Dotaz k rolfoku

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Dotaz k rolfoku

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 9:16 pm

Na kosatku mám rolfok. Bylo mi ale sděleno, že na stěžni mi cosi chybí - přední stěh je ke stožáru upevněn " napevno", což je prý vada dosti podstatná :(
Nemám představu, co tam vlastně chybí.
Mohlo by se použít tohle ?
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 61

FAcnor

Příspěvekod Richard » stř zář 26, 2007 9:39 pm

Zkus prostudovat dokumantace na www.facnor.com
Stěh nerotuje, rotuje hliníkové "pouzdro". Ale mouhou být i jiné konstrukce.
alffa
Site building team

Re: Dotaz k rolfoku

Příspěvekod alffa » stř zář 26, 2007 9:42 pm

halladin píše:Na kosatku mám rolfok. Bylo mi ale sděleno, že na stěžni mi cosi chybí - přední stěh je ke stožáru upevněn " napevno", což je prý vada dosti podstatná :(
Nemám představu, co tam vlastně chybí.
Mohlo by se použít tohle ?

To bude asi záležet na tom, jestli pro ten rolflok budeš využívat ten přední stěh, nebo ho budeš mít extra. Obojí je možné.
Stěh jako takový, může být klidně na pevno. Nevrtí se s ním.

No ať je to jak je to, na rolflok, by to chtělo podle mého, ........ i na vrchní obrtlík ložisko (velký tah).
Je to ke koupi, případně se to dá vyrobit. To co je na foto bych nepoužíval. :hmm:
alffa
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 9:43 pm

Já tam mám jednoduchší typ, bez pouzdra
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř zář 26, 2007 9:46 pm

A jak máš řešený přední stěh? Máš tam trubku, nebo ocelové lanko? Ty združené šekle na které odkazuješ by na lanko snad šly. Ale trubka má jiné uchycení. Díval jsem se na ten Facnor co na něj odkazuje Richard, ale tam je řešený jen spodek - navíjení. Nahoře se to musí samozřejmě točit.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 9:47 pm

Je to ke koupi. ..Problém je, že nevím, jak se to jmenuje, a jak to vypadá. To se pak blbě hledá.
Ten, co mi prodává motor, tvrdí, že to má, a dá. jenže pozítří mizí v Chorvatsku, a vrátí se , až :hmm: když budu mít loď venku z vody.
To už budu mít od mola padáka.....
A zatím ....
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 9:48 pm

Baharisi, jen lanko. žádná trubka.
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » stř zář 26, 2007 9:52 pm

halladin píše:Je to ke koupi. ..Problém je, že nevím, jak se to jmenuje, a jak to vypadá. To se pak blbě hledá.
Ten, co mi prodává motor, tvrdí, že to má, a dá. jenže pozítří mizí v Chorvatsku, a vrátí se , až :hmm: když budu mít loď venku z vody.
To už budu mít od mola padáka.....
A zatím ....

Zatím tam dej kosatku bez rolfloku.
Stejně to lépe funguje.
Na kosatku je to stejně skoro zbytečné. Má to smysl spíš na genu. ;)
alffa
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 9:55 pm

Hm :?
Řekl bych, že s tím rolfokem tu kosatku snadněji vytáhnu a stáhnu.
Jako zelenáč budu mít toho plné ruce i s rolfokem, natož bez něj.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř zář 26, 2007 10:24 pm

Nejsem si úplně jistý, jsem spíš uživatel, než konstruktér-stavitel.
Ale podle mě, jak tak matně vzpomínám, by se měla kosatka přichytit na otočný dvojšekl (s dostatečnou pevností), vytáhnout výtahem nahoru, předním spodním rohem přichytit k rollfoku a pak ještě výtahem došponovat. Při rozvinuté kosatce musíš mít navíjecí lanko vedoucí do kokpitu namotané v rollfoku. Při refování/kasání táhneš za navíjecí lanko a rollfok ti kosatku navine kolem předního stěhu. V kokpitu musíš mít samozřejmě na ovládací lanko stopera.
Myslím si, že když zajdeš do jachtařských potřeb a řekneš že potřebuješ vytáhnout kosatku pro rollfok, uvedeš její míry, oni budou vědět co di prodat.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 10:32 pm

Baharisi, děláš si velké naděje.
Včera jsem byl nakupovat v Avary yachtu.V centrále - Veverské kninince, či tak nějak. Koupil jsem ten držák na motor, nějaké vesty plus literaturu .Obsluhoval mě mladý chlapec , která toho moc nevěděl. Při dotazech jsem byl odkázán na kolegu, který vypadal zkušeně, ovšem záhy zmizel.
V prodejně v Brně na Pekařské zdvíhá telefony paní, která nemá ani tucha.
Nakonec jsme se dohodli, že si najdu něco v katalogu na netu, a ona mi řekne, jestli to mají, či ne.
Nastupuje víkend, dlouhej - a v pátek zavřeno. Jediná šance koupit zítra.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř zář 26, 2007 10:47 pm

Na Pekařskou zapomeň. Jednak tam mají spíše oblečení, z techniky téměř nic a pak ta paní není jachtař, pouze prodavačka.
V těch Kninicích jsem si naopak pošpital pěkně. Když se dojede dovnitř areálu, tak po levé straně mají dílny a tam jsou kluci, co tomu rozumí.
Kurňa tak plný server stavitelů plachetnic a nikdo nepoužívá rollfok? To tu musí radit obyčejný charterista? Ještě jednou jsem se díval na ten "tvůj" šekl/obrtlík a má nosnost 650 kg. Mě to připadá dost, já bych do toho šel...

EDIT: A co TOTO ? Nebylo by to vhodnější?
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 10:56 pm

Díky , Baharisi. To jsem chtěl slyšet :D
Taky si myslím, že přinejmenším jako dočasné řešení by to mělo stačit.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » stř zář 26, 2007 11:07 pm

Náhodou jsem zjistil, že něco podobného se tu už před dvěma lety řešilo...
http://yachting.unas.cz/forum/viewtopic.php?t=79
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř zář 26, 2007 11:08 pm

Baharisi,
ton rolfok ( dolní část) je upevněn na přední stěh - lépe řečeno - ten přední stěh je upevněn na rolfok. Čili přední stěh je to, co se otáčí, a ten tedy musí být nahoře na tom dvojtém šeklu.
I když - to lanko , které zdvihá kosatku by se asi taky nemělo kroutit. Takže - že by dva dvojšekly ?
Už jsem z toho trochu mimoň :mad:
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » čtv zář 27, 2007 6:29 am

Zaleží co máš za rollfok, protože je dost provedení. Jestli budeš kupovat doporučuji ber s Al profilem na který se kostka namotává. Dá se s tim refovat a je to bez problémů. Tenhle rollfok se montuje rovnou na přední stěh.
Použít obrtlík místo ložiska nebude asi funkční. Jinak se používají ještě rollfoky lanové, najdeš v historii fora rozsáhlou polemiku.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » čtv zář 27, 2007 7:41 am

Tak nevím. Prošel jsem všechny materiály, kde je popisován a rozkleslen rollfok a všude je pouze typ do trubky. Ale bezpečně vím, že u menších lodí se používá i drátový.... :?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv zář 27, 2007 7:44 am

No nevím, na tom obrázku je obrtlík
Obrázek
a ten se používá hlavně při kotvení na bójce. U nás to někteří neznají, nemají, nebo prostě nepoužívají a pak se diví, že se jim už několikrát utrhla loď z bójky (nerez lano, řetěz všechno jedno).

Když uděláš přední stěh otáčecí, ještě neznamená, že z toho máš rolfok. Chybí to podstané, buben na ovládací lano. Kam by jsi ho namotával? Jak by jsi s tím stěhem kroutil dokola?
Na mém rolfoku je vytahovací lano součástí celého systému. Kladka je nahoře v trubce a vede zase dolů. Točí se s celou trubkou. Dole je jeden konec uchycený na bubnu a druhý konec prochází dovnitř a je částečně namotán na buben a pak vede ke stoperu do kokpitu. Při vytahování kosatky/geny se namotává na buben. Při refování se povolí otže a tím lanem - odvíjením z bubnu se kosatka/gena "namotává" na tyč / refuje.

Jsou i jiné systémy - dvoulankové, nebo s horním ložiskem výtahu v objímce - viz obrázek:
Obrázek

U tohoto modelu uvádějí v popisu pro lodě 5 - 26m.

A zde je list z katalogu kde je to vyobrazené i s popisem a je vidět jak to funguje: http://www.svb.de/out/1/html/0/catalog/s_302.pdf
ObrázekObrázek
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » čtv zář 27, 2007 7:45 am

Baharis píše:Tak nevím. Prošel jsem všechny materiály, kde je popisován a rozkleslen rollfok a všude je pouze typ do trubky. Ale bezpečně vím, že u menších lodí se používá i drátový.... :?

Vydržte musím to naskenovat. ;)
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Lord Fók.

Příspěvekod Ferdinand » čtv zář 27, 2007 7:49 am

Zdar Halladine, předpokládám, že máš stejný systém jako já. Tedy dole u paluby máš spodní část rollfocku na který navazuje směrem nahoru přední stěh a ten musí být otočný, tedy je nutné tam mít ještě horní část rollfocku, která umožní otáčení předního stěhu a namotávání kosatky.
Jezdit s kosatkou , která se nedá za jízdy v jednom vlastně ani sundat je blbost, bez funkčního rollfocku sám nejezdi, měl bys z toho zbytečné problémy.
Tedy opravdu si zajeď na Pekařskou, nebo do Veverských Knínic, nebo třeba k Mikulášovi a tam si objednej podle katalogu Ronstan, taková knížečka do modra, to děvče na Pekařské ten katalog určitě má.
Tam na straně 94 nahoře je pod kódovým označením RF78A takový obrtlík a přes ten máš nahoře upevněný přední stěh ke stěžni.
Ta spodní část rollfocku je na straně 99 pod označením RF1246.
Odpověděl bych Ti dříve, ALE to by tady musela fungovat ta funkce, že když se přihlásíš, tak se Ti objeví všechny poslední nepřečtené zprávy. To už ale plaču na špatným hrobě. Ta funkce se tady myslím nabízí, ale nefunguje mně to.
Samozřejmě namotávání geny nebo kosatky na hliníkovou trubku je ideální, ale sakra mastné řešení a neříká se tomu už rollfock ale rollref.
Teď mně napadá, že když víš čísla z katalogu, můžeš na tu Pekařskou třeba dopředu jen zavolat.
Číslo je 543 235 113 to děvče je tam až myslím po půl desáté.
Halí belí, to je celý. :crazy:
Tak není ještě to doplním.
Jak s tím točím Libore ? No jednoduše dole k tomu spodnímu dílu rollfocku uvážu spodní poutko, přišité na kosatce a nehoře zase oko zalisované do horního rohu kosatky provléknu provázek a přivážu pod ten horní obrtlík do zalisovaného konce - oka předního stěhu. Funguje to už několik let bez potíží, jenom po prvním namotání lanka na smotávání rollfocku to musím tak dvakrát došponovat, abych tu kosatku zpátky namotal celou.
Naposledy upravil(a) Ferdinand dne čtv zář 27, 2007 8:01 am, celkem upraveno 1 x.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv zář 27, 2007 7:51 am

RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod RadekS » čtv zář 27, 2007 8:10 am

Tož by mě zajímalo, jestli máš výtah kosatky tažený do stěžně, nebo přes kladku zpět dolů po stěhu (jako vlajkový výtah). Pochopil jsem, že dole buben máš.
1.
budeš potřebovat nějaký prvek proti překroucení stěhu. To co sis našel na webu by mohlo makat, ale axiální ložisko by bylo lepší. Síla ve stěhu u atola není nijak velká, ale v zájmu hladkého navíjení je ložisko lepší. Já jsem nasypal pár kuliček do pouzdra z nerez trubky. Jeden díl má tvar kalíšku, a druhý je jako T a kuličky mezi.

2. Pokud máš výtah do stěžně, budeš potřebovat něco, co bude klouzat po stěhu, bude k tomu přichycena kosatka a zároveň to bude plnit funkci ložiska, abys nepřekroutil výtah, respektive abys ho nenamotával na stěh ( kosatka musí jít navíjet a výtah musí stát). Píše o tom Libor: Jsou i jiné systémy - dvoulankové, nebo s horním ložiskem výtahu v objímce.

3.Jestli máš výtah kosatky stylem vlajka, tak jenom ložisko viz bod 1. nad kladku a už je to celý. výtah se nepřekroutí, protože se motá se stěhem. Takhle to mám já.
Naposledy upravil(a) RadekS dne čtv zář 27, 2007 8:59 am, celkem upraveno 1 x.
mikiviki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mikiviki » čtv zář 27, 2007 8:14 am

Ještě levnější je toto. Celková cena 113,- eurošů
Mám skoro to samý na své lodi.

Obrázek
alffa
Site building team