Po Dunaji do čierneho mora

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod Denis » úte led 29, 2008 10:01 pm

Tak Srpsko až do Crnog mora je odfarbené :)
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod lada0712 » úte led 29, 2008 11:06 pm

:) jo , až na ty trojůhelníčky a čtverečky ,úpně :)
nedávno jsem se na ty mapy díval na výstavě ve Vídni u stánku s knížkama,
chtěli za to celkem hodně € :whist:
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pon bře 24, 2008 1:52 pm

-přebíhám z topicu JAK SE URČUJE DÉLKA NOHY MOTORU?
No s tím balením to začíná být docela sranda - rozměry + hmotnost, versus životní prostor.
Rozhodli jsme se zvýšit kajutu i za cenu, že "LOIRA" nebude tak pěkná. Můžeme v ní pohodlně sedět a vstup je díky sufklapě taky pohodlný. Úložné prostory jsme nastrkali doslova všude. I tak je to málo. Pro nás dva těžké choleriky budou dva čtvereční metry na 30 dní plavby pořádnou zkouškou. 8) Ale mělo by být relativně sucho i při větším dešti.
Takže teď řešíme aby měl každý kastrol svoje místo. Taky nás zlobí záchranné vesty (jsou veliké, kdyby se daly aspoň použít jako polštář)
atakdále atakdále ....

Prosím protřelé mořské vlky, aby měli s námi ještě trochu trpělivosti a nepopadl je vztek, či misantropický záchvat stran naší nezkušenosti.
Díky teista
AdsBot [Google]

Příspěvekod AdsBot [Google] » stř dub 30, 2008 4:14 pm

Ahojte,
rada by som skúsených (napr. Denis, Červík) poprosila o názor na splav Dunaja zo SR do mora na člne Orinoco + Honda 2,5 hp. Viem, že je to bližšie k padlerom, ale povzbudil ma tiež článok od českého kajakára. Nájde sa tu niekto s podobným snom a motorčekom?
Daniela
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » stř dub 30, 2008 7:06 pm

AHOJ Daniela. Myslíš Orinoko Gumotexu ? Viem si totiž núplne super predstaviť plavbu z Ba do Čierneho mora na Orlici z 2,5k Hondou . Mám to osobne za sebou síce len po Belehrad , ale je to pol cesty a do mora už len na skok. Jedná sa hlavne o to , ako chceš pripevniť ten motor aby to aj fungovalo. Ak je to ozaj ten nafukovák , ktorý myslím , tak stým budeš mať asy problém.Ten čln totiž nieje stabilný tlakom voči zmene vonkajšej teploty, a preto ak aj vymyslíš ako motor upevniť neustále budeš mať problém z pevnosťou upevnenia motora voči člnu. Ak sa teplata zníži, pozor aby Ti motor doslova neodpadol z polomekekého člna a pri velkom pretlaku môže dojsť k jeho poškodeniu spojov vzhľadom na privelký tlak v člne. Poznám ludí , ktorý išli v pohode s malou pramičkou + Tumler , v Tulči čln predali, motor dali do batohu a hajde domou! Prajem šťastnú plavbu! :)
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » stř dub 30, 2008 7:10 pm

Ešte raz Daniele: Vieš o tom , že posledný júlový a prvé dva augustové týždne idem s partiou / Denis, Gabo , Muro .../ z Bratislavy do Suliny :crazy: ?
halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » stř dub 30, 2008 7:30 pm

No , zdá se , že to upevnění motora je nějak vyřešeno už z výroby.
Obrázek

A když je to do peřejí, tak by to něco mělo vydržet. Cena taky není nejmenší....
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » stř dub 30, 2008 7:48 pm

Halladine, to je super, ale jasne ,že je to el. motor, prakticky bez vybrácií a benzínových výparov. Ten motor váži cca 7 kg , Honda 22... Ale nápad je to dobrý.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř dub 30, 2008 7:58 pm

Cervíku,
na stránkách prodejce se uvádí max. výkon motoru 2.5 koně. Elektrické motory nemají výkon udávaný v koních.
ostatně... http://www.yachtershop.sk/?lg=1&cat=132&prod=1027
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » stř dub 30, 2008 8:08 pm

Zasa som trocha múdrejší. Daniela good luck! :crazy:
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » stř dub 30, 2008 8:13 pm

Červíku :-)

Google je mocný, dokonce nejmocnější ! :-)))))
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř dub 30, 2008 10:51 pm

Môj kamarát to Orinoko s 2,5 k motorom má a boli sme s polu v HR na dovolenke, aj s člnmi, tak som to videl v praxi. Ten fabrický úchyt na motor je dosť slabý a je treba ho na dlhšie plavby dodatočne vystužiť. Riešenie umiestnenia motora cez rukáv je dosť nešťastné a motor sa nedá vyklopiť, takže pri pristávaní to treba mať neustále na pameti, čln teda musíš nechávať v hlbšej vode, alebo motor vždy zdemontovať. Ďalej, motor máš umiestnený za chrbtom a keď ho držíš za jazdy tak je človek neprirodzene vytočený, na dlhú jazdu to rozhodne nie je. Tiež absolútne platí to čo písal Červík, neustále musíš sledovať tlak vo válcoch a popúšťať, alebo prifukovať, deštrukcia je tlakom možná, poznám to z vlastnej skúsenosti. Kus, odborník na gumáky tu raz písal aký gumený čln nekupovať, Gumotex bol medzi nimi.
Splaviť Dunaj sa s tým samozrejme dá, ale treba si uvedomiť že z BA je to vyše 1800km a ak budeš drepeť v člne 10 hod denne pri rýchlosti cca 7 km/hod, tak je to cca 260 hod, teda 26 dní. :shock: Neviem či by si chcela ísť v člne sama, alebo dvaja, ale treba si uvedomiť že je to malý člnok a je to pre skromňákov. Kánoe je podstatne priestrannejšie lebo tam nie sú tie válce.
Môj názor je taký, že ja by som s Orinokom na takú plavbu nešiel. O niečo lepšie /a drahšie/ podobné padlerské gumo-motoráčiky robí Rakúska firma Grabner. O tom by sa dalo už uvažovať. Najjednoduchšie je kúpiť staré kánoe Orlica, vyrobiť držiak na motor a dá sa vyraziť. Alebo tak ako sa plavil Červík vo Fínsku, vyrobiť si zviazaním dvoch kánoí katamaran. Červík mal kánoe spolu s kajakom. Tiež sa dá stĺcť dosková velká pramica a tú potom dolu predať, alebo jednoducho opustiť. Taká pramica výde asi na 10000,-sk, motor do batohu a je to.
Tak len tolko na zamyslenie. Orinoko nekupuj a ak ho už máš, tak radšej si na takú plavbu zožeň niečo iné.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » čtv kvě 01, 2008 6:36 am

No, ono to Orinoko je hlavně na něco úplně jiného. A je fakt, že je to úzké, málo se tam vejde,a na tak dlouhou cestu...
AdsBot [Google]

Příspěvekod AdsBot [Google] » sob kvě 03, 2008 12:28 am

Srdečná vďaka za Vaše názory! Prehodnotili sme povodný plán a rozhodli sa investovať do člna Power /Grabner/, k tomu 5HP zrejme Tohatsu. Už lepšie? Podľa výrobcu sa dá s tým ísť na kľudnej hladine 25km/h.
Daniela a Tomáš
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » sob kvě 03, 2008 7:38 am

Vy jste nějak zaměření na divokou vodu ?
Protože pro účel sjetí Dunaje mi to připadá malé, moc se tam nevejde a drahé je to dost hodně.
Vnitřní prostor 320 x 40 cm mi připadá děsně malej. Máte ujasněno, co potřebujete vzít sebou ?A když se tady kouknu, jak ten kormidelník drží tu pínu motoru ( http://www.grabner-sports.at/uploads/pics/16pow_02.jpg ) bolí mě záda už teď. Přesně jak psal Denis u toho orinoka......
Cena € 2.350,--zase hodně vysoká. A bez pumpy a pádel, které stojí dalších 165...
Ale já jsem jen "ukecanej teoretik" :D bez praktických zkušeností, který se na Dunaj teprve chystá, a s malou kajutovou plachetnicí.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte kvě 06, 2008 12:07 am

Grabner Power nie je malý, len úzky. Dĺžka 420 cm je dosť. Na motore som ten čln videl jazdiť a ide super, ako je to na pádle neviem. Ta cena je samozrejme dosť vysoká a podla mňa sa oplatí kúpiť vtedy ak ho plánujete využiť na to, na čo je predovšetkým určený, teda vysoká mobilita a možnosť jazdiť na pádle. Teoretik Halladin :) má pravdu v tom že sa doňho moc nenabalí, takže odporúčam spísať si všetky veci čo potrebujete na cestu vrátane vody a jedla, zbaliť to a skúsiť to narvať do toho Poweru, teda ohlásiť sa u predajcu a vyskúšať to. Myslím že za ti prachy to môžte od neho požadovať. Ja som splavoval Malý Dunaj na gumotexáckej Pálave s manželkou a dvomi detmi a zvládli sme to. Material aj prevedenie je velmi dobré, takže pri slušnom zaobchádzaní bude slúžiť mnoho rokov. V prípade že nie ste športovo založený a hladáte pohodlný čln, tak klasický gumák dĺžky cca 340 cm s nafukovacou podlahou pre dvoch je dostatočne pohodlný. Ak nemáte skúsenosti s táborením a potrebujete poradiť, tak napíšte, niečo som sa už naučil ;) .
AdsBot [Google]

Příspěvekod AdsBot [Google] » úte kvě 06, 2008 11:27 am

Ďakujeme teoretikovi aj praktikovi za pár faktických.
Sme viac univerzálni, myslím, než na divokú vodu. Tiež nás napadlo, že nepohodlie pri riadení motora Poweru je asi rovnaké ako pri Orinocu. Sme minimalisti, ale už len predstava dvoch obľúbených zbalených karimatiek (alumatku niéé) veľkosti 64x22 cm na Poweri ma trochu tiesni. Snorili sme ďalej. Ostaneme pri gumáku od Grabneru, ale našli sme v špéci ponuke úplne nový Ranger s optickými chybami za nižšiu cenu ako Power. Máme možnosť k tomu dať opraviť starú Moskvu. Rozumnejšie však bude zrejme investovať do nového cca 8-10 hp motora, ach jaj. Sú to pálky, ale vidíme to ako dlhodobú investíciu.
Sme radi kdekoľvek pod holým nebom, vietor a voda k tomu sú vždy bonusy. Niekoľkotýždňové táborenie pri vode sme nezažili. Vďaka Denis, zoradíme si najskôr otázky podľa tém, Daniela a Tomáš
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » úte kvě 06, 2008 7:14 pm

Jo, to už vypadá mnohem líp. Na to se už něco vejde.
Uvidíme, co řekne Denis na tu váhu a materiál. http://www.schlauchboote-spezial.de/sch ... er.html#td
Ale za cenu toho Poweru byste sehnali novej gumák Suzumar 360 ( 1054 Euro)s nafukovacím kýlem a hliníkovou podlahou i novým 5k motorem .A ještě by něco zbylo. 390 (Tu má Denis) za 1168 Euro. Ceny s českou DPH
A jelikož stejně počítáte s nákupem motoru navíc, stačilo by něco přiložit, na motor, o kterém píšete ;)
Ovšem na raftění to není. .
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pon kvě 26, 2008 6:41 pm

Ahoj, dávám si dohromady věci na cestu a mj. jsem zjistil, že do Srbska je zapotřebí cestovní pas, nestačí občanka. Dávám to teda zavčas k dobrému, protože vyřízení pasu v ČR trvá 30 dnů. Jinak víc peněz a platnost jenom na půl roku. Ve středu jdu na to.
teista
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » ned čer 15, 2008 10:52 pm

Halo halo, kdopak všechno vlastně pojede letos ten Dunaj? zatím co vím: Daniela s Tomášem,
teista s Marmontem, dále Denisova flotila .... ještě někdo?
m.j. je nejvyšší čas na očkování a další věci na přípravu. Jestli máte někdo novinky, sem s nima :)
teista
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » ned čer 15, 2008 10:56 pm

Halladin ( plus 1-2 další lodě) Passau- Hainburg.
Začátek 26,7.

Kombinovaná cyklisticko-lodní výprava :mad:
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod cervik » pon čer 16, 2008 6:12 am

To teista, Ty sa chceš dať očkovať proti komárom ? :)
Mi ideme / ja ,Gabo, Denis, Muro ? 4 lode / 26. 07. odchod z BA, smer Sulina Č. M .
P.S. nezabudni si Srbskú vlajku, vraj to majú radi keď ju vidia a vtedy používajú len slepé náboje . :lol:
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » pon čer 16, 2008 6:31 am

Sakra , četrvíku, až tak ?
To abyste si vzali obrněné kajaky ! :mad:
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pon čer 16, 2008 8:13 am

Zdar, vlajky mám, mimochodem, nevíte jak je to s hranicí mezi Hr a Srbskem?
Jestli vede středem řeky, nebo někde po břehu nebo co.
Očkovat se budem například, abychom se z něčeho neposrali. Já bych se radši moc neposmíval
:crazy:
teista
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon čer 16, 2008 8:40 am

teista píše:...
Očkovat se budem například, abychom se z něčeho neposrali. Já bych se radši moc neposmíval
:crazy:
teista

Se mi ficcusová "posrala" na Ukrajině, když se napila z lesního pramene označeného cedulí "Pitná voda" :mad:

Nevěřte ničemu :gun:

Ale jináč si to užijte ;)

Zpět na