Marinizace manželky

Krátkodobé i dlouhodobé pobyty na lodi / hausbótu z různých úhlů pohledu.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Marinizace manželky

Příspěvekod janekz » pon dub 07, 2008 11:03 pm

Neustále se zde na fóru řeší technická témata jako "marinizace motoru" apod. To je snadné, když se marinizace nepovede, koupíš novej motor a marinizuješ znova. Ovšem když se totéž nepovede u manželky, tak výměna už není tak snadná.

Mě tento úkol čeká letos v létě. Manželka a malá dcerka. Synové už jsou jachting-pozitivní, ten starší bude mít chorvatské papíry (a kurz, ovšem). Přesto bych rád svým holkám svět vln a větru představil nějak velmi jemně a pěkně. Vůbec nechci domýšlet, co by bylo, kdyby se marinizace nepovedla!

Na nepohodlí jsou obě zvyklé (naše hlavní letní dovči vedly poslední roky do severní Evropy, takže nejčastějším oblečením byl svetr a nepromokavá bunda), spíše bych chtěl zabránit tomu, aby neměly příliš velký pocit nebezpečí.

Je mi jasné, že málo plavby, hodně koupání, konoby, městečka, spaní u mola či bezpečné bójky. Je ještě něco, na co nesmím zapomenout? Jaké máte vlastní zkušenosti?

Ahoj a díky, Janek

P.S.: Sice jsem začátečník, ale letos jsem výukové úsilí znásobil a za jaro strávím 4 týdny na moři a v době prázdninové plavby v Chorvatsku budu mít napluto cca 2.200Nm, tak to snad neberu úplně na lehkou váhu.
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » pon dub 07, 2008 11:04 pm

Hned přidám svůj konkrétní zážitek.

Do "lodí" jsem vlítnul rovnýma nohama jako naprostý pitomec. Prostě jsem si jednou u moře řekl: "To chce loď!" a rok nato jsem si v ČR půjčil gumák asi 2m dlouhý se čtyřkoňovým utrpením. A vyrazil se ženou a dvěma malými synky na Murter.

První zkušební jízda (jel jsem sám) a po cca 10 vteřinách uražená vrtule (resp. ustřihlý bronzový čep v ní). Zbytek dne jsem sháněl čep náhradní. Druhý den jsem mazácky zařadil rychlost až na "hluboké" vodě. Super. Naložil jsem zásoby jídla a pití na celý den a vyrazil na kterýsi pustý ostrůvek pár set metrů od břehu. Pak jsem se vrátil pro děti a "bezpečně" je přepravil tamtéž. A s rutinou kapitána trajektu zamířil potřetí ke břehu pro manželku (ten pidičlun byl fakt malý).

Jenže ženě byla dlouhá chvíle a plavala mi v ústrety. Její nalodění v hluboké vodě bylo provázeno prudkým kymácením plavidla, no vlastně byl zázrak, že jsme se nepřevrátili. A při tom zhasnul motor, snad se odlil benzin v nádrži či co. No a už jsem ten motor nenatočil. Možná se přechlastal, co já vím. Neměl jsem s sebou vůbec nic, ani kleště, ani hadřík, nic. Naštěstí mi poslední zbytky pudu sebezáchovy (bo zdravý rozum to nebyl, máte pravdu) vnukly před vyplutím vložit do člunu takové ty minipádlíčka z dětského nafukovacího člunku z Tesca (ke člunu mi pádla nedali). A těmi jsme se teď snažili dohrabat náš ztichlý gumenjak k dětem. Proti sílícímu větru a mezi projíždějícími motoráky.

Po šíleném úsilí jsme se ke skotačícím dětem přecijen dostali. Žena byla tak vysílená (což bylo mé jediné štěstí, jinak bych tím pádlem dostal), že jen sípala: "S tebou už nikdy, ale opravdu NIKDY do žádný lodi nevlezu!!!". Pochopitelně jí nedošlo, že to bude muset porušit ještě téhož dne, chca se dostat zpět na pevninu... Já na ostrově za pomocí klacíků a kamenů provedl opravu motoru (už nevím jakou, asi vyschl sám) a pak už to bylo v pohodě.

Tento zážitek způsobil, že mi hned zkraje poněkud drsně došlo, že tohle je opravdu moře, a že bude třeba pokorně a systematicky začít od začátku...

Ahoj, Janek
elan3
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod elan3 » pon dub 07, 2008 11:11 pm

Marinizace manželky, to je fakt dobrý téma, dobrej nápad, už se těším na rady a zkušenosti.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon dub 07, 2008 11:11 pm

Pěkně jsi to napsal :good:

Já ti dám jen jednu radu, přizpůsobit jim program pobytu a opravdu nikam spěchat. Když najdete pěknou zátoku, zůstat i den dva. Nejhezčí jsou večer a z rána, když budete mít štěstí a nikdo (nebo skoro nikdo) tam nebude.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

marinizace

Příspěvekod Renda » úte dub 08, 2008 12:10 am

Janku, aspiruješ na cenu za literaturu? Toť téma "výbušné jak propan-butan".
Člověka napadne nejprve: Zacházet jako s nitro-glycerínem, ale na druhé straně kolikrát si lidé porozumí ve vypjatých situacích...
:whist:
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod karak » úte dub 08, 2008 12:24 am

Tak toto tema jde jak na zavolanou. Já zatím marinizuju teoreticky, ale asi od května začínám i prakticky( zatím na tuzemských vodách a myslím, že to bude stačit). Tak pište lepší návody jak začínat než Janek.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 08, 2008 7:15 am

Je to Janku v podstatě tak, jak jsi napsal v úvodu a Libor trochu doplnil. Nic jiného moc nejde dělat, prostě netlačit na pilu, trochu potlačit své touhy "vyrazit do řvoucích vln za každou cenu" a mít trochu štěstíčka s počasím. Ten prví dojem ženě zůstává v paměti a příště si už můžeš dovolit víc a přijme to. Nepochválí, ale přijme.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » úte dub 08, 2008 7:56 am

Moje 12-ti letá dcera jezdí Optíka, tam je to OK, ale žena. Ta při závodech nevstoupí ani na molo. Vše raděj sleduje ze břehu a z dostatečné vzdálenosti. Co nadělám.......
Zdravím, Jirka
mycroft
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mycroft » úte dub 08, 2008 10:14 am

Mě čeká na konci května marinizace celé rodiny. Start v Mandalině. Samodruhá žena, kluci (3 a 4 roky), brácha s přítelkou a táta se ženou, která se bojí vody. Nikdo z nich lodi ještě nebyl. Rozmáchlé plány stihnout za týden Kornáty i Vis se snažím zvolna rozpouštět. Rozhodně souhlasím, že ideální budou velmi krátké etapy a velmi dlouhé koupací pauzy. Názor na nocování je rozpolcen mezi relativní bezpečí placených variant a šetřivost starších členů posádky. Uvidíme, nakonec to jako vždycky rozsekne počasí.
Každopádně považuji úspěch za naprosto kruciální. Představa, že žena na plachtění zanevře je naprosto nežádoucí. Součástí psychologické přípravy jsou návštěvy bohatě ilustrovaných přednášek Křížka, Orla i Krautschneidera (očekávám, že na jadranu bude překvapená, jak je moře vlídné :) ) občas doplněné o vygooglené obrázky šťastných rodin pod plachtami (zpravidla se jedná o reklamní fotky penzijních fondů a pojišťoven).
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte dub 08, 2008 10:19 am

No ty přednášky nejsou zrovna vhodné řešení :? Snad později, ale zpočátku by mohly i odradit ;)
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte dub 08, 2008 10:25 am

........
Naposledy upravil(a) designer dne úte dub 22, 2008 2:05 am, celkem upraveno 1 x.
mycroft
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mycroft » úte dub 08, 2008 10:25 am

Já právě počítám s paradoxním efektem. Ještě tunelem pod Velebity bude projíždět bledá hrůzou co nás čeká a pak už může být jen mile překvapená. Navíc úleva od hrůzy je často provázena projevy eufórie, která se potom naváže na jachtání jadranské... :D Tolik plán. Jak to bude opravdu samozřejmě budu vyprávět.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte dub 08, 2008 10:33 am

.......
Naposledy upravil(a) designer dne úte dub 22, 2008 2:06 am, celkem upraveno 1 x.
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte dub 08, 2008 10:39 am

Dobre tema, ale rada se bude hledat tezko. No, ja si vzal zenskou, ktera mi prijela na kapitansky kurz. Myslel jsem, ze ji muzu povazovat za dostatecne marinizovanou, ale zkutecnost je jina. Od te doby (a je to jiz sedmy rok) jsme spolu byli na lodi vseho vsudy dvakrat. Zena je ucetni workoholicka, takze se radeji drzi svych cisilek a na dovolenou jede radeji se sestrenkou do hotelu. :(
Naposledy upravil(a) mysacek dne úte dub 08, 2008 10:43 am, celkem upraveno 1 x.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

koupání v květnu

Příspěvekod pecho » úte dub 08, 2008 10:42 am

No nevím jak, ale většinou bývá teplota vody koncem května 16-18 stupňů, což na mě působí už teď mrazivě a začínám se klepat v teple doma, nevím, zda je to ta správná marinizace v tom květnu pochybuji,ale třeba otužilecký kroužek by to zvládnul. Takže přikláním se k názoru designera ten konec srpna, to ta voda má už aspoň 26° a na této teplotě zahajuji koupání v moři.Zdraví Pecho
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte dub 08, 2008 10:53 am

.......
Naposledy upravil(a) designer dne úte dub 22, 2008 2:07 am, celkem upraveno 1 x.
mycroft
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod mycroft » úte dub 08, 2008 10:54 am

Konec května už bývá docela teplo. Nejsme moc na letní horka stavěný. A opakované zkušenosti z prázdninového blázince v HR jasně hovoří pro mimosezónní termíny. Nemluvě o větru. :)
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte dub 08, 2008 10:56 am

podivejte se na mycrofti avatar, toho v lete dostanete maximalne na balt :D
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » úte dub 08, 2008 11:21 am

Designerův nápad s pokladem na ostrově je perfektní! To jsem úplně zasklil, přestože se s dětmi věnujeme geocachingu.

Pro ty co to slovo slyší prvně: celosvětová hra, kdy na zajímavých místech po celém světě někdo ukryje "poklad" s drobnostmi (mince, hračky, suvenýry...) a ne specializovaném webu (www.geocaching.com či www.geocaching.cz) zveřejní souřadnice pokladu anebo způsob jejich získání (to je pochopitelně zábavnější). A pak stačí získané souřadnice ťuknout do GPS a hurá na poklad. Není to tak jednoduché, neboť poklady neývají vidět (jsou pod kamenem, v dutině stromu či na skále) a navíc v okolí nesmí být žádný "mulda", tedy nezasvěcený občan. Po nalezení pokladu si něco z jeho obsahu vezmete a něco vlastního zase vložíte. A poklad opět pečlivě ukryjete. Mám vyzkoušený, že děti do cca 14 let to hodně baví.

Jeden z geopokladů je např. na ostrůvku uprostřed Lipenské nádrže. My jej letos ulovili po ledě na bruslích.

Díky za bezva nápad!
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte dub 08, 2008 11:41 am

.......
Naposledy upravil(a) designer dne úte dub 22, 2008 2:08 am, celkem upraveno 2 x.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte dub 08, 2008 11:43 am

janekz píše:Geocaching. Pro ty co to slovo slyší prvně: celosvětová hra,.....
Někteří to slovo tady už slyšeli. ;)
http://jachting.info/modules.php?name=F ... pic&t=1611
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » úte dub 08, 2008 12:13 pm

já mám přítelkyni, ta když slyší o vodě chová se tak, že se člověk bojí podat jí skleničku s vodou... :D
Ale když ji nenutím, nechám ji být tak vleze i udělá na lodi téměř vše.Zatím tedy vodě jezerní :) , a voda mořská jí tedy taky čeká .

To jsme onehdá přistávali s pramičkou k molu. No molu, cosi asi metr krát metr na jednom sudu, vratké s poloschnilou podlážkou. Chtěl jsem přirazit, aby se mohla chytnout a opatrně vylézt. No větřík nás lehce začal hnát od mola. Než jsem stačil zareagovat pádlem a vrátit nás na dohmat, vyskočila a jako žába dopadla doprostřed na molo. Nestačil jsem hlesnout natož říct nesmíš na kraj jinak skončíš ve vodě, jen koukat co bude. Ustála to.
Vím, že kdybych jí řekl vyskoč a podrž loď, do dneska tam sedí, křečovitě se drží bortlajsny a křičí, že je to daleko.

Můj závěr je nenutit a nepřesvědčovat, že to nic není, že se jí to bude líbit. Dochází k opačnému efektu- "kousnutí se", obzvlášť u žen (ony prominou neb vědí že to je pravda :) ) Po očku pozorovat jak na tom je a při projevu strachu změnit styl plavby či program. A po pár dnech je jasné, jestli se zrodil další jachtař nebo zájemce o plážové grilování...
El
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod El » úte dub 08, 2008 12:32 pm

První týden manželky na moři je tak zvaný formátovací, a je třeba dávat pozor aby formátování proběhlo správně, jinak se dá to řešit jedině výměnou hardware. Tak toto nám říkal náš kapitán na kapitánském kurzu, kde jsme s manželkou byli na naší první plavbě. Bylo to 1. března. A pak mi provedl toto. Při noční plavbě na Vis foukala bóra v nárazech 62 uzlů a vlny byly tak 3 metry. Teplota vzduchu cca 5 st. a vody 10 st. Za chvíli jsme byli (díky nevhodnému oblečení) promoklí durch a zmrzlí na kost. Velikost vln byla pro nás začátečníky ohromující, vodní tříšť fakt studená a pomalu jsem začínal přemýšlet, zda slova mojí tchyně o bláznech nemají své opodstatnění. Po deseti hodinách plavby jsem byl na kaši a kdyby mi někdo nabídl, že mne odkurtuje a hodí do vln, tak bych mu za to ještě poděkoval. A když mi bylo nejhůř, vylezla moje manželka, která měla za úkol sledovat GPS v podpalubí (já nemohl, protože bych ji tam dole určitě znečistil) s úsměvem na rtech do té sloty a povídá tak co táto jak je? Jó někdy holt ženská vydrží víc než chlap. Každopádně nás tento zážitek ještě víc sblížil a od dalších pokusů neodradil. V červenci se chystáme znovu a zvažujeme zda sami. Všechno zlé je na něco dobré, já už vím, že v případě problémů (třeba s počasím) zůstane manželka na lodi funkční.
Olivero
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Olivero » úte dub 08, 2008 1:06 pm

Pekne sa to tu plni, len tak dalej aj ja marinizujem a po lete uvidim s akym uspechom. Kazdy napad dobry.
Moje dve deticky(3 a 6r.) sa uz na vodu tesia, uvidim ako to bude zvladat moja polovicka, ona je zatial len taka obcasna kanoe-vodacka ,tak by ju mohla aj plavba pod plachtami chytit. Tento rok zatial len opatrne orlik a mala plachetnicka europa a k tomu trochu pomotorovat s gumacikom.Ten geocaching je celkom dobry napad asi to vyskusam.V nedelu som pred domom na teraske nastrojil placetnicku a hned bol okolo rozruch susedia hned okukovali a okoloiduci sa usmievali - no uz sa tesiiim nech sa len trosku otepli a ide sa nato :good:
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte dub 08, 2008 3:33 pm

No, já kdysi dostal radu, že na první plavbě musím dodržet vše co slíbím :)
Slíbil jsem ficcusové romantický večer v liduprázdné zátoce. Zapadající slunce, dobré víno, BRAMBŮRKY, ...
To jsem naštěstí splnil a je to v pohodě. Tedy ještě vlastně musím opatrně zvětšovat náklony. Pořád má někde vzadu v hlavě strach z převrácení.
Zajímavé je, že zatímco já se třeba peru u kormidla s horšícím se počasím, tak ficcusvá si klidně jde "zdřímnout" do podpalubí. Tam bych nevydržel bez poskvrny :mad:
Jednou se při cca 25 kn stálém větru šla natáhnout do příďové kajuty. Při plavbě ostře proti si "lehla" kolmo k ose lodi a vlastně spíš stála na stěně kajuty. Ovšem jen do té doby, než jsme udělali RE :D To byl tenkrát moc hezkej jachting.

Zpět na