Spinaker a práce s ním

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod erar » čtv dub 10, 2008 5:37 pm

Tak jinak u tohoto spinakr je standard jenom červená !! a zažil jsem i jonom modrá 8)
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » pon zář 01, 2008 12:39 pm

Ahoj spinakristi,

potřebuju poradit jak na stahování spi pod genou na běžné charterové lodi,
takže bez extra spinakrových vinčen.
Kam přehodíte spi sheet (závětrnou otěž) aby bylo volno pro vytažení geny?
A jak na to, když spi táhne jak kůň (vítr třeba 20 až 25kn)?

A když už genu vyndám, uvolním guy a balónek splaskne, mám genu víc utáhnout,
než by odpovídalo směru větru, abych měl lepší přístup pro balení spi?

Dík
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » pon zář 01, 2008 5:55 pm

Ahoj

a) spinakr stahuj za hlavní plachtou!!!
b) nejdřív sundat spinakr a pak dát genu.
c) gena nebo spinakr, obojí nefunguje!!

spinakru zdar :)
Naposledy upravil(a) erar dne pon zář 01, 2008 7:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon zář 01, 2008 6:12 pm

Jak už napsal Erar, není důvod proč mít vytaženou genu a spinaker k tomu. Gena jen zbytečně spinu cloní. No a tím pádem se k ovládání otěží použijí vinchny od geny. Na běžných charterových lodích...

Více najdeš v publikaci Plachty- Vše o seřizování plachet a takeláže
jerryx
Site Admin
Reputace: 66

Příspěvekod jerryx » pon zář 01, 2008 7:51 pm

ja bych se tedy priklanel k t0movymu dotazu ...

stahovat spinaker VZDY pri vytazene gene (ovsem kdyz je slaby vitr, tak na to taky kaslu :oops:) ..
ona ta gena, hlavne v silnejsim vetru, je o hodne ucinejsi.

jen tu genu nevytahuj celou (spise jako kosatku) a nepovoluj ji (pak prekazi) a pak nikam prehazovat zavetrnou otez nemusis. nezapomen si stahnout barberhauler (ovsem jestli ho mas) ...

2 baharis & erar: o to prave pri stahovani jde, aby gena clonila spinaker :whist:
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon zář 01, 2008 9:09 pm

Nejsem zase nějaký odborník na spin. Naštudoval jsem teorii a sem-tam si ji ověřím v praxi. Je pravdou, že jsem v původním dotaze zasklil to stahování za genou.
Ale i tak. Nenarazil jsem zatím na jediný důvod, proč se kvůli stahování spinakru otravovat s vytahováním geny. Pokud se to udělá tak, jak jsem tu psal už 3.3.08, spinnaker vyvlaje za hlavní plachtou a lehce se spustí do vaku.
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » pon zář 01, 2008 9:13 pm

Zřejmě asi záleží taky o velikosti, ve větru kolem 25kn blbnout ještě s genou? spinakr schovat za hlavní je podle mě jednoduší :) a pak ho nacpat do hlavní lukny.
Pidzej
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pidzej » pon zář 01, 2008 10:29 pm

1- Proč stahovat spinakr za kosatkou- máš ihned k dispozici plné oplachtění. Sundavání v silném větru je jednodušší a lehčí.
2- Proč dodržovat barvy u spinakru- protože to máš tak zažité že víš za co taháš. občas při nedostatku vinšen se najednou dostane třeba pravá otěž na levou vinšnu... u piána. Nemluvě o genakru kde je to dané tvarem plachty.
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte zář 02, 2008 12:12 am

Takže pánové, asi jsem se nezeptal dobře, zdá se, že pochopili jen závodníci.
Stahování spinakru za hlavní plachtou mám celkem zvládnuté, Plachty od Ivara Dedekama
pročtené (a ne jednou, fakt moc dobrá knížka, Baharisi).

Samozřejmě mi nejde o současné použití spi a geny.

Spíš jde o stav, kdy jedeš na samotný spi (na vlnách mi hlavaska zatím vadí - i když je víc přitažená, jak by měla se spi být). Třeba se to časem naučím, ale po stažení hlavasky se mi drží nafouknutý spi mnohem líp - a taky na něj líp vidíš - a ve velkým větru už rychlosti moc
netratíš.

No a teď si představ, že jedeš na vítr zadobok zleva, přifukuje, zvětšej se vlny a už se na spi necejtíš, chceš se ho zbavit a dát místo něj samotnou genu. S 25kn v zádech se standardní nebo celospírová hlavaska moc dobře nestaví, i když loď dělá 10kn, pořád ještě zbývá 15 zdánlivého. Ráhno po větru nepřetočíš a vyostřit nemůžeš, hrozí spinout. A navíc bys to dělal jen kvuli stažení spi, dál chceš jet na samotnou genu.

Tak jak radí jerryx, chci vytáhnout 3/4 geny na zaclonění spi. Ale na pravé zadní vinšně je přece otěž od spi. Jak jsem už psal, druhou, tedy spinakrovou zadní vinšnu loď nemá. Než genu vytáhnu, musím mít zadní vinšnu volnou na otěž geny.

Tak mi přijde logické na tu chvilku, než spi sundám, otěž od spi přehodit na volnou vinšnu, jednu z těch u piána.
Ufff.
Teď raďte, jak otěž od spi rychle a bezpečně přehodit z vinšny na vinšnu, když hóódně táhne.
Pidzej
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Pidzej » úte zář 02, 2008 6:13 am

nepřehazovat nic, ale od začátku jet na vinšnu od piána a kosatkovou nechat volnou až budeš potřebovat.
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » úte zář 02, 2008 7:41 am

t0m píše:Takže pánové, asi jsem se nezeptal dobře, zdá se, že pochopili jen závodníci.
Stahování spinakru za hlavní plachtou mám celkem zvládnuté, Plachty od Ivara Dedekama
pročtené (a ne jednou, fakt moc dobrá knížka, Baharisi).

Samozřejmě mi nejde o současné použití spi a geny.

Spíš jde o stav, kdy jedeš na samotný spi (na vlnách mi hlavaska zatím vadí - i když je víc přitažená, jak by měla se spi být). Třeba se to časem naučím, ale po stažení hlavasky se mi drží nafouknutý spi mnohem líp - a taky na něj líp vidíš - a ve velkým větru už rychlosti moc
netratíš.

No a teď si představ, že jedeš na vítr zadobok zleva, přifukuje, zvětšej se vlny a už se na spi necejtíš, chceš se ho zbavit a dát místo něj samotnou genu. S 25kn v zádech se standardní nebo celospírová hlavaska moc dobře nestaví, i když loď dělá 10kn, pořád ještě zbývá 15 zdánlivého. Ráhno po větru nepřetočíš a vyostřit nemůžeš, hrozí spinout. A navíc bys to dělal jen kvuli stažení spi, dál chceš jet na samotnou genu.

Tak jak radí jerryx, chci vytáhnout 3/4 geny na zaclonění spi. Ale na pravé zadní vinšně je přece otěž od spi. Jak jsem už psal, druhou, tedy spinakrovou zadní vinšnu loď nemá. Než genu vytáhnu, musím mít zadní vinšnu volnou na otěž geny.

Tak mi přijde logické na tu chvilku, než spi sundám, otěž od spi přehodit na volnou vinšnu, jednu z těch u piána.
Ufff.
Teď raďte, jak otěž od spi rychle a bezpečně přehodit z vinšny na vinšnu, když hóódně táhne.

a kolik námořníků bude dělat tento manévr? PS: když pravou otěž spinakru pomalu povolíš(závětrnou) tak se nic neděje jenom vyvlaje spinakr , otěž je volná a přehodíš jí na jinou vinšnu. ;)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte zář 02, 2008 7:43 am

To je asi zbytečné se bavit. Jedna strana si pořád mele genu ano, druhá strana si mele genu nee. Pro mě za mě, si tam vytáhněte geny dvě - na motýla. To bude alespoň závětří. :mad:

Podle mě vytahování geny před spouštěním spinnakeru je pro posádky které moc spěchají. Já nevím, třeba potřebují stihnout vlak, nebo plují nějakou regatu. Aby neztratili rychlost při točení na bójce, nejdřív naplní genu a pak jdou dolů se spinem. Nikolivěk proto, aby spin schovávali, ale by stihli ten vlak.
Ale doprčic, pokud pokud citlivě kormidluji a zároveň nechávám vypouštět návětrnou otěž spinu, tak si ho v pohodě schovám za hlavní plachtou, kde naprosto bez problémů vyvlaje!

Pokud se tedy bavíme o běžných charterových lodích, tak tam v kokpitu na bocích je prostě jen jeden pár vinchen. Letos jsem byl dokonce na Harmony, která měla jej jeden pár CELKEM. Vše, včetně kosatkových otěží se vedlo přes stopery na vinchny na nádstavbě.
Pokud trochu fouká, nemůžeš si dovolit "něco rychle přehodit". To je volovina. Tak buď si tam ten druhý pár přimaluj, nebo si voz s sebou náhradní.

Na toto téma já končím. :gun:
jerryx
Site Admin

Příspěvekod jerryx » úte zář 02, 2008 7:49 am

Pidzej píše:nepřehazovat nic, ale od začátku jet na vinšnu od piána a kosatkovou nechat volnou až budeš potřebovat.

presne tak, zavetrna musi byt hned od zacatku na vinsne u piana.
na zadni vinsne by to bylo dost nepohodlny. normalne u ty vinsny trvale stoji 'klikar' a 'jede' dle toho co ten spin vede.
navic ten co vede, stoji na boku a kdyby mel drzet zavetrnou otez na zadni vinsne, tak by ta otez vedla krizem pres cely kokpit, to by taky hodne prekazelo
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte zář 02, 2008 8:54 am

Jak vidím shoda mezi turisty a závodníky nenastala a z principu ani nemůže.
Přesto jsem se něco nového dozvěděl, takže díky pánové.

Teď mne ale napadá: jerryxi, když je spi sheet na vinšně u piána, co potom po halze? (Pokud teda nejezdíš s dvojími otěžemi) To máš u piana i guy? Zkus to prosím popsat pěkně po lopatě.

Promiň, ale nepsal jsi že chceš závodit:

t0m píše:potřebuju poradit jak na stahování spi pod genou na běžné charterové lodi,
No nic, bavte se dál sami. Baharis
jerryx
Site Admin

Příspěvekod jerryx » úte zář 02, 2008 9:00 pm

t0m píše:Jak vidím shoda mezi turisty a závodníky nenastala a z principu ani nemůže.

no, jestli se chces bavit se zavodniky, tak nevim jestli ses na spravnym miste, mozna se mylim, ale jeste jsem tady na zadneho nenarazil ... :?

t0m píše:Teď mne ale napadá: jerryxi, když je spi sheet na vinšně u piána, co potom po halze? (Pokud teda nejezdíš s dvojími otěžemi) To máš u piana i guy? Zkus to prosím popsat pěkně po lopatě.

ono moc neni co psat, ja totiz taky nevim :oops:
kdyz jsou dvojite oteze, tak je to jednoduchy - na zavetrnou pouzivas vinsnu vepredu a na navetrnou tu vzadu, potom ani tolik nevadi, ze ti chybi treti par vinsen.
a s jednoduchyma se snazim to mit stejne. bohuzel potom musim prehazovat otez primo pri halze - to se, ale celkem da, protoze pri halze spinakrovnik drzi oteze jen ve vlastnich a snazi se ho mit nafouknutej, jen vetsinou nekdo dalsi musi otez pripravit - volny konec.
zkouseli jsme davat navetrnou na predni vinsnu, ale to nejak neni ono :?
ale jeste vic me u jednoduchych otezi trapi zabradli, ponevadz vzdy na jednom boku to jde pres :-( (da se tomu pomoci, kdyz mas barberhauler, ale u chartrovek ... :whist:)

takze ja bych take uvital nakou radu / zkusenost, ponevadz jak z tohoto vyplyva, tak taky nejsem zavodnik ...

... tak se nemusis jirko hned certit :evil: :P
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte zář 02, 2008 10:17 pm

Se nečertím. Je mě to líto... :cry:
A nebuď skromný. Kdo jiný by tu mohl mít přívlastek závodník, když né ty? ;)

- Jsem se snažil dle nejlepšího vědomí a svědomí odpovědět na otázku, jak to je na běžné charterové lodi s běžnou charterovou posádkou. A na tom si stojím. Genu při spinování nepoužívám a neznám důvod proč bych měl. Jen vzdáleně si dokáži představit, jaký asi bude problém s ní pracovat před genou, která sama přesahuje přes zábradlí nad vodu. Při pohodovém charteru. To má hlava nebere.
- Také jsem se snažil okrajově osvětlit důvod, proč by při závodění mohla být gena se spinem zároveň venku. Při závodění, při prudké změně kurzu ze zadobočního třeba na boční.

Protože dál diskusi nerozumím, nevím oč jde, proč se vlastně t0m ptá a co plánuje, tak jsem se slušně rozloučil a z diskuze odstoupil. Nemám jí co dát.
Aby jste si náhodou nemysleli, že jsem nezdvořák. :mad:
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte zář 02, 2008 11:14 pm

Souhlas, Baharisi. Zatím jsem spi sundaval taky jenom za hlavaskou a vždycky to šlo. Takže ten můj plán je v tom, jak se naučit něco dalšího nebo konečně ten balon roztrhnout :D
Naposledy upravil(a) t0m dne úte zář 02, 2008 11:39 pm, celkem upraveno 1 x.
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte zář 02, 2008 11:16 pm

A barbehauler znám taky jen z knížky, na chartru mi to nikdy nepůjčili
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » stř zář 03, 2008 5:09 pm

Barbehauler na charteru moc často nedostaneš, letos jsem ho měl poprvé na Elánu 340. Mimochodem moc pěná lodička. Ale teď k tvému původnímu dotazu. Podobný problém občas řešíme (málo vinchen při práci se spi) a otevřeně se zde přiznám, že jsem neměl odvahu předělávat otěž od spinakru na horní vinchnu na kajutě, když byla v tahu a tak jsme na tu horní vinchnu dali genu a po zbalení spi se to předělalo při prvním obratu. Ale tuhle metodu nemíním nikomu vnucovat, klidně si to dělejte po svém a hodně taky záleží na situaci. Jinak spi v silnějším větru balíme vždycky pod genou, zebere mu dech a je pak jako beránek.

Že mě jerryx nepovažuje za závodníka mi nevadí, jezdíme jen jednou do roka. :lol:
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » stř zář 03, 2008 5:35 pm

Rychard Konkolský napsal že loď uveze na zadní vítr tolik plachet co unese psichicky posádka, tak nač sudavat spinakr :D když se nemění kurz?

jenom jsem si na to spoměl :lol:
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » stř zář 03, 2008 5:58 pm

Když myslíš

Obrázek
jerryx
Site Admin

Příspěvekod jerryx » stř zář 03, 2008 10:30 pm

RadekS píše:Že mě jerryx nepovažuje za závodníka mi nevadí, jezdíme jen jednou do roka. :lol:

takze ne ze nerostou, oni jenom nejsou videt ... :P
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » stř zář 03, 2008 10:34 pm

Opravdu hustý, jít na lodi přes řiditka :good:

Známej vykládal, že ve větru 30kn jim to ještě šlo. Při 35 spi klapnul, na otěžích zůstal
jen kompletní lem a celej prostředek hadru odletěl. Ani vyfotit to nestihli...

Dík za rady, Radku
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » čtv zář 04, 2008 7:31 am

RadekS píše:Když myslíš

Obrázek

Bylo to napsáno v roce 1970. :oops:
Hezká fotka :good: to je fakt síla.
kury
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kury » stř črc 28, 2010 1:20 am

co jezdime a zkousime spin , tak pri regate stahujem a vytahujem za genou presne z duvodu jak psal baharis, pac neni cas a specha se na vlak :) jinak v cervnu pri turisticke vyjizdce jsme tahali spin bez geny a kdyby se nestalo ze prohodili oteze na spinu tak se nezamotal :)))
jo proste sem to nezkontroloval ponauceni pro priste :)

Zpět na