Štír

Zde se můžete představit a ukázat svou loď ...

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » pát bře 07, 2008 9:33 pm

Ty jsi nejdřív laminoval desky a potom spojoval do šarpiového tvaru? Jestli jsem to dobře pochopil tak si použil něco jako stich and glue metodu, jenom místo překližky tam máš laminát.. Ta hmotnost 5kg mi přijde dost nízká na tolik skla a pryskyřice...
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 9

Štír

Příspěvekod bernau1 » pát bře 07, 2008 10:06 pm

Nejdříve jsem to nalepoval lepící páskou,nejvíce zvenku k trupu,dával tomu tvar,hlavně aby to bylo symetrické.Nevím jaká by to mohla být metoda,jestli je to co myslíš,já na to šel po selsku :mad: Zevnitř byla páska jen na kouskách,když to sedělo,na pár místech jsem to slaminoval,strhnul izolačku a dolaminoval celé.Ještě tu přikládám foto,jsou tam vidět ty kapsy a začátek sestavování.Ta váha je jen hrubý odhad,desky se trochu deformovaly,připadaly mi slabé,moc to vážit nemůže,potom jsem se taky bál co s tím udělá přívěsný motor.No zatím dobrý :)
Obrázek
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » pát bře 07, 2008 10:51 pm

Ok, přesně selsky si to vystihnul:-), někdo to sešívá drátem ale lepit páskou taky neni špatnej nápad.

Ptám se kvůli tomu vaření za zádí.
Vzniká to tak že se proudnice odtrhují od hrany zrcadla. Kdyby se loď za silnějšího větru nezabořila zádí, tak by se odlepovaly od plochy dna a nedocházelo by k víření-brždění. To asi nepopisuju žádnou novotu..
Ted s tou koupací plošinou, když přifoukne, je ta spodní hrana na konci plošiny pořád nad vodou?
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » sob bře 08, 2008 8:09 am

Než jsem to začal dělat,koukal jsem ve výkrese na vodorysku,ta skutečná u mé lodi je trošku výše :) maloval různé náčrtky abych s tím byl nad.I když mi připadá při rychlé plavbě,že se zadní část trupu trochu přicucne do vody,spodní část plata je zároveň s vodou a za mnou se dělá taková dlouhá hlubší vlna.To samé i v náklonech.Odtéká plynule.Při pohledu shora mám plato rovné,kdyby bylo zakulacené,myslím,že při náklonu by se zkracovala vodoryska a tím i voda byla blíže.
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2

Příspěvekod bobes » sob bře 08, 2008 2:25 pm

Nemám sice Štíra, ale mám podobně řešenou ploutev-kýl. Schová se to ale celé do trupu.
Pod těmi lištami na fotce mají být gumové chlopně , které zespodu ploutvovou skříň uzavírají. Dělal jsem je z pryže 3mm.
PS: nepřekáží ti v dílně ta modrá kývačka? Pokud by byla na prodej měl bych zájem.

Obrázek
Obrázek

kdyz kopirujes odkaz z imageshacku, tak musis pouzit radek 'Forum', odkaz ktery si kopiroval je z radku 'Alternative Forum' a tam se jinak pouziva tag 'IMG' => tudiz to zde nefunguje, jak by melo. ;-) jerryx
Díky Jerryx. Já to zkoušel, ale nešlo mi to.
Naposledy upravil(a) bobes dne sob bře 08, 2008 5:24 pm, celkem upraveno 1 x.
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » sob bře 08, 2008 5:09 pm

:) Zdárek,fotka z garáže je pár let stará,kývačka je už fuč,tenkrát jsem dostal snad 30 odpovědí na inz. :) Mně se ta plutev také celá schová dovnitř,proto jsem udělal i kormidlo sklápěcí,aby se loď mohla položit třeba na zem.S tou gumou také zajímavé řešení,já tam mám umělohmotné lišty,přišroubované z každé strany na ploutev.Zároveň mi vymezují vůli ve skříni,při spuštěné ploutvi jsou v místě otvoru do ploutvové skříně,tedy zároveň s trupem.Ty tvé lišty na trupu,nemůže to být slabší článek a někdy tudy třeba prosakovat voda do trupu?
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bobes » sob bře 08, 2008 5:40 pm

Ta skříň je zvrchu úplně uzavřená. Ty lišty tam jsou jenom kvůli turbulencím, které by vznikaly v poměrně široké štěrbině. Udělal jsem je nové na sezonu 2007 a loď znatelně ( na motor o 1km/h) zrychlila na plachty i motor.
Pokud se mi to povede je to pohled ze spodu do ploutvovky
Obrázek
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » ned bře 09, 2008 10:37 am

Jasně,měl jsem na mysli místo,kde jsou lišty pravděpodobně přišroubovány k trupu.Jestli tam nemůže po čase dojít k nějakému prosakování.Já to dělal z důvodu,že Štír má skříň vyvedenou do kokpitu a stříkalo na nohy při rychlejší plavbě.To,že to bude mít takový vliv na rychlost jak píšeš mě ani nenapadlo.
erny
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erny » sob dub 12, 2008 4:44 am

Ahoj všichni. Mám skromný dotaz třeba na Karla nebo kohokoliv,kdo má skušenosti se Štírem.Štír se provozuje s dvojím oplachtěním. Rozdíl v m2 plachtoví je jenom v geně,nebo i v hlavní plachtě. A jaká je to vůbec lodička? Je jezdivá, nebo je spíš na turistiku. :?:
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » sob dub 12, 2008 7:43 am

Ahoj Erny,
Jezdím na Štírovi od roku 1999.Je to menší lodička,podle toho také jezdí.Co vím já,tak se dává jen větší přední plachta.V základním oplachtění má 12,5m2,ta půlka se přehlídne :) a může se jezdit bez papírů :) Potom už by měli být...Já osobně mám kosatku z jiné lodě a ta je tak mezi.Takže s tou větší by ti to popsal spíše Karel.Dříve měl 3/4oplachtění,teď se dává hodně 7/8.Štír trochu hůře stoupá,je dost návětrný a také se dosti naklání,docela frčí na zadní nebo zadoboční vítr.Pokud je dodržená váha balastu,neměl by se převrátit,to dříve vyostří.Kdysi jsem měl Štíra půjčeného od pana Eliáše a tam balast chyběl úplně :o Pokud se upraví,může vyhrát ve své kategorii třeba Radavský pohár,jako už se stalo ;)Tak si ten můj názor nějak přeber :mad:
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » sob dub 12, 2008 7:42 pm

Ahoj, dovol jenom malou poznámku. Při kontrole SPS nebo policie předáváš kontrolujícím TP lodi, kde je uvedená plocha plachet (příďový trojúhelník+HP) podle dokumentace-pokud si nepožádal o změnu v TP. Takže pokud tam máš víc než je limit pro plavbu bez VMP, musíš VMP předložit.
I když jedeš s bouřkovým oplachtěním, pořád jedeš na lodi, kterou smí podle zákona řídit osoba oprávněná-držitel VMP.
Jinak kdyby se Bernau někdy plavil na Slapech tak ho rád potkám.
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » sob dub 12, 2008 7:51 pm

No , Tyhle Štíry mají dvojí oplachtění do 12 metrů, a nad dvanáct metrů. A pokaždé potvrzeno TP.
Na některých přehradách mají dvojí Štíry - lodi stejné, jen plachty se liší. Půjčujou je podle toho, jestli má zákazník papíry. (VMP)
Pokud má někdo "techničák" na 12 m, a pak si tam pověsí něco trochu většího....
erny
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erny » ned dub 13, 2008 9:45 pm

No já mám teď možnost koupit štíra se 12m2.Podle plavební správy loď do12m2 a do nějaké váhy(teď nevím přesně) TP mít nemusý a tenhle štír TP opravdu nemá. CHtěl bych na něj pověsit něco víc (větší genu) ať to trochu jede,mám pocit,že 12m2 je na štíra málo(nevím) :?: takže vyřídit TP mně asi nemine.Vůbec ale nevím,co to obnáší.Mám si už shánět plány? Jak se to vůbec řeší?
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » ned dub 13, 2008 10:08 pm

Ahoj, odpovím Ti jenom na část, to další snad zvládne někdo povolanější. Pokud nezměníš příďový trojúhelník, teda ze 7/8 neuděláš vrcholový, tak si potom na ten přední stěh můžeš pověsit co chceš. Pokud tam dáš genu 150% tak proč ne. Na zápise v TP by se to ale neprojevilo, protože tam je jenom HP+přídový trojúhelník. Spinaker se tam taky nepočítá. Případně mi napiš jakýho štíra kupuješ po SZ.
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » pon dub 14, 2008 5:20 pm

Nedalo mi to,teď jsem koukal do TP a mám tam napsáno-základní oplachtění 12,5 m2.
Také mám z mého okolí nejkompletnější dokumentaci,kde je psáno-hlavní plachta 9,5 m2,kosatka 3m2,genua 5,5 m2,spinakr 13,7 m2.A to je ještě 3/4 oplachtění.7/8 je určitě větší.Myslím,že nikdo nebude na vodě měřit,jaké tam plachty máš ;)Zase aby jsi to nepřehnal a na vodě jen lehal :?
Erny,pokud by jsi měl zájem,mohl bych ti plány půjčit k okopírování. Jasan Míro,jezdím po vodě na Orlík přes Slapy ;)počítám začátkem června.Můžeme se domluvit a dát někde pivko :beer:
erny
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erny » pon dub 14, 2008 9:06 pm

No chlapi. Díky moc za zájem a za nabídku.Zatím nejsem 100% rozhodnutej,že to koupím,ale pokut ano,tak ty plány budu potřebovat a pak Bernau tvou nabídku určitě využiju. :mad:
No a pokud budete mít u toho pivka jednu židli navíc,rád se připojím.A třeba okouknout Sáru v reále (hlavně to plato) vypadá fakt bombastycky. :shock:

No a jak byste ohodnotili štíra vy? Je jezdivej,nebo je to spíš turista.A když ho položíš,vrátí se sám zpět :?:
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Míra » pon dub 14, 2008 10:44 pm

To Bernau: doufám že v červnu už budu plout. 6.6. odevzdávám bakalářku a pak chvilku do státnic budu relaxovat na lodi.

To Erny: samozřejmě tranzitní místo a židle k pivu jsou tvoje pokud přijedeš po vodě:-). Na plato jsem taky zvědavej. Možná bysme při pivu mohli Bernaua přesvědčit, aby postavil stěžeň už na Slapech, abysme viděli jak se valí vlny od jeho badenplata. (jak se ladně odtrhávají proudnice)

Případně můžeme udělat nějaké srovnávací jízdy jak jezdí korzár proti štíru nebo štírům.
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » stř dub 16, 2008 4:12 pm

Jezdím na Orlík z Lovosic,vyrážím vždycky ve středu,minulý rok jsem to málem stihl za 3 dny,zatím vyjíždím výtahem na Orlík vždycky v sobotu dopoledne.Potřebuji na Orlíku ještě dát bójku a do neděle mít nastrojenou loď.Navíc jsem předběžně domluvený s Karlem,že se také zastavím.Tak nějaké to pivko dáme,myslím že proudnice se budou ladně odtrhávat i na motor.Potom však z časových důvodů budu muset pokračovat dále.Co jsem slyšel,tak Korzár je rychlejší,ale nevím,zatím jsem neplul souběžně.
velkejtom
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod velkejtom » čtv dub 17, 2008 12:16 am

to bernau1: malej dotaz jaký motor používáš ? nejde ani tak o značku jako o výkon, chci řešit dopravu na přehrady po vodě a nerad bych se podmotoroval :?
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » čtv dub 17, 2008 6:02 pm

Mám Tohatsu 3,5.Bohatě stačí,proti proudu čtvrtka až necelá půlka plynu.Spotřeba 200km po vodě proti proudu asi 22 litrů.Jednou se smáli z vedlejšího motoráku,že to jim sežere mezi dvěma komorama.Škoda,že nedobíjí :( Také jela Sasanka z Ústí na Orlík na 2k a zvladla to .
halladin
vytrvalý návštěvník

Re: Štír

Příspěvekod halladin » čtv dub 17, 2008 8:54 pm

bernau1 píše:Škoda,že nedobíjí :( Také jela Sasanka z Ústí na Orlík na 2k a zvladla to .

Já si kvůli tomu dobíjení koupil Hondu. Sice to dává jen tři A, ale lepší než nic. Chtěl jsem si koupit u Solartecu solární panel, 50Wp, ale mám smůlu. Celá výroba na té lince běží na výkonnější panely pro Španělsko, tam prý si pořizují na domech solární zařízení jako diví.
I u nás se stavějí solární elektrárny. Je to nějak dotované.
Takže jsou volně k dispozici jen panely 40
http://www.solartec.cz/cs/vyrobky-a-slu ... 40-12.html
bernau1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Štír

Příspěvekod bernau1 » čtv dub 17, 2008 9:35 pm

pro Halladina-
Myslím,že by stačily i 2 Amp :) Na vodě nenabíjíš úplně vybitou baterii,jen doplňuješ,přemýšlým,jestli by se můj motor nedal upravit na dobíjení.Zatím se do toho nehrabu a možná dělám dobře ;) Tady máš zajímavý odkaz,kde je panel 58W za zajímavou cenu. http://www.prosolar.net/solarni-panely.php Já dodělávám 3,3 Amp zhruba za tu samou cenu.Jen jestli výrobci mluví pravdu :crazy:
halladin
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod halladin » čtv dub 17, 2008 9:53 pm

Díky za typ. Už jsem poslal dotaz.
No, ty dva ampéry jsou dost málo, nerad piju teplou vodu a pivo :D
Doplnit Tohatsu o nabíjení vyjde dost draho, co jsem se ptal a u 3,5koně ..nevím, jestli to jde.
velkejtom
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod velkejtom » sob dub 19, 2008 10:56 am

bernau1 píše:Mám Tohatsu 3,5.Bohatě stačí,proti proudu čtvrtka až necelá půlka plynu.Spotřeba 200km po vodě proti proudu asi 22 litrů.Jednou se smáli z vedlejšího motoráku,že to jim sežere mezi dvěma komorama.Škoda,že nedobíjí :( Také jela Sasanka z Ústí na Orlík na 2k a zvladla to .

No to se mi ulevilo chci koupit 5k takže budu mít rezervu 8)
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » stř čer 18, 2008 6:53 pm

to bernau1: Na tom badeplatu máš schůdky do vody, z jak velkýho profilu je máš?? Podle fotky to vypadá na kruhovou trubku, ale jaký je to průměr?? Já chci dělat taky schůdky na loď, ale s tím průměrem si nevím rady, nechci aby to bylo moc masivní na malé lodi, ale taky nechci aby to řezalo do nohou když se po tom vylézá.

Zpět na