi někdo fakt tvrdil, že gafle má bejt k vodě, i když sem to tak nikde neviděl. Vím, že se o tom dohadovali na Cindě, bez jasnýho výsledku a dokončili to tím, že je tam voda z obou stran a tak je to fuk. Mě se líbí taky víc gafle od vody a snad je to teda správně.
Každopádně dík za rady.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » sob úno 23, 2008 10:18 am

aspoň kousek stožáru.. (jestli je myšlen tento)

Obrázek
david
moderátor

Příspěvekod david » sob úno 23, 2008 10:58 pm

stožár pěknej, jen nemá být ta gafle výš?
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod berty » ned úno 24, 2008 7:47 am

Myslím, že to záleží na prostoru který kolem stožáru je a kam mohou případně nastoupit posádky. My jsme měli galfe k vodě a za stožárem les. Výška galfe by odpovídala.

Berty
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » ned úno 24, 2008 8:46 pm

Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Wlady » ned úno 24, 2008 11:48 pm

Teda nic proti ničemu, ale pokud dobře vidím, tak jsou na obou posledních obrázcích ta příčná ráhna špatně. Tj. ZA stožárem, místo PŘED ním.
Wlady
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » pon úno 25, 2008 2:47 pm

U stožáru slouží příčné ráhno k tahání signalizačních vlajek, nikoli k spouštění plachty, takže jeho umístění před nebo za není tak důležité. V případě že by to byl stěžeń, tak by umístění za bylo špatně. Myslím, že jde o důstojné vyvěšení státní (a klubové) vlajky. Např na fotce z ročenky ČYKu z roku 1931 je fotka : "vztyčení státní vlajky 20. října 1918", příčné ráhno je v ose stožáru (jako na dnešních stěžních saling) a nikdo si z toho hlavu nedělá..
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Wlady » pon úno 25, 2008 9:36 pm

Ahoj.
to Míra : No, já si z toho taky hlavu dělat nehodlám ;) Upozornil jsem na to jen proto, že tady o fous výš winward svým, jako vždy velmi racionálním a perfekcionalistickým způsobem vysvětloval, jak to má "správně" vypadat. Já se do toho vlastně zapojil spíš jen shodou okolností.
Na druhé straně musím přiznat, že ačkoli jsem až do winwardova příspěvku naprosto netušil, kam že má ta gafle vlastně směřovat (mám na mysli k vodě či od vody), tak ráhno z druhé strany stožáru (stěžně) na mě působí trošku nepatřičně. Nicméně docela určitě se z toho nestřílí :D
Wlady
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » úte úno 26, 2008 5:49 pm

Tak jsem dneska koukal na stožár na baráku na Štvanici u zdymadla a tam mají gafli směrem k vodě.
david
moderátor

Příspěvekod david » úte úno 26, 2008 11:31 pm

Strycek_Bidlo píše:Tak jsem dneska koukal na stožár na baráku na Štvanici u zdymadla a tam mají gafli směrem k vodě.

no a fčíl mudruj

Zpět na