lodní bort, nebo bord...?

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Tomassek
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

lodní bort, nebo bord...?

Příspěvekod Tomassek » pát dub 25, 2008 5:14 pm

Zdravím všechny nadšence. S obrovským obdivem jsem prohlížel "vaše" stránky a v neposlední řadě také diskuzi. Dal jsem se totiž do opravy laminátového FINNa. Ač laminátového, tak s dřevěnými prvky... :(

Jsou tam, lépe řečeno byly tam dřevěné borty, které se začínaly drolit, a které jsem již sundal. Teď stojím před rozhodnutím, čím původní dřevěné borty nahradit. Po promyšlení zleva, zprava, bych to asi "osadil" nějakou takovou gumovou páskou. Předstaoval bych si nějakou gumu dost tvrdou, aby se moc netrhala, ale zároveň dost měkkou, aby plnila účel... :? Máte prosím někdo nějakou zkušenost??

Také jsem sundal "palubu" na špičce lodi. Byla dřevotřísková, nacucaná vodou, pokroucená atd... Přemýšlel jsem, nechat ztvrdnout laminátovou tkaninu na nějakém skle tak, aby vznikla jakoby laminátová deska, kterou po oříznutí připevním na lodní výztuže. Máte-li někdo s takovou akcí zkušenosti, napište prosím...

Velice děkuji za spolupráci a ochotu podělit se o své zkušenosti tímto způsobem.

S pozdravem a přáním slunečného víkendu,

Tomassek
david
moderátor
Reputace: 114

Re: lodní bort, nebo bord...?

Příspěvekod david » stř dub 30, 2008 8:54 pm

[quote="Tomassek"] Zdravím všechny nadšence. S obrovským obdivem jsem prohlížel "vaše" stránky a v neposlední řadě také diskuzi. Dal jsem se totiž do opravy laminátového FINNa. Ač laminátového, tak s dřevěnými prvky... :(

[/quote/

tak koukám že ti nikdo neodpověděl. se teda pokusím. především si musíme ujasnit terminologii. jestli chápu, tak ti nejde o bort - coby bok lodě ale, o bortlajsnu - tedy česky oděrku. guma má jednu zásadní vadu - neklouže a tedy když si sní drcneš okamžitě se ti stočí loď. mimo to obvykle dělá soukmenovcům černé lajny na bortu.
tenhle problém, potom co mi shnily dubové oděrky jsem řešil a vyřeši pro svoji potřebu naprosto dokonale. fakt se můžu vytahovat.
Pravda mám lodku krapet větší a je na tvém zvážení jak to uděláš, ale pro procourání všemožných marinešopů s krásnými leč drahými plasty na oděrky jsem dospě k názoru, že to vyřeší LPE PE 8O. to je lineární polyetylen používaný na roury pro vodu a plyn. dnes i PE 100, ale to je jedno. jen pro rejpaly.
měl jsem teda strach z dilatace při délce 12 oděrky, ale 5 let naprosto v pohodě - zima -léto nic se neděje.
A jak jsem to spáchal: popad jsem kus PE trubky prům 315, rozřezal ho maflem na podélní pruhy, ohobloval el. hoblíkem, ty díly svařil na potřebnou délku 24m a našroubova to kolem lodě v jednom kuse, i ohnul přes příd´- mám ji dost kulatou.
l
když to omylem občas orvu -zaškrábnu rýhy cidlinou, zaleju a vyleštím horkovzdušnou pistolí a jedu dál

tobě by stačil poměrně úzký proužek, ale dělej to pokud možno z trubky a ne z desky. trubka má rádius a to je pěkné.

ty laminátové desky dělá kamarád na naseparovanám plechu - bez problému. poslední hit, a to jsem teda čuměl - potřeboval bombírovanou střechu nad kokpit, tak nasytil tkaninu a přivázal ji za 4 rohy do vzduchu. naladil špagátky a dyž to koplo absolutně jsem nevěřil. dokonalé :shock: pravda je, že je grafik a má dobrý oko.
velkejtom
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod velkejtom » stř kvě 14, 2008 12:20 pm

s tím sklem to není špatnej nápad ale problém bude že budeš potřebovat asi velkej kus skla ale stejně bxh požol separaci.
osobně bych to řešil buď na separovaným plechu viz david nebo na čemkoliv rovným ale separovaným.
Pokud potřebuješ nějaký tvar (např. vydutí) použil bych polystyrenový kopyto natažený slabou vrstvou sádry (nemusíš na první vrstvu používat epox) a separovat v podstatě čimkoliv mastným.
Osvědčený mám sádru přetřít šelakem 2 max 3 vrstvy a potom k separaci použít stearin takhle se dá kopyto použít několikrát když si budeš dávat pozor při snímání výrobku z kopyta. Daj se tak taky dělat i složitý tvary pak se ale kopyto jednoduše vykutá ze vzniklý laminátový skořepiny.
když budeš chtít na tu špičku stoupat (rozuměj po tom šlapat) doporučuju použít svlaky ze dřeva který k tomu přilaminuješ.

Hodně štěstí a pozor ať k tomu všemu nepřilaminuješ sebe vT :mad:

PS: doporučuju používat jednorázový latexový rukavice daj se koupit v lékárně nebo zdravotnickejch potřebách krabice stojí cca 100,- a je jich tam taky sto myslím a nějaký starý oblečení který pak už budeš mít jen na laminování
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » stř kvě 14, 2008 2:04 pm

odhaduju, že máš laminátovou skořepinu a palubu konstrukční - tedy dřevěná žebra potažená překližkou...
Doporučil bych ti veškerou dřevotřísku sundat a nahradit gabonovou vodovzdornou překližkou. Bude to jednodušší práce než tvořit sklolaminátové desky a při slušném zacházení ti překližka vydrží mnoho let..
a co se týká bortlajsny, taky bych ji udělal ze dřeva. Přece jen vzhled je vzhled...obzvláště u finna ;)

Zpět na