Oblečení

Oblečení a obutí vhodné pro jachting, pro pobyt a plavbu, nákup, zkušenosti, doporučení atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

a ještě jednou oblečení

Příspěvekod JardaF » ned úno 15, 2009 5:03 pm

Když už jsem v tom lovení na netu, objevil jsem tyhle šturmáky.Třeba se bude někomu odkaz hodit (osobně s nimi zkušenosti nemám, ale zajímavé věci tam píšou). nepromokovy oblek
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned úno 15, 2009 5:47 pm

Psal jsem to už několikrát, teď to v podstatě potvrdil i Komin. Pokud kupujete něco na jachtu, kupujte jachtařské věci.
Je toho všude hafl. Oudtoorové, horolezecké, rybářské, vojenské.... Ale opravdu ne všechno je vhodné pro slanou vodu a pro jachting obecně. To mám také potvrzené od několika prodejců membránových oděvů. Můj první tchán (ale opravdu) říkával, nejsem tak bohatý abych si kupoval levné věci.
Nemluvím o tričkách a podobně. Ale třeba svrchní oděv je věc, na které může záviset bezpečnost posádky a lodě. V zimě podporovvané deštěm a násobené větrem se tak roztřesete, že se vám povolí centrální matka na kormidelním kole.
Ono totiž, celá posádka může zapadnout do salonu. Ale vy v tom kokpitu prostě musíte zůstat a tou bouřkou proplout.

Proto stále radím. Z počátku použít to co je, ty zbytky horolezecké výbavy jsou výborné, sám jsem tak začínal. No a pak, pokud člověk zjistí že ten jachting je opravdu jeho šálek kávy, pak začít pomalu dokupovat kvalitní jachtařské vybavení.
;)
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned úno 15, 2009 6:09 pm

To je pravda Baharisi.
Jenže začátečník neví co koupit, protože všechny internetové shopy (včetně toho tu) mají napsáno jak se to jmenuje, jaké to má parametry, co to stojí a to je vše.
Kdyby tam bylo napsáno že tuhle bundu je dobré pořídit na léto do Chorvatska na flákání kolem ostrovů, tahle už je dobrá i do Chorvatska když tam jedu mimo hlavní sezónu nebo na léto na tejden na Baltu a tuhletu by si měl člověk pořídit na nějakou delší přeplavbu v drsnějších podmínkách, tak by to určitě pomohlo.
Jenže to se člověk nikde u tuzemských prodejců na webu nedozví. Nebo jsem to alespoň v těch šopech nenašel.
A kdyby to člověk v nějakém shopu našel, určitě by to pro ten shop byla komerční výhoda. Si teda alespoň myslím.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned úno 15, 2009 6:26 pm

Nechci teď mluvit proti internetovejm obchodům. ALE. Nedovedu si představit, že oblečení, které stojí tisíce a musí splňovat nejvyšší nároky koupím naslepo přes internet. Pokud ho tedy důkladně neznám. Pak je to jedno.Takže na internetu si najdu možné obchody,podívám se co mají a jdu si věc vyzkoušet. A mám zkušenost, že prodavači v odborných obchodech nějaké vědomosti o svém zboží mají a nesnaží se jen prodat cokoliv komukoliv.Takže, když nevím, tak se zeptám a radši víckrát. Klidně budu vypadat jako blbec, než mít věc, která mi bude k ničemu.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned úno 15, 2009 6:48 pm

Souhlasím s tím co napsal Designer. Jsou věci které kupuji v e-shopu a jsou věci pro které si zajedu do kameňáku. :)
Co se týká té orientace. Neustále trvám na membráně. Je jasné, že jacket for high sea neužiji a také se pěkně prohnu. Vodítkem tu jsou ty mm vodního sloupce a dm[sup]2[/sup] propustnosti páry. Za slušné a rozumné jsem se rozhodl považovat 10000/6000. Že mě pomalu odchází bunda se také nedozvím večer před nákupem. Já kolem ní chodil a vybíral skoro rok. Velice dobré je pokecat v kaeňácích, ale hlavně na výstavách. Tam jsou hodně přístupní a mají dostatek času. Také lze domluvit výstavní slevu...
Posoudit možnosti peněženky, využitelnost, vlastní potřebu, no a pak s nabitou prkenicí slavnostně naběhnout do kšeftu. :D
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned úno 15, 2009 7:01 pm

Strycek_Bidlo píše:To je pravda Baharisi.
Jenže začátečník neví co koupit, protože všechny internetové shopy (včetně toho tu) mají napsáno jak se to jmenuje, jaké to má parametry, co to stojí a to je vše.
Kdyby tam bylo napsáno že tuhle bundu je dobré pořídit na léto do Chorvatska na flákání kolem ostrovů, tahle už je dobrá i do Chorvatska když tam jedu mimo hlavní sezónu nebo na léto na tejden na Baltu a tuhletu by si měl člověk pořídit na nějakou delší přeplavbu v drsnějších podmínkách, tak by to určitě pomohlo.
Jenže to se člověk nikde u tuzemských prodejců na webu nedozví. Nebo jsem to alespoň v těch šopech nenašel.
A kdyby to člověk v nějakém shopu našel, určitě by to pro ten shop byla komerční výhoda. Si teda alespoň myslím.

Jako by jsi mi mluvil z duše strýčku ;)
Něco podobného mám v plánu už nějakou chvíli, ale je to po všech stránkách náročné :hmm:
Je v přípravě nějaká plavba/y kde by se něco z jachtařského oblečení, rukavice, klobouky, holínky a snad i další podařilo ve spolupráci s výrobcem otestovat.
Nebudu ale předbíhat a něco slibovat předem.
Do začátku pomůže nám všem i pokud někdo něco už má zakoupeno a vyzkoušeno tak říkajíc v ostrém nasazení, kdyby to ohodnotil.
Je u každé položky nachystané políčko pro text a grafické vyjádření.
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned úno 15, 2009 7:49 pm

Designer s Baharisem sice mají pravdu, ale každá pravda je trošku relativní.
Když si někdo chce udělat přeplavbu na Island nebo na Hornův mys, asi už trošku ví o čem to je, protože má zkušenosti a znalé známé, se kterými to může probrat. A taky je jasné, že si na sebe na takovouhle plavbu nekoupí hadr za tři tisíce a bude pečlivě volit a zkoušet atd.
ALE pro nováčky, kteří si chtějí koupit bundu za pár tisíc, protože si nejsou jistí, jestli je to moře vlastně vůbec chytne, ale nechtějí jet poprvé ve větrovce po pradědečkovi, kterej v ní zachraňoval ještě Hanče s Vrbatou, tak by se takovéhle základní info hodilo aspoň pro orientaci. Protože v těch outoorových prodejnách se dají koupit outdoorové bundy za zhruba stejné peníze.
A nováčkové prostě tápou, protože se nemají čeho čapnout, nápověda nikde žádná.

A jestli to někdo koupí při osobní návštěvě nebo přes e-shop, to už je jiná otázka. Já strašně nerad lítám po krámech, takže hafo věcí přes e-shopy nakupuju.
Koneckonců mám vždycky zákonnou možnost to vrátit, když mě to z nějakého důvodu nevyhovuje, a ty ceny jsou většinou v e-shopech lepší.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » ned úno 15, 2009 8:08 pm

Ahoj,Ivbore,já vím,že si nevymíšlíš,já jsem se na ty stránky koukal,viděl jsem i tu bundu,mě jen zarazila ta hodnota oproti jiným firmám,proto jsem tam dával i ten odkaz přímo na firmu v D.Ahoj.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned úno 15, 2009 9:08 pm

strýčku,
vyrážíš- li poprvé na loď a nevíš jestli to nebude naposledy máš dvě možnosti:
1. vyjdeš z už stokrát tady zmíněného a vezmeš si nějakou větrovku, flísku atd (máš li nějakou doma)
2. koupíš si větrovku, flísku atd (nemáš-li žádnou doma) a to takovou, kterou využiješ i jindy a jinde.
neřešíš její supervhodnost na loď,
zjistíš, že je jachting pro tebe to pravé - pak si koupíš to co potřebuješ. Oblečení je v zásadě ve třech kategoriích:
1. rekreační, pro příbřežní plavbu
2. pro těžš podmínky při delších (několikadenních)přeplavbách
3. oceánské
A jakou značku si koupíš, to je myslím, jedno, jd "pouze" o peníze, jaké na to máš.Nevím, co na tom dále zkoumat. Nakupuješ rád v e obchodech, fajn. Chci ale vidět, jak budeš vracet oblečení na jachtu po třech týdnech na jarním středozemním moři s tím, že ti nevyhovuje. :?
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » ned úno 15, 2009 9:11 pm

Strycek_Bidlo píše:ALE pro nováčky, kteří si chtějí koupit bundu za pár tisíc, protože si nejsou jistí, jestli je to moře vlastně vůbec chytne, ale nechtějí jet poprvé ve větrovce po pradědečkovi, kterej v ní zachraňoval ještě Hanče s Vrbatou, tak by se takovéhle základní info hodilo aspoň pro orientaci.

Já bych řekl, že nováček, když se chystá na moře, tak se chystá s někým zkušeným a prvně by se měl poradit s ním, protože on ví kam, do čeho a za jakých možných podmínek se vydávají a co se hodí s sebou. A možná má doma schovanou nějakou tu výbavičku z předchozích dob a nováčkovi - pokud má podobné fyzické proporce - by i mohl něco půjčit.
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned úno 15, 2009 9:45 pm

Já se s váma pánové nechci hádat o tom, jak se chovají nováčci. To asi bude dost individuální.
A už vůbec nechci polemizovat s tím nesmyslem o vracení zboží po třech nedělích používání, tak jsem to pochopitelně nemyslel.
Já jsem to myslel hlavně obchodně.
A z obchodního hlediska si myslím, že když někdo napíše do e-shopu k bundě, že tahle postačuje v létě do Chorvatska a tahle je vhodná na delší plavbu v chladnějším počasí, tak mu prsty na klávesnici neupadnou a když na to zboží pak potenciální zákazník kouká, tak ví víc, než když si přečte v jiném shopu pouze nějaké parametry z čeho je to ušité. Takže pro ten shop s podrobněji popsaným zbožím tak vzniká konkurenční výhoda.
To je asi tak všechno, co jsem chtěl původně říci. Howg.
lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lvbor » pon úno 16, 2009 6:37 am

plně souhlasím se strýčkem,i v tom že ten e-shop v neposlední řadě kamený obchod nabídne něco víc než ten druhý,pokud např.k věci a jedno ke které připíše o trochu více než jeho konkurence.určitě mu bude zákazník více důvěřovat a usnadní mu to rozhodování.L
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon úno 16, 2009 6:57 am

Strycek_Bidlo píše:... ve větrovce po pradědečkovi, kterej v ní zachraňoval ještě Hanče s Vrbatou, ...
Zachraňoval, ale nezachránil. ;) Kurňa kde na tyto jsi si vzpomněl... :shock:

Papír (monitor) snese hodně. Pře veškerou nechuť k běhání po obchodech, právě v těch specializovaných obchodech, nebo na výstavách se člověk dozví spoustu věcí, které se snad ani na papír dát nedají. Tzv. "pod čarou". Obzvlášť, pokud tam prodává někdo, se tím oborem v civilu zabývající. Není to až tam málo běžné.
Ale jo. Necháme na nováčkovi aby se rozhodl. Základní informace a pohled různých stran jsme snad dodali. :D
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon úno 16, 2009 9:58 am

Baharis píše:. Základní informace a pohled různých stran jsme snad dodali. :D

ANo ano, už mám jasněji. Fakticky. Chápejte - jsem suchozemská krysa, která nejen nikdy nejachtila, ale - chápu,že to vypadá neuvěřitelně - nedovede si ani představit, například, jestli voda do kokpitu cáká nebo necáká a jako moc se namočí, běhajíce po palubě a montujíce plachty. :o Já vím, že to záleží na režimu jízdy a na počasí - ale suchozemská krysa neví, co má v květnu čekat! (Suchozemská krysa jezdila max. na windsurfingu na Slapech a je ve věku, kdy se o zdraví už trochu postarat přeci jen musí ;) . No navíc ta suchozemská krysa do toho namočila i manželku, která se také bude marinezovat, dokonce i s průkazem (která si , zaplaťpánbůh, si z ničeho nedělá hlavu).
Čili shrnuji ,díky všem- pro mě jsou to moc cenný informace a názory.
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » čtv úno 19, 2009 8:20 pm

Ahoj,nedalo mi to a přeptal jsem se přímo u zdroje jak je to s těma membránama tady je odpověď a snad Vám někomu pomůže s výběrem oblečení:
Dobrý den,

firmy ve svých jachtařských výrobcích používají speciální laminát GORE-TEX®. Ovšem má to jiné důvody než působení soli. Ta membráně nevadí.

Běžnou bundu GORE-TEX® můžete v tomto prostředí používat bez obav o membránu. K zacpání či kontaminaci membrány rozhodně nedojde. Membrána má na jednom centimetru čtverečním přibližně 1,4 miliardy drobných porů, do kterých se nedostává voda, natož částice soli. Je to jako byste chtěl ucpat čajové sítko kamenem.

Pokud ovšem bude bunda opakovaně namočena/postříkána slanou vodou, začnou se částice soli hromadit na vnější textilii. Sůl bude značně přitahovat a zadržovat vlhkost a tím pádem bude bunda na svém povrchu neustále vlhká/mokrá (voda bude rychle odvádět Vaše tělesné teplo do vnějšího prostředí a také může v okrajových partiích vzlínat do oděvu). Proto se doporučuje bundu v těchto podmínkách častěji vymáchat, aby se koncentrovaná sůl dostala z oděvu. Dokonce pokud není dostatek sladké vody, můžete bundu vymáchat i v moři. Obsah solí v mořské vodě není příliš vysoký a i tato voda vám pomůže od nahromaděné zaschlé a koncentrované soli na oděvu.

Hledáte-li opravdu ideální řešení, je vhodné zakoupit výrobek GORE-TEX® určený přímo pro jachting. Bude pobytu na moři přizpůsoben lépe než např. outdoorový výrobek.

S pozdravem,
Petr Poledník
W.L.Gore & Associates
vilma
moderátor
Reputace: 31

Příspěvekod vilma » čtv bře 12, 2009 5:42 pm

jenom přidávám odkaz na topik, kde se taky řeší oblečení , ať máme provázanost :
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=323
uvnitř tohoto topiku je pak další odkaz na oblečení
lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lvbor » pon bře 16, 2009 4:42 pm

Finn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod Finn » čtv srp 06, 2009 10:27 am

Tenhle rok jsem vyzkoušel soupravu "DOPRAVA" z těchto: http://www.dodeste.cz/katalog_ultra.htm ... _universal
stránek a jsem nadšen. Absolutně nepromokne, měkký, lehký materiál.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv srp 06, 2009 11:17 am

Ahoj, jak je to s prodyšností? Projde vlhkost ven, když se člověk hýbá? :dancing:
Dík.
Finn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod Finn » čtv srp 06, 2009 12:07 pm

Tak membrána tam má být, ale nevím jestli funguje. Měl jsem to oblečený v dešti jen na triko s krátkým rukávem a kraťasy ale na motoráku a tam jsem se moc nehýbal. Mohu jen říct, že to je příjemný i na holý tělo, neprofoukne a nepromokne. Byl jsem pod tím úplně suchej, ani zpocenej, ale jak říkám, moc intenzivně jsem se nehýbal.
snark
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

z vlastní zkušenosti

Příspěvekod snark » úte srp 25, 2009 2:20 am

můžu každýmu doporučit bezva bundu která doslova v zimě hřeje v létě chladí - vnější strana cordura - vnitřek jemný měkký neoprén a na omak příjemná hladká podšívka - manšestrový límeček a bezva cena (pokud člověk pokliká na internetu). Do setu jsou s tím i kalhoty - ty ovšem nemám (trošku blbě se shánějí dlouhé velikosti) - je teda dobrý pamatovat že občas mívaj na zádech úchylný nápisy třeba Port Guard :D

http://cgi.ebay.com/JACKET-EXTREME-COLD ... .m20.l1116

o standardní goretex ECWS kompletu nemluvě

http://cgi.ebay.com/NEW-PCU-GEN-III-LEV ... 286.c0.m14

kdo nevyžaduje značkové oblečení a šik look klidně o tom může uvažovat
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pon říj 26, 2009 10:07 pm

Ahoj lidičky. Potkal jsem dnes velmi zajímavou jachtařskou bundu a jelikož se mi líbila tak jsem jí koupil. Vím o ní jen to co mi k ní řekl původní majitel a tak se rád nechám poučit. Bunda je označena aigle, na štítku polartec, má vnitřní membránu, kapuci s kšiltem, zabudovaný harnes s dvěma oky v úrovni prsou, a vnitřní vestu s připínám na zip. Nevím o této značce nic a tak pokud máte nějaké zkušenosti rád se něco dozvím, otázky mě napadají jen tyto:
jak zjistím váhu u harnesu - možná po vyjmutí najdu štítek, dalo by se předpokládat, že pro velikost xl, bude dimenzován i váhově?
je dobré vyprat na předepsaných třiceř stupňů a provést nástřik impregnačním prostředkem?
vnitřní vestu majitel uvádí jako záchranou vestu a to se mi moc nezdá, příjde mi jako by tam byli nějaké molitany?
Za cokoli díky předem, mára
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » stř říj 28, 2009 5:42 am

Trošku jsem popátral- aigle(francouzsky orel) je američanem založená francouská firma s rokem vzniku 1853. Jedná se o prestižního výrobce v oblasti vybavení do extrémníh podmínek, často jeho výrobky slouží jako výbava sportovců v oblasti jachtingu.
U mojí bundy bohužel nevím typ, vestu jsem nechal namočenou a po hodině ve vaně stále vyplouvá nad hladinu, ale zároveň trošku ztěžkla. Uvidím co dál, dá se asi brát jako malá vesta s použitím těžké vesty v extrémních podmínkách. Ještě podotýkám, že jsem bundu kupoval použitou od majitele, který není jachtař, pouze o tom snil (přikoupil jsem při nákupu něčeho jiného) a tak od něj nemohu dostat relevantní informace, a proto jsem si dovolil vás obtěžovat zda máte někdo zkušenosti. Hezký den všem
vilma
moderátor
Reputace: 31

Příspěvekod vilma » stř říj 28, 2009 8:39 am

No vidíš, jak sis hezky odpověděl, co je aigle :) .

Pokud si matně pamatuju, tak možná Lakomec měl takový obleček na sobě v Řecku a vypadal spokojeně i po mnoha hodinách větru a vln. Tak až si ten svůj obleček vděčně pochová a popusinkuje, snad se nad Tebou smiluje a odpoví Ti, bylo-li tomu tak...
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » stř říj 28, 2009 8:40 am

já mám od aigle jenom holinky a jsou naprosto skvělé, Bundu ti budu závidět. ;)

Zpět na