Plachty na malej lodi

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Plachty na malej lodi

Příspěvekod Denis » sob říj 27, 2007 12:00 pm

Svoju mladosť som neprežil na plachetnici a začal som až v dospelosti s čártrom. Teda chýbajú mi skúsenosti ktoré sú pre mnohých samozrejmosťou. K trailer-saileru čo staviam mám staré plachty, ale výhladovo v blízkej budúcnosti chcem kúpiť nové. Ale aké? Strihy sú biradialne, triradialne, horyzontálne a ešte sa to delí nejak inač. Tak čo teda na 5m plachetničku s turistickými ambíciami?
Plachty si chcem dať nechať ušiť, sám ich robiť nebudem.
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » sob říj 27, 2007 12:25 pm

na tutisticky laděnou loďku bych ti doporučil na hl. plachtu klasický horizontální střih, na kosatku buď také nebo biradiální...
jednak cenově tě vyjdou nejlaciněji a střihy bi- , tri- jsou spíše pro lepší výkon(čili závod)
U té kosatky biradialní, protože na ní více záleží než na hl. plachtě ( je lepší ji míti kvalitnější než oproti hl.plachtě než naopak).

A celospírovým plachtám bych se také vyhnul - komplikovanější na manipulaci, údržbu, úschovu...

toť můj náhled.
karel
Macher
Reputace: 10

Příspěvekod karel » sob říj 27, 2007 4:17 pm

Kdybych byl Denis tak bych si nechal ty starší plachty na turistiku , a nechal bych si ušít nový plachty s horizontálním střihem , a hlavní klidně celospírovou , TS 16 by jí radostně nesla , a tu nutnou opatrnost při manipulaci by mě vynahradil výkon plachty (spíry se dají na přepravu vyndat) :) .
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » sob říj 27, 2007 10:35 pm

Aký je podstatný rozdiel medzi horizontálnou a biradialnou plachtou? Pripadá mi to tak, že ta biradialna by mala zniesť lepšie trimovanie. Alebo tým strihom dosiahne optimálnejší tvar?
jerryx
Site Admin
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » ned říj 28, 2007 1:32 am

Denis píše:Aký je podstatný rozdiel medzi horizontálnou a biradialnou plachtou? Pripadá mi to tak, že ta biradialna by mala zniesť lepšie trimovanie. Alebo tým strihom dosiahne optimálnejší tvar?

pri stejnych materialech biradialni snese vetsi zatizeni a diky tomu se mene vytahuje, drzi
tvar. ale nevim, jak velky smysl ma resit to na turistovi, spise bych koukal na cenu, ale z
hlediska cen jsem v dnesni dobe uplne mimo - treba tam uz takovy rozdil neni (drive byl
hodne veliky).

a kdyz se ti to nebude libit, tak muzes zkusit jeste triradialni plachty ... :lol:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned říj 28, 2007 8:19 am

Aký zmysel to má riešiť na turistovi? A čo keď ma niekto vyprovokuje?

Takže horizontálne sú dostatočné, ale tie biradialne by mi mali vydržať dlhšie. Podstatná je cena. Ako sa tak prekusávam polštinou cez tie stránky, tak jeden Poliak tam napísal: dobrá plachta sa lacno ušiť nedá. Ale z praxe vidím, že Liborove plachty sú dobré. Kamarát si dal šiť v Polsku a hovoril že ceny sú skoro o plovicu menšie ako inde. Držal som tú plachtu v ruke a vyzerala dosť dobre.
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

lodě

Příspěvekod MARIS » ned říj 28, 2007 8:49 am

Ahoj Denisi,
zkus oslovit pana Jiřího Kučeru z Břeclavi,šil i opravoval mě plachty k mé spokojenosti,co se týká provedení i ceny.Tel.:00240519370895.
smike
moderátor

Příspěvekod smike » ned říj 28, 2007 9:03 am

Denis píše: A čo keď ma niekto vyprovokuje?

tak ho udoláš svým jachtařským uměním. :D

O životnosti bych ani moc neuvažoval, při dobrém zacházení tě plachty přežijí.
Mám kamaráda co vozí plachty z Polska, vychází o něco laciněji než šité v čechách, ale polovina to není...
Pokusím se ho vyzpovídat a dám Ti vědět. Jak moc to spěchá?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned říj 28, 2007 9:29 am

Neponáhla to, je to úloha na zimu. Ale keď ubehne zima tak rýchlo ako leto....
jerryx
Site Admin
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » ned říj 28, 2007 1:45 pm

Denis píše:Aký zmysel to má riešiť na turistovi? A čo keď ma niekto vyprovokuje?

Takže horizontálne sú dostatočné, ale tie biradialne by mi mali vydržať dlhšie. Podstatná je cena. Ako sa tak prekusávam polštinou cez tie stránky, tak jeden Poliak tam napísal: dobrá plachta sa lacno ušiť nedá. Ale z praxe vidím, že Liborove plachty sú dobré. Kamarát si dal šiť v Polsku a hovoril že ceny sú skoro o plovicu menšie ako inde. Držal som tú plachtu v ruke a vyzerala dosť dobre.

ber to tak, ze horizontalni jsou normalni, biradialni lepsi a triradialni jeste lepsi, ale
  1. ma to vyznam hlavne pro zavody - ten strih dela v podstate to, ze se ti mene deformuje profil
  2. pri dobrym zachazeni te ty plachty (na turistovi) opravdu prezijou a je celkem jedno jakeho jsou typu strihu
  3. z meho pohledu by byla priorita cena - myslim, ze tam budou podstatne rozdily
  4. polaci plachty sit umi, kdyz jsem jeste zavodil, tak jsme jejich plachty pouzivali, byly opravdu levnejsi, ale nevydrzeli tak dlouho (pro zavody)
nicmene at zvolis jakykoliv strih, tak pozor:
  1. jakykoliv strih muze byt spatne usit
  2. material je stejne dulezity jako strih, kdyz budes mit spatny material a vynikajici strih, tak ty plachty stejne vyhodis

tzn. reference na vyrobce jsou hodne dulezite ;-)
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » pát bře 14, 2008 1:04 pm

Jak řešíte vyprání plachet (samozřejmě mám na mysli - vzhledem k velikosti - hlavně plachty pro malé okruhovky)? Řeší to pračka, nebo je jen naložíte do vany s nějakým pracím práškem? Nebo je snad prací přášek příliš agresivní? Případně se plachty musejí nechat prát jedině "u profíka"?
Díky za rady.
smike
moderátor

Příspěvekod smike » pát bře 14, 2008 1:41 pm

předpokládám, že máš namysli dacronové plachty..
do pračky je nedávej ,nemá to valný význam. Zkusil jsem to u staré plachty jen pro zajímavost co to udělá a výsledek
nebyl vůbec tak výrazný, jak jsem předpokládal.
Navíc dochází k zbytečnému lámání materiálu (do malého prostoru cpeš hodně materiálu navíc neskladného, tvrdého) a
poškozování apretace tkaniny.
Když už máš potřebu plachtu vyprat tak ve vaně je to mnohem šetrnější. Asi jde spíš o to vyprat fleky a lokální ušpinění.

Neočekávej výsledek dle reklamy:".... ne je to vyprané v perwoolle..." :-D

Ono je lepší zašpinění předcházet a chovat se k plachtám tak aby na nich bylo vidět víceméně jen běžné opotřebení ;)
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » pát bře 14, 2008 2:01 pm

smike píše:předpokládám, že máš namysli dacronové plachty..
do pračky je nedávej ,nemá to valný význam. Zkusil jsem to u staré plachty jen pro zajímavost co to udělá a výsledek
nebyl vůbec tak výrazný, jak jsem předpokládal.
Navíc dochází k zbytečnému lámání materiálu (do malého prostoru cpeš hodně materiálu navíc neskladného, tvrdého) a
poškozování apretace tkaniny.
Když už máš potřebu plachtu vyprat tak ve vaně je to mnohem šetrnější. Asi jde spíš o to vyprat fleky a lokální ušpinění.

Neočekávej výsledek dle reklamy:".... ne je to vyprané v perwoolle..." :-D

Ono je lepší zašpinění předcházet a chovat se k plachtám tak aby na nich bylo vidět víceméně jen běžné opotřebení ;)

Díky moc za info.
Ad. materiál: Abych řekl pravdu, vlastně nevím, jestli to jsou dakronové plachty, nebo plachty z nějakého jiného materiálu. Před cca rokem jsem měl v ruce plachty o kterých mi bylo tvrzeno, že je to dakron (na omak mi to přišlo jako bavlna, nebo něco podobného).
Před týdnem jsem koupil loďku i s plachtami (celkem 4). U jedné z plachet mi bylo opět řečeno, že to je určitě dakron, ale tenhle dakron byl na dotek něco jako papír na pečení do trouby (ale o dost pevnější samozřejmě) a ostatní tři plachty jsou ze stejného materiálu jako byly ty plachty, o kterých mi bylo před rokem tvrzeno, že to je dakron...
Tak nevím.
Ad. předcházení: Naprosto s tebou souhlasím, snažím se tak ke svým věcem chovat. Bohužel tady jsem to nemohl ovlivnit, navíc ty dvě plachty jsem dostal v podstatě jako bonus (jsou totiž ještě rozkousané od myší, ale jen trochu, takže bych to chtěl zkusit zazáplatovat). Vyprat bych je chtěl hlavně kvůli tomu, že příšerně páchnou (buď od těch myší, a nebo byly špatně zabaleny/uskladněny a začly plesnivět)...
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod RadekS » ned bře 16, 2008 2:00 am

Taky jsem ke starší lodi dostal plachtu ochutnanou od myší. Plachta byla z bavlny a tak jsem to bez obav vypral v pračce (materiál vypadá jako prostěradlo, nebo látka na peřiny - sypek). Plachtu z Dakronu či jiných umělin bych rozhodně do pračky nedával, maximálně rejžákem ve vaně.

Zpět na