Elba

V předmětu vždy uveďte jméno ostrova jehož oblast popisujete.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Elba

Příspěvekod kojot » úte kvě 13, 2008 1:58 pm

Prosím Vás potřeboval bych poradit ohledně plavby okolo Elby.Hlavně mě zajímá kotvení v zátokách,v marínách i u městských mol.Taky zmínka o dobré restauraci či tip na výlet se může hodit.Moc Vám všem dík!
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Ferdinand » úte kvě 13, 2008 2:47 pm

Kojote loďu nech večer v Marina di Campo, nechtějí nic za kotvení, a ráno raníčko si udělej celodenní výlet na Monte Capane. Je to úžasný výšlap s báječnými výhledy. Dolů se svez lanovkou a dojeď to místní hromadnou dopravou, jezdí myslím v intervalu 2 hodin , ale přísahám i jízda místním busem pro Tebe bude nezapomenutelná. (Vem si kynedril, je tam hodně serpentin a domorodí šoféři to mají najeté na milimetry. :mad: Jízdenka okolo půlky Elby stojí snad 2,5 Eura nebo tak nějak.Přesně 2,30 E.Lístek na lanovku při jízdě jen dolů 10 E. Tož tak.
kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kojot » úte kvě 13, 2008 7:56 pm

Ferdinande dík za dobrý tip,ještě jsem se chtěl zeptat jak je to tam z bezpečností,myslím jesli můžem jít na výlet celá posádka a loď nechat bez dozoru anebo se nějak prostřídat v hlídaní ? :gun: dík.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 62

Příspěvekod MartinB » úte kvě 13, 2008 11:14 pm

Vyhnul bych se stání v bazénu v Portoferraiu pod pevností.
Bylo to docela drahé a navíc vede po nábřeží, tedy okolo lodí celkem rušná ulice.
My stáli proti autobusové zastávce - fakt nic moc.
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Ferdinand » stř kvě 14, 2008 8:15 am

Bezpečnost ? Nevím, žádné podezřelé živly jsem tam nepotkal, lidi přátelští, vstřícní, naprosto v pohodě, piano. Nahoře v kopcích jsme potkali několik toulavých psů, kvůli dvěma jsme museli změnit trasu, byli fakt nas..aní, tak snad pepřový sprej a v lese tam byla divoká se selátkama, ale nevšímala si nás. V Marině di Campo stojí vedle lodí i místní policie, klídek a pohoda. Loďu bych opustil s klidným srdcem, samože po uzamčení.
kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kojot » stř kvě 14, 2008 6:11 pm

Kluci dík moc,a nevíte jak je to tam se stáním na kotvě v noci v zátokách? :hmm:
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » stř kvě 21, 2008 10:07 am

Stání v zátokách je v pohodě, snad jediné na co je potřeba si dát pozor je počasí. ;) I v Porto Azuru jsme stáli na kotvě a dojeli si do města na gumáku.
Výlet na Monte Capane - rozhodně stojí za to, akorát já tam chodívám z Marciana Mariny. Když je dobrá viditelnost, tak je to neskutečný zážitek.
Samozřejmě nádherné je Bonnifacio na Corsice, ale je to skoro 100 mil jedna cesta. Bastia je kousek a stoji také za shlédnutí, pro romantiky je mimo sezónu nádherný ostrůvek Capraia - necelých 25 mil severozápadně z Marciana Mariny.
Něco mám u sebe na stránkách Elba.
A s živlama se připojuji k Ferdinandovi - neměl jsem tu nikdy žádný problém.
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Elba 17.-24.5.2008

Příspěvekod Jezura » úte čer 03, 2008 1:10 pm

Nechal jsem se zlanařit inzerátem na tomto fóru pravícím, že skupina Brňáků hledá kapitána na následující týden (měla to být původně premierová plavba Kirké s pasažéry a něco se prej vysypalo). Dodnes nelituji.

V sestavě 2 muži, 3 ženy a jedno batole jsme si půjčili v Portoferaiu Bavarii 38 – charterová společnost Kiriacoulis, loď 8 let stará ale ve skvělém stavu (motor po GO, nové plachty, ve vybavení nechyběl zárchanný ostrůvek a EPIRB).

Trasa byla nakonec následující:

Sobota: převzetí lodě, Kiriacoulis má kvalitní checklist (IT, GER, EN), přebíral jsem si to sám, technik dorazil dohledat a vysvětlit nejasnosti

Neděle: Portoferaio – Porto Capraia, cca 30 Nm, vyvázání na Capraie a procházka po městečku. Je tam poněkud draho – marina 43 EUR, sprcha 3 EURa. Na omluvu budiž řečeno, že Capraia je národním parkem, kam údajně vodu dováží a odpad odváží z pevniny.
Lze tam i kotvit na jihozápadním cípu, nezkoušel jsem.

Pondělí: cca pětihodinový výlet po ostrově, doporučuju všem, které baví s batohem na zádech toulat se liduprázdnou krajinou. Podvečerní přeplavba zpět na Elbu, nakonec až do Mariny di Campo, vyvázání k molu v jednu ráno.
Nejsou tam muringy, můžete buď zůstat na kotvě uprostřed zátoky nebo se přivázat k městskému molu (místo muringu použijte kotvu). Je to zdarma, je tam elektřina, voda nevím.

Úterý: hnusné počasí, poflakování po městě. Město je to hezké, pro milovníky čestvých ryb – je tam rybí trh.

Středa – pohodová přeplavba (původně) do Porto Azzura. A protože jsme navigovali jen velmi přibližně, dopluli jsme o pár mil dál do Rio Mariny. Je tam maličká marina s plovoucím molem, personál nebyl k zastižení, takže zadara, sprchy a WC čisté a funkční. Městečko je roztomilé. Porto Azzuro je, coby profláklé letovisko údajně za cca 50 EUR, doporučuju autem po cestě zpátky.

Ćtvrtek – přeplavba do Marciany mariny, nakonec jsme spali na kotvě na opačné straně zálivu.

Pátek – ráno kratičká přeplavba do Marciany Mariny, odpoledne výstup na Monte Cappane (nejvyšší vrchol Elby, lehce přes 1 000 m). Stání bylo opět zadara, spíš ale proto, že jsme byli na kraji a nikdo se k nám nehrnul. Jelikož chtěli 1EUR za toaletu a 4 EUR za sprchu, tak jsem se nepřipomínal.

Po dohodě s charterovkou jsme loď vraceli až v sobotu ráno.

Sobota - přeplavba do Portoferaia, doplnění nafty (pumpa otvírá v 9 hodin), odevzdání jachty. Kontrola ze strany pracovníka charterovky symbolická, jen se zeptal, co jsme rozbili (asi že jsme měli kauci plně krytou pojištěním). Ve dvanáct už jsme byli na trajektu domů.

Za celou plavbu jsme opravovali: výměna pojistek, páč kapitán zkoušel pomačkat všechny čudlíky a jednou to přehnal, dotažení kormidelního kola, pravidelné dofukování člunu.

Na Korsiku jsme nejeli, neb za týden lze stihnout jen navštívit Bastiu, což nepatří mezi nejaktraktivnější místa. Pokud budete chtět Korsiku vidět (západní pobřeží, Bonifacio), jsou potřeba týdny dva.

Příští týden budu mít vyúčtování, tak ho sem umístím.

Ježura
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » úte čer 03, 2008 3:21 pm

Těší mě jak si vedeš. :good:
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte čer 03, 2008 3:25 pm

a čudlíky nech příště radši napokoji :lol:
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jezura » úte čer 03, 2008 3:45 pm

a s čím jiným jsem si měl hrát, když tam se mnou byly 3 atraktivní ženy?

Obrázek
Naposledy upravil(a) Jezura dne pon čer 09, 2008 9:32 am, celkem upraveno 1 x.
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte čer 03, 2008 5:18 pm

nazdarek Jezuro, zdravim z Ithaky.
V Betine jsem se potkal s Marisem, tak mne ubezpecil, ze devcata jsou v dobrych rukou :-) No, mne praskla na Kirke hridel, takze jsem jel soustruzit do cech a tim mi holt odpadla Elba a ted mazu rovnou do Athen.
Zdravi
Mysak
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra

slíbené vyúčtování výletu na Elbu

Příspěvekod Jezura » sob čer 14, 2008 3:02 pm

slíbil jsem vyúčtování nákladů na týdenní plavbu kolem Elby, tak tady je:

loď Bavaria 38, délka pobytu 1 týden, náklady přepočítány na 6 lidí

(pro jednoduchost je vše v EURech, za předpokladu, že i kapitán se podílí na nákladech)

pronájem lodi 1 225
úklid plus pojištění kauce 200
mariny (vč.sprch a toalet) 75
nafta do lodi 65
stravování posádky (odhad) 420
nafta do aut 416
dálnice 156
trajekt 320
CELKEM 2 877 EUR
neboli 11 987 Kč/osoba
Pokud bychom brali loď např. v Salivoli ušetřili bychom 300 EUR za trajekt, na druhou stranu jsme měli parkování v marině grátis, což pro dvě auta vychází cca na 100 EUR za týden.
wasserwolf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

motorák

Příspěvekod wasserwolf » sob črc 26, 2008 10:11 pm

Ahoj, prosím o info o vlnách a větru na Elbě. Všude si sebou tahám 8m dlouhý, 30 let starý kajutový nafotvý motorák i s rodinou. Je to super loď, jen se vzhledem k dětské posádce trochu bojím vln. Jak je to kolem Elby, případně Capri dramatické? Do vody bych to šoupnul kolem Piombino (pokud je nějaká zkušenost, děkuji za info). Děkuji ahoj, Pepik.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 159
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned črc 27, 2008 2:08 pm

A prosím tě, tu informaci chceš k dnešnímu dni, nebo máš na mysli nějakou konkrétní hodinu?
Mohu tě ubezpečit, že tak jako všude, i zde se to stále mění. Jsou dny kdy se nedá vyplout z chráněného přístavu a jsou dny, kdy je naprostá flauta.
Z Elby jsem se vrátil dnes o půlnoci a musím s politováním napsat, že se to blížilo spíše k tomu druhému. Před odjezdem jsem si vytiskl předpověď na celý týden a dá se říct, že celkem seděla. I s tou páteční flautou. :cry: http://www.windfinder.com/forecasts/wind_italy_n09.htm , nebo http://www.eurometeo.com/english/meteomar/id_0
Jeden nepříjemný aspekt, který stojí za napsání: Dost často se nám stalo že se v zátoce směr vln neshodoval se směrem větru. A byly celkem vysoké, i když už dlouho žádný vítr nebyl.
psmolda
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod psmolda » pon črc 28, 2008 2:09 pm

Ahoj
13-20.9.2008 máme namířeno do Toskánského souostroví. Trasa je zhruba naplánovaná: Piombino, Portoferraio, Capraia, Macinaggia, Pianosa, Giglio, Giannutri, Formica Grande a zpět do Mariny di Salivoli (tedy pokud podmínky dovolí).
Uvítáme zkušenosti a postřehy znalých - viz výše. Hlavně jsem nikde nenašel kloudnou informaci o aktuálních možnostech kotvení a vůbec přiblížení se k ostrovu Pianosa viz link: http://www.roji.cz/index.php?id=23
Díky předem!
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pon črc 28, 2008 9:12 pm

psmolda: K vyjmenovaným místům můžu jen k těmto.

Portoferraio - Kotvení v JZ části zátoky, na nějakých 6-8 m. Celkem velký provoz trajektů, přes den co 10 min jeden, končí to tak kolem 21:00 a znovu začíná kolem 08:00. Když pominu krásný pohled na městečko s pevností, voda připomíná žumpu. Společnost značného počtu velkých lodí.
Obrázek
Capraia - Ostrov je přírodní rezervace, kotvení je povoleno pouze v městečku Porto Capraia na východním pobřeží a (snad?) na kousku západního pobřeží. V Portu městská marina plná, kotvení na moringu na volné vodě! Na oranžových bójích jsou pověšené přední i zadní lana, vždy pro dvě lodě za sebou. Portýr dojede na gumáku, ukáže kam najet a postupně podá dvě přední a dvě zadní moringové lana, která jsou všechny upoutaná k betonům na dně. Stojí to 40€ a někteří spolukotvící jeli na gumáku do maríny se osprchovat.
EDIT: Voda krásná, dalo se i koupat
Obrázek

K dalším tvým místům nemám co říct.
psmolda
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod psmolda » pon črc 28, 2008 11:01 pm

Díky moc za informace, o Portoferraiu a Capraii jsem už sice něco sehnal, není ale nad to mít info z několika stran. V koutku duše jsem doufal dozvědět se něco bližšího o Pianose - snad budou nějaké informace k mání třeba v marínách na Elbě či v Piombinu.
Každopádně se zde rád o své zkušenosti a nabyté znalosti po návratu podělím.....
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » úte črc 29, 2008 7:09 am

Pohledem do námořní mapy vidím, že Pianosa je celá přírodní rezervace (Ingresso vietato (v. Port.) Entrance prohibited (See Sailing Directions).

Podobně jako Gorgona a Montecristo (AVVERTENZE CAUTIONS. AVVERTENZE Zona di anomalia magnetica - Lungo una fascia larga circa 1 M in corrispondenza della coppia di cavi elettrici sottomarini che collegano Piombino con Bastia (Corsica), si hanno variazioni della declinazione magnetica che raggiungono il valore massimo di 2°.5. Cavi e condotte - Si richiama l'attenzione sull'A.N.(G) fondamentale N. 8 e sulle prescrizioni emanate dall'Autorita Marittime competenti e riportate sui documenti nautici. Zone di divieto - Non tutte le zone di divieto sono riportate. Consultare i piani particolari. Parco Nazionale dell'Arcipelago Toscano - Per le normative che regolamentano il Parco Nazionale dell'Arcipelago Toscano, istituito con legge n°394/91 e D.P.R. n°22/7/96, consultare il Portolano. CAUTIONS Along a 1 M wide stripe close to the two submarine electric cables, which connect Piombino to Bastia (Corsica), there are magnetic variation anomalies up to 2°.5. Cables and pipelines - Recall attention on the fundamental N. 8 NTM(G) and on the regulation set by the competent Maritime Authority and reported on the nautical documents. Forbidden areas - Not all of the forbidden areas are represented: consult the larger scale charts. Arcipelago Toscano National Park - As per regulations set for the Arcipelago Toscano National Park, as in law n°394/91 and D.P.R., n°22/7/96, .)

Mají to nějak rozzónované. Zóna 1 a zóna 2....
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Elba

Příspěvekod Jezura » úte črc 29, 2008 3:33 pm

Pianosa je kriminál pro těžké zločince - platí striktní zákaz kotvení či přiblížení k ostrovu a to i v případě nouze. Marise před pár lety při přiblížení k Pianose pronásledoval policejní vrtulník...

Kousek vedle je MonteCristo - bohužel národní park, pro vstup je tuším, nutno získat speciální povolení (jak se získává, nevím).

Na Elbě je míst na kotvení resp. vyvázání poměrně dost a na lodi budeš mít Pilota
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Pianosa

Příspěvekod MARIS » úte črc 29, 2008 9:16 pm

No,když už to na mě Ježura práskl,tak to popíšu trochu podrobněji.
Bylo to někdy v roce 1993,do Jugoslávie se jet nedalo,a tak jsem se rozhodl pro Elbu.To jsem měl už šest let postaveného Jantara od Maximoviče,a plul jsem s ním jak na Jadranu,tak i na Baltu.První problém byl,kde to dát na vodu.Po různých peripetiích v Piombínu jsem nakonec skončil v San Vincenzu,malém lázeňském městečku s malým jachetním přístavem.Měl jsem loď vybavenou novým,vlastnoručně vyrobeným Z náhonem.který na suchu velmi dobře pracoval,poháněný motorem ze skútru s el.starterem.Místní staří jachtaři uznale pokyvovali hlavou když jsem jej ještě před plavbou zkoušel.Bohužel po vyplutí z přístavu odmítl dále loď pohánět (převod byl udělaný jedním klínovím řemenem)a to byl nepřímo důvod naší plavby na Pianosu.
To jsme vyplouvali ze zátoky Barbatoia,a protože vál mírný NE,tak přímo svádělo ke kurzu na Pianosu.Tak jsem se podíval do mapy (měl jsem francouzké) a viděl jsem že tam jsou dvě zakázané zony.Jedna na jihovýchodě a druhá na jihozápadě.No a my se chceme podívat na severní cíp ostrova.Tak se pomalu blížíme k tomu severnímu cípu,pozor je tam na sever takové větší skalisko,a teď to přišlo.Zpoza severního útesu vyráží motorový člun s osmi po zuby ozbrojenými muži,na přídi kulomet a valí to k nám.Současně jak se objevil člun,tak jak to dnes vídáme v akčních filmech,se za útesem zvedla helikoptéra a samozřejmě si to namířila k nám.Zůstala stát nad námi.Člun k nám připlul bleskově a následovala kontrola pasů,dokladů k lodi,a mnoho dotazů co tam děláme a podobně.Když se dověděli,že máme nefunkční motor,nařídili otočit a plout zpět na Elbu.Tak se také stalo,a celou tu cestu zpět nás ta helikoptéra doprovázela a odletěla až jsme se přiblížili k břehu Elby.A až jsem po zakotvení znovu probíral mapu,tak jsem zjistil,že v hlavičce mapy je Pianosa zakázaná celá.Tak to je,když člověk nečte pořádně hlavičku mapy. :oops:

P.S.Na druhou stranu si Ježura jistě vzpomene,že když jsem se v roce 2002 za velmi tvrdých podmínek vracel s posádkou pražských potápěčů z jihu Korsiky na Elbu,tak i těch pár minut,kdy jsme byli za Pianosou schovaní,bylo k dobru.Ale zůstat v některé zátoce jsme si nedovolili.
vfrman
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vfrman » pát srp 01, 2008 6:54 am

Dávám dohromady náklady , nevíte náhodou,kde by se daly zjistit ceny dálničních poplatků v Itálii do mariny Punta Ala . Díky!
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát srp 01, 2008 8:44 am

Jeden zápis do vyhledávacího pole v Seznamu a určitě ti něco najde... :?
Třeba:
http://www.autostrade.it/
http://www.renytravel.cz/doprava_dalnice.htm
EDIT: Mě to vyšlo po it. dálnici 525,7km, 5:50hod, 28,10€. Jak tobě? ;)
vfrman
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vfrman » pát srp 01, 2008 10:25 am

Jo,díky,mně taky tak,jen jsem se chtěl ujistit,že to mám dobře :-)
Díky za pomoc !
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 66

Elba 2008

Příspěvekod Richard » pon říj 06, 2008 8:10 pm

Maličké hlášení o plavbě:

Popis:
Rodinné bydlení na lodi (těžko to nazvat plavbou ;)
Loď: IRIS 2 (AVAR TOBAGO)
Posádka:4 tj. dvě děti - 2 a 4 roky a rodiče.
Termín 27.8. - 12.9.

Vyplutí z Itálie Cecina di Mare (možnost nechat přívěs i auto). Pravé plachtění pouze první den při přeplavbě na Elbu (32 nm) při větru 3 až 4. Navšívena řada zátok a měst a městeček ostrova Elby. Nasbírána kvanta šutrů. Vše přizpůsobeno dětem k maximální spokojenosti všech zúčastněných.

Čeho se mi nedostávalo, to jsem si vynahradil při následujícím obeplutí Korsiky (viz jinde).

Poznámka: Kolem Elby krouží pobřežní hlídka, která nemilosrdně vykazuje kotvící lodě do vzdálenosti minimálně 200m od pobřeží.

Zpět na