Ahoj od Oldy Karáska

Kdo kde koho potkal, kam kdo pluje. Kdo se dlouho nehlásí.
Nehody a úspěchy, i neověřené.
ŽÁDOSTI O POMOC.
POZOR ! Tato sekce není vhodná pro žerty !!!

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Odpoved pro oba.

Příspěvekod Pajas11 » pát pro 05, 2008 1:32 am

Kluci, mate oba svym zpusobem pravdu. Dane, vim o cem mluvis a tvuj sarkasmus ma svoje opodstatneni. Je tam na tom foru jedina zminka o Irwin 30? Vetsina je o Irwin 37. Hrozna lod. Anglicky tender, mekka . Ta lod absolutne neposloucha kormidlo.je dobra tak na prostor vevnirt. Bylo to poplatne dobe. Vysoke boky a teziste vysoko. Irwinovy 30.stopovky jsou tiche a neutralni. Pokud se s nima naucis, jsou k nezaplaceni. Rychle,obratne a stabilni. Jen chteji vitr a nesmi ho byt moc, proto jde ten rolfok pryc. irwin 30 se naopak citi lepe na predobocni vitr a snese hodne. Nesnasi kratke a lamajici se vlny, ma teziste dost vpredu. Byla vyrobena puvodne pro rychlou plavby, muj modifikovany kyl (nic jineho shoal draft keel u irwina neznamena) je vlasne rozumny kompromis mezi ploutvi a dlouhym kylem. A co se tyce turistu? Ja nejsem zlatokop. 300 az 400 ecek za tyden s kapitanem je pristupne i pro lidi, co by jinak stravili dovolenou v hotelu, nebo v kampu. Kaslu na to. Jak jsem poridil, tak prodavam, vim ze jsem spatny kseftman a mohl bych nalhat nebe a dudy, ale proto me maji kamaradi radi, rikam veci jak jsou. Spolehliva lod, zadny komfort, jen to co clovek ceka od penez, co do toho vlozil. Da se na ni spolehnout, kdyz vis co delas.:drunk:
Denisi, nevim jak se to podari dovezt, vedle soused uz ma na ten rolfok zalusk. Je to dobry kousek Profurl Pro , ale proste mu neverim. Nedokazu si predstavit plachtu na pul zerdi v bouri a nejde stahnout. Je to jen mechanika. Ja nechci lidi lakat na luxus a pohodli, ja lidi chci lakat na tu starou romantiku, a proto s kapitanem co se o to postara.. Proto nejsem v kseftu, verim ve stare hodnoty. Chci delat dovolenou pro blazny a romantiky. Na to delat ji pro vonavky nemam penize , ani sponzory(ne ze bych se nesnazil, ale nejsem rekorman v obepluti zeme za nejkratsi cas a podobne kraviny), proste pro chudaky co jezdi pod stan a nic nevidi. Vis jsem snilek a chci dostat lidi, kteri na to nemaji, zpatky do detskych snu. Ono to jde. a ja jim muzu zprostredkovat tu cestu, nebo ukazat jak se to da. Ber to jako diru v trhu, neni velka a vsechno zalezi na snech, nebo jako naivitu cloveka co se proste zblaznil do vody a uz nevi jak z toho ven. Budes mit pravdu v obou pripadech.
Zatim Pajas z Floridy. Uz jen 4 mesice a vyrazim. Musim do Evropy, nechci jen musim. Bohuzel , jinak mi zustanou jen ty tropicke sny. Do prcic, mam tam rodinu a ta se nema jak dostat do Caribbien.
PS: Denisi zitra to napravim a dodam na ten inzerat potrebne info. I to, co se zda prehnane, chci totiz 800 dolacu na osobu, na spoluucast + naklady. Uz jsem byl obvineny, ze chci moc. To neni ani cena za antifouling s vytazenim. Ach jo. :cry:
Tezky zivot zavislaka.
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Tak uz to je.

Příspěvekod Pajas11 » pát pro 05, 2008 3:28 pm

Tak jsem to dohodil co bylo vyzadovane na forum o moji plavbe a prenecham tohle vlakno vecem, ktere mu nalezi. :thankyou:
starmar
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod starmar » pát kvě 14, 2010 7:20 pm

Dobrý den.
Jsem tady nový,nicméně k tomuto tématu mám poznámku.V první řade musím zdůraznit, že si Oldy moc Vážím jako cestovatele a mořeplavce.Život s ním ale musí být těžký...
Píšu to na základě toho, že jsem před lety důrazně šel za zkušennostmi na moři,tudíž jsem se chtěl něco naučit i od takové osobnosti jakou Olda je.Protože jsem o plavbě ne jen mluvil,ale byl jsem ochoten se jí i účastnit,plul jsem s Oldou na jeho O.K. dvakrát.První cesta Azory-Madeira-Kanáry, druhá cesta následující rok Kanáry-Martinik.Takže jsem s Oldou prožil nějaký ten měsíc a s jeho O.K. nějakou tu tisícovku mil.
S odstupem času musím říct,že bych už se takového podniku nezúčastnil.Přes Atlantik jsem zhubnul cca 25 kilo (fakt jsme dostali šanci si vzít tak dva brambory na den a něco k tomu,a vody bylo tak cca 1,5 l/den, tudíž v Karibiku jsme byli tak vysušení,že kdyý jsme si na hřbětu ruky zmíčkli kůží...zůstala zmáčklá a nevrátila se do naplého stavu).Askeze nebyla ani tak špatná,dá se na ni zvyknout,ale problém byl v tom, že když jsme měli propočítané zásoby jídla a pití(Olda jako kapitán a majitel lodi prostě nedovolil větší rezervy) a bylo třeba zrychlit(a podmínky v pasátu to dovolovaly), nebylo to možné z důvodu žalostného stavu lodi.Prostě vyšší rychlost,větší plochu plachet nebyla schopna loď vydržet a tato omezení Olda posádce "dávkoval" až na oceánu (po zaplacení finanční spoluúčasti a ztížené možnosti návratu domů z místa nalodění).
Já jsem po první plavbě o stavu lodi něco věděl,takže jsem nebyl až tak zaskočen při plavbě druhé. Zdůrazňuji,že jsem se na O.K. plavil dobrovolně i s vědomím rizika,bažil jsem po zkušennostech a byl jsem o pár let mladší...teď tento přístup považuji za nezodpovědný hazard,trošičku podfuk na nalákané zákazníky.
Zkušennost je k nezaplacení?poučil jsem se z ní tak,že tudy cesta nevede.
Zdar.
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » ned kvě 16, 2010 12:14 am

:? Asi takhle. Karasek je dobrodruh, kazdy to vi a taky zna podminky za jakych se plavi. Plavba s nim je proste adventura a ne rekreace pro souchotinare v Jugosce. Minimalni rozpocet a spoluucast. Kazdy trochu znaly vi, ze na malou lod plno zasob nenalozim a pokud je lod moje tak ji nebudu tlacit nad jeji moznosti. Z tvojeho prispevku vyplyva, ze jste plavbu dokoncili uspesne. Proste pokud nekdo ocekava luxus a pohodu, tak si bude muset krapitko priplatit a svest se na lodi s klimatizaci, mikrovlnkou a lodnim kucharem na plny uvazek. Olda je namornik, plavi se za podminek jako zastara a diky za to. aspon vime jak to za casu tech pravych namorniku vypadalo, dneska zustaly vonavky. Nevim kolik Karasek zada spoluucast, ale vsadim se, ze nikdo by si za ty penize vlastni lod nenicil a uz vubec by nebyl schopny koupit treba kompet novou takelaz. Ale mozna se mylim a preplavba Atlantiku je uz dneska v nabidce kazdeho agenta Cedoku s plnou penzi, deti za polovic a plne pojisteni, v pripade neuspechu nahradni doprava z nejblizssi benzinove pumpy , prvni je hned 50 kilaku na zapad od Kanaru.
starmar
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod starmar » ned kvě 16, 2010 12:00 pm

Možná jsem souchotinář z Jugošky a o opravdové plavbě vím kulové. Nicméně mám rodinu, staré rodiče a měl jsem zodpovědnou práci, ve které jsem pomáhal druhým (a vydělával za ni kačky jen tak akorát na úhradu složenek), tudíž jsem z těch, kteří prostě nedokázali všeho nechat a vyrazit kolem světa.
Možná jsi mě jen špatně pochopil, či jsem to špatně formuloval. Neplavím se na lodích s klimoškou a neplatím za plavby horentní kačky.Mám za sebou pár plaveb na Rudově Polárce na severu, jak jsem psal i na Oldově O.K. na Atlantiku. S Oldou jsem plul dobrovolně, o stavu jeho lodi jsem po první plavbě zhruba věděl, zkušennost je to pro mně k nezaplacení. Já jsem ani nepsal, že by mi vadilo, že jsme oceánem pluli na jachtě postavené pro brněnský Prýgl, nikdo nechtěl klimošku a tak, nevadilo mi, že jsem na Kanáry na Oldovu žádost přivezl nějaké nové kulové ventily z Čech, bo do lodi teklo(a namontoval jsem si je), nevadilo mi, že Olda si za přeplavbu vzal od každého z nás částku řádově v desetitisících korun (je to množné číslo). Se vším jsem byl srozuměn, dobrovolně jsem to přijmul, nic tady nekritizuji! To pro pořádek.
Pokud to jen nyní zpětně hodnotím, byl-li bych vlastníkem lodi ve stavu O.K., například zásoby vody bych vzhledem k rychlosti lodi a jejím možnostem vzal dostatečné(a pokud by je loď neuvezla, jak píšeš,nebudu brát co nejvíce platících cestujících, tedy neúměrně zásobám), dokonce tu vodux2 (ne jako Cimrmanovi muži při cestě na sever "...jak jsem řekl, krát dvě to mělo bejt...". Rozhodně bych třeba tu vodu cíleně nebral nedostečně, abych po případném úspěšném doplutí mohl být označen za dobrodruha a plavba se mnou za "ADVENTURU". Nedostatek potravin (pokud jsi četl pozorně můj předchozí příspěvek) nikomu nijak zvláště nevadil. A teď pozor-pluli jsme s ním zelenáči, kteří se chtěli něco naučit, takže zkušennosti s tak dlouhou plavbou nikdo neměl, tudíž z logiky věci Olda (jako zkušený plavec, majitel lodi a kapitán) byl za dostatečné zásoby plně zodpovědný. Toť můj názor.

Ale konec dobrý, všechno dobré. Zkušennost výborná, jsem rád, že jsem s Oldou plul. Vážím si ho, je mi příkladem toho, že když člověch hodně chce, i s málem kaček to dokáže.
Také mi však díky němu došla jedna věc a snažím se jí řídit - se svým zdravím a životem si můžu hazardovat jak já chci, je to má věc, ale pokud jako majitel lodi a její kapitán vezmu na palubu lidi (jakkoliv svéprávné) a ještě si za to vezmu jedinou korunu, plně zodpovídám nikoliv za komfort jim poskytnutý, ale za bezpečné dodržení podle mě elementárních pravidel bezpečeného cestování.
Tož tak.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » ned kvě 16, 2010 3:04 pm

Starmar, tvoja správa je velmi korektná a nedá sa jej nič vytknúť. Myslím že tvoje poznanie sa dá aplikovať aj na iné plavby a v menej náročných oblastiach ako si absolvoval.

Zpět na