osobní bágl jachtaře

Krátkodobé i dlouhodobé pobyty na lodi / hausbótu z různých úhlů pohledu.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » pát led 11, 2008 7:32 pm

To Baharis:
duvod proc svitilna prestane svitit jakmile ji zacnes nabijet je jednoduchy. Nabijeci konektor ma velice pravdepodobne rozpinaci kontakt, takze po zasunuti nabijeciho konektoru se rozpoji napajeni zarovky. Urcite by slo tento kontakt odblokovat, problem je, ze zarovka i akumulator je 6V, pokud svitilnu napajis 12V, musi se 6V nekde ztratit. Bud je v ceste nabijece zapojen nejaky stabilizator ci nekolik seriove zapojenych diod, pokud je vyrobce "cune", pak je tam odpor. Zalezi na napeti, ktere je pri nabijeni na svorkach baterie, pokud je napeti vetsi nez cca 8V, coz by baterie jeste mela snest, halogenka by jiz toto prepeti snest nemusela, pripadne by se to znatelne projevilo na jeji zivotnosti. Osobne bych si tipnul (podle udaje o delce nabijeni), ze se napeti srazi odporem, nabijeci proud je odhadem nekde okolo 1A, 55W halogenka na 6V ale potrebuje proud 10A. Z toho mi vyplyva, ze svitit pri nabijeni neni mozne (neni k dispozici potrebny proud), proto se pri nabijeni odpojuje zarovka.
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » pát led 11, 2008 8:35 pm

Díky za osvětlení. Problému :)
Systém odpojovače mě je celkem jasný, bude to něco podobného jako když vypnou hlavní repráky, když se zasune jack sluchátek, že? To ostatní se mě už trochu ztrácí.
Ale v podstatě to bude celkem jedno. Výrobce to tak udělal a předpokládám že ví proč. Je to tak, je potřeba to akceptovat a mněnit to nebudu.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » pát led 11, 2008 11:21 pm

Ahoj.

Svítilnu typu JML2999 NS viz , kterou ve svém příspěvku uvádí Libor jako "novější a odolnější" verzi té své, vlastním už kupodivu asi čtyři roky. Mohu potvrdit výdrž 45 min i odolnost proti vlhkosti a stříkající vodě. Svítivost v cd není uvedena, ale odhaduji zhruba poloviční dosvit, než popisuje Baharis a, stejně jako ta jeho, při dobíjení zhasne :( .

Osobně jsem opatrník a ve jménu hesla, že štěstí přeje připraveným, sebou vozím LED vodotěsnou čelovku i baterku plus výše zmíněný reflektor.

Wlady
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod berty » sob led 12, 2008 9:09 am

Nechtěl jsem nic rozvíjet jen upozornit na to aby jste si uvědomili co jsou to 3km a co je vidět v té vzdálenosti. Že baterky jsou praktické otom není pochyb. Na druhou stranu kdo svítí nepřetržitě do úplného vybití - nikdo. V mezní situaci snad.
Berty
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » sob led 12, 2008 9:52 am

martinp píše:Tu svítilnu mam taky, co se týká dosvitu tak jsem zcela spokojen.
tady http://eshop.bateria.cz/svitilny/nabije ... -2010.html ji mají za 256 kč.

To martinp,
to jsi mě teda dostal.
To je poloviční cena. :shock: No, hlavně že bydlím, 10 km. od jejich podnikové prodejny. :D
Už jsem tam dlouho nebyl, je ale fakt že tam mají všechno (z vlastní produkce) hodně levné.
alffa
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob led 12, 2008 10:41 am

Já v zápalu diskuse ten Martinův odkaz úplně zasklil, díky za opětné vytažení. Už tam brouzdám a je tam dost zajímavých věcí. Cena té lampy je bez komentáře...
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod stefin » sob led 12, 2008 12:22 pm

Pokusim se laicky vysvetlit, proc nemuze baterka svitit pri nabijeni.
Vychazim z toho, ze zarovka je na 6V, nabijeci napeti je 12V a kapacita baterie je cca 5Ah.
Z nabijeci doby akumulatoru cca 8 hodin a z ucinnosti vychazi, ze nabijeci proud baterie je cca 1A (za 8 hodin nabiju cca 8Ah).
Pokud je na vstupu 12V a na baterii ma byt 6V, musim ztratit 6V , pokud ma obvodem protekat proud 1A, vychazi mi predrazeny odpor pro ztratu 6V na 6Ohm (U=RxI -> 6=6x1).
Pokud ale zarovka sviti, ma vykon 55W, odebira z baterie proud cca 10A (P=UxI -> 55=6x10)
Pokud by zarovka mela svitit pri nabijeni, coz muzeme zjednodusit tak, ze baterie neni a zarovka je pripojena na 12V pres odpor 6 Ohmu (ktery je nutny kvuli nabijeni baterie), pak I=U/R a po dosazeni nam vychazi, ze proud, ktery na zarovku propusti odpor o velikosti 6Ohmu bude jen 12/6 = 2A. Pokud zarovka potrebuje pro sve plne rozsviceni 10A a ja ji mohu dat maximalne 2A, bude jen zhnout.
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » sob úno 02, 2008 10:38 pm

Ahoj, budu teď trochu mimo aktuální diskusi, ale řešila jsem v rámci tematu Bydlení na lodi co s sebou, a Vilma mi doporučla, ať to přesunu radši sem - takže kdyžtak mrkněte na odkaz :-)
Lodní výbava
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » sob úno 02, 2008 11:28 pm

- Pořád tam nevidím náhradní kotvu. Někdo ti to tu už psal.Ta je dost nutná.
- Těch lan bych přidal a mám pocit že se nejedná o 14 mm. Na vyvyzování se používají tak kolem 20 mm. Třicet metrů se mě zdá málo. 2 x 10 m na muring, lze použít i na bóji. A pak jeden svazek 20 m a jedne 30 m. A ktomu nějakou náhradu na výtahy, případně otěže. Tam by to asi byla ta síla 14 mm. Lan není nikdy dost.
- Nápad na vláčení pneumatiky je sice hezký vtip, ale dost nepraktický. Přeci nebudeš stále zakopávat o nějakou pneumatiku, kterou nemusíš nikdy použít. Pokud si nemůžeš koupit dryftkotku, tak si ji můžeš udělat. Čtverec látky, v rozích zanýtované ocelové oka, spojené lanem. Nebo nic a případně použít nouzovku: 50 - 10 m lana puštěného do vody a jeho oba konce uvázané za rohatky na zádi.
- Trochu výše jsme se bavili o světlometu. Baterka je dobrá, ale ještě bych k ní přihodil vyhledávací světlomet.
- Jako "Troubidlo", které ti schází, používám to co fandové na sportovních utkáních. Vypadá to jako sprej s trubkou. A hrozně to řve.
- Už minule jsem se díval, co to je "hák na odrážení s pádlem"?
Naposledy upravil(a) Baharis dne ned úno 03, 2008 12:03 am, celkem upraveno 1 x.
erar
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod erar » ned úno 03, 2008 12:00 am

Sachmet píše:Ahoj, budu teď trochu mimo aktuální diskusi, ale řešila jsem v rámci tematu Bydlení na lodi co s sebou, a Vilma mi doporučla, ať to přesunu radši sem - takže kdyžtak mrkněte na odkaz :-)
Lodní výbava

koukal jsem na seznam, rukavice bez prstu nedoporucuji, jenom s prstama:-))) poznatek s praxe
FD68
návštěvník fóra
návštěvník fóra

bágl

Příspěvekod FD68 » úte úno 05, 2008 12:07 pm

začal jsem sebou vozit noktovizor a dalekohled s kompasem, obojí se mi již vyplatilo. Pro noční plavbu mezi ostrovy jak dělaný, jen ti nesmí nikdo zasvítit baterkou, to pak nevidíš ještě dva dny :crazy:
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Johna » úte dub 29, 2008 10:57 am

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli stojí za nákup toto. Sháním nějaké oblečení na loď do horšího počasí. Ale jelikož nebudu na lodi moc často, nemá pro mě zatím cenu kupovat něco moc extra. Německy neumím, tak to nedokážu moc dobře posoudit.
Děkuji za radu.
Johna
amarine
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod amarine » ned kvě 11, 2008 7:25 pm

našla jsme zde hodně zajímavých informací, a tak prosím o radu - chtěla bych jako dárek koupit jachtařský nůž, něco jsem zde už načetla, ale protože moje znalosti jsou v tomto velmi nedostatečné :roll: , potřebovala bych poradit - hlavně jaká jsou kritéria výběru, které funkce by měl nůž určitě mít (např. jak moc je důležité, aby nůž měl povolovač šeklů)a podle čeho poznat, že nůž je kvalitní, popřípadě kde nakupovat nebo konkrétní doporučení který koupit :D ... no, zkrátka uvítám jakoukoli radu :) moc děkuju :)
Baharis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Baharis » ned kvě 11, 2008 8:18 pm

Základním kritériem pro jachtařský nůž - dárek je, aby byl hezký. :D

Dále se vyjádřím pouze k tomu povolovači šeklů. Záleží, jestli je vlastní loď s klasickým oplachtěním, nebo se charteruje. Já jsem na charteru snad šekl ještě nepovoloval. Něco jiného to bylo dříve, když jsem jezdil okruhovky....
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » ned kvě 11, 2008 8:19 pm

Ahoj Amarine.
Vítám tě na webu a abychom tě hned první den nezklamali,

tak tady jsou nějaké odkazy.

Nožíři a jejich webstránky:
http://www.knife.cz/No%C5%BE%C3%AD%C5%9 ... fault.aspx

O damašk a vůbec tady na tom webu je spousta zajímavostí:
http://knife.cz.windows15.ignum.cz/Knif ... fault.aspx
(knife.zc - technika na horní liště ti to vyjede : http://knife.cz.windows15.ignum.cz/Knif ... fault.aspx )

Test nožů (myslím jen pevných), kdyby ti ta videa nechodila, zkus je pustit přímo z www.youtube.com ...jen napiš jejich název do vyhledávání a mělo by to naskočit:

http://www.knifetests.com/

Moc pěkné stránky snad se všemi možnými výrobci:
http://www.noze-nuz.com/spyderco/spyderco.php
http://www.doken.cz/noze/?box=5
www.nuz.cz

Fórum a tak:
www.knife.cz
www.jatagan.cz

No a jinak zadat do googlu co chceš a myslím, že ti toho vyskočí hromada.

V tomhle obchodě jsem koupil svůj nůž. Nožům a ocelím tam tenkrát rozuměli nejvíc ze všech ostatních prodejen. Značky Gerber jsou výhradními distributory, myslím. Nebo teda alespoň byli.

http://www.trapper.cz/scripts/index.php

Za nejvíce značkové se momentálně považují:
Spyderco, CRKT, BUCK, COLD STEEL, KA BAR, GERBER, SOG. Určitě i další, ale neměl jsem tolik času si rozšířit obzory. Fóra, články, testy.. ty prozradí hodně.

V současné době, kdybych něco kupoval, asi bych se zaměřil nejdřív na Spyderco, CRKT, BUCK, GERBER, SOG, Kyzliar a tradicí opředený francouzský Laguiole a mezi nima se snažil najít co chci.

Taky dobré:
http://www.noze-nuz.com/nozirske_oceli/ocele.php

Další stránky o damašku:
http://www.damascen.cz/

Ahoj.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

nůž

Příspěvekod Renda » ned kvě 11, 2008 8:45 pm

amarine píše:... prosím o radu - chtěla bych jako dárek koupit jachtařský nůž...
Hlavně měj na zřeteli, že musí být "aktivovatelný" jednou rukou, protože druhou se jachtař kolikrát potřebuje např. držet! :-)
Tzn. Otevírací nůž musí být vystřelovací jednou rukou a dost pevný, aby přefiknul i tlusté lano nebo popruh. Pokud nebude nošen v kapse, ale v pouzdře, musí být stejně jako pevný nůž v takovém, z něhož sám nevypadne a přitom jde vyndat jednou rukou.
Pevný nůž musí být v pouzdře dostatečně chráněn, aby majitele nemohl zranit.

U zavíracího nože může být praktické, má-li i šroubovák, vývrtku a otvírák na lahve a na konzervy.

Docela slušné vyhazováky dělá i český Mikov:
http://www.mikov.cz/index/index_cs.html
Pepa
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod Pepa » ned kvě 11, 2008 9:29 pm

Zda nůž pevný nebo zavírací, je asi první rozhodnutí, jež musí být učiněno. Není jednoduché, protože každé provedení má své výhody i nevýhody.
Když bych se měl já rozhodnout, zvolil bych zavírací. Velikost v zavřeném stavu min 10cm max 12cm. Takovýto zavírací nůž dáš do kapsy a tedy nebudí pozornost jako velký nůž zavěšený u pasu, jež navíc vyžaduje opasek.Lze jej tedy mít u sebe s mnohem menšími problémi.
Rozhodující je kavalia oceli na čepeli, kavlita střenky a celkové provedení. Výše uvedená velikost nože již zaručuje, že odvede stejnou práci jako nůž pevný. U nože zavíracího je nejdůležitější a musí mít pojistka proti samovolnému zavření. Osobně jsem názoru, že další ozdoby typu vývrtka a pod na pořádný nůž nepatří. Spíše jej přímo hyzdí, mnohdy snižuje kvalitu úchopu. Opravdu kvalitní nože se s těmito instrumenty většinou nedělají.
Mimochodem ta kvalita se pozná na ceně 3000,-Kč bude minimální cena, na které budou začínat. Bohužel s každým centimetrem délky nože to bude více. Kvalitní nůž lze otevřít lehce jednou rukou. Různé Vystřelovací mechanismy jsou možným zdrojem poruchy a určitě snižují pevnost nože. U jachtařského nože by měla být zmíněna plovatelnost. Ta se ovšem u zavíracího nože nedosáhne a ani u pevných nožů nebývá prioritní. Znamená to objemnou střenku z lehkého materiálu a odlehčenou čepel. Obojí jde proti kvalitě.
Střenka by měla mít dvoustranný gumový břit, který zaručuje pevný úchop i mokrou rukou a zabrání vyjetí nože z dlaně.
Závěrem - lepší koupit nůž menší ale kvalitní než větší nekvalitní.I ten menší by měl mít čepel minimálně 7-8 cm.
Rozhodně si nenechat vnutit všelijaké zubaté a jednostraně broušené nože - v žádném případě. Žádat klasické hladké ostří.
Pepa
amarine
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod amarine » ned kvě 11, 2008 10:19 pm

koukala jsem zatím zběžně na všechny ty odkazy a je toho opravdu hodně :shock: dotěď jsem hledala výhradně mezi noži, který měly "jachtařský nůži" v názvu...
takže nejlépe by měl mít nůž mechanické otvírání, které lze ovládat jednou rukou, měl by být oboustranně broušený a bez zubatého ostří (téměř všechny nože na které jsem dosud narazila měly aspoň částečně zubatý ostří, tak jsem myslela, že je to nutnost :) )? Pokud tedy vyberu nůž nad 3000 Kč, mělo by pak už být pravděpodobné, že je ze slitiny, která je odolná a nebude hned korodovat? taky mě trochu překvapilo, že popisky u většiny nožů jsou výhradně v AJ a informací je tam opravdu málo.. tak nevím, zda je lepší ho kupovat přímo v nějaké specializované prodejně nebo přes internet :? ...
moc děkuju za rady.. :) a taky za trpělivost ;)
toma
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod toma » pon kvě 12, 2008 9:28 am

Myslím si, že jachtařskému noži by neměl chybět trn na povolování uzlů. Já osobně již delší dobu pokukuji po jachtařském noži zn.BOYE. Má dobrou čepel, která se dá otevřít palcem jedné ruky, pojistku proti zavření, trn na uzly, ve kterém je i otvor na šekly a na rukojeti je spona k zavěšení na pásek nebo za okraj kalhot či kapsy, což je podle mě pro použití na lodi lepší, než jakékoli pouzdro. Na rukojeti je také očko, kterým se dá provléknout provázek, což může být také dobré pro zajištění nože proti ztrátě při manipulaci. Teď jsem koukal, že ho mají na www.yachtingshop.cz se slevou za cca 2600,-Kč.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon kvě 12, 2008 10:03 am

To amarine
Taky tě vítám.... ;)

Používám nůž Herbertz 840511, tedy správně italský Fox.
Psal jsem o něm už před 2 lety zde http://jachting.info/modules.php?file=v ... ums&p=1318
A doporučuji koupit jachtařský nůž někde v zahraničí, přijde to levněji. Např. zde http://www.coltelleriabugada.it/product ... ts_id/2404
stojí 56,-EUR, což je podstatný rozdíl ;) proti 2500,-Kč u nás.
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Renda » pon kvě 12, 2008 12:28 pm

Libor píše:Používám nůž Herbertz 840511, tedy správně italský Fox.
Psal jsem o něm už před 2 lety zde http://jachting.info/modules.php?file=v ... rums&p=131
No vida, Libor má na noži pilové zuby. Já mám sice na Mikovu hladkou čepel, ale říkám si, že ty zuby mohou být za určitých okolností (třeba na přepižlání lana, které se nechce jen-tak nechat přeříznout) vhodné... :?
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » pon kvě 12, 2008 9:23 pm

Ahoj! Johna promin za oslovení ale neumim tvoji přezdívku zklonovat,ale ten Damáckej oblek nekupuj,nemecky umim,ale bohužel neni co číst kromě neoprenovejch manžet to nemá vůbec nic! žádnou membránu vůbec nic! za ty prachy je to jenom hadr opatřenej zátěremkvůli nepromokavosti a větruodolnosti je drzost že vůbec něco takovýho nabízejí prodávaj to jako záchranej oblek pro rybáře a s...u se do řemesla Fladenu a firmám co tomu rozuměj,načáraj to na červeno a daj si na to 20 reklam D.A.M člověk v tom vypadá jako strašák podívej se na stránky WWW.SVB.de.nebo WWW.AWN.de tam si určitě vybereš ted sem se tam koukal a ¨sety bunda a katata začínaji na 99,-E vim že to nebude žádnej Gill ale určitě to bude vypadat líp než ten šit od Dama.Z toho německa neni problem to přivézt koukni se tam solo super bunda za 129,- k tomu džíny a můžeš i mezi lidi do hospody,Když yvolíš slušnou barvu budeš to nosit i mimo jachtění Čau

Zpět na