Klub milovníků a vlastníků sextantu SNO-T (SNO-M)

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod moreplavec » čtv srp 13, 2009 8:06 pm

To je docela dobry napad si kartacek vyrobit. Myslim, ze bych to v pohode zvladnul. Byl jsem dneska v Bauhausu a snazil se najit nejaky vhodny stetec a nejak jsem si nemohl vybrat. Mohl by jsi popsat, jakÿ k tomu pouzit? Zavrhrnul jsem takovy s bilýma chupama, kde bych se bal poskrabani (melo to chlupy jako ze silonu). Jinak ale nevim.... Uvazuji koupit takovy klasicky s svetlyma chlupama, ktery vzdycky pouzivam na lakovani dreva.... Myslim si, ze to ma podobny chloupky jako stetce na malovani olejem ( tedy podstatne tvrdsi nez na malovani vodovkama), ale preci jenom jsou trochu poddajnenjsi. Diky predem za pomoc
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » čtv srp 13, 2009 11:46 pm

Chlup by se nemel hlavne pri pouziti zalamovat. Jinak se ten kartac brzy znehodnoti. Ja jsem pouzil bily chlup znejakeho kartace na malovani. Zadne umelecko-malirske vymozenosti. Myslim si, ze ten silon nemusi byt spatny. Budel ale asi problem ten chlup lepit. Ten muj stavajici original sytneticky kartac prave vypada, jako kdyby byl z nejkaeho druhu silonu. Pokud ten silon bude tensi, tak asi neni nutne mit obavu, ze to neco poskrabe. Nesmi byt prilis tuhy. Zvaz to podle ucelu kartace: musi spolehlive a bezpecne ocistit ozubeni od hrubych necistot, jako treba pisek. Vlakno nemusi byt zbytecne tlusne, ale ani ne prilis tenke. bude asi nejlepsi se na to pozdeji podivat na vlastni oci.
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Martin88 » pát srp 14, 2009 11:03 am

moreplavec píše:Ahoj, tak mne napada napriklad plochy stetecek na barvu?
Jeste se chci zeptat k jojobobovemu oleji. Ptal jsem se v lekarne. Maji za studena lisovany, ale s vitaminem E. Mam ho vzit a nebo shanet neco jineho?

Diky

podívej se do prodejny zbraní, tam bys mohl nějaký vhodný kartáčkoštěteček pořídit,
olej pravděpodobně také
windward
moderátor

Příspěvekod windward » sob srp 15, 2009 11:33 am

K otazce oleje jen dodam, ze musi byt chemicky staly v morske vode. To je absolutne nejzakladnejsi pozadavek.
moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod moreplavec » sob srp 15, 2009 8:54 pm

Diky za popis kartacku. Chapu to tak, ze preci jenom by mely byt chloupky dost tvrde, aby se neohybali. Zase se ale bojim, ze jestli zvolim nejaky silon, ktery ma ostre konce, tak si muzu zuby sextantu poskrabat. Pokusim se asi domluvit s kamaradem, ktery ma starsi Tamayu, abych si mohl na kartacek sahnout a podle toho se rozhodnout. Kdyby jste sli nekdo kolem Baumaxu nebo Obi a videli tam nejaky vhodny, tak sem kdyztak napiste jak vypada, pripadne cenu.

Jinak k oleji - vim ze je na to jina sekce. Chci si koupit jojobobovy olej, ktery je lisovany za studena. Ale vsude maji jen s vitaminem E(a mozna s necim dalsim...) Vadi to nebo ne?
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » pon srp 17, 2009 9:54 am

Pokusim se asi domluvit s kamaradem, ktery ma starsi Tamayu, abych si mohl na kartacek sahnout

Tak kamarád kartáček neukáže. Tamya nic takového k sextantu nedodává a to ani ke mému staršímu, tak jak jsem koukal ani k současné produkci. Řek bych že v případě SNO-T se jedná o ruskou dokonalost a nebo mě technicky napadá jeden důvod. Na rozdíl od odtaních sextantů SNO-T nemá bronzové ozubení, ale ozubení z hliníkové slitiny a tak je možná náchylnější na oxidaci než bronz a vyžaduje pořádné drhnutí pří čištění. Na druhou stranu mám pocit, že jsem kartáček viděl u nějakého Weems & Plath, ale Weems & Plath už také vyrábí hliníkové sextanty.

Jinak k oleji. Používám sprej WD40 k plné spokojenosti.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon srp 17, 2009 10:36 am

Ten kartáček, bych nazval běžný, v dané době snad jeden ze dvou druhů k dostání. Jeho úlohu, či tvrdost bych nepřeceňoval.
Prostě smést hrubé nečistoty. Při běžném použití na moři nemáte šanci takového znečištění dosáhnout. Nevím jak ostatní, já ho ještě ani jednou nevytáhl a nepoužil, nebylo potřeba.

A co se týče oleje, vitmín E je Tocopheryl Acetate
Olej prodáváný v lékárně (s vitamínem E) má toto složení: Jojoba Oil, Tocopheryl Acetate
Asi se není čeho obávat. Je to v každém krému a masti .....
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř srp 19, 2009 10:34 am

Olej se premistil do sveho spravneho vlakna:

http://jachting.info/modules.php?name=F ... 1254#51254
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř srp 19, 2009 11:08 am

Mam poznamku k osetreni optiky. Zde je odkaz:

http://celestaire.com/catalog/products/1405.html

Je to takovy, jak jsem pochopil, mikrovlaknovy stetecek. Podobne HAMMA se prodavaji v optikach.

Videl jsem takovy u uzivatele JanekZ a zaujal mne, protoze si mysim, ze je vyborny.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř srp 19, 2009 11:36 am

Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » stř srp 19, 2009 12:19 pm

I já jej používám u fotoaparátu několik let a doporučuji. Koupil jsem jej v běžné prodejně s fotoaparáty.
Pepa
moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Jde stuha posunovani na SNO-T

Příspěvekod moreplavec » pon zář 07, 2009 11:55 am

Ahoj,

tak mi konecne v patek prisel sextant z Vladivostoku. A tak mam nekolik zakladnich (a urcite naprosto hloupych dotazu):

- V patek jsem zkousel posouvat alidadu. Pochopil jsem, ze na aretaci jsou ty dve packy na druhe strane "valecku" kde je sroub s minutama. Packy jsem stisknul k soobe a dost zabral a alidada se trochu pohnula. Nicmene to jde dost stuha. Doufam, ze je to tim, ze se sextant dlouhe rohy nekde valel... Jake jsou vase zkusenosti?
- Chystam se dnes ozubeni sextantu vycistit technickym benzinem a namazat jej jojobovym olejem. Snad to pomuze. Cetl jsem vlakno o cisteni a zadny celkovy zaver jsem tam nenasel.
- Maze se nejak promazat sama osa alidady? Koukal jsem na to a nic nevidel
- Muj posledni dotaz je, jak se odecitaji vetriny. Kukam se tim "mikroskopem" vidimi jednotlive carky - minuty, ale jek odhandout 6 vterin???

urcite budu mit jeste spustu dotazu k detailnimu serizeni... Omlouvam se, radsi se zeptam, nez neco po...

Diky
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 259
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon zář 07, 2009 12:09 pm

Ahoj,
moje zkušenost s tuhým chodem alhidády je stejná. Nejdřív namaž celé ozubení a strojek alhidády (to, co se odaretovává), a pak teprve pohybuj alhidádou ať už ručně nebo otáčením bubínku. Nic násilím!
(Bubínkem je lépe otáčet pouze jedním směrem, tedy ne tam a zpět. Pokud přejedeš požadovanou pozici, odaretuj, vrať se s alhidádou ručně a otáčením jemně dojeď na přesnou pozici. Je to kvůli otlačení šnekového kola ve strojku a prevenci vzniku velké vůle.)
Jednotlivé vteřiny se neodečítají – pomocí lupy se čtou desetiny minuty.
Na ostatní Ti fundovaně odpoví Windward, až sem zase zavítá (což bude jistě brzo :-).
moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Ztuhla alhidada

Příspěvekod moreplavec » pon zář 07, 2009 12:36 pm

Ahoj,

namazani ozubeni chapu... Nevim, kde a jak namazat strojek. Muzes mi poradtit, kam do strojku jojobu kapnout?

Co se tyka otecitani desetin vteriny, ocekaval jsem ze u rysky na strojku bude nejaka detailnejsi stupnice rozdelujici minutu. Nic takoveho v "mikroskopu" nevidim. To se to jen odhaduje?

Diky moc za odpoved,
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon zář 07, 2009 2:35 pm

Alhidádou dojedeš úplně na kraj, takže do strojku je trochu vidět – myslím, že je to směrem k maximálnímu měřitelnému úhlu. Pak do otvoru nakapej přiměřené množství oleje, dojeď někam doprostřed ozubení a opatrně vyzkoušej otáčení bubínku. Mě se to podařilo rychle rozchodit tak, že vše běhá bez přílišného tření.
Jj, desetiny minuty se jen odhadují – tomu ale uspokojivě pomůže právě lupa.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pon zář 07, 2009 5:10 pm

Ted musim jen zkracene odpovedet jen na to nejnutnejsi. Pokud je alhidada odaretovana, tj. snek se nedotyka ozubeni limbu, avsak alhidada jde do stran ztuha, pak je podle mne zaschly olej (konzervant) v ose alhidady. Bylo by fajn, kdyby ti kolegove zde na foru poradili, co na to pouzit, tj. na rozpusteni zaschleho maziva v ose alhidady. Ja bych v tomto pripade mozna pouzil WD40, protoze uz jsem to delal a dostal jsem pozitivni vysledek. Po tom je nutne vse dukladne naolejovat. tou jojobou.

Osu alhidady v zadne pripade nerozebirej, zkus prvne nejakou tekutinu (dle rady zminovanych kolegu, ktera - verim - prijde), kterou je nutne postupne "vtesnat" mezi zakladnu sextantu a zakladnu alhidady (skvira je videt pri pohledu zboku, tj. napriklad ze strany dalekohledu). Pokud by to prece jen neslo, pak je nutne odsroubovat z opacne strany ram drzatka, cim zpristupnis nejakou tu matku v ose alhidady (uz si presne nepamatuji, jak to tam vypada). Zkus i tam nejak WD-40 aplikovat. Pokud prece jen nedosahnes vysledku, pak musis uvolnit upevneni osy pod odsorubovanym ramem drzatka, cimz uvolnis alhidadu, a pak uz je to jednoduche.

Pozor! Nez budes uvolnovat matku na ose alhidady, zajisti aretaci nejakym zpusobem v poloze "volno". Je o to, ze alhidadu sundat takto nemuzes, ale pokud aretace bude v poloze "volno", ziskas v celem systemu vuli, kterou potrebujes k tomu, abys mohl s alhidadou manipulovat v jistych mezich.
moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Jak rozpohybovat alhidadu

Příspěvekod moreplavec » úte zář 08, 2009 9:23 am

Ahoj,

vcera se mi nakonec alhidadu podarilo rozpohybovat. Nejdriv jsem poradne vycistil ozubeni a naolejoval jej jojobovym olejem. Potom jsem nalil olej do strojku, tam kde to slo. Potom se mi podarilo alhidadu vyjet az na 140 o a tam jsem nakapnul olej dovnitr do strojku. Osu alhidady jsem potom olejoval jojobou tou skvirkou mezi otocnym kolem, kde je inedx zrcatko a vlastni "kostrou" sextantu. Pritom jsem alhidadu mirne posouval sem a tam a ted jde vse hladce.

Nicmene jsem zjistil, ze vetsina oleje z osy vytekla kolem kola, takze chci dneska vecer vzit vazelinu a udelat kolem skviry "hraz" aby mi olej nevytekl, nalejt tam jojobu a nechat to tak pres noc, aby olej poradne do osy zatekl. Popisu, jak to dopadlo. Kdyby nekdo mel jine zkusenosti, tak je prosim popiste.

Diky.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » úte zář 08, 2009 11:06 am

Odsroubuj ram drzatka a podivej se, zda nemuzes neco provest s tou osou z opacne strany.
moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Jak vycistit zrcatko?

Příspěvekod moreplavec » stř zář 09, 2009 9:46 am

Tak jsem dospel k prvnimu prusvihu. Kdyz jsem se snazil nastrikat WD40 do sroubku vzadu, uchycujici drzatko, padlo par kapek na zrcatko. Nemuzete mi poradit, jak to co nejlepe vycistit? Ja jsem se snazil to umyt vodou s tekutym mydlem a potom cistym lihem, ale je tam porad videt mastny film...

Muzete mi nekdo poradit neco rozumnyho. Myslite si, ze bych mel zrcatko vymontovat a dat jej do optiky vycistit ultrazvukem?

Diky
windward
moderátor

Příspěvekod windward » stř zář 09, 2009 10:45 am

Zdvorile poznamenam, ze vyse se mluvilo o tom, ze WD-40 nejde z optiky zdarne odstranovat. Nejlepsi je vsude pouzivat jojobu. Pokud se WD40 prece jen aplikuj, pak je lepsi ho do neceho nalit a pak nakapat kapatkem nebo tyckou.

Pokud se jedna o spodni zrcatko, ktere je kulate a ma silvering na zadni strane, tak to by asi stacilo nejaky odmastovac, ale pozor - muze to poskodit kryci vrstvu silveringu.

Pokud se jedna o horni zrcatko, ktere ma silverit na predni strane, tak to je hodne choulostive. Zde poradit neumim a prosim kolegy, aby poradili, jak nejlepe umi. S ultrazvukem v totmo pripade zkusensot nemam.

Je to neprijemne. Preji ti aby se to vyresilo zdarne. :)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř zář 09, 2009 11:10 am

Vzhledem k tomu, že se ultrazvukem čistí i kontaktní čočky a zubní protézy :-), vyčištění zrcátka bych se nebál.
(Ale pro jistotu bych se technika v optice zeptal, jestli to nenaruší pokovení.)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř zář 09, 2009 11:33 am

P.S. Kolega, který studoval chemii říká, že by zkusil aceton nebo toluen, které by postříbření neměly v žádném případě poškodit. (Ale měla by to být čistá ředidla bez aditiv.) Doporučuje zrcátko otírat, nikoli ponořit. Určitě prý nepoužívat např. nitrobenzen.
Ale na podrobnosti se mě neptej – pro mě je to: :mad:
moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra

WD40 na zrcatku

Příspěvekod moreplavec » stř zář 09, 2009 12:51 pm

Ahoj,

nastesti se jedna o spodni zrcatko a zamasteni tedy neni postribrene strane.

Diky, pokusim se jeste zeptat
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » čtv zář 10, 2009 8:37 am

WD40 s tím jsem tady přišel já. Vždy jsem optiku vzal a jen otřel hadříkem a zatím jsem si žádných stop nevšiml. Vyzkoušel jsem to znovu na svém sextantu a po otření suchým hadříkem jsem si nějakých stop WD40 nevšiml. Tak nevím.
moreplavec
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Nastaveni SNO-T

Příspěvekod moreplavec » pon zář 14, 2009 3:28 pm

Ahoj,

zda se, ze jsem na sextantu promazal co se dalo. Chtel bych ho ted nastavit podle navodu v uzivatelske prirucce (kolmost zrcatka, ....). Taky samozrejmne netusim, jak se zjstuje index error a dalsi nutne veci, abych mohl zacit sextantem merit. Nemate nekdo nejke odkazy, obrazky, atd... ktere by pomohli?

Je nejake presne doporuceni na clony pro slunce a mesic, nebo si to kazdy zvoli jak mu to vyhovuje? Jake mate zkusenosti?

Diky

Zpět na