Úroveň služeb pro jachtaře

Povídání o jachtingu, moři a vodě kolem nás ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř dub 16, 2008 10:27 pm

V tom máš Papito pravdu. Já si teda nepamatuji že bych na středním a jižním Jadranu narazil na kardinální znaky, ale izolovaných nebezpečí tam je dost a nesvítí snad ani jedno. Ony nesvítí ale ani na Korzice, pokud tam vůbec jsou. Jakože nejsou....
S vyvázáním u mola, byť pouze za účelem začali ve větších městech už asi před pěti lety. Buď nakupujeme v malých, kde se neplatí, nebo prostě vyšleme rychlý člun. Nema problema.
Ty zátoky si chorvati pronajímají od státu a záleží na nich jestli vybírají jen za kotvení, nebo ji osadí bójemi a vybírají víc. V každém případě, pokud mě dojde zkasírovat, zavalím jej alespoň odpadky. To jsem slyšel, že mají povinost brát.
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » stř dub 16, 2008 11:48 pm

Baharis píše:pokud mě dojde zkasírovat, zavalím jej alespoň odpadky. To jsem slyšel, že mají povinost brát.

Kampak ty odpadky, asi tak potom vozí ????????????? :?
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » čtv dub 17, 2008 12:07 am

Příhodná otázka.Asi v roce 1999 jsme viděl na Hvaru u vesnice Ivan Dolac jak místní pálili docela slušnou hromadu odpadu,malé děti pomáhaly,snášely pet flašky z celého okolí a to vše se konalo za dozoru několika požárníků s hasičským vozem v pohotovosti. Chci věřit, že ekologické vědomí od té doby prostoupilo i tyhle končiny....
windward
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod windward » čtv dub 17, 2008 7:16 am

V chorvatsku je spousta veci, ktere se mi hodne nelibi. Kdo mne zna, casto slysi, jak na Chorvaty nadavam (s pratelskym usmevem na rtech, pochopitelne :) ). Nic mene v jednom ohledu bych se chtel Chrovatu rozhodnym zpusobem zastat.

Travim v Chorvatsku "ze par" mesicu v roce a mohu zcela zodpovedne rict, ze chorvati maji jedno z nejlepe fungujicich navigacnich znaceni na svete vubec. Znaku ruzneho druhu je obrovske mnozstvi; osvetle jsou dokonce znaky stojici tam, kde by to ujeden ani necekal, a pokud nejaky znak nesviti nebo je poskozen, pak bud je promptne opraven anebo je o tom info v oznamenich moreplavcum = docasna nebo permanentni korektura map a publikaci. Je pravda, ze nektere znaky jsou mnohdy v zubozenem stavu, ale v tomto pripade se jedna o znak bud v nejake dire, anebo o znak, ktery neni zaclenen do mezinarodniho katalogu.

A co se tyce samotneho faktu, ze mnohe znaky nejsou polamane, ale svetlo proste nemaji, pak jsou to znaky stojici mimo doporucene kurzy a tudiz ani neni duvod, proc by tam neco svitilo. Doporucene kurzy jsou popsane v pilotu. Mam na mysli ne "domorodo-autorske" vydani "808 ostrovu a jinych pru...rovych mist", ale oficialni vydani Hydrografickeho uradu s nazvem Peljar, pripadne Peljar za male brodove.

To vse jsem napsal ne proto, abych se s nekym hadal, ale proto, abych se zastal Chorvatu v tom, co si myslim, ze maji mimoradne dobre.
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Irena » čtv dub 17, 2008 9:00 am

To BAHARIS - abys neřekl,že se tu neobjevuji - tak jeden kardinální znak jistě znáš - u Vrgády.
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ludek » čtv dub 17, 2008 9:15 am

Ja s tim naprosto souhlasim. Jadran je urcine jedna z nejlepe znacenych oblasti.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv dub 17, 2008 9:40 am

HEZKY!!! :good:
Díky Ireno že jsi se ozvala i za ten typ. Já také nepsal že nejsou, ale že jsem nenarazil. A vrchem Vrgády jsem ještě neplul. Když tak zaplouvám do Kranje.

A omlouvám se za zcestnou myšlenku, že jsi emigrovala. Publikovat samozřejmě není povinné, ale tak nějak o sobě člověk dává vědět.
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » čtv dub 17, 2008 9:47 am

No, jeden trvale nesvítící kardinální znak je na vjezdu do Tisna na Murteru, právě ten jižní, který musíš obeplout. Holt máme každý jiné zkušenosti a ty moje jsou bohužel takové, že už na Jadran nechci.
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Irena » čtv dub 17, 2008 10:00 am

To Baharis,když koukneš na profil,uvidíš,že se ozývám,ale přiznávám,že většina odpovědí,které mě napadají,zůstává v mé hlavě.Nicméně navštěvník jsem pravidelný,jak si všimla Vilma(holky jsou holt všímavější) a mám pocit ,že nejenom jachting,ale i jachting-info se stává pro mnohé návykový-není dne,abych aspon nenakoukla,leda když jsem na moři - tam Vás nepotřebuji :P
dumber
1. DONÁTOR
1. DONÁTOR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dumber » čtv dub 17, 2008 10:33 am

windward píše: Doporucene kurzy jsou popsane v pilotu. Mam na mysli ne "domorodo-autorske" vydani "808 ostrovu a jinych pru...rovych mist", ale oficialni vydani Hydrografickeho uradu s nazvem Peljar, pripadne Peljar za male brodove.

To vse jsem napsal ne proto, abych se s nekym hadal, ale proto, abych se zastal Chorvatu v tom, co si myslim, ze maji mimoradne dobre.

Ahoj,

nevis jestli se da ten Peljar sehnat nekde v CZ/SK? Jeden kamarad mi jej ukazoval, koupil ho v Chorvatsku v novinovem stanku, ale kdykoliv jsem v Chorvatsku a snazim se neco takoveho sehnat, tak neuspesne

Dik
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 17, 2008 10:33 am

Papito píše:No, jeden trvale nesvítící kardinální znak je na vjezdu do Tisna na Murteru, právě ten jižní, který musíš obeplout. Holt máme každý jiné zkušenosti a ty moje jsou bohužel takové, že už na Jadran nechci.

V Tisnu jsem nikdy nebyl. Podle stovkove mapy zde neni zadny kardinalni znak. Plan cislo 512 nemam, tak se nemohu podivat, ale dle MaxSea kardinalni znak rovnez neni.

Mozna mas na mysli neco jineho? Prikladam obrazek:

Obrázek

Tak to asi fakt mas nejaky druh stesti. :) Ja jsem tem znak jeste nikdy nevidel zhasnuty. Proplouvam kolem nej tak 10 krat do roka ve Vrgadskem kanale a vzdy ho pouzivam pro upresneni polohy, protoze je z Vrgadskeho kanalu videt ve smeru sipky dle obrazku.
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 17, 2008 10:38 am

dumber píše:... nevis jestli se da ten Peljar sehnat nekde v CZ/SK? Jeden kamarad mi jej ukazoval, koupil ho v Chorvatsku v novinovem stanku, ale kdykoliv jsem v Chorvatsku a snazim se neco takoveho sehnat, tak neuspesne

Ahoj, pane navigatore!

Mohu ti to jednoduse v Chorvatsku koupit. Jedu tam pristi patek.

V CZ/SK to nebyva. Ja pouzivam v chorvatstine. Je to psane vlastne cele stejnymi slovy a po par strankach jiz nemas zadny problem. Vyhodou chorvatskeho vydani je to, ze jsou k tomu pravidelne aktualizace jednou mesicne.

Jsou tato vydani jeste i v jinych jazycich, ale nejsou k tomu aktualizace.

Co tedy navrhujes?
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » čtv dub 17, 2008 2:54 pm

Ahoj Windwarde,
ta situace z obrázku to není. Nejsem teď doma, tak se nemohu podívat na mapu, zkusím to upřesnit později.
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » čtv dub 17, 2008 8:20 pm

to Windward,
našel jsem si na internetu Male karte, abych se podíval na tu situaci podle Tvého obrázku. Jsou to ty kardinální znaky, o kterých mluvím. Prohlašuji, že v letech 2003, 05, 06 vždy v dubnu, resp. květnu jižní znak nesvítil.
P.S. Píšeš, že tam tudy pluješ tak 10x za rok. Nepřipadáš si tak trochu jako za volantem trolejbusu? :o
windward
moderátor

Příspěvekod windward » čtv dub 17, 2008 8:26 pm

Ahoj, Papito!

Pripadam si. Jde mi ale o navigacni cviceni, ktere delam pro svoje posadky. Tam je to v noci takove uzitecne. :)

Kdyz budu mit cas, zkusim se podivat do oznameni moreplavcum, zda tam v Tebou uvedenych obdobich nemeli ohledne toho nejaka docasna sdeleni.
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » pát dub 18, 2008 10:48 am

to Windward,
protože jsem tam už dva roky nebyl zeptal jsem se Aleše Morávka, který tam kolem lítá jako Ty několikrát za sezonu a ten tvrdí, že tam teď pro změnu nesvítí severní znak.
Tož tak...
windward
moderátor

Příspěvekod windward » pát dub 18, 2008 10:53 am

Dyk...

on ten severni... nikdy svetlo ani nemel. Je tam pouze kvuli baracku na brehu, jinak by tam nikdo nema co pohledavat.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát dub 18, 2008 11:00 am

Ale ten severní znak nemá nikde psané, že je světelný. (Male Karte, 808, BlueChart)

Je pravda že Aleš do Tisna pluje s každým kursem. I se mnou. Ale co já vím, tak používá úžiny pod a nad otokem Zminjak. No, možná ne vždy...

EDIT: WW, byl jsi rychlejší...
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » sob dub 19, 2008 9:09 am

No jestli je to tak, tak už je to po třech letech v pořádku :D
Breta
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Breta » stř črc 09, 2008 11:57 am

Baharis píše: Nepotkal jsem v Řecku benzinku. I v Aténách jezdila na molo cisterna.

Taky jsme měli v Kalamaki s cisternářem pěknej zážitek, chtěl nám začít tankovat a už tam měl namotáno 12 litrů. Nebýt našeho předvídavého kapitána, tak jsme to zacvakali. Takže se nekrade jen v Chorvatsku. ;)
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Papito » sob srp 30, 2008 1:39 am

Tomu nemůžu uvěřit. Mám opačnou zkušenost, když jsem na Rhodu vracel loď, z cisterny se do lodního tanku vešlo asi 10 litrů, zástupce chartrovky nad tím mávnul rukou, stejně jako nad prázdným kanystrem od benzínu, který jsme projezdili na dinghy. Kalamaki je prastará marína a nezáleží na tom, že je v hlavním městě. Na Kosu, Rodosu a určitě i jinde jsou nové moderní maríny, které úrovní služeb ty chorvatské jednoznačně převyšují a za třetinové ceny. (Jednu z nejkvalitnějších - Wi-Fi v celém areálu + v recepci počítač s internetem zdarma, veškeré služby včetně samoobslužné prádelny a pod. + neuvěřitelně hezké holky v recepci jsme zažili v tureckém Bodrumu). V HR tě zkasírují u každého městského nábřeží dřív, než se fendr dotkne stěny - v Řecku nikde. Měl jsem v Aténách zaplacenou osm let starou Sun Odyssey 38. Je pravda, že tam charterovky nemají svoje kanceláře jako v HR, ale na zavolání přijel na mopedu manažer a protože zaplacená loď nebyla k dispozici, dostal jsme bez jakéhokoliv příplatku dva roky starou Bavarii 46. Včetně šnorchlovacích souprav, závěrečného úklidu, přívěsného motoru a pod. zdarma, resp. v ceně. Kdekoliv na ostrovech v Dodekanesii jsme něco potřebovali, byla nám služba poskytnuta zdarma. Začínalo to třeba dovozem piva na loď , byť to bylo 100 metrů a šlo o dva kartony, až po poskytnutí loďařské dílny na Patmu, kde jsem si bez dozoru mohl vybrat materiál, uříznout na pásovce co jsem potřeboval, vyvrtat a ještě si půjčit aku vrtačku na loď. Na Rhodu nám nabídli klíče od neobsazené lodi, abychom si tam mohli uložit velká zavazadla, která jsme na cestu kolem ostrova nepotřebovali, v Kalamaki v Aténách podobně klíče od neobsazené lodi, abychom tam přenocovali, než nám poletí letadlo, zadarmo. Máte-li někdo takové zkušenosti z posledních let z Chorvatska, jste mimozemšťan....
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » sob bře 20, 2010 11:27 pm

Vcera jsem se vratil z Chorvatska. Nejak tam porad jezdim driv a driv. Byl to krasny tyden na krasne lodi za velmi dobre penize. Mohlo vice foukat, ale alespon nebyla vrazedna zima.
Jen chci rici, ze jsem byl opet nadseny. Krasna zeme, prazdny pristavy a to doslova. Primosten, Zlarin byly gratis, na Visu v Komize ac jsme byli sami jsme platili, stejne tak na Braci u Holandana. V Tritonu na Lastovu jsme byli letos prvnimi hosty a pohostili nas vic, jak vyborne.
V Milne u Holandana, myslim, ze se to jmenuje Vlaska jsem byl prekvapen, jak marina stoupa. Neni to tam levny a to pres slevu 10% za mimosezonu. Ale zase tekla tepla voda a zachody byly cisty, jak malokde.

V sezone do Chorvatska nejezdim, tak nemam srovnani, ale v breznu a dubnu - idealni!!!
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned bře 21, 2010 8:43 am

v únoru neplatíš ani v komiži ;)
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod jirkaM » ned bře 21, 2010 11:25 am

to: Designer - zaplatil jsem rad, on nam totiz hafenmeister pustil elektrinu a na lodi bylo jen prenosne topeni na el., takze zas tak spatne to nebylo:

Ale vcera jsem zapomnel napsat co me sokovalo - a velmi neprijemne - pri plavbe z Visu na Lastovo jsme po celou dobu pluli v odpadcich. Plast, plast a zase plast. Napisy jak italasky, tak chorvatsky. Bylo to vice jak smutne.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned bře 21, 2010 11:56 am

v únoru el. byla všude, v Komiži jsem se byl zeptat v kanceláři, co jsem dlužen a byl jsem milou paní překvapen: řekla, že je brzo, služby jsou free a popřála mi dobrý vítr.
Odpadky jsem v nebývalé míře potkal minulý rok v květnu na Palagruži, odhadl bych ale, že doputovali od itálie.

Zpět na