GPS - alarm kotvy

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

GPS - alarm kotvy

Příspěvekod Bilardos » sob kvě 24, 2008 4:00 pm

Jak je to s funkcí alarmu kotvy v různých GPS přijímačích? Umí to třeba ty GPS co jsou na chartrovkách? Nebo třeba ty ruční Garminy jako řada eTrex apod?
Jak poznat, že tuto fci přístroj má?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob kvě 24, 2008 4:48 pm

Plotry na chartrovkách moc nemám. Ale většinou Garmin GPS to umí. Alespoň co vím GPSmap 76, nové Colorado to má taky řada 276 taky.
Nevím jak outdoorové přístroje typu eTrex.... :?
Najdeš to v menu buď anglicky nebo česky "alarm utržené kotvy", podívám se do Colorada jak to má ...a přidám sem.
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Bilardos » sob kvě 24, 2008 5:11 pm

Libor píše:Plotry na chartrovkách moc nemám. Ale většinou Garmin GPS to umí. Alespoň co vím GPSmap 76, nové Colorado to má taky řada 276 taky.
Nevím jak outdoorové přístroje typu eTrex.... :?
Najdeš to v menu buď anglicky nebo česky "alarm utržené kotvy", podívám se do Colorada jak to má ...a přidám sem.

Tak ve stařičkém eTrexu Vista jsem to nenašel (to je ještě ten "čb") A ač je místa dost, tak po nahrátí ukazuje i "no map". Asi je to na požadované potřeby nepoužitelné.
Ty plotry v chartrovkách nevím. Ani mě to nějak nenapadlo to tam prozkoumat. Příště.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob kvě 24, 2008 6:03 pm

Moje stará GPSmap 76 také s čb displayem to umí: Nastavení->Alarmy->Utržení kotvy a pak zadáš po jak velké změně pozice se spustí alarm.

Na Coloradu 300 je to takto:

Přepneš se do profilu / módu "Námořní", dále Zkratky -> Námořní -> Upozornění na tažení kotvy -> Zapnuto a nastavíš opět vzdálenost po jejímž překročení se spustí alarm.

Řekl bych, že je to věc softwarová, nastavení funkce hlídání změny pozice. A měli by to umět ty GPS, které lze používat i na moři. eTrex asi primárně není na moře.
Jezura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod Jezura » ned kvě 25, 2008 5:54 pm

všechny charterovky, se kterými jsem zatím plul (7 různých lodí, 3 typy GPS), to uměly.

Praxe mě odnaučila to používat - když si nastavíš změnu polohy 15 - 20 m, bude Ti to co půl hodiny pískat, i když se nic neděje. Když si nastavíš víc, může být pozdě.

To radši spím na palubě - když je klidné počasí, pravděpodobně se loď neutrhne, když se zhorší, rychle mě to vzbudí.
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod cervik » ned kvě 25, 2008 6:57 pm

Na Garmine 60 CSx je alarm kotvy, odchýlky od kurzu, hlbokej a plytkej vody. Kotvový alarm je dobrý, pracuje už od výchilky cca 5m od danej polohy, ale s presnosťou hlbky vody je to horšie, hĺbku načítava len z mapy podľa danej polohy. To znamená akú hĺbku dali na mapu v danom bode, takú načitáva. Takže nič moc, treba sonar a je pokoj. :)
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 15

Příspěvekod Lachtan » ned kvě 25, 2008 9:32 pm

Garmin etrex Venture má alarm kotvy dosti hlasitý, alarm odchylky od kurzu a přiblížení k bodu. Vše se dá nastavit po metrech nebo nm. Jako záložní GPS plně dostačující. Baterie skutečně vydrží přes 30 hodin provozu!
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » ned kvě 25, 2008 10:31 pm

Ahoj! Billardos,poznaš to jednoduše v čěštině utržení kotvy v anglině anchor alarm v němčině anker alarm,nebo dotayem v Picodasu,netušim jestli eTrex tuto funkci má,koukal sem a nemáK té stařičké Vistě je třeba zjistit je-li vůbec mapová opět Picodas.Utržení z kotvy je funkce odvozená s přesnosti GPS je-li signál z málo družic je přesnost malá a tudíž funkce omezená.U nastavení alarmu je nutno brát v potaz délku kotevního lana.K použití GPS jako sonaru je vhodná 276ka je možno dokoupit sonarový modul a dá se rozdělit obrazovka,otom by věděl víc Baharis.Čau
hanes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod hanes » pon kvě 26, 2008 1:21 pm

To Jezura: Alarm musíš nastavit v místě vypuštění kotvy a jako odchylku si dát délku řetězu plus něco málo navíc, pak to bude hlásit správně. Když si ho nastavíš až poté, co se loď ustálí proti větru, bude na tebe alarm ječet vždy, když se změní vítr a loď se kolem kotvy otočí.
To Billardos: 276C podporuje funkci sonaru s externím čidlem, ale cena tohoto čidla je téměř rovna ceně GPS přístroje a využití mi nepřipadá zas až tak skvělé.

Zpět na