Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Okruhový jachting, ať na rybníku nebo na moři ... závody, nezávody, prostě otevřené plachetnice ... ať pro malé nebo velké.
Vysvětlení pro "velké" námořníky: toto fôrum je pro Vás zcela nezajímavé, zde se budeme bavit o těch malinkatých "dětských" lodičkách ;-)

Moderátoři: MARIS, Pepa, david, smike, windward, vilma

Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Dvojka » ned lis 22, 2015 9:32 pm

Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem
Jako každý, kdo podlehl moři a jachtingu, jsem zjistila, že párkrát do roka týden na moři nestačí. Co s tím? A hlavně, když jsem začala pokukovat po závodění na námořkách, zjistila jsem, že nemám potřebné základy.

Není to zas tak dávno, co mi známí od okruhového jachtingu vyprávěli, jak je fajn si každý víkend zaplachtit. Dodnes se stydím, že jsem vždy opáčila, že já se na nějakých neckách a na dohled břehu plácat nebudu, že mám ráda adrenalin, dobrodružství, pocit volnosti a osamělosti na moři, že mně je "nějaký náš bahňák" malá voda (pane Šulci, uctivě zdravím).

První polibek okruhového jachtingu
Je ráno po Silvestru a přítelova dospělá dcera v autě zahlásí: "jéééé, je volná jedna 420 ..., já chci jezdit, ale nemám s kým ..., trapéz by mi slušel ... " a významně směruje pohledy a další "jééé, jůůů, achjooo" na mne. Trvalo mi asi deset minut, než jsem řekla ok, no tak jo.

Naivně jsem si myslela, že to zas taková tragédie nebude, že když dávám námořku, tak ty necky snad taky dám. Byla jsem si vědoma, že je to bez kýlu, že je to "takový vachrlatý papundekl", má to pínu místo kormidelního kola, ale to přeci nebude až takový problém, ne? Zařídila jsem si závodní licenci a koukla na pár instruktážních videí s okruhovkou 420.
Chyba videí tkví v tom, že sice je člověku jasné, že se to musí umět, ale ono to na nich vypadá tak lehce a jednoduše.

Nastal den D a s větou "u nás se všichni členové klubu zásadně učili na závodech", jsem byla vyslána na první živý kontakt s lodí přímo na závod do Poděbrad.
Najednou to nebylo "přijdu na loď, přeberu si ji a pak jedu". Pod rukama jsem měla asi devadesátikilové puzzle bez návodu, vše vypadalo jako dodo a pocit, že jsem úplný idiot, byl všudypřítomný (a doteď mě neopustil :D).
Hodní spolučlenové klubu nás nenechali úplně ve svrabu a dali jsme si asi dvě hodiny tréninku v krásném bezvětří. Připadala jsem si jako slon v porcelánu. Na okruhovce mrknete a jedete do jinam, nedejbůh kýchnout nebo nevhodně poposednout.

Závod se podle mne odehrál v nějaké časové smyčce, neb si nejsem vůbec vědoma těch cca tří hodin na vodě. Po závodu jsem málem umřela žízní a večer málem na alkohol. Radost z toho, že jsme se necvakly, nikoho nezranily a nerozbily sny a lodě jiných soupeřů, byla veliká. Ovšem zatím co já jsem byla nadšená, že jsme přežily, kosatnice byla naštvaná, že nestojíme na bedně. A já pochopila, že tohle nemám zapotřebí. Už nejsem puberťák a asi na to nemám. Možná bych se měla s okruhovkou rozloučit, nebo něco změnit.

Obrázek

Je úžasné a chci ho
Přiznala jsem si, že nemám vysoké závodní ambice (dnes už je to jinak - chci být první!) a že by mi stačilo něco jen tak na plácání, ideálně pro jednoho. Už nevím ani jak, ale padlo doma slovo RS Vareo. Tak jsme se i s přítelem jeli podívat na ten zázrak. Vypadalo to dobře, trochu to budilo respekt, bylo to hlaďounké, lesklé a proti čtyřistadvacítce zánovní hezké šídlo za celkem dobrou bazarovou cenu.

Ovšem vedle stálo úplně novoučké RS Aero. Láska na první pohled. Chytla jsem se do pasti "však si to zkus". Vypadalo jednoduše. Žádných milion kladek, šeklíků, provázků a jiných udělátek, které bych musela po zničení nebo ztrátě neustále dokupovat. A vypadalo pohodově i na strojení. Čtyřistadvacítka je tak na půl hodiny pilné práce ve dvou zkušených, tady cca deset minut v klídku a v jednom. Přišlo mi jednoduché na ovládání i na plavbu. Později jsem zjistila, že mě zapomněli poučit, že jedna plachta neznamená jednodušší jachting. Krásný tvar, promyšlená konstrukce, nové materiály, karbon, kompozitní trup, design prvotřídní. Mazlík.

Obrázek

Pomoc! Břeh ...
Hurá! Ono to pluje a dokonce lehce a rychle.
První kontakt na vodě mě utvrdil v jedné věci - jsem sólista. Baví mě to. Nikdo, jen já sama, mi nic nevyčítá (on se časem přidá trenér, ale to už je jiná :roll:).
Jediné, co řeším, kromě radosti, že pluji, je ono "kam s ní?". Tedy s pínou. Je dlouhá, moc dloooouhá. Kurňa, jak to mám držet? A, proboha, co s ní při obratu?

Obrázek

Po půlhodině připlouvám ke břehu. Z fleku bych mohla dělat tlemícího smajlíka na plný uvázek :good:.
Jen přistání je trochu boj. Ono to pluje rychle i ke břehu (snad jako naschvál dokonce rychleji, než chci) a vytáhnout káču, kormidlo, nepouštět otěž (klemy tady nejsou), necukat pínou, současně pořád mít pohon na dojetí co nejblíže ke břehu a při vyskočení z lodě se nepřitopit, to byl docela masakr. Tady není motor, tady není molo, nejsou fendry, žádný další kamarád na palubě, který pomáhá. Zato je tady ze začátku hodně strachu.
A taky je tady past - extrémně lehký trup a plachta, kterou vyvažuji pouze vlastním zadkem. Takže když jsem si vybrala blbou stranu na výsadek, loď sebou okamžitě neelegantně plácla do vody pro pobavení všech na břehu. Nikdo mi neřekl, že mám koukat spíš na návětří a závětří, než na hloubku kolem lodě.
Jsem totálně promočená z vody, upocená strachy a námahou a mám žízeň tak na tři piva. Asi budu jachtař.

Obrázek

Vesta, prsa a cvakačka
Jooo a pak se cvaknete. Nó, to je paráda! Kdo to nezažije, neuvěří. Už jste někdy měli pocit, že vážíte tunu, ruce vás neunesou a už se nikdy, ale nikdy nevyškrábete zpátky?
Cvaknu se, otočím loď, natáhnu se, předpaženýma rukama šáhnu do lodě po úchytu a vesta na prsou u horního okraje okamžitě vytvoří elegantní lom se špičkou. A ta špička je tam jen proto, aby se mohla zachytit pod zalomení boku! A jednou rukou se nevytáhnu. Takže hurá k zádi. A to nemluvím o tom, že při lezení zezadu je tam z jedné strany to proklaté kormidlo otočené do boku, a z druhé strany protože pína je věčně seklá pod vyvažovací popruh. Připadám si jako otylý tankista v plné polní. Jsem ženská se vším všudy a ženské poprsí bylo stvořeno pro bikiny, ne pro vycpanou vestu. OK, kašlu na chlapy, chci plochou hruď a ruce gymnasty na kruzích.

Obrázek
Obrázek

Zvládnu to někdy?
V létě bylo pár tréninků, čím víc pluji, tím víc se bojím. Objevuji, co všechno neumím a že pravidla v těchto rychlostech jsou otázkou praxe, ne výuky.

Mám problémy: s proměnlivým větrem, s nárazy větru, se silným větrem, s bezvětřím (i když ono to pluje i na kozí dechy), se zaďákem, se stoupačkou, s réčkem, s halzou, s pínou, s kikingem, s nastavením a trimováním plachty, se špiony, s posedem na boku (ne a ne trefit to správné místo na vyvažování), s vyvažováním, s káčou při zaďáku, s rychlostí, se skluzem, s cvakačkou, s překážející vestou, s oblečením, které se pořád odírá, se zadkem, který mám pořád natlučený, s modřinami na nohou (ani nevím od čeho vlastně), se svalovkou po každé plavbě, s pravidly, se sebevědomím, s odražením na vodu a s přistáním. Taky nemám vůbec žádnou fyzičku a u všeho jsem strašně pomalá.

Vítr, vlny, elektrárna
Lipno maratón je nejen příležitost vidět úžasný závod, ale i poznat lidi kolem jachtingu na našich vodách. Foukalo tak "skvěle", že letos padl neuvěřitelný rychlostní rekord (z tří hodin a osmnácti minut na dvě hodiny a dvacet čtyři minut) a já viděla až moc katamaránů letět po špici do vody. Lodě odstartovaly a já měla volné pole na trénink. Předpověď nebyla zrovna dobrá, ne pro začátečníky.

Obrázek

Přítel v roli trenéra koukl na vodu a zavelel: "běž, pak má být hůř". Kecal, hůř už bylo. Já se koukla na vodu a zbledla jsem. To jako fakt teď? Nejsem srab (tedy ne vždy) a vyrazila jsem. Jela jsem jako s porcelánovými vejci - hlavně se necvaknout a bacha na halzy. Letím občas ve skluzu, občas vypouštím plachtu, jak nejvíc umím (ale pořád letím) a pak to přišlo. Dostalo mě přeostření a facka z druhé strany. A já tam šla hezky po zádech, do návětří a plachta letěla na mne.
Vesta je úžasná věc. Jednou jsem spadla tak hnusně na káču, že mi asi zachránila žebra před zlomením. Teď mě zachránila před přitopením.

Koukám ke břehu a vidím, že kamarádi ještě ani nevyrazili na vodu. Jsem v tom sama. Po deseti minutách je mi zima a ty vlnky, co chodí, nejsou nic moc. Stavím loď už asi po páté. Když překonám nárazový vítr o průměrné síle cca 25 uzlů a loď skoro stojí a já se přesouvám k zádi, bo z boku fakt nenalezu, s vestou ne, loď dostává větrného facana z druhé strany a opět leží. Člověk by nevěřil, jak to odkrvuje, tahat plachtu plnou vody a přitom se držet jen hodně kluzké ostré káči. Modřiny na rukou mám takové, že jít k doktorovi, nevykecám se z trpěného domácího násilí.

Po dvaceti minutách už jen rezignovaně ležím na zádech, jednou rukou držím loď, která mezitím šla potvora na eskymáka a druhou si rozrážím narůstající vlnky, abych se v klidu nadechla. V duchu brečím a lituji sama sebe, že asi umřu a ještě k tomu rozmlátím svoji novou loď o blížící se hráz. No byla ještě daleko, ale stejně. A není tam náhodou elektrárna?
Nikdy, opravdu nikdy v životě jsem na lodi neměla takový strach. Nikdy jsem nezažila, že by mi tak vypnul mozek a že bych totálně rezignovala. Ať už se dělo na moři cokoliv, nikdy jsem se tak nebála, jako zrovna teď.
Bezmoc a totální vyčerpání. A ty kecy, že si stačí počkat, až vás to vyplivne na nějaký břeh, to může říct jen někdo, kdo to nezažil.

Najednou vidím v dálce RS500. Hurá, asi neumřu! Jenže asi po její patnácté cvakačce je mi jasné, že kluci jen tak rychle nepřiplují. Ležím, nadávám si, lituji se a čekám. Už se ani nesnažím postavit loď. Šetřím síly, abych vylezla alespoň na to pětikilo. Když mě kluci vidí, tak kamarád Matt se ani neptá, rovnou skáče do vody a plave mě vyměnit. Ještě že je to vysportovaný, skoro dvoumetrový mladík v nejlepší kondici.

Obrázek

Předávám loď a chci doplavat těch cca padesát metrů k druhé lodi, která se mezitím opět cvakla a kormidelník na ní je odváván větrem a vlnami pryč. Připlouvá rybář s motorem na člunu a nabídkou pomoci a já naprosto bezmyšlenkovitě, motor nemotor, se chytám bortu a nechávám se popotáhnout. Normálně bych se toho motoru bála, teď jsem chtěla přežít, pomoct postavit loď a doplout na břeh, do sucha, do tepla, do hospody, doprdele, mně je ale zima!

S odstupem času to hodnotím jako vzpomínku z kategorie "zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný". Podle trenéra a všech jachtařů kolem jsem připravená na první závody. Asi vědí a vidí něco, co já ne ...
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Svobodak » pon lis 23, 2015 10:30 am

Pekne, Sylvo :good: .
Ty si vzdycky umis najit zpusob, jak se okoupat ci osprchovat ve studene vode v 'plne polni', lhostejno, zda je sladka, ci slana :lol: .

Mej se. P

p.s.: s obrazky jsem na tom stejne, odhlaseny vidim, prihlaseny neeee.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod ficcus » úte lis 24, 2015 8:53 am

pěkný příběh:-)
Uživatelský avatar
meloun
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 53
Registrován: pon led 02, 2012 1:00 am
Reputace: 3

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod meloun » úte lis 24, 2015 3:02 pm

Az do ted jsem o okruhovce vubec nepremyslel,
tedy kdyz nepocitam tu chvili, kdyz jsem letos v Kuhlungsbornu pozoroval deti na Optikach ... ;)
Dik za pekny clanek a inspiraci na dlouhe zimni vecery.
Uživatelský avatar
indianajones
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: sob led 12, 2008 1:00 am
Reputace: 7
Bydliště: Slovensko

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod indianajones » úte lis 24, 2015 3:22 pm

Zabavne citanie, tesim sa na pokracovanie. :good:
Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Dvojka » úte lis 24, 2015 4:56 pm

Díky všem za přečtení, snad jsem vás pobavila :D, protože já se od jara s aerem bavím neskutečně.

Svobodak píše:Pekne, Sylvo :good:. Ty si vzdycky umis najit zpusob, jak se okoupat ci osprchovat ve studene vode v 'plne polni', lhostejno, zda je sladka, ci slana :lol: .

:D znáš mě, hlavně aby to jelo, nějaká trocha vody (na mně i ve mně), nebo půl Baltu v kapse, mě nemůže zastavit :D
Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Dvojka » úte lis 24, 2015 6:04 pm

meloun píše:Az do ted jsem o okruhovce vubec nepremyslel ...

Ano, přesně v takové sitaci jsem byla taky, něco jsem na námořkách už najela, začaly mě bavit závody a právě proto jsem šla k jádru věci. Jedno jsem si uvědomila už dávno - obytné auto tě řídit sporťáka závodním stylem nenaučí ;).
Námořky v charteru jsou turistické, i ty "závodní" jsou pořád jen rychlé turistické. A tolik času a peněz na to, abych se učila dostatečně dlouhou dobu na drahé rychlé námořce, nemám. Tohle hodím na střechu auta a jedem na výlet pod stan, kamkoliv, ale hlavně klidně každý víkend.
Neuvěřitelně to zlepšilo cit na kormidle, trimování plachet, práce na otěžích, taky všeobecně jízdu na vítr a vlny. To jsem skoro sama nevěřila, jak to pomáhá :good:. Takže za mne prostě pomoc a základy pro jachting na velkých lodích.

indianajones píše:Zabavne citanie, tesim sa na pokracovanie. :good:

8) pokračování bude - první velký trénink s Milanem Hájkem alias Hajčusem (moc si považuji, že jsem se mohla pod jeho vedením něco naučit, mimochodem, dosáhl skvělé výsledky s posádkou jachty Three Sisters na Rolex Middle Sea Race) a pak první závod naostro "Lipenský kotrmelec" :D (to zas tak slavné nebylo, ale zato zábavné až moc).
Uživatelský avatar
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 563
Registrován: čtv říj 13, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Michal123 » stř lis 25, 2015 6:52 pm

Pěkný článeček. :)

U nás za těžkých podmínek používáme pádla, protože motor taky nemáme. Někdy je to těžké dilema. Půl hodiny bojovat proti větru, nebo pět minut pádlovat..

Michal

(Dá se na RS jezdit s pádlem?)
Uživatelský avatar
JM
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 16
Registrován: stř úno 21, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Lipno nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod JM » čtv lis 26, 2015 4:15 pm

Jasně, třeba s tímhle:
Obrázek
Ale je to spíš pro dojezd v bezvětří, i když:
https://www.youtube.com/watch?v=_N7_JuR14IE
No a ve větru pěkně na plachty :-)
Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Dvojka » čtv lis 26, 2015 9:54 pm

:D jj, JM má pravdu, lepší je "poletovat" plachtou, i když mi to zatím moc nejde. Taky umím krásně šmrdlat kormidlem alá benátský gondoliér, taky u toho stojím, to už jsem při dojezdu ke břehu dělala.

Nevím přesně, kde bych měla to pádlo zastrčené :D a na lodi moc míst k uskladnění není. Třeba mi to příště JM ukáže na sobě ;-) :lol:.

Kupodivu se to hýbe i na kozí dechy, při kterých se jiné okruhovky ani nehnou (tedy někdy to skoro není poznat, ale pořád jede), on ten 30kg "těžký" trup na tu plochu plachty přeci jen napomáhá k pohybu.
Je to sice pro trpělivé :mad:, ale pořád to jede :P.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3504
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod lynx » čtv lis 26, 2015 11:30 pm

JM píše:Jasně, třeba s tímhle:

Kuwa, dá se to dělat i s desetimetrovou kajutovkou?
Naučte mě to!!!
:D
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Anonym » pát lis 27, 2015 12:21 am

Dvojka píše:Taky umím krásně šmrdlat kormidlem alá benátský gondoliér...
Hlavně pozor ať se nezapomeneš a neuděláš to při ostrém závodě.
Víš přeci že to je zakázané, kolegové by tě práskli !!! :lol:
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod RACEK » pát lis 27, 2015 8:14 am

Baharisi, v jachtingu nepráskáme, v jachtingu protestujeme. :)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Anonym » pát lis 27, 2015 8:33 am

Možná nepráskne, dejme tomu že protestuje. Řeč zápisu je daná.
Ale v každém případě to normálně nabonzuje :lol:
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Jarda885 » pát lis 27, 2015 3:53 pm

lynx píše:
JM píše:Jasně, třeba s tímhle:

Kuwa, dá se to dělat i s desetimetrovou kajutovkou?
Naučte mě to!!!
:D


Měl jsem na desetimetrové kajutové plachetnici závodníka na Laseru (17 let věku), jeho tátu (bývalého okruhového závodníka) a svého syna.
Mého syna jsme v totálním bezvětří postavili ke kormidlu.
My dva stodesetikiloví chlapi se závodníkem jsme přebíhalí ze strany na stranu kolem stěžně pod koordinací mladého závodníka. Časem se nám podařilo rozhoupat loď a přimět ji k nepatrnému pohybu vpřed. Byl to hec. Praktické využití to nemá. Potvrdili jsme princip, o kterém mladý tvrdil, že musí fungovat i na velké těžké lodi.
Mladý závodník měl radost.
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Felix » pon lis 30, 2015 5:20 pm

lynx píše:Kuwa, dá se to dělat i s desetimetrovou kajutovkou? Naučte mě to!!! :D

Nevymejšlej blbostě a nauč se flígrovat...
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Jarda885 » úte pro 01, 2015 11:55 am

Kefalín, čo si představujetě pod takým slovom "flígrovat"?
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod RACEK » úte pro 01, 2015 12:18 pm

Flígrování (možná se tomu říká i jinak) je pohon veslem ze zádi. Učilo se to na námořních školách, třeba v Polsku.
List máš pořád pod vodou a děláš s ním takovou osmičku.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9330
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Libor » úte pro 01, 2015 2:02 pm

Co takhle občas mrknout do encyklopedie.... ;)

Nebo mám mít pocit, že jsem ji dělal zbytečně?

http://web.jachting.info/dictionary/detail?id=115
Uživatelský avatar
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 332
Registrován: čtv led 24, 2013 1:00 am
Reputace: 24

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod stani119 » úte pro 01, 2015 2:13 pm

já flígruju i pádlem :lol:
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod david » úte pro 01, 2015 3:44 pm

třeba takhle, ještě to lidi uměj - letos v září v Libni

zato já neumím vložit fotku :(

http://davidlod.rajce.idnes.cz/fligr#PA010760.jpg

Obrázek

takto ;-)

Libor
Uživatelský avatar
jakubsipek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 198
Registrován: stř říj 22, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod jakubsipek » čtv pro 03, 2015 10:16 am

Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Dvojka » sob pro 05, 2015 12:37 am

Flígrovat - z německého Flügel - křídlo :).
Pánové, vy si tady flígrujte čím chcete ... ;). Nebo i kajutovkou, ale to chci vidět, jak to děláte třeba na sto metrech. Já mám kormidlo, ne pádlo, ne veslo, nejsem gondoliér. Konstrukce mi neumožňuje žádné jiné flígrování, než jen s tou plachtou :D.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod david » sob pro 05, 2015 1:03 am

asi by ses divila, ale na kormidlo bez problému jezdily Belugy i Joláče, o Pirátu nemluvě.
Uživatelský avatar
Dvojka
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 382
Registrován: pon říj 20, 2008 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Jak se sedlá okruhovka, aneb z námořníka jachtařem

Příspěvekod Dvojka » sob pro 05, 2015 5:04 pm

Davide, tomu se říká šmrdlání ;), nepleť tady dětem hlavu. Já se nedivím, a kdybys četl mé předchozí odpovědi, jistě bys to tam hned uviděl :D.
Rozdíl mezi flígrováním pádlem/veslem je zcela jiný pohyb, než šmrdlání :P

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti